MODA
GÜZELLİK
AİLE
SAĞLIK

Saç İçin Bitkisel Yağlar

SAÇLARA İYİ GELEN EN İYİ BİTKİSEL YAĞLAR

Saçlar için bitkilerden elde edilen uçucu yağları kullanmak birçok fayda sağlar. Saçları onarmak, beslemek, kepek ve kuru saç derisini tedavi etmek, güç ve parlaklık vermek için kullanılan uçucu yağlar, en az saç bakım ürünleri kadar etkilidir. Bitkilerden elde edilen uçucu yağlar sadece saçınızı beslemekle kalmaz aynı zamanda stresi azaltmaya, ağrıyı hafifletmeye ve cilt enfeksiyonlarıyla da savaşmaya yardımcı olur. Ayrıca, uçucu yağlar tamamen doğaldır, yani tehlikeli kimyasallardan arındırılmış, sağlık dostu ürünlerdir.

Saçlara İyi Gelen En Etkili 7 Bitkisel Yağ

Lavanta Yağı

Yapılan çalışmalar, lavanta yağının, saç uzamasını destekleyici etkilere sahip olduğunu göstermiştir. 2016 yılında yapılan bir çalışmada topikal olarak kullanılan lavanta yağı uygulamasının, saç köklerinin sayısını önemli ölçüde arttırdığı kanıtlanmıştır. Lavanta yağı, antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Bakteriyel ve fungal bozukluklarla mücadelede kullanılabilir. Ayrıca lavanta yağı, saç derisini rahatlatır ve saçları derinlemesine onarır. Bunlarla beraber, stres, saçların yıpranmasına katkıda bulunabilecek bir faktör olduğundan, lavanta yağı, strese karşı da kullanılabilir.

Biberiye Yağı

Biberiye yağı, saç tellerinin kalın olması ve saçların hızlı uzaması için kullanılan en önemli yağlardan biridir. Bu yağ, saç uzamasını teşvik eden ve iyileşmeyi destekleyen hücresel metabolizmayı arttırmak için kullanılır. Araştırmalar biberiye yağının, geleneksel bir topikal saç dökülmesi tedavisi olan minoksidil kadar iyi çalıştığını göstermektedir. Ayrıca biberiye yağı, saç dökülmesini önler, saçların beyazlaşma sürecini yavaşlatır ve kepek oluşumunu engeller. Biberiye yağını saçlarınıza uygulamak için yağdan 3-5 damla alın ve eşit miktarda zeytinyağı ile karıştırın. Ardından karışımı 2-3 dakika kadar saç derinize masaj yaparak uygulayın. Saçlarınızda 2-4 saat kadar bekletin ve ardından saçınızı her zamanki gibi yıkayabilirsiniz.

Papatya Yağı

Papatya yağı saçlar için çok önemli bir yağdır. Çünkü saç derisini onarırken aynı zamanda saçlara parlaklık ve yumuşaklık katar. Bir kavanoza 5 damla papatya yağı,1 çorba kaşığı deniz tuzu ve 1 çay kaşığı kabartma tozu ekleyin. Bir miktar ılık su ile karıştırarak macun kıvamına getirin ve karışımı saçlarınıza uygulayın. Saç derinize ve saçınızın dibine masaj yapın ve bu karışımı yaklaşık yarım saat saçlarınızda bekletin. Sonra durulayabilirsiniz.

Sedir Ağacı Yağı

Sedir ağacı yağı, saç derisindeki kan dolaşımını artırarak saç köklerini uyarmaya yardımcı olmak için kullanılır. Bu yağ, saç uzamasını hızlandırır ve saç dökülmesini yavaşlatır. Ayrıca çeşitli alopesi tiplerini (saçkıran) tedavi edebilir. Sedir ağacı yağı bununla beraber cilt tahrişlerini azaltma ve sivrisinek veya haşere türlerini uzaklaştırma özelliği vardır. Sedir ağacı yağı, saç derisine topikal olarak uygulanabilir. Lavanta yağı gibi yumuşak yağlarla karıştırılarak da saçlara uygulanabilir.

