MODA
GÜZELLİK
AİLE
SAĞLIK

Game of Thrones: 7. Sezona Dair 7 Madde

6 sezondur ekranları kasıp kavuran ve dünya çapında milyonlarca izleyicisi olan Game of Thrones`un (Taht Oyunları) en yeni 7. Sezon fragmanı geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Her sene nisan ayında izlediğimiz dizi bu sene neredeyse 3 ay gecikerek temmuz ayında ekranlara gelecek. Dahası her sezon olduğu gibi 10 değil, yalnızca 7 bölümden oluşacak.

Bekleme süresi bu kadar uzadığından dolayı, ben de Game of Thrones`un 7. sezonuna dair “beklediğimize değdi” dediretecek 7 maddeyi sizler için sıraladım.

1- Ufukta Büyük Bir Savaş Gözüküyor. Ve Bir O Kadar da Büyük Ejderhalar…

Yayınlanan son fragmandandaki sahnelere bakarsak, bu sezon bir noktada Cersei için savaşan birlikler, Daenerys ve ordusuyla karşı karşıya gelecek gibi gözüküyor. Daenerys’in daha da büyüyen ejdarhaları ve beyaz atıyla Jamie Lannister, bu kanlı savaşta aktif olarak yerlerini alıyor.

Game of Thrones’un geçmiş sezonlarda hiç şaşmadan çok iyi yaptığı bir şey varsa, o da epik savaş sahnelerinin yer aldığı, bir nevi aksiyon yüklü kısa bir sinema filmi tadındaki bölümlerdir. Geçtiğimiz sezondaki “Battle of Bastards” ya da ikinci sezondaki “Blackwater” bölümleri buna iyi bir örnek göstermek için yeter de artar bile. Hele ki, 7. sezonun her zamanki gibi 10 yerine, 7 bölümden oluşacak olmasıyla vadedilen daha uzun bölüm süreleriyle, bizi kesinlikle sinematik açıdan daha görkemli bir TV dizisi bekliyor.

2- Niyahet Beklenen Stark Kavuşması Olabilir.

Son fragmanda Duvar’da ve Winterfell topraklarında gördüğümüz Bran Stark (Isaac Hempstead Wright), bu sezon sonunda eve, Kıştepesi’ne ulaşıyor. Bu demek oluyor ki uzun zamandır ayrı düştüğü ablası Sansa Stark (Sophie Turner) ve üvey abisi (aslında geçen sezon finalinde öğrendiklerimiz doğrultusunda teknik olarak kuzeni oluyor) Jon Snow (Kit Harrington) ile nihayet bir araya geliyor. Ayrıca, daha önceleri yayınlanan Arya Stark’ın kışlık kıyafetler giydiği ve arka planda Kıştepesi’ne özgü yapıların görüldüğü fotoğraflardan yola çıkarak, Arya’nın da Kuzeye doğru yola çıktığını kanısına varıyoruz. Çoğunun haksız yere öldürüldüğü, hayatta kalan üyelerinin de 6 sezondur ayrı düştüğü Stark ailesini tekrar bir arada görmek, şüphesiz bu sezon seyirciyi en tatmin eden olaylardan biri olacak.

3- Lannister Biraderler’in Durumu Ne Olacak?

Bildiğimiz üzere Tyrion (Peter Dinklage), artık Daenerys`in en sağlam destekçilerinden biri ve hiç ama hiç bir şey Tyrion’u, kız kardeşi Cersei’nın korkunç bir ölüme gittiğini görmekten daha mutlu edemez. Peki her zaman çok daha derin bir sevgiyle bağlı olduğu kardeşi Jamie ile karşı karşıya gelince, ne olacak? Fragmanda, Cersei ve Daenerys’in olası savaşında iki kardeşi karşı cephelerde görüyoruz.

