MODA
GÜZELLİK
AİLE
SAĞLIK

Cilt Lekeleri ve Tedavileri

Son yıllarda leke şikayetleri çok sık karşımıza çıkıyor. En sık karşılaştığımız lekeler melazma olarak adlandırıllan güneş lekesi. Bunu çiller, yaşlılık lekesi yani lentigo ve yaşlılık beni seboreik keratoz izliyor.

Melazma en sık kadınlarda görülüyor ancak son yıllarda erkeklerde artan sıklıkta oluşmaya başladı. Alın, yanak, ve dudak üstü en fazla görüldüğü alanlar. Açık kahverengiden koyu kahverengiye kadar rengi değişebiliyor. Genişliği ve derinliği herkeste farklı. Bazı hastalarda yaz kış görülüyor. Bazı hastalarda ise kışın kayboluyor ve yazın ortaya çıkıyor. Kronik bir hastalık. Nedenleri arasında çocukluk ve gençlik çağında aşırı güneşe maruz kalmak, hormonlar, gebelik, stres ve cilde kontrolsüzce sürülen asitli ürünler var. Melazzma dünyada tedavisi halen araştırılan bir hastalık. Değişik derinlikte cildi soyma yöntemleri, lazerler ve lekeyi baskılayan kremler başlıca kullanılan yöntemler. Ancak bunların hiçbiri garantili kalıcı tedavi sağlamıyor. Tedavi sonuçları herkeste farklı. Özellikle aşırı güneşte kalmış, esmer tenli veya çok hassa kızarık ciltlerde tedaviye direnç oluyor. Aşırı soyan ve hassaslaştıran tedaviler lekeyi arttırabiliyor. Lekenin derinliği tedaviyi belirleyen başka bir faktör. Her ne kadar wood lambası ile ön tetkik önerilse de her zaman fikir vermiyor.

Peki ne yapacağız bu durumda? Melazma tedavisinde lekeyi açan Q-switched, picosaniyeli lazerleri abartılı olmadan kullanmak, cildi enjeksiyonla besleyen PRP, mezoterapi gibi yöntemleri yanı sıra düzenli olarak yılda 2-5 kere yapmak, cildi besleyerek açan leke kremlerini ve güneşten koruyucuları düzenli olarak kullanmak melazmayı 2-3 sene içinde kontrol altına alabiliyor. Ayrıca hastaların güneşten koruyucuya güvenip güneşte kalmamaları, kan D vitamini seviyesi kontrolü ve eksikliğinde takviye, antioksidanlardan zengin sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek, şekerlenme yapan gıdaları azaltmak ( şeker, hamur işi, kızartmalar), stresten uzak durmak çok önemli.

Çiller yapısal olarak çocukluk yaşlarından itibaren olan ve zamanla artan şikayetler şeklinde karşımıza çıkıyor. Çiller en iyi şekilde lazerler ile tedavi ediliyor. Burada ise lazerin cilde uygun olması çok önemli açık tenli kişilerde başka, koyu renkli kişilerde başka lazerler kullanmak gerekiyor. Açık tenli çil tedavileri daha kolay, yan etki olasılığı düşük ama buğday ve esmer tenlilerde lazer seçimi ve dozları çok önemli. Üstelik iyi bir sonuç için her seansta farklı lazer kullanımı gerekebilir. Bu nedenle lazer donanımı çok olan tecrübeli merkezleri seçmek önemli.

Yaşlılık lekesi ve yaşlılık beni genellikle kırklı yaşların ortalarında büyük leke veya bene benzer oluşumlar şeklinde ortaya çıkıyor. Yine de erken yaşlarda hatta yirmili yaşların sonunda bile görülebilirler. Genetik eğilim ve güneşte kalma oranı artıran faktörler. Yaşlılık lekesi ve benler deri kanserleri ile karışabileceği için bir dermatoloğun mutlaka değerlendirmesi gerekiyor. Tedavide lazerler ve buz tedavisi (kryoterapi) başlıca seçenekler. Burada tedavi başarısını lekenin derinliği belirliyor. Bazen 2 bazen 7-8 seans gerekebiliyor. Lazer ve buz tedavisi seçimi hastanın yaşı, ten rengi ve lekenin derinliğine göre belirlenmesi tedavi başarısını arttırıyor.

Uzm. Dr. Güneş Ertürk

Websitesi
Mail:
Instagram

Yazının devamı...