Adaçayı Yağı

Linalil asetat adı verilen adaçayı yağındaki önemli bir bileşen, cilt iltihabını azaltır ve ciltteki yağ üretimini düzenler. Adaçayı yağı ayrıca, antibakteriyel bir madde olarak çalışır. Belki de en önemli faydası, stresi azaltmak ve hormonları dengelemektir. 3 tip saç dökülmesi yüksek stres düzeyleriyle ilişkilendirilebilir. Adaçayı yağı, stresi ve vücuttaki kortizol seviyelerini azaltmak için kullanılabildiğinden, stres kaynaklı saç dökülmesi için mükemmel bir doğal çözümdür.

Limon Yağı

Limon yağı, iyileştirici özelliklere sahiptir, etkili bir temizleyici ve koku giderici olarak çalışır. Saç köklerinizi güçlendirir, kaşıntılı ve tahriş olmuş saç derisini ciddi düzeyde onarır. 2015 yılında yapılan bir araştırmada, limon yağı uygulamasının 7 gün sonra kepek miktarını önemli ölçüde azalttığı ve 14 günlük topikal uygulamadan sonra ise etkisini daha da arttırdığı görülmüştür. Limon yağının ayrıca doğal bir böcek kovucu olarak çalışma, stresi hafifletme (saç dökülmesiyle ilişkili) ve baş ağrısını tedavi etme gibi yetenekleri de bulunmaktadır. Şampuanınıza veya saç kreminize 10 damla limon yağı ekleyebilir, saç derinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Nane Yağı

Nane yağı, saç derisini uyarmaya yardımcı olur ve güçlü antiseptik özellikleri sebebiyle kepek ve bitleri bile tedavi edebilir. Yapılan araştırmalar, nane yağının da saç uzamasını hızlandırdığını göstermektedir. 2014 yılında yapılan bir araştırmada, nane yağının 4 hafta boyunca topikal olarak uygulanması, saç uzamasında belirgin bir artış, dermal kalınlık, folikül sayısı ve derinliği gibi önemli bulgular elde edildi. Nane yağı, topikal olarak uygulandığında hoş bir ruh hissine sahiptir ve sakinleştirici etkilerinden dolayı cilt iltihabını azaltmaya yardımcı olur. Nane yağı ek olarak, zihninize enerji verir, ruh halinizi iyi yönde arttırır ve gerginliği veya baş ağrısını giderir. Sabahları hızlı bir şekilde uyanmak için şampuanınıza veya saç kreminize 2–3 damla nane ekleyebilirsiniz.

Saçlara Bitkisel Yağların Faydaları Nelerdir?

Saç uzamasını teşvik etmek için kimyasal içeren ürünler kullanmak zorunda değilsiniz, biberiye ve sedir ağacı yağı gibi bitkisel yağlar saç dökülmesini önler ve ayrıca, saçların hızlı bir şekilde uzamasına yardımcı olur.

Kepek, ölü cildin birikmesinden kaynaklanır ve daha ciddi vakalarda, maya benzeri bir organizma, durumu daha da ağırlaştırır. Ayrıca kepek sorunu, saç derinizi kırmızı, kaşıntılı ve pullu bırakan, kimyasal maddeler içeren saç bakım ürünlerinden de kaynaklanabilir. Lavanta ve limon gibi bitkisel yağların, nazik, iyileştirici ve nemlendirici özellikleri sayesinde doğal olarak kepek sorununa savaş açabilirsiniz.

İnsanlar saçlarını, daha parlak, pürüzsüz ve düz görünümlü yapmak için çok sayıda saç bakım ürünü kullanırlar. Ne yazık ki, bu ürünlerin çoğu faydadan ziyade daha çok zarar veriyor. Örneğin keratin tedavisi, kanserojen olduğu bilinen formaldehit gibi toksik bileşenler içerir. Bu yöntemler yerine, saçlar için bitkisel yağların kullanılması, potansiyel yan etkileri olmadan, saçlarınızı daha güçlü ve daha sağlıklı hale getirecektir. Bitkisel yağların nemlendirici, yatıştırıcı, antienflamatuar ve antiseptik özellikleri saçınızı doğal olarak besler.

Yağ bezleriniz, sebum veya ürettikleri yağ yoluyla uygun hidrasyon seviyelerini korumaktan sorumludur. Saçınıza sağlıklı bir parlaklık veren mekanizma budur, ancak yağ bezleriniz çok fazla yağ ürettiğinde, saçlarınızı yıkadığınız zaman bile saçları çok yağlı gösterebilir. Nane yağı gibi bazı bitkisel yağlar, saçınızı besleyip parlaklık vererek sebum üretimini kontrol etmenize yardımcı olur.

