MODA
GÜZELLİK
AİLE
SAĞLIK

Göbek Eriten Buzlu Yeşil Çay

Yaz sıcakları iyiden iyiye bastırdı değil mi? Öyle ki bazen nefes alacak gücü bulmak bile zor.

Peki nasıl mücadele ediyorsunuz bu sıcaklarla? Serin yerlere sığınarak, denize atlayıp bol bol yüzerek ve elbette içinizi serinleten içeceklere yönelerek. Peki ne içiyorsunuz? Buz gibi gazlı içecekler mi? Ambalajlı meyve suları mı? Su mu? Bence ilk ikisinden kesinlikle uzak durmalısınız. Hem genel sağlığınızı hem de kilonuzu korumak için...

İlk seçeneğiniz su olmalı. Ama belki de daha farklı bir lezzet arıyorsunuz. O zaman gelin bugün size yaz sıcaklarında hem vücudunuzun yeteri kadar su almasını sağlayacak hem de son derece sağlıklı ve eğer ihtiyacınız varsa göbek yağlarını eritmeye ve kilo vermeye yardımcı olacak bir içecek tarifi vereyim.

Bu, hazırlaması kolay ve son derece de sağlıklı bir içecek. Danışanlarıma da yağ yakma ve metabolizma hızlandırma konusunda yardımcı olduğu için sık önerdiğim yeşil çay ile hazırlanan içecek, hem farklı lezzeti hem de sağlıklı oluşu nedeniyle öne çıkıyor.

Birazdan vereceğim tarif bir orta boy sürahi dolusu su ile hazırlanıyor ve dört kişi için. Eğer daha fazla hazırlamak isterseniz, malzemeleri istediğiniz kadar artırabilirsiniz.

Hemen başlayalım.

GEREKLİ MALZEMELER:
- Bir orta boy sürahi dolusu su

- Bir poşet yeşil çay

- Yarım misket limonu

- Birkaç tane taze nane yaprağı

HAZIRLANIŞI:
Karışıklık olmaması için adım adım gidelim. Önce bir fincan içinde yeşil çayı hazırlayın. Suyunuzu ısıtın, tam kaynamadan suyu bir fincana boşaltın ve yeşil çay poşetini de içine ekleyerek demlenmesi için bir kenarda beklemeye bırakın.

Bu arada yarım misket limonunu sıkıp suyunu çıkarın ve bir küçük fincana koyun.

Yeşil çayınız demlenip soğuduğunda su dolu sürahinin içine dökün. Sıktığınız misket limonu suyunu ekleyin. Son olarak taze nane yapraklarını da ekleyin.

Şimdi geride bir tek işlem kaldı. Buz küplerini sürahinin içine eklemek. işte hiçbir zararlı katkı maddesi içermeyen, sağlıklı, serinleten ve üstelik de göbek eritmeye ve kilo vermeye yardımcı olan içeceğiniz hazır.

Dilerseniz sürahinin içine buz küpleri eklemek yerine içeceğinizi buzdolabına koyup soğumasını bekledikten sonra da tüketebilirsiniz.

Gelin bu sağlıklı içeceğin ana malzemesi olan yeşil çayın sağlık faydalarını da kısaca bir kez daha hatırlayalım.

- Yeşil çay çok iyi bir antioksidandır. Bu sayede çeşitli kanser türlerini önlemeye yardımcı olur.

- Kalp sağlığını destekler ve tansiyonu düzenler.

- Bağışıklık sistemini destekler.

- Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur.

- Metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olur.

- Yağ yakmayı destekler.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

Yeşil çayın faydaları gerçekten etkileyici. Fakat tüketimi sırasında dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar da var. Sağlıklı olmak adına çaba harcarken olumsuz bir gelişmeyle karşılaşmamak için bunları da hatırlatmak gerek diye düşünüyorum.

Her zaman söylediğim cümleyi bir kez daha tekrarlayacağım: Yeşil çay ya da onunla hazırlanan bir içeceği tüketirken de fazlaya kaçmayın. Örneğin bu içeceği günde 2 bardak tüketmekle yetinin.

Yeşil çayın aşırı tüketimi, uyku sorunlarına ve kalp çarpıntısına neden olabilir.

Hamilelik sırasında yeşil çay tüketirken önce doktorunuza danışın.