Ameliyatsız Yüz Germede Fokuslu Ultrason ve Lazer Tedavisi

Son yıllarda estetik sektörünündeki gelişmeler yüz gençleştirme işlemlerinde ameliyatsız işlemlerin öne çıkmasını sağladı. Özellikle işlemlerin yan etkilerinin azlığı, işlemden sonra hemen iş ve sosyal hayata dönülebilmesi ameliyatsız cilt gençleştirme yöntemleri daha cazip hale getirdi.

Yüz yaşlanması konusundaki anatomik ve fizyolojik araştırma, kurs ve kongrelerin çığ gibi artmasıyla bilgiler ve doğru yaklaşımlar da o oranda arttı. Artık doğal olmayan ve etkisiz işlemler çok azalmıştır. Çünkü bir yüzün neden sarktığını çok daha iyi biliyoruz. Eskiden sadece cilde yapılan uygulamalar ya da ezbere yapılan dolgular nedeniyle hem iyi netice alınmıyor hem de natürel olmayan sonuçlar ortaya çıkıyordu.

Günümüzde yüz sarkmalarının cilt, cilt altı bağ dokusu, yağ dokusu ve kemik kaynaklı olduğunu biliyoruz. Bu dokulardaki değişiklikler yaşa ve yüze göre değişir. Bu nedenle sarkmanın nedeni her hastada farklıdır. Genel olarak 33-45 yaş aralığında başlayan sarkmalarda cilt ve cilt altı bağ dokusu ile ilgilidir. Bazen yağ dokusu kayıpları da olabilir. Kemik kaybı henüz söz konusu değildir.

Cilt ve cilt altı bağ dokusu gevşemiş, yanak ve çene netliğin kaybetmiş kişilerde fokuslu ultrason ve lazer tedavisi bu dokularda kollajeni arttırarak tekrar sıkılaşmaya ve yüzde toparlamayı sağlar. Ayrıca sarkmaya önlem de almaktadır. Bu yöntemin özelliği cilt altında yağı eritmeden yenilenme yapabilmesidir. Ancak çok yüksek dozlarda yağ eritmesi yapar. Bu özelliği gıdı ve tombul yanaklarda istenirse uygulanmaktadır. Normalde yağı eritmemekte hatta yağın içindeki kollajenide yenileyerek yüz germesini desteklemektedir. Ameliyatsız yüz geren yöntemlerden biri olan radyofrekans yöntemi sadece cilt germesi yapmaktadır. Bu nedenle radyofrekans yöntemi ise sadece cilt sarkması olanlara uygundur ya da cilt altını destekleyen bir yöntemle birlikte yapılmalıdır.

Ameliyatsız yüz germede fokuslu ultrason ve lazeri bir arada kullanan fokulift yöntemi 33-45 yaş aralığında tek başına bir yöntem olarak kullanılabilir. Çene kası çok çalışan, çene kası büyümüş kişilerde masseter botoksu ile birlikte yapılabilir. Eğer yağ dokusu kaybı varsa dolgu ile desteklenebilir. Genel olarak 45 yaş üstü kişilerde fokuslu ultrason dolgu ile desteklenmezse yetersiz kalabilir.

Fokuslu ultrason 40 dakika süren bir işlemdir. Bu yöntem ilk çıktığı dönemde ağrılı bir işlemdi. Artık yöntemin gelişmesiyle ağrı hissedilmeyen bir yöntem olmuştur. İşlemden sonra kızarıklık, kabuk olmaz. İş ve sosyal hayata devam edilebilir. İşlem esnasında etki hemen görülür. Ertesi gün cilt eski haline döndü gibi olur ancak 1 ay sonra yüz tekrar toparlanır ve 3 ayda etki maksimize olur. Etki süresi 1-1.5 yıl kadardır.

Fokuslu ultrason ve lazer genç yaşta elastikiyet kaybı, yüzde kareleşme şikayetinde yüz ovalliğini korumak için, net çene hattı isteyenlerde ve sarkmaya önlem almak için tercih edilebilecek bir ameliyatsız yüz germe işlemidir.

Websitesi
Mail:
Instagram

Yazının devamı...

Vektör Lifting ile Ameliyatsız Yüz Germe Nasıl Yapılır?

Son 15 yıldır ameliyatsız yüz germe oldukça popüler oldu. Öyle ki, yapılan araştırmalarda cerrahi yüz germe ameliyatları azalırken ameliyatsız yüz germe işlemlerinin sayısı giderek artıyor.

