MODA
GÜZELLİK
AİLE
SAĞLIK

Çürüksüz Dişler İçin 10 Altın Kural

1. Dişlerinizi Sabah Kahvaltıdan Sonra Fırçalayın

Çoğu insan ağızlarında koku hissettikleri için dişlerini sabah kalkar kalkmaz fırçalar. Sabah uyandığımızda oluşan koku geceleyin yavaşlayan tükürük akış hızı kaynaklıdır. Yavaşlayan tükürük akış hızı sebebiyle bakteriler geçici olarak faaliyete geçer ve kokuya sebep olur. Uyandıktan belli bir süre sonra bu durum normale dönecektir. Doğru fırçalama sabah kahvaltıdan sonra dişler etrafındaki besin artıklarının temizlenmesi ile olacaktır.

2. Ara Öğünlerde Yapışkan Gıdalardan Kaçının

Şeker çürük oluşum mekanizmasının temel kaynağıdır Dişler etrafında temizlenemeyen şeker artıkları dişlerin hızlıca çürümesine sebep olur.

3. Akşam Dişlerinizi Fırçaladıktan Sonra Yemek Yemeyin

Uyku öncesi ve uykudan uyanıp yenen besinler çürük oluşum hızını 3 kat artırır. Sebebi uyku halinde çürük bakterilerinin normalden daha aktif olmasıdır. Uyku öncesi dişler fırçalanmalı, dişler etrafında plak kalmamalıdır.

4. Diş İpi Kullanın

Fırçanın ulaşamadığı, dişlerin ara yüz bölgeleri diş çürüklerinin en çok görüldüğü bölgelerdir. Dişler fırçalandıktan sonra kesinlikle diş ipi kullanılmalıdır.

5. Alkolsuz Ağız Çalkalama Suları Kullanın

Günde bir kez kullanılan ağız çalkalama suları çürük bakterilerinin faaliyetlerini yavaşlatacağından kullanımı son derece önemlidir.

6. Diş Fırçanızı 3-4 Ayda Bir Değiştirin

Deforme olan diş fırçaları doğru temizleme yapamayacağından kesinlikle değiştirilmelidir.

7. Diş Fırçalama Eğitimi Alın

Unutulmamalıdır ki ancak doğru bir fırçalama yöntemi uygulandığında uygun bir temizleme sağlanır. Sürekli fırçalama yapılmasına rağmen durdurulamayan diş çürüklerinin sebebi yanlış fırçalamadır. Fırçalama eğitimi için hekiminize danışın.

8. Diş Fırçası Su İle Islatılmadan Kullanılmalıdır

Fırça su ile ıslatıldığında diş macunu içerisindeki flor oranı düşecektir. Flor diş çürüğünü durdurur ve engeller. Diş macunu kuru bir fırça ile diş yüzeyine uygulanmalıdır.

9. Flor İçeren Diş Macunları Kullanılmalıdır

10. 6 Ayda Bir Diş Hekimi Ziyaret Edilmelidir

Düzenli kontrol, oluşmak üzere olan çürüklerin erken teşhisi açısından çok önemlidir. Unutulmamalıdır ki çürük erken aşamada geri dönüşümlüdür.

Estetik Diş Hekimi

Doktor Efe Kaya

https://www.efekaya.com/

Yazının devamı...

Diş Sıkma Sorununa Dikkat!

Vücudumuz kaslardan kemiklere sinirlerden dişlere birbirine her saniye haber gönderen ve temelden bağlı bir makinadır. Dişler kemikler içinde bulunur ve dişleri kemiğe bağlayan liflerin etrafında reseptörler vardır.

İnsan yemeği ağzına aldığında bu liflerin etrafındaki haraket algılayıcılar çalışmaya başlar ve dişlerin üzerine gelecek kuvvetleri tek tek ayarlar.

Yemek yeme hareketinin ilk sinyali alındığında beyin bunu 50N da diş üzerinde sabitler. 51N olduğunda bir şeylerin yanlış gittiğini algılar ve basıncı durdurur.

İnsan bilinç dışı veya bilinçli olarak dişlerini sıktığında bu mekanizmaya zarar verir.

Neden Diş Sıkarız?

