MODA
GÜZELLİK
AİLE
SAĞLIK

Kuru ciltler kışın nelere dikkat etmeli?

Kuru ciltler özellikle kış aylarında pul pul dökülerek istenmeyen durumlara sebep olabilir. Zaten yeterince nemlenmediği ve koruyucu sebum salgılanamadığı için kuru kalan cildiniz soğukla birlikte iyice kurumaya başlayacaktır. Ama kuru bir cilde sahip olan kişilerin de kışın bazı şeylere dikkat ederek cilt güzelliğini korumaları mümkün. Eğer cildiniz kuru ise kış aylarında aşağıdaki listedeki önerileri dikkate almanız gerekiyor;

1. Daha fazla nemlendirme

Kışın cildiniz daha fazla neme ihtiyaç duyar. Özellikle yağ bazlı nemlendiriciler kuru ciltler için daha uygun olacaktır ve ciltte nemin daha uzun süre tutulmasını sağlayacaktır.

2. Mutlaka bol su için

Kışın su içmeyi unutuyoruz. Bir çok insan ilaç içmiyorsa neredeyse kış aylarında hiç su içmiyor. Eğer cilt tipiniz kuru ise siz de pek su tüketmiyorsanız cildinize yapabileceğiniz en büyük kötülüklerden birisini yapıyorsunuz demektir. Günde en az 8 su bardağı su içmeye özen gösterin.

3. Dudaklar için ekstra nemlendirme

Kış aylarında cildinizin en hassas bölgeleri olan dudaklarınız daha fazla kurur ve çatlar. Bunu önlemek içi dudak balmları kullanarak sürekli nemlenmesini sağlayabilirsiniz. Dudaklarınızın üzerindeki ölü deriyi yumuşak bir diş fırçası yardımı ile dökebilirsiniz.

4. Nemli ortamlar

Evde ve işyerinde bulunduğunuz ortamı nemlendirebiliyorsanız mutlaka nemlendirin. Eğer alerjiniz yoksa nemlendirme makineleri kuru ciltler için oldukça faydalı cihazlardır.

5. Ellerinizi koruyun

Eldivenleri sadece kar yağdığında kar topu oynamak için değil soğuk aylarda çatlaklardan ve kurumadan korumak için de kullanın.

6. Temizleyiciler de nemlendirebilir

Kullandığınız günlük temizlik ve duş ürünlerinin nemlendirici özellikte olanlardan olmasına dikkat edin.

7. Aşırı sıcak sudan kaçının

Banyoda aşırı sıcak su ile duş almayın ve de banyo yapmayın. Özellikle uzun sürelerde sıcak suya maruz kalan ciltler daha çok kurur.

Cilt Bakımı Uzmanı - Arzu Yurt

Yazının devamı...

Kuru saçlar kabusunuz olmasın

Kuru saçlara sahip olmayanlar, kuru saçlı olanların neler çektiğini bilmez. Cansız, mat, donuk görünen parlaklığını kaybetmiş saçlar adeta sizin estetik görünümünüzün de enerjisini aşağı çeker. Özellikle kış aylarında ciltlerde görülen kuruma ve pul pul dökülme saç derisinde de kendini gösterebilmekte. Bunun önüne geçmek için evde kolaylıkla yapabileceğiniz saç bakım önerilerini sizlerle paylaşmak istiyoruz;

Zeytin Yağı

Isıtılmış zeytin yağını saç derinize ve saç tellerinize sürerek bir kaç dakika nazikçe masaj yapın. Ardından ılık bir havlu ile saçlarınızı sarın. En az 30 dakika bu şekilde kalmasını sağlayın. Eğer yapabilirseniz gece yatmadan bu işlemi yapın ve sabaha kadar kalmasını sağlayın. Ardından saçlarınızı şampuanlayın ve havalandırın. İstediğiniz sonucu alana kadar bu tarifi haftada bir uygulayabilirsiniz.

Sıcak Yağ

Sıcak yağ uygulaması asırlardan beri uygulanan bir maskedir. Eğer sıcak yağ ile saçlarınızı ve kafa derinizi ovalarsanız, kafa derinizde kan dolaşımı artacaktır. Bunun yanında yağ saçınızı kökten uca besleyerek canlanmasını sağlar.

Avokado Maskesi

Malzemeler:

Hazırlanışı:

1 tane avokadoyu iyice ezin ve püre haline getirin. İçine yumurta beyazı ekleyin. Eğer isterseniz yağ ve yoğurt da kullanabilirsiniz. Hepsini karıştırıp bir krem kıvamına getirin. Tüm saçınızı kaplayacak şekilde saçınıza hazırladığınız maskeyi uygulayın. Saçınızda 30 dakika bekletin. Sonrasında saçınızı iyice, ılık suyla çalkalayın.Çok daha hızlı bir maske hazırlamak isterseniz sadece ezilmiş avokado ve bir bütün yumurtayı karıştırarak da kullanabilirsiniz.

Arzu Yurt - www.ciltsitesi.com

Yazının devamı...

Cilt için faydalı bitkisel yağlar

Cilt bakımının olmazsa olmazlarından birisi de bitkisel yağlardır. Doğru bir şekilde kullanıldığında cildiniz için en pahalı kozmetik ürünlerden daha fazla yarar sağlayan bu bitkisel yağları aktarlardan ve eczanelerden çok cüzi fiyatlarla satın alabilirsiniz. Peki hangi yağın nasıl bir etkisi olduğunu ve nasıl kullanılması gerektiğini merak ediyor musunuz?

