MODA
GÜZELLİK
AİLE
SAĞLIK

Haberiniz olsun

Haberiniz olsun

Milliyet Haber


Kült filmler arasına çoktan giren "Trainspotting"in yine kült yönetmeni Danny Boyle, Irvine Welsh’in bizde de yayımlanan yeni kitabı "Porno"yu da çekmek için yavaş yavaş kolları sıvıyor. "Transpottingöte oynattığı oyuncu kadrosunun tümünün filmde olması için çalışmalara da başladı. Danny Boyle, "The Beach / Kumsalöda, önce "Transpotting"in Ewan McGregor’unu oynatmayı planlamış ama sonra rolü Leonardo DiCaprio’ya verince yönetmen ve oyuncunun arası açılmıştı. Neyse ki beş sene sonra görüştüklerinde buzlar erimiş. Yönetmen Ewan McGregor, Robert Carlyle, Jonny Lee Miller ve Ewen Bremner’in eğer iyi bir senaryo kotarırsa filmde seve seve oynayacaklarını söylüyor. Hayırlısı!

Dünya Kitap Dergisi’nin kotardığı "Dünya Kitap Ödülleri" de sahiplerini buldu. Bu yılın ödüllerinin sahipleri Yiğit Bener ve Tomris Uyar. Uyar "Güzel Yazı Defteri" ile Yılın Telif Kitabı, Yiğit Bener Celine’nin "Gecenin Sonuna Yolculuk" kitabının çevirisiyle En İyi Çeviri Ödülü’nün sahibi, oldular. Yılın Yayınevi Ödülü’nü Türkiye İş Bankası Yayınları aldı. Yarışmanın ikinci ayağında Alper Akdeniz’in dosyası Yılın Şiir Ödülü’nü alırken, Dünya Yayıncılık’ın her yıl verdiği Şükran Plaketi’nin bu yılki sahibi "Kulağınıza Küpe Olsun" kitabı ile Prof. Dr. Kenan Mortan oldu.

Geçen sezon İstanbul’da açtığı sergilerle sanat dünyasında sıkça adından bahsettiren Haluk Akakçe şimdi de uzak diyarlarda şansını deniyor. Sanatçı "Illusions of the First Time / İlk Anın Yanılsaması" isimli sergisini New York Whitney Amerikan Sanatı Müzesi’nde açtı. 10 Ocak’a kadar açık olan sergide Akakçe’nin multi - medya düzenlemeler, duvar resimleri ve çizimleri, yağlıboya tabloları ve video art işleri sergilenecek. Akakçe ayrıca, sergisi ve yapıtları üzerine 19 Kasım akşamı bir konuşma yapacak.

Cenevre’de Birleşmiş Milletler Sosyal Kültür Komisyonu’nun açtığı uluslararası "Çay Saati" sergisinde Türkiye’den çömlek boyama sanatçısı Ayşe Nur Ertel de vardı. İspanya, Fransa, Peru, Çin, Artantin, İsviçre ve Türkiye’nin iştirak ettiği sergiye Ertel, "Arun" ürünleri ile katıldı: "İlk önceleri saksıları kilim desenleriyle boyayarak güzel motifler elde ettim. Bugün bu işi Amerika’da Kızılderililer yapıyor. Benim amacım insanlara yeni bir coşkuyu, yaşam sevincini tarihten gelen renklerle ve biçimlerle verebilmek. Bunda da başarılı olduğumu sanıyorum".

Son filmi "Azınlık Raporu" hâlâ sinemalarımızda gösterimde olan Steven Spielberg, Küba’da yapılan bir film festivaline katılabilmek için Amerikan hükümetinden özel izin aldı. Özel izin diyoruz çünkü Amerika, Küba’ya ambargo uyguluyor. ABD yasalarına göre, Amerikan vatandaşları ve ABD’de ikâmet edenlerin Küba’yı ziyaret etmesi, Amerikan doları harcaması yasak. Küba’yı ziyaret etmesi gerekenler, bu ziyareti ticari amaçlarla yapmayacaklarını kanıtlayarak özel izinle gidebiliyorlar. Ancak özel izinle Küba’ya gidenler, Küba’dan 100 doları aşan alışveriş yaparak ABD’ye dönmeleri durumunda cezaya tabii tutuluyor. Küba Sinematografik Sanatlar Enstitüsü’nün davetlisi olan Spielberg’ün "Azınlık Raporu", "Schindler’in Listesi", "Er Ryan’ı Kurtarmak" ve "Güneş İmparatorluğu" filmleri gösterilecek.