Diş sıkmanın en çok yaşandığı an uyku halidir. Uykudan bilinçaltı kontrolü ele aldığından dişlerin üzerine gelen kuvvetler değerlendirilemez ve istem dışı fazla kuvvetler dişler üzerinde birikir. Uykuda diş sıkma probleminin başrol oyuncusu bilinç altımız, gün içerisinde yaşanan olaylar sonucu alt bilinçte oluşan stres gece devreye giren bilinç altının dışavurumu olarak diş sıkmaya dönüşüyor

Diş sıkmaya bağlı olarak yaşlanan dişler;

Dişler üzerinde bulunan ve besinleri daha rahat öğütmemize olanak sağlayan girinti ve çıkıntılar git gide silinerek dişlerin düzleşmesine sebep olarak erken yaşta daha yaşlı dişlere sahip olmanıza neden olabilir.

Diş sıkmanın sebep olduğu zararlar;

Dişlerimizin kapanmasını sağlayan kaslar aynı bir vucüt geliştirmeci gibi yoğun çalıştığında şişerler ve ağrılı kasılmalara sebep olabilirler diş sıkan hastaların yanaklarında ve şakak kemiklerindeki şişlik ve ağrının sebebi budur,gün içerisinde en fazla 2 saat yemek yerken kullandığımız çene eklemimiz uykuda diş sıkarak 8 saat boyunca çalışacağından yapısal bozukluk ve eklem etrafındaki yapı taşlara zarar verebilir.

Bir diş hekimi diş sıkmanızı engellemeyez ama diş sıkmanın dişlerinize ve ekleminize verdiği zararı engelleyebilir. Bu zararlar geri dönüşümsüz olmadan hekime gözükmek çok önemlidir.Diş sıkmanın temel sebebi olan “STRES” engellenmeli ve bununla ilgili yardım alınmalıdır.

Estetik Diş Hekimi

Efe Kaya

https://www.efekaya.com/

Yazının devamı...

Diş Eksikliğine Dikkat

Diş Eksikliği Kaderiniz Olmasın

Hastalarım tarafından diş eksikliğinin tedavisinin iki yolu bana tam olarak bu şekilde ifade ediliyor. Çeşitli sebeplerden ötürü kaybedilen dişlerin tamamlanmasının bir yolu yıllardır kullanılan Kuron Köprü Protezlerdir.

Dişlerimi Kestirmek İstemiyorum!

Hastalarımdan en çok duyduğum cümlelerin başında geliyor. Diş eksikliğinin köprü prensibi ile tedavisinin yapılması biyomekanik kurallara uygun protezlerden geçiyor

Nedir Bu Biyomekanik?

Biyo kelimesi insanı yani canlıyı ifade eder. Mekanik ise devinimi ifade edecektir. Biz diş hekimleri hastaların ağzında inşaat mühendisi tavrımızı ilgili bölgeye biyolojik köprüler yaparak gösteririz. Ağız içerisinde kurulan bu diş üstü veya implant üstü köprüler aynı inşaat mühendisliğinde kullanıldığı gibi moment, denge, çekme gibi mekanik ve dinamik kurallar gözetilerek yapılır.

Diş hekimleri insan vücudunun biyolojik sınırlarını aşmayan ve mekanik kurallara uygun restorasyonlar yaptıkları için sanılanın aksine dişleri kestirmek zararlı bir uygulama değildir.

Diş eksikliğinin en güncel tedavi yöntemi implant üstü protezler olmakla beraber, dişlerimiz restore edilerek yani kesilerek yapılan köprüler implant uygulamasının deva olmadığı durumlarda halen yaygın olarak kullanılır.

Hasta Ne Yapmalı?

Hastalar hekimlerine güvenmelidir. Her insan kedine özgü olduğu gibi her ağız ve çene de farklılık gösterir. Bu bağlamda hastaya en uygun tedaviyi seçmek hekimin görevidir.

Estetik Diş Hekimi

Dr.Efe Kaya

https://www.efekaya.com/

https://www.instagram.com/dt.ek/?hl=tr

Yazının devamı...

Ağız İçi Yaralara Dikkat!

AİDS’E SEBEBİYET VEREN HIV VİRÜSÜ ERKEN DÖNEMDE AĞIZ İÇİ BÖLGESİNDE BELİRTİ VEREBİLİR!

Klinik ortamında diş hekimlerinin bazı bulaşıcı hastalıkların tanısını koyduğu durumlar vardır.