Lavanta Yağı

Doğal bir dezenfektan olan bu yağı cildinizi temizlemek için kullanabilirsiniz. Özellikle akne oluşumuna elverişli, yağlı ve geniş gözenekli bir cilde sahip kişiler lavanta yağınu dezenfektan olarak kullanabilirler. Bazı kişilerde lavanta yağına karşı alerji gözlemlendiği için kullanmadan önce küçük bir bölgede deneyin ve sulandırarak kullanın.

Zeytinyağı

Zeytinyağı ne kadar saf olursa cilt için faydası o kadar fazla olacaktır. Cildin doğal olarak ürettiği koruyucu yağlara çok benzeyen zeytinyağı kurumuş ciltlerin de ilacıdır. Cildin ihtiyacı olan nemlenmeyi ve beslenmeyi sağlar. Yağlı ciltlerde kullanılması pek önerilmez.

Argan Yağı

Televizyonlarda sık sık şampuan reklamlarında argan yağı içerir diye duymuşsunuzdur. Kuru saçları canlandırmak için sık kullanılan bu yağ aynı zamanda cildi de canlandırıcı etki gösterir. İnce çizgileri ve kırışıklıkları yok etmek için argan yağını kullanabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı

Özellikle hassas cilde sahip bayanlar nemlendirici bulmakta oldukça zorlanırlar. Hassas cilde sahip kişiler Hindistan cevizi yağını nemlendirici olarak kullanabilirler. Ayrıca yine bu yağın egzemaya da iyi geldiği bilinmektedir.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı cilt hücrelerine sızan bakterilerin öldürülmesini sağladığı için bu bakterilerin oluşturduğu sivilcelere sahip kişilerin kullanması için son derece etkili bir yağdır. Bu yağ da tahrişlere sebebiyet verebileceği için kullanılmadan önce küçük bir bölgede test edilebilir.

Biberiye Yağı

Ciltteki gözenekleri sıkılaştırıcı ve cildin elastik yapısını kuvvetlendirici etkisi bilinen biberiye yağı bir ara televizyonlardaki ana haberlerde çok sık çıkmıştı. Özellikle kırışıklık, selülit ve ince çizgilerin tedavisi için etkili bir şekilde kullanabilirsiniz.

Arzu Yurt - Ciltsitesi.com

Yazının devamı...

Göz Altı Torbalarının Oluşmasının 4 Sürpriz Sebebi

Günde 7-9 saatten az uyumuyorsanız, genetik olarak ailenizde göz altı torbaları yoksa ve düzenli bir cilt bakımı uyguluyorsanız normalde göz altı torbalarına sahip olmamanız gerekir. Ama tüm bunlara rağmen göz altı torbalarınız oluşuyorsa hiç aklınıza gelmeyecek sürpriz bir sebepten kaynaklanıyor olabilir...

1. Yanlış bölgelere yanlış cilt bakımı uygulamak

Glikolik asit, retinol, salisilik asit gibi bileşenler bir çok bakım ürününde bulunur. Bunlar görünüşünüzü canlandırmak ve cildinizin esnek kalması için oldukça faydalı maddelerdir. Fakat bu ürünler aynı zamanda asidik yapıları nedeni ile ciltte tahrişe sebebiyet verebilirler. Göz çevresi de cildin en hassas olduğu bölgelerdendir ve bu maddeler göz çevresine yoğun bir biçimde sürüldüğünde bu tahrişler iltihapa da sebebiyet vererek göz altı torbalarını oluşturabilirler. Kullandığınız ürünleri göz çevresine uygularken gözün altında parmaklarınızla hissedebileceğiniz sert kemiği sınır olarak belirleyin ve onun ötesine geçmemeye çalışın.

2. Saçları ve yüzü iyi durulamamak

Saçlarınızı şampuanladıktan sonra iyi durulamadığınız şampuan rezidüleri göz altlarındaki hassas bölgede kalabiliyor. Bu bölgeyi daha sonra ellerinizle ovaladığınızda göz kapağı bölgesinden bu kirler ve kimyasal kalıntılar giriş yaparak cildinizde iltihaplanma meydana getiriyor. Bu iltihaplanmanın sonucu da tahmin edebileceğiniz gibi göz altı torbaları oluyor. Sabun ve şampuanla saçlarınızı ve yüzünüzü yıkadıktan sonra göz çevrenizi iyice duruladığınızdan ve hiçbir kalıntı kalmadığından emin olun.

3. Aşırı tuz tüketmek

Aşırı tuz tüketimi sonunda vücuda giren aşırı sodyum, suyun cildimizde garip yerlerde tutulmasını da sağlar. Göz altı torbaları oluşturup buradaki suyu korumak da bunlardan birisidir. Göz altı torbaları aşırı tuz tüketiminin cilde verdiği hasarlardan sadece birisidir. Cilde pek çok yönden zarar veren tuzu aşırı tüketmeyin.

4. Ani kilo kayıpları

Yaşlanma ile paralel olarak yanakların aşağı doğru sarkması göz altında torbalar oluşmasına sebep olabilir. Ama kısa sürede aşırı kilo vermek de tam olarak bu etkiyi yaratarak göz altı torbaları oluşturabilir. Eğer kilo veriyorsanız ve buna bağlı olarak göz altı torbalarının oluşmasını istemiyorsanız göz altı bölgelerinize sabah ve akşam buz küpleri ile soğuk kompres uygulayabilirsiniz.

Arzu YURT

www.ciltsitesi.com

Yazının devamı...

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.