SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

İç Mimari ve Dekorasyonda Yaz Mevsimine Uygun Dokunuşlar

.

Milliyet Haber

Merhaba sevgili Milliyet okurları.

Bu hafta sizlere yaz aylarında uygulayabileceğimiz önemli dekorasyon adımlarından bahsedeceğim. Sıcak yaz günlerine evlerimizi lokal değişiklikler yaparak hazırlamak için neler yapabiliriz, en etkili çözümlemeler nelerdir, gelin bunlara bir göz atalım.

Yaz mevsiminin enerjisini evlere taşımanın ilk adımı, bize kış ayını anımsatan eşyalardan biraz uzaklaşmak olmalıdır. Örneğin; kış aylarında kullandığımız koyu renk yünlü halıları, kadife yan fon perdelerimizi, yünlü yastıklarımızı kış ayında tekrar kullanmak için kaldırabiliriz. Bunların yerine hafif gramajlı renkli kilimler, yan fon olarak açık renk keten kumaş fonlar veya sadece tül fonlar kullanabiliriz. Perde ve halılarımıza uygun renkli yastıklarla bu kombinasyonu destekleyebiliriz. Peki nedir yaz renkleri?

Yaz aylarında kullanılacak renkler: Beyaz, gri, mavinin açık, pastel tonları, açık somon, su yeşili, açık vizon ve lila tonlarıdır. Renklerin geçişleri yine bu renkler kadar önemlidir. Örneğin; koyu renk kadife bir koltuğunuz varsa, beyaz keten bir şalla kapatarak, üzerine bahsettiğimiz renklerde yastıklar konumlandırarak kadifenin kışlık etkisinden kurtulabilirsiniz.

Yaz aylarında kullanacağımız aksesuarlar da çok önemlidir. Özellikle cam objeler, deniz kabukları bu mevsimin önemli aksesuarları arasındadır. Yeşil, mavi renk cam objeler, denizci temali aksesuarlar kışlık evlerinizde yazlık ev havası katacağı gibi aynı zamanda enerji olarakta size yaz mevsiminin enerjisini fazlasıyla hissettirecektir. Yine taze çiçek arajmanları bu mevsimin vazgeçilmezlerindendir. Seramik ürünler, yapay havuzlar alışveriş listesine katacağınız önemli aksesuarlardandır.

Yaz mevsimi dekorasyonu için renkli bir orta sehpa veya yan dresuar tercih edebilirsiniz. Aydınlatmada örneğin abajur, lambader başlıklarında kullanacağınız kumaş rengi önemlidir.Koyu renkli bu başlıklarınızı açık renk veya renkli kumaşlı başlıklarla değiştirerek kışlık etkiden kurtulabilirsiniz.

Duvarlar da kullanacağınız lokal duvar kağıtları desenlerini yine size yaz mevsiminin ferahlığını hissettirecek türden seçebilirsiniz. Yahut tek duvarda yapacağınız boya değişikliği yine enerjiyi değiştirmede etkili olacaktır.

Genel olarak özetlememiz gerekirse, her mevsimi, içinde var olan doğa özellikleri ile değerlendirmek gerekir. Kışın nasıl koyu renkler, sıcak tonlar hakimse, yaz aylarında daha açık ve pastel tonlar tercih edilir. Mobilya ve aksesuar tercihleriyle mekanımıza mevsimin özelliklerini taşıyabiliriz. Her mevsim geçişinde büyük değişimler yapmamak için lokal çözümlemelere başvurmak daha mantıklı olacaktır. Tüm bu lokal değişimleri, renklerin enerjisinden de faydalanarak yapmak, istediğimiz sonucu evlerimize taşıyacaktır.

Hepinize sıcacık, mutlu, huzurlu bir yaz mevsimi diliyorum.

Sevgilerimle

İç Mimar Meral Akçay

Yazarın Diğer Yazıları

  1. Röportaj; Gülay K. Usta
  2. 2019 Mimari ve Dekorasyon
  3. Mimar Tasarımcılar Dünyası, Mimar Celal Abdi Güzer
  4. Yaşam Alanlarında Somon Rengi Kullanımı
  5. Doğan Hasol Gözünden Güngör Kabakçıoğlu
  6. Mimar Tasarımcılar Dünyası, Mimar Nevzat Sayın
  7. Modern İç Mimaride Geçmişin İzleri; Osmanlı Yansıması
  8. Mimar ve Tasarımcılar Dünyası, İç Mimar Cem Cemal Çobanoğlu
  9. Doğal Yaşamı Şehire Taşımak
  10. Mimari & Sağlık İlişkisi

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.