Samanyolu şarkısını bilmeyen var mıdır? Bilmeyen zaten bu memlekette yaşamıyor demektir. Yıllar önce Samanyolu şarkısıyla ünlenen Berkant, 45. sanat yılını onuruna düzenlenen bir gecede kutladı. Mersin’de yapılan gecede önce sanatçının yaşamından kesitlerin yer aldığı bir sinevizyon gösterisi yapıldı. Sonra tabii Berkant Samanyolu’nu söyledi. Zaten geceyi de bu şarkıyla kapadı. Yaptığı konuşmada sanatçı şöyle dedi: "45 yıl şarkı söyledim. Bununla her zaman gurur duydum. Gözlerimden 1 - 2 damla yaş akarsa, bunu ağlama olarak kabul etmeyin. Bu sevinç ve mutluluk gösterisi olacaktır".

Japonlar topçularımızdan sonra sanatçılarımızın işlerini de takdirle karşılıyorlar. Abant İzzet Baysal Üniversitesi Resim Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hatice Bengisu, Japonya’nın Kyoto kentinde dördüncüsü düzenlenen, "Kyoto International Comminityhouse" resim yarışmasında, "Prize - Winner in the 4th Kiwa Exhibition Oniclub Prize" ödülünün sahibi oldu. Bengisu’ya bir destek de okulun rektörü Yaşar Akbıyık’tan geldi. Akbıyık "Üniversitemizde görev yapan arkadaşlarımızın bilim ve sanat alanındaki çalışmalarına desteğimiz artarak sürecek," dedi.

Punk müziğin babalarından Joe Strummer ve grubu The Mescaleous, soyları tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan Afrika dağ gorillerine yardım için Londra’daki Opera House’da bir konser verecek. Böylece 110 yıl sonra Opera House’de rock müzik çalınacak. Dian Fossey Goril Fonu’nun kotardığı konsere Bryan Adams ve Queen grubundan Bryan May de katılacak. 10 Kasım’daki konserin amacı soyları tükenme tehlikesindeki gorillerin korunmasını amaçlayan projeler için para toplamak ve bu konuda insanları bilinçlendirmek.

Sene sonuna doğru yavaştan ilerlerken, tabii ki Hollywood’da yeni yılın Oscar konuşmaları başladı. Yok onlardan dedikodu yapmayacağız. Bu kez Türkiye’den Oscar haberimiz var. Her sene verilen "Yabancı Dilde En İyi Film" kategorisinde Türkiye’nin adayı belli oldu: Ümit Ünal’ın ilk filmi "9". Ali Poyrazoğlu, Serra Yılmaz, Fikret Kuşkan, Ozan Güven, Cezmi Baskın gibi sanatçıların rol kestiği film Türkiye’de henüz vizyona girmedi. Akademi yollarında "9"a bol şans.

Beş yıldır New York’u mesken edinen ve bu işte hayli başarılı olan Galeri X, artık İstanbul Pera’da. Çünkü galeri ikinci şubesini Tünel’de açtı. "Ekim Geçidi" isimli sergi 8 Aralık’a kadar sürecek. Galeri değişik dönemlerdeki ve farklı sanat anlayışındaki sanatçıları buluşturmaya devam edecek.

New York’taki Licia Albenese - Pucinni Vakfı’nın her yıl geleneksel olarak dağıttığı Puccini Onur Ödülü bu sene Türkiye’ye geliyor. Hem de yıllarını bu işe vermiş bir isime. Belki dünyada bizim ülkemizden daha ünlü olan usta opera sanatçımız Leyla Gencer’e. Ödül New York Lincoln Center’da yapılan bir törenle 2 Kasım’da vakfın başkanı Licia Albenese tarafından verildi. Ünlü sopranomuzun mutluluğuna diyecek yok tabii ki.


Diğer Haberler

  1. Ayo & Teo Bodrum'u sallayacak
  2. Hastayı uyutmadan bel fıtığı ameliyatı
  3. En hit çizgi diziler Kidz TV’de.
  4. Crate and Barrel online alışverişe başladı
  5. Gelin ve kaynanadan görülmemiş kapışma
  6. Seviyorsan aç konuş bence!
  7. Yeni Yılınızı Tatlandırın
  8. Cildinizdeki sivilcelerden kurtulabilirsiniz!
  9. Sizin Aşkınız Hangi Renk?
  10. Marks & Spencer yeni sezonda çorap koleksiyonu ile göz dolduruyor!

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.