Yazının devamı...

Çilekle Yağlarınızı Yakın

Ey çilek! Sen nelere kadirsin! Kocaman ve parlak kırmızı rengine, bulunduğu ortamı hemen etkisi altına alan kokusuna ve tadına kim dayanabilir ki? Evet, çilekten söz ediyorum. "Meyvelerin kraliçesi" olarak adlandırılan çilek, bu tanımı sonuna kadar hak ediyor. Madem öyle doğanın bize sunduğu bu armağandan, bir yandan metabolizma hızlandırıp bir yandan da sağlığımıza destek olmak için neden faydalanmayalım ki?

Gelin bugün çileğin başrolde olduğu birkaç tane metabolizma hızlandıran içecek tarifi vereyim size. Üstelik bu içecekler, sadece metabolizma hızlandırmakla kalmayacak aynı zamanda vücudunuz için gereken vitamin ve mineralleri almanızı da sağlayacak.

Ama tarifleri anlatmaya geçmeden önce yazımın başında da belirttiğim gibi "çileğin nelere kadir olduğunu" yani bu güzel meyvenin sağlık faydalarını şöyle bir hatırlatmak isterim.

Eğer amacınız vücudunuzda biriken yağları yakmaksa, çilek bu konudaki en iyi yardımcılardan biri. Çünkü antosiyanin içerir. Peki nedir bu antosiyanin? Kırmızı ve mor renkli meyve ve sebzelerde bulunur ve vücutta depolanmış yağların yakımına yardımcı olur.

Çileğin kilo verme ve kilo koruma konusundaki bir başka yardımı da kan şekerini dengede tutma konusundaki etkisi. Lifli yapısı sayesinde tüketildiğinde tokluk hissi sağlar.

Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur ve kabızlığı önler.

Çileğin içerdiği antosiyanin, sadece yağ yakımında değil aynı zamanda kötü kolesterolün düşürülmesinde de etkili.

Çilek aynı zamanda flavonoid de içerir ki bu da kalp hastalıkları riskinin azaltılmasına yardımcı olur.

Gelelim çileğin bir diğer önemli faydasına. Güzel renkli, güzel kokulu çilek, aynı zamanda etkili bir antioksidan. İçerdiği C vitamini, antosiyanin ve kuersetin pigmenti bu konudaki etkisinin nedeni.

Kendi güzel, kokusu ve lezzeti güzel çileğin bir başka faydası daha var ki söylemeden geçemeyeceğim. Portakal ve greyfurttan daha fazla miktarda C vitamini içerir ve bu özelliği sayesinde de cilt kuruluğundan kırışıklıklara kadar bir çok soruna derman olur.

Çileğin sağlık faydalarını kısaca böyle anlattıktan sonra gelelim, metabolizma hızlandıran çilekli içecek tariflerine.

ÇİLEK VE MİSKET LİMONU

1 su bardağı dolusu çilek (bütün ya da dilimlenmiş)

Yarım sürahi dolusu su

2 tane misket limonu (dilimlenmiş)

Yapmanız gereken tek şey çilekleri ve limon dilimlerini sürahinin içine koyup, dilerseniz buz küpleri de ekleyerek yavaş yavaş tüketmek.

ÇİLEK VE TAZE NANE YAPRAKLARI

4 tane dilimlenmiş çilek

5- 6 tane taze nane yaprağı

Yarım sürahi dolusu su

Gelelim nasıl hazırlandığına... Yine çok basit... Bütün malzemeyi sürahideki suya ekleyin ve içeceğiniz birkaç dakika içinde hazır.

KARPUZ VE ÇİLEK

Bu kez biraz daha tatlı bir içecek hazırlayacağız.

Yarım su bardağı dolusu dilimlenmiş çilek

Bir ince dilim karpuz (küçük küpler halinde doğranmış, çekirdekleri ayıklanmış)

Yarım sürahi dolusu su

Arzuya göre taze nane yaprakları ya da 1 tane misket limonu (dilimlenmiş)

Hazırlanışı: Bu da son derece kolay. Bütün malzemeyi sürahideki suya ekleyin sonra da yudum yudum tüketin. Bu içeceği damak zevkinize göre taze nane yaprakları ya da dilimlenmiş misket limonu ekleyebilirsiniz.

