SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

Elektrikli Audi e-tron'a 5 yıldız!

Audi’nin ilk tam elektrikli seri üretim modeli olan e-tron, EuroNCAP’in gerçekleştirdiği güvenlik testlerinden 5 yıldız aldı.

Milliyet Haber

Avrupa’da satışa sunulan otomobillerin tasarımlarını, teknik yapılarını ve güvenlik performanslarını, çarpışma testleri sonrasında titiz biçimde denetleyen bağımsız güvenlik kuruluşu EuroNCAP, Audi e-tron’a 5 Yıldız verdi.

EuroNCAP’in testlerinde tam puan olan 5 yıldızı almak için, testlerin yapıldığı yetişkin yolcu, çocuk yolcu, yaya güvenliği ve sürüş destek sistemlerinden oluşan 4 kategoriden de yüksek puan almak gerekiyor. Ayrıca aktif sürüş güvenliği sistemlerinin de bu puanlara katkısı oluyor.

Aracın ön kısmının yüzde 40’lık bölümünün, 64km/s hızla bir engele çarptırıldığı ‘Offset Çarpışma Testleri‘nde e-tron, ‘Yetişkin Yolcu Koruması‘ ve ‘6-10 yaş Çocuk Yolcu Koruması’ değerlendirmelerinde en iyi sonuçları elde etti. Aracın ön bölümünün tamamının bir bariyere çarptırıldığı testler sonucunda da her iki kategoride başarılı sonuçlar alan e-tron, ‘Yan Bariyer Testi’nde de en iyi puanları aldı.

Yayaların veya yolda zarar görebilecek diğer canlıların korunmasıyla ilgili yapılan testlerde ise, e-tronun kaputun yüzeyinin neredeyse tamamının, darbe sonrası yayanın kafasını koruduğu belirlendi. Aynı şekilde tampon da çarpışmalarda iyi koruma sağladı ve yayaların bacak bölgelerinin korunduğunu gösterdi.

E-tron’un başarısının belgelendiği bir diğer kriter de sunulan güvenlik sistemleri oldu. Özellikle,AEB - Auto Emergency Braking/Otomatik Acil Fren Sistemi, yayaların haricinde, diğer canlılar, araçlar ve bisikletliler için de en korumayı sağladı.

Diğer Haberler

  1. Tesla Model 3'e güvenebilir miyiz?
  2. BMW i7 özellikleri! BMW i7 nasıl olacak?
  3. Tesla Model S rekor kırdı
  4. Volkswagen'nin logosu yenilendi! Yeni tasarım nasıl?
  5. İlk elektrikli Lamborghini ile ilgili bilgiler sızdı!
  6. MINI Cooper SE modeli çıktı
  7. Toyota üretti: Kendi kendini şarj edebilecek
  8. Tesla araç bataryalarını üretmek için çalışmalara başladı
  9. Porsche araçlarda büyük tehlike! 100 bin aracı geri topluyor...
  10. Peugeot'dan yeni nesil elektrikli SUV: Peugeot 2008

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.