SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

TEKNOLOJİ HABERLERİ

01:36

Çin'in ilk yapay zeka oteli açıldı

Çinli İnternet devi Alibaba, check-in, ışık kontrolü ve oda servisi gibi bir dizi hizmet prosedürünü otomatikleştirerek yapay zekâ (AI) ile donatılmış ilk otelini açtı.Çin'in Zhejiang eyaletinin başkenti Hangzhou'da açılan FlyZoo Hotelde müşteriler sadece yüz tarama sistemiyle otele giriş yapabiliyor. Yüz taraması sistemi, müşterilerin, otel hizmetlerine erişmek için yüzlerini bir çeşit anahtar kart olarak kullanmalarına olanak sağlıyor.Müşteriler odadaki ışıkları, televizyonu ve perdeleri, Alibaba'nın sesle çalışan dijital asistanı aracılığıyla kontrol edebilirken; otonom robotlar yemek, kokteyl ve kahve servis etmek için kullanılıyor.Otel rezervasyonları ve check-in işlemleri bir uygulama aracılığıyla mobil cihazlarda birkaç tık ile gerçekleştirilebiliyor.FlyZoo Hotelin CEO'su Wang Qun, AI tabanlı çözümler, müşterilerin zamandan tasarruf etmesine ve otel çalışanlarının tekrar eden gereksiz işlerden kurtulmasına yardımcı olabilir. Oteller için 'akıllı beyinler? yaratmak istiyoruz. Gelecekte, otellerimizi daha akıllı ve daha otomatik hale getirmeye ve tüketiciler için daha özelleştirilmiş deneyimler oluşturmaya devam edeceğiz? dedi.

02:11

Musk’ın dev yeraltı tünelinin bir kısmı açıldı

ABD’li milyarder Elon Musk’ın sahibi olduğu Boring Company şirketinin inşaatını sürdürdüğü dev yeraltı tünelinin bir kısmı açıldı. Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk, yol ve otoyollardaki trafik sıkışıklığını azaltmak için Boring Company şirketinin inşaatını sürdürdüğü dev yeraltı tüneli projesinin ilk etabının açılışını gerçekleştirdi. Bir süredir yapımı devam eden tünel, Los Angeles ile Boring Company ve SpaceX'in merkezlerinin bulunduğu Hawthorne arasında ulaşımı sağlayacak. O'Leary İstasyonu da dahil olmak üzere Hawthorne tünelinin ilk bölümü 18 Aralık 2018'de tamamlandı. Bugün açılışı gerçekleştirilen ilk etabın ilk sürüşü Tesla Model S araçlarla Los Angeles bölgesinden O'Leary istasyonuna kadar gerçekleştirdi. Projeye göre, otoyolda ilerleyen araçlar belirli istasyonlardan asansörlerle yer altındaki tünele geçiş yapabilecek. Böylece trafiğe takılmadan araçların ilerlemesi hedefleniyor. Bu kapsamda otomobillerin tünelde sürücüsüz olarak ilerlemesi sağlanacak. Tüneldeki ulaşımın ise saatte 240 kilometre hızla sağlanması amaçlanıyor.

01:24

Apple yeni İPhone modellerini tanıttı

Apple, üç yeni iPhone modeli ve yeni saatini tanıttı. Apple, California’nın Cupertino, kentinde bulunan Steve Jobs Theater’da üç yeni iPhone modelini ve saatini tanıttı. Tanıtım organizasyonunun başlamasına dakikalar kala Apple CEO’su Tim Cook’un yanlışlıkla yayınladığını ileri sürdüğü bir mesajla ilgi organizasyona yoğun ilgi topladı. Apple organizasyonda tanıtıma ilk önce yeni saati ile başladı. Eski saate göre 4 milimetre daha büyük bir ekrana sahip saatin en düşük modeli 399 dolardan piyasa sürülecek. Saatin sim kart özellikli versiyonu ise fiyatı 499 dolar olacak.

11:50

Samsung Galaxy Note 9 inceleme

Samsung’un 6,4 inç büyüklüğünde ekran, 4,000 mAh kapasiteli batarya ve yüksek depolama seçeneğine Galaxy Note 9 modelini sizler için inceliyoruz. Note 9’un fotoğraf makinesi selefine göre daha iyi ve Bluetooth bağlantılı S Pen, uzaktan eğlence özellikli kısayolları uzaktan etkinleştirebilir. Tabii tüm bunlar iPhone X için ödeyeceğiniz fiyatla neredeyse aynı. Peki Samsung Galaxy Note 9 alınmaya değer mi gelin hep birlikte görelim…

01:02

İç konuşmaları kelimelere döken bir cihaz geliştirildi

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) araştırmacılar, geliştirdikleri yapay zekâ uygulaması ve kafaya takılan kulaklığa benzer bir cihaz yardımıyla iç konuşmaları yazıya dönüştürmeyi başardı. ABD’nin Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden araştırmacılar yaptıkları çalışmalar sonucunda geliştirdikleri sistem yardımıyla iç konuşmaları yazıya dönüştürmeyi başardı. MIT araştırmacılarının geliştirdiği sistem iki bileşenden oluşuyor. AlterEgo adı verilen sistemde kafaya takılan kulaklık benzeri cihazdaki elektrotlar, konuşma sırasında aktif olan yüzdeki ve çenedeki kasların hareketlerini kontrol eden sinir sinyallerini algılıyor. Geliştirilen yapay zekâ uygulaması ise bu sinyalleri analiz ederek sessiz konuşmadaki kelimeleri belirliyor.

03:46

Mercedes-Benz'den elektrikli otobüs: eCitaro

Mercedes-Benz, tamamen elektrikli şehir otobüsü modeli eCitaro’yu resmi olarak duyurdu. Tamamen elektrikli olan eCitaro; hybrid modelinin yanı sıra düşük emisyonlu dizel ve gazlı motorlar da dahil olmak üzere farklı güç ve aktarma organı dışında, iki veya üç kapılı (solo da dahil) farklı versiyonlar halinde üretiliyor. eCitaro için metrobüsün küçültülmüş hali de denebilir. Elektrikli otobüsün 2019'da Türkiye'ye getirilmesi planlanıyor.

04:20

Türkiye hava savunmasını güçlendiriyor 2

Türkiye, hava savunma ihtiyacını karşılamak amacıyla çok yönlü bir çalışma yürütüyor. Türkiye'nin Hava ve Fu¨ze Savunma Yol Haritası çalışmaları doğrultusunda, ülkenin katmanlı hava ve füze savunma yeteneğinin yurt içi imkanların azami seviyede kullanılarak geliştirilmesine yönelik proje modelleri oluşturuluyor. Yurt içi geliştirme modeli çerçevesinde, Türk firmaları öncülüğünde, gerekmesi durumunda yurt dıs¸ı firma, kurum ve kuruluşlardan ihtiyaç duyulan alanlarda teknik destek alınarak çalışmalar yürütülüyor.

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.