Çilekle hazırlayacağınız bu içecekler sayesinde öncelikle vücudunuz için gerekli suyu alacaksınız. Buna ek olarak hem detoks yapmış hem de sıcak yaz günlerinde sağlıklı bir şekilde serinlemiş olacaksınız.

AMA BU AYRINTIYA DİKKAT!

Biraz önce çileğin ne kadar faydalı olduğunu anlattım. Ama altını çizmek istediğim bir ayrıntı daha var. Öncelikle yiyecek ve içecekle ilgili her konuda olduğu gibi çileği tüketirken de abartıya kaçmamaya dikkat edin.

Çünkü çilek, bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Şimdi gelelim çilek tüketirken dikkat edilmesi gereken ayrıntılara.

Öncelikle çileği tüketmeden önce dikkatlice yıkayın. İyi yıkanmamış çilek tüketilmesi böbreklerde kum oluşması riskini artırır.

Çilek bol miktarda potasyum ve fosfor da içerir. Eğer böbrek yetmezliği sorununuz varsa çilek tüketme konusunda doktorunuzla konuşun.

Abartılı miktarda çilek tüketmek bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara yol açabilir.

Aşırı miktarda çilek tüketmenin bir başka yan etkisi de midede gaz ya da bulantı hatta bazen ishal gibi şikayetlerin ortaya çıkmasıdır.

Yazının devamı...

Zayıflamaya Yardımcı Meyveler

Şimdi tam da zamanı. Artık yaz geldi, sofralar taze sebze ve meyvelerle daha da renklenecek. Üstelik yaz boyunca yüzmek, bisiklete binmek, uzun yürüyüşler yapmak gibi fiziksel aktiviteler için çok daha fazla zaman bulacağız. Elbette fazla kilolardan kurtulmak için de. Yaz mevsimi bize bu konuda geniş seçenekler sunuyor.

Gelin bugün yaz aylarında fazla kilolarından kurtulup hafiflemek isteyenlere yardımcı olacak meyvelerden söz edelim. Bu meyveleri nasıl tüketmek gerektiği üzerinde duralım.

Su deposu karpuz: Yaz aylarının en lezzetli meyvelerinden biri karpuz. Öncelikle kelimenin tam anlamıyla bir su deposu karpuz. Yani sıcak günlerde bedeninizin ihtiyaç duyduğu suyu sağlamak için önemli bir kaynak. Tüketildiğinde tokluk hissi de yaratır.

Ama dikkat! Karpuz aynı zamanda şeker de içerir. Bu yüzden yaz mevsiminin bu güzel meyvesinden yararlanırken miktarı konusunda abartıya kaçmayın. Gün boyu, bir ince yarım ay dilimi karpuz tüketebilirsiniz. Fazlası, içerdiği şeker nedeniyle yarar sağlamaz.

Armut tokluk hissi sağlar: Armut da elmanın hemen ardından sıklıkla tüketilebilecek bir meyve. Bol C vitamini içerir; ayrıca kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Armut tükettiğinizde kendinizi uzun süre tok hissedersiniz. Ayrıca armut, lif deposudur. Bu özelliğiyle de sindirim sisteminizin etkili çalışmasına yardımcı olur.

Peki bir günde ne kadar armut tüketmek doğrudur? Bence bir tane büyük boy armut bir gün için idealdir. Bu konuda da fazlaya kaçmamakta fayda var.

Metabolizma hızlandıran yaban mersini: Gözlemlerime göre ülkemizde çok yaygınlıkla tüketilmeyen yaban mersini çok özel bir meyve. En önemli özelliği etkili bir antioksidan olması. Düzenli tüketildiğinde insülin direnci, yüksek tansiyon ve kötü kolesterole karşı bir kalkan işlevi de görür.

Ama yaban mersininin kilo verme konusunda en önemli etkisi metabolizmayı hızlandırması. Hatta şöyle söyleyeyim, yaban mersini metabolizmayı hızlandırmakla kalmaz, koşturur!

Bir gün içinde bir büyük su bardağı dolusu yaban mersini tüketebilirsiniz. Bu arada yeri gelmişken bu meyvenin şeker oranının düşük olduğunu da hatırlatmak isterim.

