SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

Habit


Habit ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Habit haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz.!

Habit ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Habit haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 75 habit haberi bulunmuştur.

00:00

Dünyanın gözü önünde saldırdılar!

Savaş uçakları sahur vaktinde bombardımana girişti. Arka arkaya patlama sesleri duyuldu. Dünya gözünü bir kez daha iç savaş ülkesi Suriye'ye çevirdi. Rusya ve Şam rejimine ait uçaklar, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ni vuruyor. Hava saldırıları Suriye'nin kuzeybatısındaki Han Şeyhun ilçesi, Kensafra beldesi, Abidin, Şeyh Mustafa, Serce, El Bara, el Habit, İhsem, Sermin ve Ureynine köyleri ile Hama'nın Kefer Zita ilçesini hedef aldı. Beyaz Baretliler, bombardımanda 13 sivilin hayatını kaybettiğini bildiriyor. Dünden bu yana gerçekleşen saldırılarda yaşamını yitirenlerin sayısı ise 33 oldu.

Haberler
00:00

İdlib'e yeni bombardıman

Suriye iç savaşının düğümünün çözüleceği yer olan İdlib'e, bugün yeni hava saldırıları düzenleniyor. İran'ın başkenti Tahran'da Türkiye, Rusya ve İran liderlerini bir araya getirecek kritik zirve başlamadan saatler önce, saldırı haberleri geldi. İki Suriye ve üç Rus savaş uçağı, İdlib'in güneyindeki farklı noktaları bombardımana tutuyor. Yerel kaynaklar, Han Şeyhun, El Habit, Tel Assas, Kefer Zita ve Kefr Ayn gibi noktalar hedef alındığını bildiriyor. Patlama seslerinin duyulduğu El Habit'te en az bir can kaybı, çok sayıda yaralı var. Muhaliflere ait uçak gözlemevi, sosyal medya üzerinden "Hımeymim askeri üssünden kalkan Rusya'ya ait üç ve Esed rejimine bağlı iki savaş uçağı Hama ve İdlib'in güneyindeki sivil yerleşimlere ve muhaliflerin cephe hatlarına hava saldırısı düzenledi" paylaşımını yaptı. Beşar Esad'ın başında bulunduğu Şam rejimi ile destekçileri Rusya ve İran, haftalardır İdlib'e operasyon sinyali veriyordu. İlk hava saldrıları hafta başında gerçekleşti. Türkiye, ABD ve diğer Batılı devletler ile Birleşmiş Milletler, üç milyondan fazla insanın sıkışıp kaldığı İdlib'e bir askeri harekatın felakete yol açacağı uyarısını yapıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün Rusya lideri Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile, İdlib'i masaya yatıracak. Üç ülke daha önce İdlib'i çatışmasızlık bölgesi ilan etmişti.

Haberler

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.