Yapılan araştırmalar, stresin saç dökülmesi ile ilişkili olduğunu ve bunun bir hormon dengesizliği olduğunu gösteriyor. Stres, iltihaplanmayı tetikler ve erken saç dökülmesine neden olarak saç folikülü regresyonuna neden olur. Çok kolay görünebilir, ancak sadece evde oda spreyi olarak kullanılan lavanta ve adaçayı yağı gibi sakinleştirici ve stres giderici bitkisel yağlar, doğal olarak bu durumdan kurtarır.

Bitkisel Yağlar Nasıl Kullanılır

Temel bitkisel yağlarınızı, seçtiğiniz bir taşıyıcı yağ ile kolayca birleştirebilir ve karışımı saç derinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Şampuanınıza veya saç kreminize de bu yağları ekleyebilirsiniz.

Bitkisel yağları şu şekillerde kullanabilirsiniz;

: Saçınızı doğal olarak kalınlaştırmak için biberiye, sedir ağacı ve adaçayı yağlarını karıştırıp saç derinize masaj yaparak uygulabilirsiniz. Bu karışım, saç derinizdeki kan dolaşımını arttırır ve hormonlarınızı dengelemeye yardımcı olarak saç köklerinizi uyarır.

Saçınızı şekillendirmek için lavanta ve biberiye yağı karışımını kullanabilirsiniz.

Saçlarınıza 2–3 damla nane yağı sürebilirsiniz.

İletişim

E-mail: drgokhanemir@gmail.com

İnstagram: www.instagram.com/drgokhang

Website: www.doktorneder.com

Yazının devamı...

Kupa Terapisi (Hacamat) Nedir? Kupa Terapisi (Hacamat) Faydaları Nelerdir?

Vücutta oluşabilecek hastalıklara karşı önlem almak, vücutta biriken zararlı toksinlerden arınmak ve vücudu temizlemek için, plastik veya cam kupalar yardımıyla uygulanan bir terapidir. Bağ dokularında biriken bu atıkların, kupa pompası yardımıyla vakumlanıp sonrasında intradermal çizikler ile temizlenmesine, dışarı atılmasına ise Yaş Kupa (hacamat) denilir. Peygamberimizinde sıklıkla tavsiye ettiği bu tedavi yöntemi oldukça fayda sağlamaktadır.

Kupa Terapisi (Hacamat) Tarihçesi

Kupa terapisi 6 bin yıldan daha eski bir tarihe sahiptir. Dünya genelinde farklı milletler tarafından yüzyıllardır kullanılan bir tedavi yöntemi olan Kupa terapisi ülkemizde de sıklıkla kullanılmaktadır. Kupa Terapisi (Hacamat) tarihine baktığımızda, ilk örnekler M.Ö 3000-4000 yıllarında ortaya çıkmıştır. Ebers Papirus isimli bu eser, Kupa Terapisinin faydalarını ele almıştır. Çeşitli bölgelerde arkeolojik bulgulardan yola çıkarak Kupa Terapisi (Hacamat) yapıldığı görülmüştür.

Tıbbın kurucusu sayılan Hipokrat’ta Kupa Terapisini birçok hastalıkta kullanmıştır. Hipokrat’ın bu tedavi yöntemini sıklıkla kullanması, zamanla Avrupa ve Asya kıtalarına da yayılmasına sebebiyet vermiştir. Yaşanılan gelişmelerden sonra Kupa terapisi, Avrupa, Asya ve Ortadoğu’da ”” ile daha da geniş şekilde ele alınmıştır.

Osmanlı döneminde de Kupa terapisi geniş yankı uyandırmıştır. Birçok padişah, hekimlerinin tavsiyesiyle Yaş Kupa (Hacamat) yaptırmıştır. Kupa terapisi (Hacamat) eskilerde boynuzlar ile yapılırdır. Camın bulunmasıyla beraber, insanlar camı, kavanoz hale getirerek, içerisinde ateş yakarak emme gücü (vakum) oluşturuldu. Uzun yıllar Kupa terapisi (Hacamat) bu yönde kullanıldı.

Artık günümüzde daha modern tarz kupalar ve kupa pompalarıyla Kupa terapisi (Hacamat) uygulanmaktadır.