4- Euron Greyjoy, Game of Thrones’un Şu Ana Kadarki En İyi(!) Kötüsü Olabilir

Yakınlarda verdiği bir röportajda, Euron karakterine can veren oyuncu Pilou Asbeak, dizinin haftalık sadizm ve cinayet kotasını düşününce, Euron Greyjoy`un dizinin en kana susamış karakteri Ramsay Bolton’u aratmayacağının sinyallerini verdi. Kitaplardan da ne kadar acımasız ve psikopat bir `Kral’ olduğunu bildiğimiz Kral Greyjoy için, oyuncu “Bu sezondan sonra, Ramsay gözünüze küçük bir çocuk gibi gözükücek” dedi. Bu ne kadar hayra alamet bilemiyoruz ama dizinin nihai kötü karakteri 'Gece Kralı' ve ölümsüz ordusu gelip insan düşmanların pek öneminin kalmayacağı o döneme kadar, Euron Greyjoy seyirciyi bir hayli tatmin edecek gibi gözüküyor.

5- Nihayet ve Umarız Claganebowl! (Clagane Kapışması)

Bir ihtimal. Belki olur, belki olmaz bilemiyoruz henüz.

Bilmeyenler için söyleyeyim, Claganebowl dizinin ve kitapların hayranları tarafından uzun zamandır beklenen, Tazı Sandor Clagane (The Hound) ve abisi Dağ Gregor Clagane (The Mountain) arasında geçecek olan nihai hesaplaşma için kullanılan bir terim. (Bu arada tabi ki Tazı’nın galip gelmesini umuyoruz)

Henüz bu Kardeşlerin Savaşı’nın gerçekleşeceğine dair gerçek bir kanıtımız yok. Ancak, son yayınlanan fragman, bu teoriyi bekleyenleri bir tık daha cesaretlendirir nitelikteydi. Fragman, Sandor Clagane’i (Tazı) King’s Landing`de -ki kardeşi Gregor, Kraliçe Cersei’yı burada korumakta- göremediğimiz birine kılıç savururken gösteriyor. Bu bir işaret olabilir mi ne?

6- Büyük Buluşma: Dragonstone

Hepimiz Jon Snow ve Daenerys’in dizi boyunca bir noktada buluşmasını bekliyoruz. Hele artık kan bağları olduğunu da öğrendik ya, falan filan. Dizi çekimlerinin bir kısmının İspanya’da açık bir plajda yapılması sayesinde, ikilinin bu merakla beklenen buluşmayı doğrulayan, beraber görüntülendikleri kareler internette dolaşmaya başlayalı çok oldu. Dahası, söylenenlere göre Tyrion, Davos, Missandei, Varys and Theon karakterlerine can veren oyuncular ve EJDERHALAR da bu bölümde yerini alacak isimler arasında. Jon ejderhalarla tanışacak olması çok iyi değil mi? Tüm bu karakterlerin toplanacağı buluşma yeri ise Westeros`ta Dragonstone (Ejderha Kayası) olacak.

7- Ed Sheeran mı o?

Evet, oymuş. Ünlü şarkıcı Game of Thrones’un yedinci sezonunda küçük bir rol alacağı duyurdu. Ed Sheeran, rolünün detaylarını anlatırken,, dizide canlandırdığı karakterin, Maisie Williams tarafından hayat verilen Arya Stark karakterine serenat yapacağını söyledi. “Maisie ile bir sahne çektik” diyen Sheeran, “Bir şarkı söyledim ve sonra o da ‘Güzel bir şarkı’ dedi” ifadesini kullandı. Böyle bir dizinin popülaritesine popülarite katmak bu olsa gerek!

Minea

Yazının devamı...