HIV pozitif hastalarda ağız içi mantar enfeksiyonun da artış görülür. Oral mukozada beyaz görüntüler, genellikle genç bireylerde dudak kenarlarında kırmızı beyaz lezyonlar HIV bulgusu olabilir. AIDS tablosunda yoğun diş eti problemleri görülür. Neredeyse tüm aids hastalarında diş eti iltihabı (gingivitis) görülür. Diş eti problemleri ağrılı ve yoğun kanamalıdır. Ağız içinde ağrısız genellikle damak bölgesinde morumsu kahverengi lezyonlar HIV’ i işaret edebilir

Papillom virüsü olarak adlandırdığımız HPV virüsü ise ağız bölgesinde karnabahar görünümlü lezyonlar oluşturabilir.

Baş boyun bölgesi vücudun damar ağının en yoğun bulunduğu bölgedir.Bu bölgede oluşabilecek kötü huylu yapıların lenf drenaj sistemi ile vücudun diğer bölgelerine yayılma ihtimali çok yüksektir.

İYİLEŞMEYEN YARALARA DİKKAT!

Ağız bölgesinde 3 hafta boyunca iyileşmeyen sürekli kanama odaklı olan yaralara dikkat edilmeli muhakkak bir doktora danışılmalıdır.Kanser hastalığı vücudun iyileşme mekanizmasını bozduğundan ve vücudu kontrolsüz hücre bölünmesine zorladığından bu durum kanserin habercisi olabilir

AĞIZ BÖLGESİNDE HİSSETTİĞİNİZ ANORMAL DURUMLAR BAŞKA HASTALIKLARIN HABERCİSİ OLABİLİR!

Eğer şiddetli bir ağız kuruluğu çekiyorsanız bu kullandığınız bir ilaca bağlı olabileceği gibi salgı bezi hastalığı olan sjögren sendromunun habercisi olabilir. Ağız içindeki tükürük dişleri temizlerken dişlerin çürümesini de engellemede yardımcıdır. Bu sebeple azalmış tükürük salgısı dişler üzerindeki çürük olasılığını artırır. Yoğun çürük problemlerinin bir sebebi de bu olabilir.

Diş etleri çene kemiği bölgesinden kan damarı alır ve beslenir. Diş etlerinin sağlıklı görüntüsü mercan pembe rengidir. Soluk bir diş eti rengi görüntüsü anemi (kansızlık) hastalığını işaret edebilir.

Dişlerin üzerindeki şiddetli aşınma bulgusu mide asisidinin ağza geldiğini işaret eder. Bu durumda reflü ve bulimia tablosunu bizlere düşündürür. Reflü mide kapandığının tam kapanmaması durumu ve mide asidinin bu kaçaktan ağza sızması durumudur. Mide asidi çok kuvvetli bir asit olduğundan dişlerin üzerine maruz bırakıldığında dişleri eritebilir. Bulimia ise yemekten sonra hastanın yediklerini kusarak çıkarma durumdur.Yine bu durumda mide asidi dişler ile yoğun temastadır.

Yazının devamı...

Estetik Diş Hekimliği

İnsanlar hakkındaki düşünceleriniz ilk 7 saniye de oluşur ve yeni tanıştığınız bir insan üzerinde uyandırdığınız ilk intiba çok önemlidir. Gözler sizin üzerinizdeyken ilk dikkat çeken yer iletişiminde temel aldığı yer olan ağız bölgesi ve dişlerinizdir.

Bir iş görüşmesi yeni bir buluşma yeni arkadaşlıklardaki ilk izlenim bir nevi dişlerden geçer.

Eğer karşınızdaki bir insan ile konuşurken dişleriniz kötü diye gülmekten kaçar ve gülerken dişlerinizi kapatmaya çalışırsanız karşınızdaki bunu tehdit olarak algılayacak ve o kişide kötü bir intiba uyandıracaksınız. Unutmayın ilk izlenim için ikinci bir şansınız yok.

Geçmişte şaşalı, doğal olmaktan uzak olan şeyler estetik olarak algılanırdı. Örnek vermek gerekirse eski insanların altın dişleri estetik olarak kullandığını biliyoruz ama artık günümüz diş hekimliğinin geldiği noktada hastalarımıza doğala en yakın dişler yapmaya çalışılıyor.