Yazın güzeli çilek: Şimdi de gelelim kırmızı rengi ve kokusuyla baş döndüren çileğe. Çilek, kilo vermek isteyenlerin tüketmesinde fayda olan bir meyve. Neden mi? Çünkü antosiyanin içerir. Ne mi bu antosiyanin? Kilo vermek isteyenlerin en çok ihtiyacı olan bir tür antioksidan. Kırmızı ve mor renkli meyve ve sebzelerde bulunur. En önemli etkilerinden biri vücutta depolanmış yağların yakımına yardımcı olmaktır.

Fakat çilek tüketirken dikkat edilmesi gereken noktalar da var. Çilek bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olur. Üstelik bu durum bazen aşırı miktarda tüketilmese bile ortaya çıkabilir. Eğer böbrek yetmezliği sorununuz varsa da çilek tüketmeden önce doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmayın. Çünkü çileğin içeriğindeki fosfor ve potasyum böyle durumlarda sorun yaratabilir.

Yazının devamı...

Kilo Verdiren Ara Öğün

Danışanlarıma hep önerdiğim, kendim de formumu korumak için uyguladığım bir yöntemdir, ana öğünler kadar ara öğünlere de özen göstermek. Özellikle kilo vermek ya da kilo korumak isteyenler için önemli bir ayrıntı bu.

Sağlıklı ara öğün seçenekleri bir yandan, kan şekerini dengede tutup açlık krizlerini önler. Diğer yandan da metabolizmayı hızlandırıp yağ yakmaya yardımcı olur. Elbette burada önemli olan hangi besinlerin tüketilmesi gerektiğini bilmek.

Hem kilo vermek hem de kilo korumak isteyenlerin tercih edebileceği sağlıklı ara öğün seçenekleri listesi hazırladım. Bence bir göz atın. İçlerinden biri mutlaka sizin için...

Yulaf ezmesi: Hem hazırlanması kolay hem de son derece sağlıklı. Öncelikle yulaf, kompleks karbonhidratlar açısından zengin. Kilo vermek isteyenler için önemi ise kan şekeri dengesini korumaya yardımcı olması. İçerdiği lif de cabası.

Bir de küçük kullanım önerisi: Yulaf ezmesine birkaç tane çilek, yaban mersini ya da ahududu gibi şeker oranı yüksek olmayan meyveler de ekleyerek bir sonraki ana öğüne kadar tokluk hissi sağlayabilirsiniz.

Çiğ badem: Danışanlarıma da sıklıkla önerdiğim bir ara öğün seçeneği çiğ badem. Ama dikkat! Tuzsuz olması koşuluyla. Badem, sağlıklı yağlar açısından da protein açısından da son derece zengin. Bu konuda önemli olan ayrıntı bademi ne miktarda tüketeceğiniz.

Faydalı olduğunu düşünerek avuç avuç çiğ badem yemenizi önermiyorum elbette. Bir gün içinde sadece bir avuç badem yeterli.

Hurma: Kilo verme sırasında birçok kişinin eksikliğini hissettiği yiyeceklerden biri tatlılar. İşte hurma zaman zaman sizi pençesine alan o tatlı krizlerini önlemek için birebir. Ayrıca içerdiği

vitamin ve mineraller de cabası.

Gün içinde iki tane Medine hurması tüketerek hem tatlı ihtiyacınızı giderirsiniz hem de kendinizi uzun süre tok hissedersiniz. Ama bir kez daha tekrarlıyorum: İki tane hurmanın üstüne çıkmayın!

Kabak çekirdeği: Size bunu daha önce uzun uzun anlatmıştım. Sadece zaman geçirmek için tüketilen bir besin değil kabak çekirdeği. Öncelikle Omega 3 deposu ve sağlam bir protein kaynağı. Bu özellikleriyle ara öğün olarak tüketilebilir. Ama yine vurgulamak istiyorum ki, kabak çekirdeği tuzlu olursa ve bir avuçtan fazlasını tüketirseniz hiçbir faydası olmaz, tam tersine kilo verme sürecinizi olumsuz etkiler. Bu yüzden tuzsuz olarak ve sadece bir avuç tüketin.

Avokado: Hem lif hem de sağlıklı yağlar açısından son derece zengin bir besin. Kan şekerinizi dengeleyip açlık krizlerini engeller. Tekrara düşmüş olmak istemem ama avokadoyu da dikkatli tüketmek gerekir.

