SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

Trikomoniyaz Enfeksiyonu

.

Milliyet Haber

Trikomoniyaz (Trichomonas Vaginiti (Trichomoniasis)), genellikle cinsel ilişki veya hijyeni tam sağlanmamış olan ortamlardan bulaşan bir parazit çeşididir.

Vajinanın etrafında, parazitlerin ortaya çıkardığı bu enfeksiyona yakalanan kişilerin başlıca şikayetlerinden biri, cinsel ilişki sonrasında oluşan ağrılardır. Kontrolsüz cinsel ilişki ile de diğer kişilere kolaylıkla bulaşabilen bu mikroorganizmalar; hamam, tuvalet ve banyolardan da bulaşabilmektedir. Halka açık bu alanlarda hijyen konusuna özen gösterilmelidir.

Bu konuda özellikle uyarmak istediğim husus, arkadaşları ile yaptıkları pantolon ve iç çamaşırı paylaşılması durumu. Bu paylaşımın çok ciddi enfeksiyonlara neden olabileceği unutmamalıdır. Ayrıca yeni alınan iç çamaşırlarının kullanmadan önce mutlaka yıkanarak temizlenmesi gerekmektedir. Bahsettiğimiz bu parazit çeşidi tuvaletlerde yaklaşık 40-45 saat, iç çamaşırında ise 1 gün boyunca yaşayabilmektedir. Nadiren de olsa, bir anne adayına bu parazit bulaşmış ise bazı normal doğumlarda bebeğin kanaldan geçmesi ile bebeğe bulaşabilmektedir. Fakat bebeğe bulaşan parazitler doğumdan bir süre sonra kendiliğinden geçmektedir.

Trikomoniyaz enfeksiyonu genellikle kadınlarda; kötü kokulu, yeşil, köpüğe benzer akıntı ve kaşıntı ile kendini gösterir. Bu belirtilere sahip olduğunuzu gözlemliyorsanız ya da daha önce kendinizde hiç görmediğiniz bir akıntı şekli ile karşı karşıya iseniz mutlaka hekiminize başvurmalısınız. Erken tanı ve tedavi bütün hastalıklarda olduğu gibi, bu enfeksiyonlarda da çok önemlidir.

Erkeklerde de bu enfeksiyon söz konusu. Ancak kadınlarda olduğu gibi net belirtiler göstermemektedir. Bu enfeksiyondan tam manasıyla kurtulabilmek için eğer cinsel yol ile bulaşmış ise mutlaka eşlerin birlikte değerlendirilmesi, diğer yollardan bulaşmış ise hekiminizin size özel, uygun gördüğü şekilde tedavi etmesi gerekmektedir.

Yrd. Doç. Dr. Burcu Çetinkaya

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Instagram://drburcucetinkaya

Facebook://drburcucetinkaya

Yazarın Diğer Yazıları

  1. Laparoskopik Ameliyatların Avantajları
  2. Hamilelikte Vücutta Oluşan Lekelenmeler
  3. Lohusa Depresyonu Çözümsüz Değildir
  4. Gebelikte Kozmetik Kullanımı ve Kişisel Bakım
  5. İkili Test Neden Önemli?
  6. Trikomoniyaz Enfeksiyonu
  7. İleri Anne Yaşı (Metarnal Yaş) Gebeliği
  8. Tüp Bebek Tedavisinde Mikro Çip Yöntemi
  9. Genital Estetikle Yeni Bir Sen
  10. Hamilelikte Yüzmek Sağlıklı mı?

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.