Kupa Terapisi Çeşitleri;

Kuru Kupa Terapisi: Terapi çeşitlerinden ilki kuru kupa terapisidir. Kan aldırmadan, çizik atılmadan sadece kupalar yardımıyla yapılan bir terapidir. Solunum sistemi problemleri, sindirim sistemi problemleri ve bağışıklık sistemi problemlerine iyi gelmektedir.

Yaş Kupa Terapisi (Hacamat): Halk dilinde Hacamat olarak bilinen yaş kupa terapisidir. Peygamber Efendimizinde tavsiye ettiği, son zamanlarda günümüzün trend olmuş tedavi yöntemlerinden biridir. Vücudun akupunktur noktaları belirlendikten sonra, kupalar vakumlanır. Ardından bistüri, neşter veya jilet yardımıyla çizikler atılarak, atıl kan alınır. Faydası oldukça fazladır.

Hareketli Kupa Terapisi: Adından da anlaşılacağı gibi kupaların vücut üzerinde hareket ettirilmesiyle yapılan terapi yöntemidir.

Moksibusyon Kupa Terapisi: Vücuda uygulanacak kupaların içerisine kurutulmuş bitkiler, otlar konulur. Ateşle yakılarak terapi yapılır.

Yaş Kupa Terapisi (Hacamat) Nasıl Yapılır?

Yaş Kupa Terapisi (Hacamat) yapılmadan önce noktalar belirlenir. Noktalar belirlendikten sonra alkol, sirke gibi antiseptik sıvılar yardımıyla deri temizlenir. Kupalar Hacamat yapılacak noktalara kupa pompası ile vakumlanarak sabitlenir. Ortalama 3-5 dakika bekledikten sonra kupalar çıkarılır. Bistüri veya jilet ile vakumlanan noktalar ortalama 0,5-1,0 mm derinliğinde ve 0,50-0,75 cm arası genişlikte çizikler hızlı bir şekilde atılır. Çiziklerden sonra tekrar kupalar vakumlanarak noktalara konulur. 6-10 dakika arası beklenildikten sonra kupalar çıkarılıp atıl kan vücuttan uzaklaştırılır. Ve kantaron yağıyla temizlik yapılarak bantlanır. Bu şekilde Yaş Kupa (Hacamat) sonlanmış olur.

Yaş Kupa Terapisi (Hacamat) Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hacamat yapılırken hasta iyi analiz edilmelidir. Steril bir oda olmalıdır. Sedye kullanılmalı ve sessiz, sakin bir ortam olmalıdır. Hacamat yapılacak hastaya diyafram nefesi öğretilmelidir. Hastanın aciliyeti yoksa Hacamat günlerine uyularak verim üst seviyeye çıkar. Malzemeler tek kullanımlı ve steril olmalıdır. Vakumlamaya dikkat edilmelidir.

Yaş Kupa Terapisinin (Hacamat) Faydaları Nelerdir?

Hacamat kan ile alakadar olan tüm hastalıklara iyi geldiği bilinir. Hacamat kılcal damarlarda oluşan veya oluşabilecek tıkanıklıkları açar. Vücuttaki kan ve dokularda oluşan toksinlerin ve gazların atılımını kolaylaştırır. Vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı olur. Sivilce, akne,sedef gibi dermatolojik sorunlara iyi gelir. Unutkanlığa da iyi geldiği bazı kaynaklarda yer almaktadır. Faranjit, nezle, grip sorunlarının semptomatik tedavisinde kullanılabilir.

Kafa Hacamatının migrene ve oksipital nevraljiye çok iyi gelir.

Yaş Kupa (Hacamat) Kimlere Yapılmaz?

Hacamat 2-63 yaş arası herkese gönül rahatlığıyla yapılabilir. 63-80 yaş arası hastalarda çok dikkatli yapılmalıdır. 80 yaş üstü hastalara fayda sağlamayacağı için yapılmaz. Hacamat ayrıca kalp pili takan hastalara yapılmaz. Organ nakli yapılmış bir hastaya yapılmamalıdır. Ameliyattan çıkıp 65 gün üzerinden geçmeyen hastaya yapılmaz. Hemofili , anemi ve kanser hastalarına Hacamat yapılmaz. Hamilelere Hacamat yapılırken çok dikkatli olmak gerekir.

Hekiminizin önereceği şekilde lütfen terapilerinizi yapınız.

Yazının devamı...

Hayretlere Düşüren Bir Bitki ''Ekinezya Bitkisi''

Ülkemizde çok fazla yetişen çok sağlıklı bir bitki olan Ekinezya’dan bahsetmek istiyorum. Öncelikle;

Ekinezya Nedir?