Sonuçta sağlıklı da olsa yağ içeren bir meyve. Bunun için günde yarım avokadoyu geçmemenizi öneririm.

Türk kahvesi: Benim favori ara öğünlerimden biri. Metabolizmayı hızlandırıp yağ yakmanızı kolaylaştırır. Ayrıca tokluk hissi sağlar. Ama elbette şekersiz içmeniz kaydıyla. Yanında da kocaman bir bardak su tüketirseniz faydası bir kat daha artar.

Yazının devamı...

Doğru Uyuyun, Hızlı Kilo Verin

Kilo verme yolculuğuna yeni başladığınız sırada hep gün içinde yapılması gerekenlere odaklanırsınız. Hangi besinleri tüketeceğiniz, ara öğünlerde ne yerseniz sağlıklı kilo vereceğiniz ve egzersiz düzeni gibi. Ama unutmayın, kilo vermek sadece gündüz saatleriyle sınırlı bir süreç değil. En az onun kadar önemli bir başka zaman dilimi daha var: Gece saatleri.

Çünkü gece saatleri için geliştireceğiniz sağlıklı alışkanlıkların da kilo verme sürecine katkısı çok büyük. Gelin bir bakalım, geceleri atacağınız hangi adımlar, sizi kilo verme sürecinde daha ileriye taşır.

Önce iyi bir uyku: Aslına bakılırsa bu, çok hoş ve çok da basit bir adım. Geceleri düzenli yatın, yani yatağa gidiş için belli bir saatiniz olsun ve yeteri kadar uyuyun. Kaliteli bir uyku, kilo verme sürecinde çok büyük anlam ifade eder. Çünkü eğer, geceleri yeteri kadar uykunuzu alamazsanız, vücudunuz yorgun düşer ve etkin bir biçimde yağ yakamaz.

Ekranın karşısında ömür tüketmeyin: Kaliteli bir uyku için dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntı, "ekranlardan" uzak durmak. Hem de her türlüsünden. TV ekranından diz üstü bilgisayara, akıllı telefonlara kadar. Bu tür aletleri yatak odanızdan kesinlikle uzak tutun.

Hafif yoga egzersizleri: Vücudunuzun sağlıklı bir biçimde yağ yakmasına, kilo vermesine yardımcı olacak kaliteli uykuya geçiş için bir başka önemli adım da yoga... Geceleri yatağa gitmeden önce yapacağınız hafif yoga egzersizleri, hem bedeninizi hem ruhunuzu dinginleştirir ve sizi iyi bir uykuya hazırlar. Ek olarak geceleri yapacağınız hafif yoga egzersizleri metabolizmanızı hızlandırıp gece boyunca yağ yakmanıza da yardımcı olur.

Serin bir odada mışıl mışıl uyuyun: Gece uykunuzun kilo vermenize katkısı olmasını istiyorsanız, yatak odanızın ısısını çok fazla yükseltmeyin. Bunun yerine serin bir odada uyumak daha fazla yağ yakmanıza yardımcı olur.

Yazının devamı...

Kilo Aldırmayan Kolay Tatlı

Hem "kilo aldırmıyor" hem de "tatlı"... İlk anda pek de uyumsuz görünse de aslında gerçeğin ta kendisi! Yani hem tatlı yiyorsunuz hem de kilo almıyorsunuz. Elbette doğru miktarda tükettiğiniz sürece.

Aslında size daha önce de bu tür sağlıklı tatlı tarifleri vermiştim. Gelin bunlara bir yeni halka daha ekleyelim ve kolayca yapılan hem görüntüsü hem de lezzeti çok güzel bir tatlı yapalım.

Sözü çok fazla uzatmadan bu tatlının yapımı için gerekli malzemeleri sayarak anlatmaya başlayayım:

12 tane Medine hurması

1 su bardağı kıyılmış tuzsuz çiğ badem

Yarım yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı

Yarım yemek kaşığı çiğ kakao

Bir su bardağı Chia tohumu

Tatlı için gereken malzemeler bunlar. Nasıl yapıldığına gelirsek...

Öncelikle hurmaları bir kaba koyun ve üzerini örtecek kadar su ekleyip birkaç saat bekletin. Sonra da bu hurmaların çekirdeklerini çıkarıp küçük küçük doğrayın. Kilo aldırmayan şekersiz tatlı için ilk adımı geride bıraktık. Şimdi devamına gelelim.