Karayip Korsanları: Tekrar Tekrar

Geçtiğimiz haftanın en çok beklenen filmi Disney'in Karayip Korsanları serisinin 5. filmi olan "Salazar'ın Intikamı" (Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tale) idi. Ancak film beklentlerimizi karşılayabildi mi? İşte o

Öncelikle, serinin sıkı bir takipçisi olarak, uzun bir süre sonra tekrar Karayip Korsanlarını izlemek benim için çok heyecan verici bir durumdu. Hele ki serinin 4. filmi "Karayip Korsanları: Gizemli Denizlerde" fiyaskosundan sonra bu filmin çok daha iyi olmasını bekliyordum. "Sonuçta Johnny Depp var işin içinde, ne kadar kötü olabilir ki?" dedim ama gerçekten hayal kırıklığı olan bir filmle karşılaştım.

İtiraf etmeliyim, 4. film kadar kötü değildi. En azından 4. filmde büyük eksikliğini hissettiğimiz ile, Jack Sparrow'un biricik gemisi Eski Ingiliz askerleri- yeni korsan tayfaları ikilisi ve haylaz gibi eski karakterlerin geri dönüşü ile hikayenin karada değil de tekrar açık denizlerde geçiyor olması, filmi bir nebze de olsa kurtarıyor. Fakat, filmde o kadar gereksiz bir şekilde yeni karakterlere yer verilmiş ki bırakın bu saydıklarımı Jack Sparrow bile gölgede kalan bir yan karaktere dönüşüyor. İlk üçlemenin çılgın ama denizlerin en iyisi Kaptan Jack rolüyle tanıdığımız Johnny Depp'i, bu filmde ana karakterlere serüven boyunca eşlik eden yan komedi karakteri Jack olarak izliyoruz.

Filmin hikayesine gelince bizi, ilk 3 filmin ucuz bir tekrarı karşılıyor. Bundan yıllar önce Kaptan El Matador del Mar (Salazar) ve Jack Sparrow'un yolları kesişmiştir. Jack ona bir oyun oynayarak Şeytan üçgenine sürüklemiş ve orada hapis etmiştir. Salazar intikam için dönünce Jack, kendisini kurtarmak adına sahibine denizlerin mutlak kontrolünü veren Poseidon Asası'nı bulmak zorundadır. Bunun için güzel ve zeki gökbilimci ve Will Turner'ın oğlu rolunde dik başlı, genç bir denizci olan ile anlaşarak zorlu bir yolculuğa çıkar.

Biz bunları zaten izlememiş miydik?

Jack Sparrow yine geçmişinde yaptığı şeylerden dolayı hayalet/ölü bir düşmanla karşı karşıya gelir. Evet aynı ilk filmdeki Kaptan Barbossa ve ölü tayfası gibi, evet evet aynı ikinci filmdeki Davy Jones ve lanetli denizcileri gibi. Bu seferki intikam peşindeki kötü adamımız ise denizlerden korsanları temizlemeye ant içmiş İspanyol Kaptan Salazar. Javier Bardem her ne kadar çok iyi bir seçim olsa da, hikayedeki karakterin hafızalarımızda yer edecek çok da farklı bir yanı yok.

Gelelim marjinal korsanımıza eşlik eden genç çiftimize: Carina ve Henry. Yapımcılar önceki filmlerdeki Elizabeth ve Will Turner romantizmini yeni jenerasyonla tekrar yaratmak istemişler ancak bunun için hiç bir çaba harcamamışlar. Başına buyruk bağımsız bir genç kadın ve korsan babasının lanetini kaldırmak için savaşan bir delikanlı. Hadi ama! Neredeyse 15 yıl sonra ama, yine idamdan kurtarma sahneleri, yine açık denizde gemiden atma blöfü, yine ayrı düşme ve büyük buluşma. Madem öyle, bunu yine aynı kadroyla yapsaymışlar dedim film boyunca. Yanlış anlaşılmasın, genç oyuncularla problemim yok. Hatta Henry Turner rolundeki Brenton Thwaites'in bu rol için biçilmiş kaftan olduğunu düşünüyorum. Ama filmi izleyen kimsenin de film boyunca Carina ve Henry aşkına, 30 saniyelik Will ve Elizabeth sahnesinde olduğu kadar heyecanlandığını sanmıyorum.

