MODA
GÜZELLİK
AİLE
SAĞLIK

Karşı apartmanınızdaki komşu: French Oje

Türkiye’nin ilk blog yazarlarından French Oje’nin soluksuz okuyacağınız yeni kitabı “Bir Ölüm ve Birkaç Skandal” DEX’ten yayınlandı. French Oje kitabını Milliyet’e anlattı.

Milliyet Haber

“Bir Ölüm ve Birkaç Skandal...” adından bile önceki kitaplarından çok farklı olduğu anlaşılıyor. Sahi, bu kaçıncı kitabınız? Ve neden böyle bir değişim, sade romantizmden, polisiye sosuna geçiş?

Bu sekizinci kitabım. Büyüdüm, daha çok soru sormaya başladım, konuştuğum, dinlediğim konular, okuduğum kitaplar değişti. Eskiden daha korkaktım, daha naiftim. Kitaplarımda bile söyleyeceğim şeyi sanki kulağına söylüyordum okurun, şimdi "Gelsene biraz konuşalım" diyorum. Aslına bakarsanız ortak mesaj hep "O iş aslında sandığın gibi değil" ama söyleme şeklim ve ses tonum farklı her kitapta.

Kadın erkek ilişkilerini, takıntılarımızı, tabularımızı, komplekslerimizi çok iyi gözlemliyorsunuz. Sizce ilişkilerde en çok yaşanan problem ne?

Genel olarak ne sevmeyi, ne birini her şeyiyle kabul etmeyi, ne sevgimizi göstermeyi biliyoruz. Bunu normal zannedip, düzeltmeye çalışmıyoruz. Sonrası her iki taraf için de mutsuzluk.

Uzun süredir sosyal medyada varsınız. Sosyal medya takipçileriniz ve okurlarınız değişti mi?

Benim takipçilerim zaten her zaman çoğunlukla okurlarımdan oluşuyordu, çok bir şey değişmedi. Gerçekten çok sevgi dolu ve zarifler her zaman. Ben de onlara karşı öyleyim. Sosyal medya, doğru kullanıldığında inanılmaz iyi dönüşler aldığın bir mecra. Orada başarılı olmak da bence iyi bir şey, çağı yakalamak gerek her zaman.

Kitap aldatmanın yanında, isteyerek söylediğimiz ve bile bile inandığımız yalanlarla da ilgili. Neden sence?

"Olanı da kaybetmemek", düzenimizi bozmamak için bazen yalan söyleyip, söylenene de inanmış gibi yapabiliyoruz. Bu gözlemlerime göre uzun ilişkilerde daha çok geçerli. Kalbimizle değil, bakkal gibi hesap kitap yaparak ilerliyoruz.

French Oje ile Funda’nın ne gibi farkları var?

Yüz yüze tanışmadığınız biri French Oje. Çok iyi tanımanızın imkanı yok, karşı apartmanınızdaki bir komşu hakkında ne biliyorsanız, onun hakkında da o kadar bilebilirsiniz; size ne göstermek istiyorsa. Ama Funda o evin içinde. Ağlıyor, kaygılanıyor, üzülüyor, işler ters gidiyor ya da aşık oluyor. İçimde yaşadıklarımı sadece yakın çevrem biliyor tabii ki, olması gereken de bu.

Gelecek için hayalleriniz ne? Başka kitaplarınız var mı üzerinde çalıştığınız?

Yazar olarak devam etmek, her seferinde de yazabildiğim en iyi şeyi yazmak istiyorum. Diğerlerinin beni bu kadar tatmin edebileceğini de kendimi diğer alanlarda böyle rahat ifade edebileceğimi de sanmıyorum.

Diğer Haberler

  1. Ayo & Teo Bodrum'u sallayacak
  2. Hastayı uyutmadan bel fıtığı ameliyatı
  3. En hit çizgi diziler Kidz TV’de.
  4. Crate and Barrel online alışverişe başladı
  5. Gelin ve kaynanadan görülmemiş kapışma
  6. Seviyorsan aç konuş bence!
  7. Yeni Yılınızı Tatlandırın
  8. Cildinizdeki sivilcelerden kurtulabilirsiniz!
  9. Sizin Aşkınız Hangi Renk?
  10. Marks & Spencer yeni sezonda çorap koleksiyonu ile göz dolduruyor!

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.