Ekinezya latince adı Echinacea purpurea, papatyagiller ailesine ait dünyanın en önemli ve en iyi bilinen şifalı bitkilerinden biridir. Bağışıklık sistemine çok ciddi düzeyde fayda sağladığı için, daha çok Kuzey Amerika olmak üzere dünyanın çoğu yerinde insanlar tarafından kullanılmıştır. Ülkemizde de bolca bulunan Ekinezya çoğunlukla kendiliğinden yetişir. Ekinezya bitkisinin gövdesi, yaprakları, kökü ve çiçeği kullanılmaktadır.

Ekinezya bitkisinin genel özellikleri nelerdir?

Ekinezya bitkisinin boyu 150 santim kadardır. Genelde dik büyürler. Çoğu zaman her dalında bir tane çiçek olur. Taç şekline benzeyen yaprakları vardır. Birçok renge sahip olabilirler. Ama genelde en şifalısı, kızıla benzeyen eflatunu andıran renge sahip olan Ekinezya’dır. Yaprakların ortasında tüyü andıran kahverengi bir madde bulunur.

Ekinezya bitkisinin farmakolojik özellikleri nelerdir?

Ekinezya bitkisinin veya preparatların immüno uyarıcı faaliyeti üç mekanizmadan kaynaklanır. Fagositoz aktivasyonu, fibroblast uyarım ve lökosit hareketlilik büyütme ile sonuçlanan solunum aktivitesinin arttırılması, bağışıklık düzenleyici.

Ekinezya’nın enflamatuar etkileri, bitkinin bağışıklık sisteminin bitki tarafından uygulanmasıyla arttığını ve bağışıklık sisteminin nötrofil, makrofajlar, polimorfonükleer lökositler (PMN) ve doğal öldürücü (Natural Killer) hücrelerin aktivasyonu yoluyla patojenik enfeksiyonlara karşı güçlendirildiğini ileri sürer.

Bu nedenle, üst ve alt solunum sistemi enfeksiyonları, yara enfeksiyonları ve kronik pelvik enfeksiyonlar gibi çeşitli bulaşıcı hastalıkların önlenmesi ve tedavisi için uygun olabilir.

Ekinezya bitkisinin faydaları nelerdir?

Bağışıklık sistemini güçlendirdiği yapılan deneylerle ispatlanmıştır. Annals of İnternal Medicine dergisinde yayınlanan klinik bir araştırmada Ekinezya bitkisinin soğuk algınlığına yakalanma ihtimalini ciddi oranda azalttığı saptanmıştır. İltihap söktürme özelliğinden dolayı Ekinezya bitkisi, üst solunum yolu enfeksiyonlarına çok iyi gelmektedir. Apseye ve bronşite karşı etkilidir. Tüberküloz hastalığına da faydası azımsanmayacak kadar fazladır. Yurt dışında yapılan başka klinik çalışmalarda Ekinezya bitkisinin astım hastalığında sentetik bir ilaç görevi gördüğü anlaşılmıştır.

Bakterilere ve mantarlara karşı güçlü bir bitkidir. Doğal antibiyotik görevi görmektedir. Burun tıkanıklığı ve burun akıntısına bire birdir.

Cilt hastalıklarına karşı da çok faydalı olan Ekinezya, egzema, sedef gibi sorunlara iyi bir çaredir. Sivilce ve akne sorunlarına karşı Ekinezya kullanılabilir.

Eski uygarlıklar Ekinezya bitkisini ağrı kesici olarakta kullanmışlardır. Baş ağrısı, diş ağrısı, bademcik, kulak ağrısı gibi ağrılar ile Ekinezya bitkisiyle baş etmişlerdir. Ayrıca Ekinezya doğal ve hafif müshil görevi görerek kabızlığı önler. Bu da zayıflamaya yardımcı olur. Ekinezya bitkisi iyi bir antioksidan özelliğe de sahiptir.

Ekinezya bitkisinin kullanımı nasıldır?

Ekinezya bitkisi çay olarak tüketildiği gibi harici olarakta kullanılabilir. Sivilce, akne, deri iltihabı, yara, sedef ve egzema gibi cilt problemlerinde Ekinezya bitkisi iyice ezilip problemli olan bölgeye koyulur.

