MODA
GÜZELLİK
AİLE
SAĞLIK

Ergenlik döneminde insülin direncine dikkat!

17 yaşındaki Feyzanur Özcan, 7 yaşından beri aldığı kiloların önüne geçemez hale gelmişti ki yapılan tetkikler sonucunda hastalığı ortaya çıktı.

Milliyet Haber

Feyzanur Özcan henüz 17 yaşında. Ancak 7 yaşından beri aldığı kilolar ergenlik döneminde bir çok hastalıkla birleşti ve artık kiloların önüne geçemez hale geldi.

Bir anda 99 kiloya ulaşan Özcan, artık ne yeme isteğini durdurabiliyordu ne de kilolarına her gün yenisi eklemeyi engelleyemiyordu.

Üniversite sınavına hazırlanan genç kız arkadaşlarının kendisine yönelttiği sözlerden de sıkılmaya başlamıştı. “Dalga geçen çok oluyordu. Şişko, sen çok yiyorsun beni de ye, daha nerene yiyeceksin gibi sözlerden artık çok bunalmıştım. Özgüvenimin iyice yok olduğunu farkettim. İçime kapanmaya başlamıştım” diyen Feyzanur Özcan ailesinin de desteği ile bir uzmana gitmeye karar verdi.

Yapılan tetkikler sonucunda Feyzanur Özcan’ın aslında yemeğe düşkün bir genç kız değil bir insülin direnci hastasıydı. Uzman doktor kontrolünde insülin direnci değerleri kontrol altına alınan genç kız diyetisyen Gülşen Altın’ın oluşturduğu yeni yemek alışkanlığı ile de kilo vermeye başladı.

Obeziteye giden yolun başından dönen Feyzanur Özcan’ın aslında tek rahatsızlığı bu değildi. Yine bir çok hastalığın başı olan insülin direnci Feyzanur’da ergenlik dönemi rahatsızlıklarından olan Polistik Over’e de neden olmuştu.

Hormonal durumun bozulmasına ve yumurtlamaya engel olan bu hastalık da ilerleyen yaşlarda rahim kanseri dahil bir çok hastalığa neden olabiliyor.Diyetisyen Gülşen Altın insülin direnci belirtilerini de şöyle sıralıyor:

“Eğer kişi sürekli yemek yiyorsa , yemek yedikten sonra hemen tatlı istiyorsa. Ve tatlı yedikten sonra yine yarım saat bir saat sonra tekrar acıkıyorsa evet bende bir fizyolojik durum var demesi gerekiyor. Çünkü bu gerçekten bir rahatsızlık artık. Yani genellikle kişiler bunun kendi iradesizliklerinden kaynaklandığını veya çevresi öyle düşünüyor ama kesinlikle böyle bir durum değil. Bu kişiler acil bir uzmana başvurmak zorunda. Yoksa başka hastalıklara neden olur ve müdahale için çok geç kalınmış olabilir”

Feyzanur Özcan insilün direncine karşı düzenli beslenme ile açtığı savaşı kazandı. 6 ayda 33 kilo verdi. 99 kilodan 66 kiloya düştü. Artık 48 değil 40 beden giyiyor. Hedefine ulaşması için önünde birkaç ay daha var.

Özgüvenini yeniden kazanan, yeme alışkanlığını değiştiren 17 yaşındaki genç kız şimdi mutlu. “Önceden sadece fotoğraflarda kafamın görünmesini isterdim. Şimdi öyle bir sorunum yok. İstediğim şeyi giyebiliyorum, dışarı rahatlıkla çıkabiliyorum” diyor.

Diyetisyen Gülşen Altın özellikle ergenlik döneminde, ergenlik döneminde bireylerin insülin direnci yaşamamaları için yapılması gereken en temel şeyin sofra kültürüne geri dönmek olduğunun da altını çiziyor.

Diğer Haberler

  1. Ayo & Teo Bodrum'u sallayacak
  2. Hastayı uyutmadan bel fıtığı ameliyatı
  3. En hit çizgi diziler Kidz TV’de.
  4. Crate and Barrel online alışverişe başladı
  5. Gelin ve kaynanadan görülmemiş kapışma
  6. Seviyorsan aç konuş bence!
  7. Yeni Yılınızı Tatlandırın
  8. Cildinizdeki sivilcelerden kurtulabilirsiniz!
  9. Sizin Aşkınız Hangi Renk?
  10. Marks & Spencer yeni sezonda çorap koleksiyonu ile göz dolduruyor!

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.