Tüm dünyada çığ gibi büyüyen bu talep aynı zamanda bu alanda araştırmaları da tetikledi. Artık geçmiş yıllardakinden çok daha fazla bilgiye sahibiz. Yüz anatomisi, cildin sırları, yaşlılığın nedenleri, yüzümüzde yaptığı değişikliklerin anatomik ve fizyolojik faktörleri gibi konularda edindiğimiz bilgiler çok daha etkili sonuçlar almamızı sağlıyor.

Öncelikle, yüzün yorgun ve yaşlı görünümünü yaratan nedenlerden cildin yanı sıra, cilt altı bağ dokusu, kaslar ve kemikleri de hesap ederek yapılan işlemler çok daha etkili sonuçlar alınmasını sağladı. Özellikle dolgu uygulamaları bu konuda çok yardımcı oldu. Sanılanın aksine dolguyu doldurmak için değil, yaşlı ve yorgun yüz görünümüne neden olan anatomik oluşumu düzeltmek için kullanılır. Ayrıca bazı kalsiyum hidroksi apatit, polikaprilolakton gibi dolgu maddelerinin zaman içinde kollajen artırıcı etkilerinden faydalanıp uzun vadede yüz dokularında yenilenme sağlanabiliyor.

Hyaluronik asitli dolgularının çeşitliliği yüzün her bölgesinde çalışılmasını, etkili ve doğal sonuçlar alınmasını sağlayabiliyor. Hyaluronik asitlerin ince yapılı olanları kırışıklık ve göz altında, orta kalınlıkta olanları derin kırışıklık ve dudakta, kalın olanları hacim vermek ve yüz germe amaçlı kullanılıyor. Ayrıca su tutma kapasiteleri, yayılma özellikleri, lifting kabiliyetlerini de hesap ediliyor. Pek çok hyaluronik asitli marka var. Güvenilir markaları tercih etmk çok önemli. Ayrıca her markanın ürünlerinin özellikleri farklı ve değişik avantajlara sahipler. Yüz germe planı yaparken hedeflenen bölgeye en uygun malzemeyi seçmek uygulamaların başarısı artırır. Hangi malzeme hasta için uygunsa onu kullanmak çok önemlidir. Dolgu uygulamalarını sadece yüz germek için değil, sarkma ve kırışmayı önlemek amaçlı kullanılır. Yüz bölgesinde sarkma ve kırışmanın ilk alarmlarını verdiği dönemde uygulamalara başlamak en etkili sonuçların alınmasını sağladığı gibi sarkma kırışmaya da engel olmaktadır. Çünkü anatomik ve fizyolojik nedene uygun çalışıldığında bir tür çökmeye karşı destek görevi görmektedir.

Vektör lifting, dolgu maddelerini yüzün yorgun ve yaşlı görünümüne neden olan başlıca anatomik noktalarını hesap ederek uygulanan bir yöntemdir. Her hastanın yaşlanma şekli genetik, anatomik, yaşam şekline bağlıdır. Bu nedenle tedaviler kişiye özel olmalıdır. Bir kişide etkili olan uygulamanın diğerinde etkisiz olmasının en önemli nedeni bu uygulamanın o kişiye uygun ve yeterli olup olmadığı ile ilgilidir.

Vektör lifting yüzde sarkma ve kırışmaya neden olan en önemli anatomik yapıları hesap etmektedir. Bu analizden sonra dolguyu gerekli anatomik bölgelere uygulayınca daha az madde ile etkili sonuç alınmasını sağlarken natürel bir görüntü ortaya çıkar.

Yıllardır dolgu uygulamalarında son derece başarılı örnekler olmasına rağmen, doğal olmayan görüntülerin itici ve korkutucu görüntüleri insanları bu tür işlemleri yaptırmaktan alıkoydu. Oysa insanlar en yakınlarının bile ne yapıldığını anlamadığı işlemler istiyor. Günümüzde artan bilgiler, dünyanın her yerinde yapılan eğitimler nedeniyle daha doğal ve daha etkili uygulamalar var artık.

Yine de dolgu uygulamaları ciddi bir fizyolojik, anatomik, kimya, mikrobiyoloji bilgisi gerektirdiğinden mutlaka hekimler tarafından uygulanması gerektiği asla unutulmamalıdır.

Websitesi
Mail: info@mddermatoloji.com
Instagram

Yazının devamı...

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.