Hindistan cevizi dışında bütün malzemeyi blender'a koyup karıştırın. Yumuşak kıvamlı bir karışım elde edeceksiniz. Şimdi yapmanız gereken bu karışımı elinizle yuvarlayıp şekip vermek. Son olarak da bu minik topları çekilmiş Hindistan cevizine bulayın ve servis tabağına yerleştirin.

İşte tatlınız hazır. Bunu dilerseniz şekersiz Türk kahvesiyle birlikte tüketebilirsiniz.

Ama önemli bir ayrıntıyı atlamayayım. Sağlıklı olduğunu düşünerek sınırsız tüketmeyin tatlınızı. Bana sorarsanız günde bir ya da en fazla iki tane yiyebilirsiniz. Çünkü bunun da fazlası zarar.

Neden böyle söylediğime gelince.. Her ne kadar sağlıklı ve kilo aldırmıyor desem de ve hatta danışanlarıma ara öğün olarak hurma önersem de bu değerli besinin içinde de şeker var. İşte bu yüzden abartıya kaçmadan tüketmek gerekir. Bunu da küçük ama çok önemli bir not olarak eklemek isterim.

Yazının devamı...

Kilo Aldırmayan Dondurma

Sizce dondurma gerçekten de sanıldığı kadar "masum" bir tatlı mı? Bana sorarsanız pek sayılmaz. Özellikle de piyasada satılan ambalajlı dondurmalar hiç de öyle "hafif tatlı" sınıfına girecek türden değil.

İçindeki yüksek şeker oranı, hele bir de o katkı maddeleri düşünülecek olursa tam tersine uzak durmak gerekir.

Gelin sizinle, tükettiğiniz zaman vicdan azabı yaratmayacak, kilo vermenize ya da kilo korumanıza hiçbir olumsuz etkisi olmayacak sağlıklı ve gerçekten hafif bir dondurma tarifi paylaşayım. Çok kısa bir zamanda hazırlayabileceğiniz bu dondurmayı, hem kendiniz tüketebilir hem de gönül rahatlığıyla çocuklarınıza da yedirebilirsiniz.

Dondurmanın ana malzemesi, hem genel sağlık hem de kilo koruma ya da kilo verme konusunda büyük katkısı olan ananas. Buna ek olarak bir tane mango ve bir limonun suyunu da kullanacağız. İşte dondurmanın içerdiği tüm malzeme bu kadar. Yani başta şeker olmak üzere hiçbir zararlı katkı maddesi yok. Üstelik kısacık zamanda hazırlanması da cabası.

Şimdi gerekli malzemeleri şöyle bir toparlamak gerekirse:

2 su bardağı dilimlenmiş ananas

Bir tane soyulmuş ve dilimlenmiş mango

Bir yemek kaşığı limon suyu

Gelelim hazırlanışına...

İşin en basit kısmı burası zaten. Bütün bu malzemeyi blender'a koyun ve karıştırın. Kıvamlı bir karışım elde edeceksiniz. Sonra bu karışımı küçük servis tabaklarına koyun ve buzdolabında bekletin. Hepsi bu kadar! Kilo aldırmayan ananas, mango ve limon suyundan oluşan dondurmanızı ister ara öğün olarak tüketin isterseniz de sağlıklı bir yemeğin üzerine tatlı olarak.

Sözün burasında birkaç küçük ipucu vermek istiyorum. Benim tarifte kullandığım malzemeler taze ananas ve mango. Dilerseniz dondurmanızı donmuş ananas ve donmuş mango ile de hazırlayabilirsiniz. Bu ayrıntı damak zevkinize kalmış.

Yukarıdaki malzemeler dört kişilik bir aile düşünülerek verildi. Tüketecek olan kişi sayısına göre miktarları azaltıp çoğaltabilirsiniz.

Yaz ayları boyunca meyvelerle hazırlanan ve şeker dahil hiçbir zararlı ürün içermeyen hafif tatlı tarifleri paylaşmaya devam edeceğim.

Yazının devamı...

