MODA
GÜZELLİK
AİLE
SAĞLIK

İncili Gastronomi Rehberi Ödülleri sahiplerini buldu

Türkiye’nin ilk ve tek özgün gastronomi derecelendirme sistemiyle hazırlanan ‘İncili Gastronomi Rehberi’ 2018-2019 yayınlandı. Bir yılı aşkın bir süredir titizlik ve şeffaflıkla yapılan değerlendirmeler sonucu İnci kazanan restoranlar Swissotel’de yapılan ödül töreniyle sahiplerini buldu

Milliyet Haber

Hürriyet ve Karaca iş birliği ile gastronomi dünyasına kazandırılan ve bu yıl 2.’si yayınlanan “İncili Gastronomi Rehberi” Hürriyet Kitap etiketiyle raflarda yerini aldı. İncili Gastronomi Rehberi’nin Ödülleri ise Swissotel’de düzenlenen törenle sahiplerine takdim edildi. Yıl boyunca merakla beklenen ve gastronomi dünyasının prestiji olarak kısa sürede kabul edilen rehber; sektörün değerlendirilmesi, derecelendirilmesi, teşvik edilmesi ve yemek severlere adil bir şekilde yol gösterilmesi amacıyla hazırlandı.

Proje Direktörü Müge Akgün ve proje ekibinden Zeyno Gürses Dölay, Cemre Narin, Gamze İneceli, Oğul Türkkan, Emine Tunadan’ın yer aldığı rehberde Ahmet Örs, Mehmet Yalçın, Teoman Hünal ve Nedim Atilla Danışma Kurulu olarak görev yaptı. Ayrıca Ertuğrul Özkök, Mehmet Yaşin, Dilara Koçak, Hande Arslanalp, Vedat Başaran, Sedat Ergin, Engin Akın, Deniz Alphan, Reha Tanör, Nevin Halıcı gibi değerli isimler de Onur Kurulu üyeleri olarak projeye katkı sağladı.

İlk yıl için İstanbul, Bodrum, Alaçatı, Çeşme restoranlarının değerlendirildiği rehberin kapsamı genişletilerek İzmir ve Ankara’daki restoranları da değerlendirmeye dahil edildi. İçerik kadar İncili Gastronomi Rehberi’nin tasarımında ve derecelendirme sisteminde de yenilikler oldu. Geçen sene en yüksek derece 4 İnci iken bu sene bu derecelendirme 5 İnci ile başladı. Ayrıca restoranlar, “Şef restoranı, bistro, brasserie”, “geleneksel mutfak”, “et lokantaları ve kebapçılar”, “balık lokantaları”, “Uzak Doğu restoranları”, “meyhaneler”, “sokak yemekleri restoranları” şeklinde kategorilerine ayrılarak, aranan yerlerin daha kolay bulunacağı bir düzenleme yapıldı.

İnci Sahibi Restoranlara Ödülleri Verildi

422 restoran ve 257 lezzet noktasının yer aldığı rehberin ödül gecesinde 5, 4 ve 3 İnci alan mekanlara ödülleri takdim edildi.

Hürriyet yazarı Müge Akgün İncili Gastronomi Rehberi’yle ilgili “Her geçen yıl yeni kentler, yeni restoranlar ve lezzet noktalarının katılmasıyla büyüyecek olan rehberimizin yeme-içme dünyasındaki eğilimleri yansıtacağını, sektöre katkısının olacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

Karaca Grup İcra Kurulu üyesi Galip Bağcı’da yaptığı konuşmada bu denli değerli bir çalışmada Hürriyet ile iş birliği yapmaktan duydukları mutluluğu dile getirerek, “Geçen sene başlayan iş birliğimiz bu yıl devam etti ve gelecek yıl da birlikte olmaktan mutluluk duyacağız. Rehberin simgesinin ise Karaca’nın incisi olması bizim için ayrı bir gurur” dedi.

