MODA
GÜZELLİK
AİLE
SAĞLIK

Döngüyü kır, değişimi başlat!

Birleşmiş Milletler’in 25 Kasım-10 Aralık tarihlerindeki “Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddete Karşı 16 Günlük Aktivizm” mücadelesinde Avon da yerini aldı.

Milliyet Haber

•Global araştırma, her beş kadından birinin içinde yaşadığı toplumda kendini güvende hissetmediğini gösteriyor.
•Kadınların sadece %60’ı cinsel taciz iddialarının adli ve emniyet makamları tarafından ciddiye alınacağına inanıyor.
•Kadınların sadece %59’u hukuk sisteminin psikolojik tacizi suç olarak değerlendireceğini düşünüyor.
•Kadınların yarısından fazlası, kendisinin veya kendisine yakın birinin taciz kurbanı olduğunu belirtiyor.
•#DöngüyüKırDeğişimiBaşlat kampanyası, fiziki olmayan taciz konusunda bilinç oluşturmak üzere 100 milyon kadına ulaşmayı hedefliyor

Kadınların içinde yaşadıkları toplumda kendilerini ne kadar güvensiz hissettiğini gösteren yeni bir araştırma yayınlandı. “Kadınlar için Avon Vakfı” tarafından yaptırılan araştırma; kendisi veya bir tanıdığı taciz kurbanı olan, destek alan kadınların kendilerini nasıl hissettiğini ve yaşadıkları cinsiyete dayalı şiddet deneyimlerini daha iyi anlamak amacıyla 15 ülkede 14.400 kadının katılımıyla gerçekleşti.

Her beş kadından biri kendini güvende hissetmiyor

Araştırmanın bulgularına göre, dünya çapında her beş kadından biri içinde yaşadığı toplumda kendini güvende hissetmezken bu oran Güney Afrika’da %47’ye, Türkiye’de ise %51’e çıkıyor. Araştırma, kadınların toplumları tarafından korunmadıklarını hissettiğini ortaya koyuyor. Kadınların sadece %60’ı (bu oran Peru’da %48’e düşüyor), cinsel taciz iddialarının ciddiye alınacağına inanırken, sadece %58’i (bu oran Türkiye’de %45’e düşüyor) hukuk sisteminin fiziki veya cinsel taciz kurbanlarını koruyacağına güveniyor. Arjantin’deki kadınların %59’u, Güney Afrika’daki kadınların ise %58’i, hukuk sisteminin fiziki tacizi suç olarak değerlendireceğine inanıyor.

Tacizin fiziki olmayan biçimleri, daha az anlaşılıyor

Güven oranlarının daha da düşük olduğu fiziki olmayan taciz türlerinde; global düzeyde kadınların %59’u hukuk sistemlerinin psikolojik tacizi suç olarak değerlendireceğine inanırken, %55’i ise maddi anlamdaki tacizin suç olarak görülmesi gerektiğini düşünüyor. Rusya’da yaşayan kadınların sadece %27’si ve Türkiye’deki kadınların %38’i, psikolojik tacizin suç olarak görülmesi gerektiğine inanırken, bu oran Filipinler’de %87 ve Kolombiya’da %77’ye çıkıyor.

25 Kasım’da başlayacak cinsiyete dayalı şiddete karşı Birleşmiş Milletler’in 16 Günlük Aktivizm projesi öncesinde, Avon dünyanın dört bir yanında kadınları sarsan, bahsi edilmeyen şiddete dikkat çekmek üzere de bir kampanyayı hayata geçiriyor. #DöngüyüKırDeğişimiBaşlat, dünyanın dört bir yanında kadınların maruz kaldığı, siber zorbalık, cebri kontrol, duygusal istismar ve sokakta taciz gibi farklı taciz türlerine ışık tutacak bir global bilinç oluşturma kampanyası.

Avon’un 6 milyon temsilciden oluşan ağı ile birlikte çalışan ve yeni yaratılan sosyal medya içeriklerini sosyal sorumluluk amaçlı yerel ortaklık ve etkinlikleri kullanan #DöngüyüKırDeğişimiBaşlat, tacizin ne şekillerde gerçekleştiği ve kurbanların ihtiyaç duydukları desteği nereden alabileceği konularında bilinç oluşturmak için, 100 milyon kadına ulaşacak.

Avon Products Inc. CEO’su Jan Zijderveld, şunları söyledi: “Kadınların güçlendirilmesi konusunda uzun bir geçmişe sahip bir kuruluş olarak, Avon, on yılı aşkın bir süredir cinsiyete dayalı taciz konusunu ele alıyor. Avon Vakfı tarafından düzenlenen araştırmanın endişe verici bulguları, halen yapılması gereken çok şey olduğunu ortaya koyuyor. #DöngüyüKırDeğişimiBaşlat kampanyası, herkesi davranışları hakkında düşünmeye, neyin yanlış olduğu ve hep birlikte bunun değiştirilmesine nasıl katkıda bulunabileceğimiz konusundaki bilgileri yaymaya davet ediyor. Bilinç, kadınların şiddet korkusunu yaşamadığı bir dünya yaratılması doğrultusunda atılan kritik bir ilk adım. Erkek ve kadınlara ulaşmak hayati önemde ve dünya çapındaki 6 milyon Temsilcimiz ve onların sosyal ağlarından oluşan toplumumuzun genelinde bu kampanyayı paylaşacağız.”

Diğer kilit bulgular

 • Dünya çapındaki kadınların %82’si, ıslık çalmayı, bağırmayı ve cinsel içerikli yorumları taciz olarak görüyor.
 • Britanyalı kadınların sadece %40’ı ve Polonyalı kadınların %54’ü, taciz konusunda nereden destek alabileceğini biliyor.
 • Filipinli kadınların %38’i, kocası her istediğinde cinsel birlikteliğe girmenin kadının görevi olduğuna inanırken, bu oran dünya çapında ortalama %9 düzeyinde kalıyor. Filipinli kadınların sadece %79’u doğum kontrol yöntemi kullanmanın kabul edilebilir olduğunu düşünüyor.
 • Brezilyalı kadınların sadece %64’ü, Arjantinli kadınların %62’si ve Güney Afrikalı kadınların %61’i, ülkesindeki emniyet güçlerinin cinsel tacize suç muamelesi yapacağına güveniyor.
 • Perulu kadınların %44’ü, cinsel taciz iddialarının hukuk ve emniyet mercileri tarafından ciddiye alınacağına inanmıyor.
 • İtalya’daki kadınların sadece %88’i cinsel birliktelik için bir kadına baskı yapmanın taciz olduğunu düşünüyor.
 • Rusya, Peru, Romanya ve Türkiye’de araştırmaya katılan kadınların yarısından azı, hukuk sisteminin fiziki taciz iddialarını ciddiye alacağına inanıyor.
 • Romen kadınların %36’sı, aile içi şiddet konusunda yardım istemekten utanacağını belirtiyor.

Diğer Haberler

 1. Ayo & Teo Bodrum'u sallayacak
 2. Hastayı uyutmadan bel fıtığı ameliyatı
 3. En hit çizgi diziler Kidz TV’de.
 4. Crate and Barrel online alışverişe başladı
 5. Gelin ve kaynanadan görülmemiş kapışma
 6. Seviyorsan aç konuş bence!
 7. Yeni Yılınızı Tatlandırın
 8. Cildinizdeki sivilcelerden kurtulabilirsiniz!
 9. Sizin Aşkınız Hangi Renk?
 10. Marks & Spencer yeni sezonda çorap koleksiyonu ile göz dolduruyor!

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.