MODA
GÜZELLİK
AİLE
SAĞLIK

Evinizdeki çiçeklere daha iyi bakmanın püf noktaları

Evinizde ya da ofisinizde masanın üzerinde duran çiçeklerinize iyi bakmak için birçok bilinen yöntem var. Ancak bu yöntemler artık işinize yaramıyorsa ve ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız, sizin için püf noktalar paylaştık. İşte çiçeklerinize daha iyi bakmanın püf noktaları...

Milliyet Haber

Birçok kişi evde ya da ofiste çiçek bulundurur ancak bu çiçekler kısa sürede solar ve her seferinde yenilemek zorunda kalırız. Peki, çiçeklerinize nasıl daha iyi bakabilirsiniz? Bunun cevabını vermeden önce çiçeklerin hayatımızda neden bu kadar önemli olduğunu açıklayacak bir araştırmayı sizinle paylaştık.

ABD’nin New Jersey eyaletindeki Rutgers Üniversitesi’nden Dr. Haviland- Jones ve ekibi, 1 yıla yakın süre çiçeklerin duygularımıza olan etkileri üzerine geniş çaplı bir araştırma yaptı. Araştırma sonucunda çiçeklerin ruh halimizi zannettiğimizden çok daha fazla etkilediğini ortaya koydu. Araştırmaya göre çiçekli ortamda bulunduğumuz ilk saniyeden itibaren hayattan aldığımız zevk artmaya başlıyor. Çünkü çiçekler ani mutluluklar yaratıyor ki bu mutluluk evrensel, tüm yaş grupları için de geçerli. Öte yandan samimi ve içten ilişkilere zemin hazırlıyor.

Bunun dışında çiçekler paylaşmanın da sembolü. Çünkü çoğumuz çiçeğini salon gibi ortak alanlara koymayı seviyor ki bu ortamın atmosferini paylaşma duygusuyla dolduruyor.

Evinizdeki çiçeklere daha iyi bakmanın püf noktaları

-Çiçeğinizi vazoya koymadan saplarının su altında kalacak bölümündeki yaprakları temizleyin. Sapıların boyu mutlaka vazodan uzun olsun.

-Çiçeğinizin ihtiyaç duyduğu suyu alabilmesi için vazonun en az dörtte üçünü suyla doldurun. Ama bu su ne çok sıcak ne de çok soğuk olsun ve bu suyu her gün değiştirin. Aksi halde çiçeğiniz gereksinim duyduğu besin maddelerini beklemiş suda bulamaz.

-Çiçek saplarını 2 günde bir kesin ve uçlarda oluşan küf ve yosunları bitki fırçasıyla temizleyin. Suyla temas eden yüzey alanını artırmak için çiçeklerin saplarının uçlarını eğik kesmekte fayda var.

-Çiçeğinizi ne direkt güneş ışığında ne de esintili yerlerde tutmayın.

-Solan çiçekleri vazodan çıkarın. Çünkü diğer canlı çiçeklerin de solmasına yol açar.

-Çiçek besinleri kullanın. Ancak vazodaki suya bir çay kaşığı şeker ekleyerek de çiçeklerin daha uzun süre dayanabilmelerine yardımcı olabilirsiniz.

-Sudaki mikroorganizma faaliyetini azaltmak için suya ezilmiş aspirin atabilirsiniz, bu vazonuzdaki bakterileri azaltır. Suya demir para atarak metal iyonları sayesinde bakteri faaliyetini azaltabilirsiniz. Ya da 1 yemek kaşığı elma sirkesi de ekleyebilirsiniz. Çünkü sirke bakterilerin gelişimini engeller.

-Vazodaki 1 litre suya ¼ çay kaşığı karbonat eklerseniz dalından koparılan çiçekleriniz daha uzun süre tazeliğini koruyabilir.

-Çiçeklerin solmaması için az miktarda saç spreyi sıkabilirsiniz. Ama sprey sadece yaprakların ve taç yaprakların alt tarafından sıkılmalı.

Diğer Haberler

  1. Ayo & Teo Bodrum'u sallayacak
  2. Hastayı uyutmadan bel fıtığı ameliyatı
  3. En hit çizgi diziler Kidz TV’de.
  4. Crate and Barrel online alışverişe başladı
  5. Gelin ve kaynanadan görülmemiş kapışma
  6. Seviyorsan aç konuş bence!
  7. Yeni Yılınızı Tatlandırın
  8. Cildinizdeki sivilcelerden kurtulabilirsiniz!
  9. Sizin Aşkınız Hangi Renk?
  10. Marks & Spencer yeni sezonda çorap koleksiyonu ile göz dolduruyor!

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.