Ekinezya bitkisi çayı tarifi: Bir buçuk tatlı kaşığı kadar kuru Ekinezya bitkisi, bir su bardağı önceden kaynatılmış suyun içerisine eklenir. 7-10 dakika kadar ağzı kapalı bir şekilde bekletilerek demlenmeye bırakılır. Demlendikten sonra süzülerek içilir.

Ekinezya bitkisinin komplikasyonları (yan etkileri) nelerdir?

Sürekli kullandığınız bir ilaç varsa doktorunuza danışmadan Ekinezya kullanılmamalıdır. Üst üste 12 gün kullanılmamalıdır. Belirli aralıklarla kullanılmalıdır. Bebeklerde ve çocuklarda Ekinezya bitkisi kullanılmaz. Oto immün hastalığı olan kişiler Ekinezya bitkisini kullanmamalıdır. Ekinezya papatyagiller ailesine bağlı olduğu için papatya bitkisine alerjisi olan kişiler kullanmamalıdır. Multipl Skleroz (MS), romatoid artrit ve lupus hastalığı olanlar doktor kontrolünde kullanmalıdır.

Yazının devamı...

Kendinizi Kuş Gibi Hissedeceksiniz! Kuş Otu Bitkisi

Latince ismi Stellaria Media olan Kuş otu, yüzyıllardır şifa niyetiyle kullanılmaktadır. Kuş otu özellikle nemli bölgelerde, ormanlık alanlarda ve bazen de yol kenarlarında bile kendiliğinden yetişmektedir. Ülkemizde de hemen hemen her bölgede yetişen Kuş otu, adeta şifa kaynağıdır. Tip olarak en fazla 35-40 santim büyüyen Kuş otu, oval yapraklara sahiptir. Kuş otu denmesinin sebebi, Kuş otu bitkisinin, küçük beyazımsı çiçeklerini kuşların çok sevmesinden kaynaklanmaktadır.

Kuş otu bitkisinin içeriğinde neler var?
Kuş otu bitkisinin içeriğinde, A, B1, B, K, P vitaminleri, bol miktarda C vitamini, flavon, tanen, pektin, şeker ve yeterli düzeyde meyve asitleri bulunur.

Kuş otunun faydaları nelerdir?
Kuş otunun insan sağlığına çok ciddi faydaları vardır. Özellikle Ramazan ayında olduğumuz bu zamanda tüketilmesi çok fayda sağlayacaktır.Kabızlıksorununa çok iyi gelmektedir. Özellikle kilo vermek isteyenlerin sıklıkla başvurduğu bu bitki, bir nevi doğal müshildir.

İdrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelmektedir. Böbrekleri çalıştırarak idrar yolundaki problemleri giderir. Doğal balgam sökücü özelliği vardır. Romatizma ağrılarına, oksipital nevralji ve migrene, mide ağrılarına birebirdir. Hemoroid (basur) tedavisinde rahatlıkla kullanılabilir.

Cildi yumuşatıcı ve parlatıcı özelliği vardır. Yapraklarıyla yapılan lapa yaranın erken kapanmasını sağlar. Sivilce ve akneye çok iyi gelir. Gaz problemlerine ve şişkinliğe çok iyi geldiği görülmüştür. Üst solunum yolu enfeksiyonlarını giderici özelliği vardır.

Kuş otuyla yapılan çayın sakinleştirici ve dinginleştirici özelliği de vardır.

Kuş otu çayı nasıl hazırlanır?
Bir veya iki çay kaşığı kadar Kuş otunu, bir bardak suyun içerisine atıp kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra 5 dakika dinlendirin. Sonra içebilirsiniz. Kuş otu çayını günde en fazla üç defa tüketin.

Kuş otu bitkisinin komplikasyonları (yan etkileri) nelerdir?
Kuş otu bitkisinin komplikasyonları arasında en çok görülen ishaldir. Kuş otu bitkisinin günlük tüketimi çok fazla olduğu zaman ishale yol açar. Aynı zamanda çok tüketildiği zaman böbrek hasarlarına yol açabilir. Hamileler Kuş otu çayını 1 fincandan fazla tüketmemeliler. 0-7 yaş grubu çocuklarda kullanımı uygun değildir.

Yazının devamı...