Estetik diş hekimliğinde doğala en yakın olarak kullanılan ışık geçirgenliği mükemmel olan materyal laminalardır.

Laminaların estetik bir seçim olmasının nedeni altyapı içermemesi ve ışık geçirgenliğinin yüksek olmasından kaynaklanır.

LAMİNA TEDAVİSİNİN AVANTAJI NEDİR?

Lamina tedavisinin en büyük avantajı hastanın doğal dişinden kaldırdığımız madde miktarının çok az oluşudur hatta bazı durumlarda hiç alınmaz. Yüksek cilalanabilirlik kapasitesi sayesinde diş eti uyumu mükemmeldir. Altyapı içermediğinden ışık geçirgenliği yüksektir bu sayede doğal dişe en yakın görüntü yakalanabilir.

LAMİNA HERKESE YAPILIR MI?

Lamina şiddetli diş sıkan, diş etlerinde şiddetli problemleri olan ve lamina uygulanacak dişlerinde yoğun çürük olan hastalara uygulanmaz.

LAMİNA RENK DEĞİŞTİRİ Mİ?

Laminalar kendi doğal dişinizden farksızdır ve iyi bir bakım uygulandığı sürece renk değiştirmezler.

Laminalar Kırılır mı?

Laminalar doğru uygulandığından kırılmazlar ve uzun yıllar aynı şekilde ağızda kalabilirler.

Lamina Uygulaması Ne Kadar Sürer?

Hastanın ağzında başka bir problem olmaması durumunda üç seans sonunda tedavi tamamlanır. Total süre yaklaşık bir haftadır.

Dişlerin Renk Değiştirme Sebebi Nedir?

Puro, pipo, sigara gibi tütün ürünleri diş yüzeyinde yeşil, kahverengi, siyah renklenmelere sebep olmaktadır. Kola, çay, kahve gibi içecekler, içerdikleri gallik asit deriveleri ve tannin gibi renklendirici maddelerle kahve-siyah renk tonlarında renklenmelere yol açmaktadır. Kırmızıbiber, vişne ve karadut da mor ve siyah renklenmelere sebep olmaktadır. Bazı antibiyotik grupları ve doğru uygulanmayan kanal tedavisi uygulamaları da renklenmeye sebep olabilir.

Beyazlatma Nasıl Uygulanır?

Klinik ortamında, beyazlatma jelleri dişlerin üzerine uygulanarak ışık kaynakları yardımı ile aktive edilir. On beş dakika içinde birkaç ton beyazlık yakalamak mümkündür. Renk değişikliği miktarına bağlı olarak bir seans daha uygulanabilir.

Herkese Beyazlatma Yapılır mı?

Klinik muayene sonrası uygun görülen her dişe beyazlatma uygulanabilir.

Beyazlatma Zararlı mıdır?

Doğru ve klinik gözetiminde uygulandığında beyazlatma işleminin bir zararı yoktur.

Estetik Diş Hekimliğinde İmplant'ın Önemi?

Çeşitli nedenlerle dişlerini kaybetmiş hastalarda çene kemiğine uygulanan implantlar estetiği sağladığı gibi çiğneme ve konuşma kabiliyetlerini de hastaya geri kazandırmaktadır.

Herkese İmplant Uygulanabilir mi?

Ciddi sistemik bir hastalığı olmayan hastaların tümüne implant uygulanabilir. Kan sulandırıcı kullanan hastalarda ilgili doktora danışarak ilacın kesilmesi veya başka bir ilaca geçilmesi ile güvenli bir şekilde implant uygulanabilir. Kemik seviyesi yetersiz olan hastalarda uygulanan kemik greftleri ve blok kemikler sayesinde kemik oluşturulmaktadır. Kemik oluşumunu takiben implant yapılabilir.

İmplant Uygulaması Zor Bir İşlem midir?

İmplantın cerrahi aşaması her bir implant için 15 dakika sürmektedir. Hastanın sigara içmemesi, sağlık durumunun güçlü olması ve yeterli kemik seviyesinin bulunması halinde implantın üstüne gelecek protezler hemen yapılabilir. Bu durum karşılanmadığında implantın cerrahi aşaması sonrası 1-3 ay arası beklenir. Daha sonrasında protezler tamamlanır.

Estetik Diş Hekimi

Dr. Efe Kaya

https://www.efekaya.com/

Yazının devamı...

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.