Gecede İnci alan mekanların yanı sıra sektöre değer katan önde gelen isimlere Onur Ödülleri verildi. 73 yıldır yaptığı çalışmalarla Beyti Güler ve Antep Mutfağı’nı senelerdir en iyi temsilcilerinden biri olan Arif Develi’ye Onur Ödülleri’ni Karaca Grup Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO Fatih Karaca takdim etti. Arif Develi yerine ödülünü Nuri Develi aldı. Türk mutfak kültürü ve araştırmacısı Nevin Halıcı da gecede ödül alan bir diğer isimdi. Rahatsızlığı nedeniyle geceye katılamayan Halıcı’nın ödülünü Gamze İneceli aldı. Uzun yıllar şeflik yapan aynı zamanda Osmanlı Mutfağı araştırmacısı olan Vedat Başaran, işletmeci ve yeme-içme yazarı Teoman Hünal, şef Şemsa Denizsel, Aylin Yazıcıoğlu, Turizm Restoran Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği TURYİD Başkanı Kaya Demirer, Tayfun Topal ve Uğur Talayhan’a da gecede Onur Ödülleri takdim edildi.

5 İnci Sahibi Mekanlar

Maça Kızı-Bodrum
Mikla-İstanbul
Neolokal-İstanbul

4 İnci Sahibi Mekanlar

Aheste Pera
Antica Locanda
Asmalı Cavit
Beyti
Cantinery
Casa Lavanda
Cibalikapı Balıkçısı
Çiya Lokantası
Dragon
Ent-Bodrum
Escale
Gram
Hünkar
Isokyo
Karaköy Lokantası
Kıyı
Lacivert
Mürver
Nicole
Orfoz-Bodrum
Papermoon
Sanayi 313
Seraf
Spago İstanbul
Sunset
Şans
Toi
Trilye-Ankara
Yek Alaçatı
Yeni Lokanta

3 İnci Kazanan Mekanlar

16 Roof
1924 İstanbul
9 Ece Aksoy
Adana İl Sınırı
Adana Ocakbaşı
Adana Özasmaaltı Kebap
Adil Müftüoğlu-Uğur Lokantası
Agrilia
Aila
Antiochia
Aqua
Armada Teras
Asitane
Assaggio
Bağarası
Balıkçı Abdullah
Balıkçı Kahraman
Balıkçı Sabahattin
Balmumu Lokanta
Basta Street Food Bar
Bi Nevi Deli
Bizim Lokanta
Bodrum Balıkçısı
Borsa Lokantası
Brava
Da Mario
Deniz
Develi
Divan Lokanta
Divan Safranhan
Eqinox
Esnaf Lokantası-Mahmut Usta
Fauna
Fava Alaçatı
Fener
Feriye
Firuze
Frankie
Günaydın Etiler Steakhouse
Horasan
Il Riccio
Inari Sushi-Omakase
İris Steakhouse
İsabey Bağ Evi
Kalbur
Kapari Bahçe
Kapha
Kaplan Dağ
Kilimanjaro
Kısmet Lokantası - Ankara
Kısmet Lokantası - İzmir
Kolburano’s
La Pasion
La Petite Maison
Leb-İ Derya
Les Quase De Smyrina
Limon
Meyhane 1923 Akif Baba
Meyhane Endülüs
Meze By Lemon Tree
Mezzaluna Ankara
Mittag
Momo Alaçatı
Neni Brasserie
Nezih Kebap Yuvalama
Park Şamdan
People
Pizzeria Venedik
Quyyu By Hanımeli Balık
Ramada Sushi
Ramazan Bingöl Et Lokantası
Sahil
Sahrap Pera
Seçkin Et Steakhouse
The North Shield
Trattoria La Scarpetta
Ulus 29
Urla Vino Locale
Vogue
Yelken - Ankara
Yelken - İzmir
Yengeç
Yüksel Balık
Zula İstanbul
Zuma Bodrum
Zuma

Diğer Haberler

  1. Ayo & Teo Bodrum'u sallayacak
  2. Hastayı uyutmadan bel fıtığı ameliyatı
  3. En hit çizgi diziler Kidz TV’de.
  4. Crate and Barrel online alışverişe başladı
  5. Gelin ve kaynanadan görülmemiş kapışma
  6. Seviyorsan aç konuş bence!
  7. Yeni Yılınızı Tatlandırın
  8. Cildinizdeki sivilcelerden kurtulabilirsiniz!
  9. Sizin Aşkınız Hangi Renk?
  10. Marks & Spencer yeni sezonda çorap koleksiyonu ile göz dolduruyor!

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.