Yazının devamı...

İkiz tepeler, karışık kafalar

Ünlü yönetmen in 1990-1991 yılları arasında yayınlanan kült dizisi Twin Peaks (Türkiye`deki adıyla İKİZ TEPELER) tam 27 yıl aradan sonra 3.sezonuyla ekranlara geri döndü.

Olaylardan tam 25 yıl sonrası. Twin Peaks kasabası sessiz, puslu ve hala gizemli. Şerif Yardımcısı Hawk, Kasabanın eksantrik sakinlerinden sürekli kütüğüyle dolaşan Margaret'tan (The Log Lady) esrarlı bir mesaj alır. FBI Ajanı Cooper hala en son 25 yıl önce bıraktığımız , Lynch’in en ikonik imgelerinden biri olan, fiziksel dünyanın dışında bir boyutu simgelediği Siyah Loca`da (Black Lodge) ya da daha iyi bilinen adıyla Kırmızı Oda'da tutsak durumdayken, yerini alan kötü kopyası katil Bob dış dünyada. Bu sırada, New York`ta bir gökdelen dairesinde genç bir adam, içinde bir ŞEY belirmesi ihtimalinden dolayı gizemli bir cam kutuyu 7/24 izlemekle görevli. South Dakota`da ise polisler korkunç bir cinayetle karşı karşıya gelirler.

dediğinizi duyar gibiyim. Kafa karışıklığı çok normal. David Lynch’in tuhaf sürreal dünyasına hoş geldiniz!

Diziyi daha önceden izleyenler ya da Lynch`in filmlerine aşina olanlar çok iyi bilir; Gerek zaman kavramının bulanıklığı gerek olay ve karakterlerin marjinalliğinden dolayı, hikayeyi kısa bir özetle açıklamak, daha doğrusu rasyonel bir hikaye, bir kurgu beklemek neredeyse imkansız. O yüzden buna hiç girmeyelim. Zaten de gerek olduğunu düşünmüyorum.

David Lynch’in son 10 senedir hiç bir film çekmediği gerçeğini düşünürsek, geri dönüşünün beklediğimden de iyi olduğunu çok rahat söyleyebilirim. Her ne kadar çok büyük bir David Lynch hayranı olsam da, Lynch’in, günümüz televizyon seyircisinin ısrarla talep ettiği, popüler kültürün beslediği Çerez(!) dizilerin hüküm sürdüğü bu dönemde hayatta kalmak için, alışılmışın dışındaki vizyonundan ve çokça tarafından anlaşılmayan veya sevilmeyen ama -bence- eşi benzeri olamayan tarzından ödün verebileceğinden korktuğumu itiraf ediyorum. Ancak, geçen hafta yayınlanan 2 saatlik premiyeri izledikten sonra iç rahatlatırcasına söyleyebilirim ki usta yönetmen değerinden ve değerlerinden hiç bir şey kaybetmemiş.

Dizi akışı alışık olduğumuz TV dizilerinden çok daha yavaş başlıyor. Uzun uzun betimlemeler, diyalogsuz sahneler, anlamlandıramadığımız cümleler… Ancak, ilerleyen dakikalarda tedirgin edici müzik eşliğinde tekrar eden döngüler, ince detaylarla bezenmiş tuhaf, ürkütücü görseller, ve ‘Ne?, Kim?, Neden?’ diye sorularının havada uçuştuğu sınırları zorlayan sahnelerle aksiyon ve gerilim çok geçmeden yerini buluyor.

Tıpkı Twin Peaks’in yayınladığı ilk seferde olduğu gibi, yine klasik TV hatta film standartlarını reddeden bir yapımla karşı karşıya buluyoruz kendimizi. Lynch ve Mark Frost`un senaryo ve çekimdeki ustalıklarının üstüne bir de 21.yüzyıl teknolojisi ve dizinin yapımına ayrılan gayet cömert bütçe de eklenince, Twin Peaks’in gerçeküstü dünyası yılın en iyi yapımlarından biri oluyor.