En Kolay Detoks Tarifleri

Yaza girmek üzere olduğumuz şu dönemde, zayıflamak ve incelmek için hemen diyetlere sarılırız. Ama diyete başlamadan önce, kıştan kalan, vücuttaki toksinlerden arınmak için detoks uygulanması çok fayda sağlamaktadır. Şimdi sizlere hem evde, hem işyerinde kolayca yapabileceğiniz tamamen organik detoks tarifleri vereceğim.

Limon, salatalık ve nane ile hazırlanan detoks

Metabolizmanızı hızlandıracak ve yağ yakımınızı kolaylaştıracak bu yöntem için gerekli olan malzemeler: Yarım litre su, 1 tane limon, 1 tane salatalık, 15 tane kadar nane yaprağı

Limon ve salatalığı ince ince kesip, suya koyun. Daha sonra karışımın içine iyice yıkanmış nane yapraklarını ekleyin. 21 saat bekletip karışımı gün içerisinde belirli aralıklarla yayarak tüketebilirsiniz.

Elma, limon ve salatalık ile hazırlanan detoks

Yine metabolizmanıza olumlu etki yapacak ve ödemlerinizi atmanıza yardımcı olacak bu detoks için gerekli olan malzemeler: 1 litre su, 1 tane yeşil elma, 1 tane limon ve 1 tane salatalık

Elma, limon ve salatalıkları küpe benzer şekilde kesin. Karışımı suya ekleyip 4,5 saat bekletin. Daha sonra belirli aralıklara yayarak tüketebilirsiniz.

Salatalık, avokado ve nane ile hazırlanan detoks

Detoksun hazırlanması için gerekli malzemeler: 1 tane salatalık, 1 tane avokado, 1 bardak su ve 6, 7 tane yeşil nane yaprağı

Salatalık ve avokadoyu çok küçük kesin. Ve yeşil nane yapraklarıyla beraber suya koyun. 2 saat beklettikten sonra tüketebilirsiniz.

Limon ve zencefil ile hazırlanan detoks

Malzemeler: Yarım limon, 1 çay kaşığı toz zencefil ve yarım litre su

Limonu suyun içine iyice sıkın. Üzerine zencefili ekleyip 1,5 saat bekletin. Sabah ve akşam tüketebilirsiniz.

Yeşil nane, limon, salatalık ve maydanoz ile hazırlanan detoks

Malzemeler: 1 sürahi kadar su, 1 tane salatalık, 1 tane küçük boy limon, 10 yaprak kadar yeşil nane ve yarım deste maydanoz

Maydanozları, yeşil nane yapraklarını ve salatalığı blenderden geçirin. Daha sonra karışımı suya koyun. Üzerine limonu küçük küçük keserek karışımın içine boşaltın. 3,5 saat beklettikten sonra bu karışımı gün boyu tüketebilirsiniz.

Sadece limon ile hazırlanan detoks

Malzemeler: 2 tane limon ve 1 sürahi su

Limonları iyice yıkayıp küp küp kesin. Daha sonra sürahinin içine boşaltın. 24 saat beklettikten sonra tüm gün tüketebilirsiniz.

Zeytinyağı ile hazırlanan detoks

Malzemeler: Doğal sızma zeytinyağı

Her sabah kahvaltıdan önce 1 kaşık doğal sızma zeytinyağı tüketebilirsiniz. Bu yöntem hem metabolizmanızı düzene sokacaktır ve hem de kabızlık, hazımsızlık gibi semptomların azalmasına yardımcı olacaktır.

Su ile yapılan detoks

Günde en az iki litre su içmek en kolay detokstur. Su, vücudun temizlenmesine, yağ yakımına, organların daha sağlıklı çalışmasına, toksinlerin atılımına, metabolizmanın hızlı çalışmasına yardımcı olur.

Çilek, yeşil nane ve limon ile hazırlanan detoks

Malzemeler: 7 tane çilek, 1 litre su, yarım limon ve 10 tane yeşil nane yaprağı

Çilekleri ortadan ikiye ayırın. Limonu ince ince kesin. 1 litre suyun içine kesilen çilek ve limonları atın. Yeşil naneleri de ekleyip 12 saat bekletin. Gün içerisinde tüketebilirsiniz.

Karpuz ile hazırlanan detoks

Malzemeler: 4 dilim karpuz, 1 litre su

Karpuzu küp küp doğrayıp 1 litre suyun içine atın. 5 saat beklettikten sonra tüketebilirsiniz.

