SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

Yakıt masrafını azaltmak için öyle bişey tasarladı ki..

Uşak'ın Eşme ilçesinde motorsiklet tamirciliği yapan 19 yaşındaki Burak Karakuyun, yakıt masrafından kurtulmak için çalışırken kendini şarj edebilen motosiklet dizayn etti

Milliyet Haber

Karakuyun : "Normalde 3 saat şarj ile ortalama 40 kilometre yol gidilirken alternatif akım üreten sistem sayesinde motosikletim kendini şarj ederek 80 ile 100 kilometre yol alabiliyor"

Uşak'ın Eşme ilçesinde motosiklet tamircisi Burak Karakuyun, yakıt masrafından kurtulmak için seyir halindeyken kendini şarj edebilen elektrikli motosiklet tasarladı.

Karakuyun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 5 yıl oto elektrikçide çalıştığını ardından Eşme Meslek Eğitim Merkezi'nde 3 yıl eğitim aldığını söyledi.

Yakıt masraflarından kurtulmak için kendini kendini şarj edebilen bir sistem geliştirdiğini anlatan Karakuyun, şunları kaydetti:

"Yakıt çok pahalı, elektrik daha uygun olduğu için aklımıza elektrikli motosiklet yapma fikri geldi. Öncelikle bir benzinli motosikletin şasesini alıp, 5 akü yerleştirdim. Bunun yanında elektriği güce çeviren bir alet ile gaz kolu ve invertör yerleştirdim. Normalde 3 saat şarj ile ortalama 40 kilometre yol gidilirken alternatif akım üreten sistem sayesinde motosikletim kendini şarj ederek 80 ile 100 kilometre yol alabiliyor. Böylece yolun durumuna göre tek şarjla 100 kilometre gidebiliyorum."

Saatte 85 kilometre hıza ulaşabildiğini kaydeden Karakuyun, 15 yaşından küçük çocuklar için kilit monte ederek hızı sabitlediklerini de ifade etti. Geliştirdiği motosikleti bin 700 liraya mal ettiğini dile getiren Karakuyun, "Benim hedefim buna patent alıp bir Türk markası yapmak ama bunun için desteğe ihtiyacım var" diye konuştu.

Oğlunun geliştirdiği sistem sayesinde yakıt masraflarından kurtulduğunu belirten baba Gayıp Karakuyun da "Oğlumla gurur duyuyorum. Farklı düşünceleri var ancak bu farklı düşüncelerini pratiğe dökmesi için desteğe ihtiyacı var" dedi.

Diğer Haberler

  1. MINI Cooper SE modeli çıktı
  2. Toyota üretti: Kendi kendini şarj edebilecek
  3. Tesla araç bataryalarını üretmek için çalışmalara başladı
  4. Porsche araçlarda büyük tehlike! 100 bin aracı geri topluyor...
  5. Peugeot'dan yeni nesil elektrikli SUV: Peugeot 2008
  6. Harley Davidson küçük boy motosiklet üretecek!
  7. Yeni Ford Transit ve Custom modelleri Türkiye’de! İşte özellikleri ve fiyatı
  8. Yeni Ford Tourneo ve Transit Connect Türkiye'de! İşte fiyatları
  9. Rolls-Royce, Siemens’in elektrikli uçak bölümünü satın alıyor
  10. Elon Musk Twitter hesabını kapattı!

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.