Karın Düzleştiren Yaz Detoksu

Yaz aylarında giyinip aynaya baktığınızda sizi en çok ne rahatsız ediyor? Çok iyi anlıyorum, şiş görünen karnınız! Fazla kilo sorununuz olmasa bile bazen karnınızın şişkinliği dikkat çekici boyutlara ulaşabilir. Ama bence bunu dert etmeyin. Çünkü özellikle yaz aylarında bazı yiyeceklerin özellikle de su içmenin yardımıyla detoks yapıp sizi rahatsız eden görüntüden kurtulmak mümkün.

Detoks dediğim için hemen aklınıza öyle bulunması zor, uzak ülkelerde yetişen meyveler ve sebzeler gelmesin. Hemen her markette, manavda ya da pazarda kolayca bulabileceğiniz hatta her an mutfağınızda olan yiyecekleri kullanarak hem vücudunuzu toksinlerden temizler hem de ödem attırabilirsiniz.

O zaman hemen anlatmaya başlayalım hangi besinlerle yazlık detoks yapabileceğinizi.

Salatalık: Yaz aylarında sadece karın şişkinliğini değil vücudunuzun diğer bölgelerinde toplanan ödemi atmanıza da yardımcı olan muhteşem bir besin salatalık. Öncelikle salatalığın yüzde 95'i sudan oluşuyor.

Yani bir anlamda sıcak yaz günlerinde vücudunuz için gerekli olan suyu da alacaksınız. Salatalığın içerdiği vitamin, mineral ve elektrolitler de cabası! Eğer amacınız toksinlerden arınıp bir yandan da kilo kontrolü sağlamaksa salatalık bunun için de bulunmaz bir nimet. Çünkü uzun süre tokluk hissi de sağlıyor.

: Salatalığı söğüş olarak tüketebilirsiniz elbette. Ya da dilimlediğiniz salatalıkları içine kattığınız suyu tüketebilirsiniz. Böylece hem ödemden hem de vücudunuzda biriken toksinlerden kurtulursunuz.

Limon: Sıcak yaz günleri için çok iyi bir serinlik ve ferahlık kaynağı olan limon, iyi bir ödem attırıcı. Ayrıca iltihaplanmayı da önlüyor. Birkaç dilim limonlu su içmek hem vücudunuzu toksinlerden temizleyecek hem de içerdiği lif sayesinde tokluk hissi verip kilonuzu korumaya ya da fazla kilolarınızdan kurtulmaya yardımcı olacak.

Tıpkı salatalıklara yaptığınız gibi suyun içine birkaç dilim limon ekleyip tüketebilirsiniz.

Karpuz: Yaz aylarında en çok tüketilen meyvelerden biri olan karpuzun yüzde 90'ı sudan ibaret. Bu özelliği sayesinde toksinlerin vücudunuzda birikmesini önler. Bunun yanı sıra bol miktarda A ve C vitamini içerir. Karpuzda bulunan likopen de göz sağlığı için faydalı.

Ancak karpuz konusunda dikkat çekmek istediğim bir nokta var. Karpuz bunca faydasının yanı sıra şeker de içerir. Bu yüzden fazlaya kaçmadan, kararında tüketmekte fayda var. Bir günde bir ay dilimi karpuz tüketmek bana göre yeterlidir. Fazlası vücudunuza yüksek miktarda şeker almanıza yol açar. Bu da kilo koruma ya da kilo verme konusunda sıkıntı yaratır.

Taze nane: Gelelim kokusuyla da tadıyla da ferahlık veren naneye. Konumuzla ilgili en önemli özelliği ödem attırıcı olmasıdır. Suyun içine ekleyip tüketeceğiniz taze nane yaprakları, vücudunuzda biriken ödemi de toksinleri de atmanıza yardımcı olur.

Ayrıca taze nane sindirim sisteminizi rahatlatır. Bu kadar da değil elbette. Suyun yanı sıra salatalarınıza da ekleyeceğiniz taze nane yaprakları metabolizmanızı hızlandırır ve kilo vermenize katkı sağlar.

Taze naneyi salatalarınıza katabilirsiniz. Ya da iki dilim karpuzun üzerine koyup hem görsel olarak keyif alırsınız hem de daha ferahlatıcı bir lezzet elde edebilirsiniz. Eğer dilerseniz içine taze nane yaprakları eklediğiniz bir sürahi dolusu suyu birkaç saat bekletip gün boyu tüketebilirsiniz.

Yazının devamı...

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.