MODA
GÜZELLİK
AİLE
SAĞLIK

Ayrılık fiziksel olarak da zarar veriyor

Mutsuzsunuz ne yemek yiyebiliyorsunuz ne de uyuyabiliyorsunuz. Acı çekiyor ve derin düşüncelere dalıp gidiyorsunuz. Ayrılık acısı size hem psikolojik hem de fiziksel olarak zarar veriyor.

Milliyet Haber

Yapılan araştırmalara göre daha çok kadınlarda görülen kırık kalp sendromu ya da halk arasındaki diliyle ayrılık acısı fiziksel acıyla eş değer bir etki yapabiliyor. İşte ayrılık acısının altı fiziksel zararı:

Depresyon ve uyku bozukluğu

Ayrılık acısının başlıca etkilerden biri depresyon ve buna bağlı olarak ortaya çıkan uyku bozukluğudur. Vücudunuz yorgun olsa bile ruhsal olarak yaşadığınız ayrılık acısını düşündüğünüz için uyuyamazsınız. Bu da sizin hem yaşam kalitenizi hem de çevrenizdeki insanlarla olan iletişiminizi olumsuz yönde etkiler.

Strese bağlı cilt hasarları

Ayrılık acısının bir diğer etkisi ise strese bağlı cilt hasarlarıdır. Yükselen stres hormonları sadece kalbinizi değil cildinizi de etkilemektedir. Yeme alışkanlıklarınız değişeceği için pek çok cilt problemiyle karşılaşabilirsiniz. Bu problemlerden bazıları akne, egzama, saçkıran ve sedef gibi cilt rahatsızlıklarıdır.

Yeme bozuklukları

Ayrılık acısının bir diğer etkisi ise strese bağlı yeme bozukluklarıdır. İştah kaybı, ani kilo değişimleri ve sindirim problemleri gibi stres kaynaklı rahatsızlıklarla karşılaşabilirsiniz.Ayrılık acısından kaynaklanan iştah kaybı ya da fazla yemek yeme hem vücudunuzda çatlaklara sebep olur hem de sindirim sisteminizde hazımsızlık, mide krampları gibi problemleri beraberinde getirir.

Göğüs ağrıları ve kalp krizi

Yapılan araştırmalara göre yoğun bir duygusal acı, fiziksel acı gibi bir etki uyandırabiliyor. Yaşanılan ayrılık veya boşanmadan kaynaklı stres hormonu adrenalini yükseltiyor. Bu da kalp krizini tetikliyor. Dr. Graham Jackson’ın yapmış olduğu açıklamalara göre, derinden yaralayan ayrılık acısı nedeniyle ayrılıktan ilk 4 gün içerisinde kalp krizi geçirebilirsiniz. Kalp krizi geçirmeseniz bile kalp ritminiz bozulabilir.

Zihinsel yavaşlama ve baş ağrısı

Stres, uykusuzluk ve yaşadığınız ayrılık acısının vücudunuza başka sebeplerle etki etmesinden dolayı odaklanma sorunu yaşayabilirsiniz. Bundan dolayı zihinsel yavaşlama ayrılık acısının vücudunuzdaki bir diğer yan etkisidir. Sürekli aynı şeyleri düşünüp uykusuzluk çekiyorsanız baş ağrısı da çekebilirsiniz.

Bağışıklık sistemindeki bozukluklar

Yemek düzeninizin değişmesi, uykusuzluk gibi problemler vücudunuzun bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkiler. Bu da çeşitli hastalıklara açık olduğunuz anlamına gelir.

Diğer Haberler

  1. Ayo & Teo Bodrum'u sallayacak
  2. Hastayı uyutmadan bel fıtığı ameliyatı
  3. En hit çizgi diziler Kidz TV’de.
  4. Crate and Barrel online alışverişe başladı
  5. Gelin ve kaynanadan görülmemiş kapışma
  6. Seviyorsan aç konuş bence!
  7. Yeni Yılınızı Tatlandırın
  8. Cildinizdeki sivilcelerden kurtulabilirsiniz!
  9. Sizin Aşkınız Hangi Renk?
  10. Marks & Spencer yeni sezonda çorap koleksiyonu ile göz dolduruyor!

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.