Son olarak detoks çorbası

Detoks çorbası, kıştan kalan toksinlerden arınmak ve diyet yapmaya hazırlananlar için kolay ama bir o kadar da etkili ve lezzetli bir çorba tarifidir. Evde kolayca hazırlanabilir. Yeşil renkli sebzelerden hazırlanan detoks çorbası aynı zamanda ödem atıcıdır.

Malzemeler: 2,5 tane kabak, 1,5 tane maydanoz, 1 tane dereotu, 4 tane soğan, 2 tane brokoli, 1,5 yemek kaşığı zeytinyağı ve 5 bardak su

Kabakları, maydanozları, dereotlarını, soğanları ve brokolileri iyice yıkadıktan sonra küp küp keserek bir tencereye aktarın. Üzerine 5 bardak suyu boşaltın. Kaynamaya bırakın. Sebzeler iyice yumuşadıktan sonra blenderden geçirin. Daha sonra zeytinyağını da ekleyerek sıcak olarak servis yapın.

Yazının devamı...

Mucize Bitki Melek Otu Nedir; Melek Otu Faydaları Nelerdir?

Eski çağlardan bu yana insanlar tarafından çok sık kullanılan bir bitkidir. Boyu 3-4 metreyi bulabilir. Özellikle Çin, Kore ve Japonya’da yetişen bu bitki, ülkemizde de Doğu Karadeniz ve Marmara bölgesinde yetişmektedir. Bir diğer ismi Angelica olan Melek otu, Eylül ve Ekim aylarında toplanarak kurutulur.

Melek Otunun faydaları nelerdir?
Melek otunun insan sağlığına çok ciddi faydaları vardır. Özellikle hazımsızlık, iştahsızlık, reflü, astım, bronşit, üst solunum yolu enfeksiyonları, adet sancıları ve menopoz semptomlarına çok iyi gelir. Düzensiz adet kanamalarına olumlu etkileri vardır. Romatizmal ağrılara iyi gelir. Analjezik özelliği vardır.

Melek otu cilde, akne ve sivilceye çok iyi gelir;
Melek otu, Çin, Japonya ve Kore’de tıbbi olarak akne ve sivilce tedavisinde kullanılmaktadır. Cildin PH’ını düzenler. Tıkanmış gözenekleri açar. Antibakteriyel özelliği vardır. Yüzdeki gerilmelere, şişkinliğe ve kızarıklığa birebirdir. Kan dolaşımını arttırma özelliğinden dolayı cildi canlandırarak, berrak ve sağlıklı bir cilde kavuşmayı sağlar. Ciltte oluşabilen kaşıntı ve alerjik reaksiyonları giderir.

Kullanımı: Kurutulmuş Melek otu toz haline getirilir. Toz haline getirildikten sonra kaynatılır. Kaynatılan Melek otu soğumaya bırakılır. 6-7 saat arası beklendikten sonra, uyumadan önce yüze sürülür. 10 dakika yüzde bekletilip durulanır.

Melek otu cinsel gücü arttırır;
Melek otu, 17. ve 18. yıllarda kadınların cinsel isteksizliğini gidermede kullanılıyordu. Afrodizyak etkisi olan bu bitki kadınların sağlıklı bir şekilde orgazm olmasını sağlıyor. Penil vibratuar seviyesini yükseltir ve penil somatosensör uyarım potansiyeli amplitüdünü düşürür. Erken ve sağlıksız orgazmın önüne geçer.

Melek otu zayıflatır;
Melek otu, her yemekten 15 dakika önce, bir bardak kaynatılmış suya bir tutam konularak tüketilirse zayıflamaya yardımcı olur.

Melek otu yağıyla sağlıklı masajlar yapılabilir;
Melek otu bitkisinin kökünden elde edilen yağ harici olarak, masaj ve terapilerde kullanılır. Vücutta oluşan yaraların da çabuk iyileşmesini sağlar.

Melek otunun komplikasyonları (yan etkileri) nelerdir?

Melek otu birçok sağlık sorununa iyi gelmesine rağmen yüksek dozlarda tüketildiğinde risk teşkil edebilir. Melek otunun içerdiği eterli yağın, rahim kasılmalarını hareket geçirdiği için özellikle hamilelerin kullanmaması gerekmektedir. Sürekli ve daimi olarak kullanılmamalıdır. Kan sulandırıcı ilaçlarla beraber kullanılmamalıdır. Ve kesinlikle çiğ olarak tüketilmemelidir.Yazının devamı...

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.