Orjinal oyuncuların hemen hemen hepsini yeni sezonda da görüyoruz. Tabi ki başrol FBI Ajanı Dale Cooper rolüye Kyle MacLachlan ve kırmızı odada ona eşlik eden Laura Palmer(Sheryl Lee); 25 yıl öncesinin travmalarıyla, Twin Peaks sakinleri; Şerif Departmanının saf çifti Andy(Harry Göaz) ve Lucy (Kimmy Robertson), KütüğüyleMargaret(Catherine E. Coulson), Şerif Yardımcısı Hawk( Michael Horse), Bobby Briggs(Dana Ashbrook), Shelly Johnsonn(Madchen Amick), James Hurley(James Marshall), Dr .Jacobi (Russ Tamblyn), Horne Kardeşler (David Patrick Kelly – Richard Beymer) vs ve Özel FBI Ajanları Albert (Miguel Ferrer), Gordon Cole(David Lynch) ve Denise (David Duchovny). Ancak dizinin kadrosuna yeni katılan isimler de en az eskiler kadar heyecan verici; Janey Jones rolüyle Naomi Watts, Andy ve Lucy’nin oğulları Wally rolüyle Michael Cera, Cinayet zanlısı William Hasting rolüyle Matthew Lillard ve kasabanın şu anki Şerif Truman’ı Robert Forster diziye yeni gelen taze yüzlerden sadece bir kaçı.

Twin Peaks: The Return bu yılın en iyi TV dizilerinden biri.

İster nostalji yaşamak, ister farklı tarzda yeni şeyler denemek için,

Minea

Yazının devamı...

Modern Çağda, Klasik Agathie: Şark Ekspresinde Cinayet

Agatha Christie’nin belki de en gizemli ve tüyler ürperten kitabı olan Şark Expresinde Cinayet önümüzdeki kasım ayında tekrar beyaz perdeye geliyor.

Süper kahramanlar ve hayal gücünde sınır tanımayan bilimkurgu filmlerinin hüküm sürdüğü günümüz sinemasında dedektif hikayesi içeren bir dönem filmi fikri pek çekici gözükmese de, film endüstrisinin Poirot`la çok eskilere dayanan bir geçmişi var. İlk kez "Alibi" ile beyazperdede adını duyduğumuz Hercüle Poirot- ki Agatha Christie bu karakteri ilk kitabı "Ölüm Sessiz Geldi" ile dünyaya tanıtmasından sadece 11 yıl sonra- asıl ününe 1974 yılında Yönetmen Sidney Lumett`in çektiği, Başrollerini Albert Finney, Sean Connery ve İngrid Bergman gibi isimlerin paylaştığı "Murder on the Orient Express" ile kavuştu. Son 25 yıldır sinemadan ziyade TV ekranlarında gördüğümüz Hercüle Poirot, 1989- 2013 yılları arası "Agatha Christie's Poirot" dizisiyle 13 sezon İngiliz ekranlarıda yer aldı. Dizinin bitmesinden hemen 1 ay sonra 21st Century Fox Stüdyoları tarafından hakları alınan Murder On the Orient Express, ünlü yapımcılar Simon Kinberg (X-Men Serisi), Mark Gördön (Er Ryan'ı Kurtarmak) ve Ridley Scott (Yaratık, Marslı) tarafından tekrar sinemalara geliyor.

Yönetmenliği ve başrolü Sir Kenneth Branagh tarafından üstlenen filmi kendinden önceki adaptasyonlardan ayıran belki de en büyük özelliği, filmin adeta bir yıldızlar geçidi olması. Ana rollerden yan karakterlere herkese çok ünlü oyuncular tarafından can verildiği filmin ölümcül kadrosunda Karayıp Korsanları, Edward Makaseller gibi filmlerin yıldızı Johnny Depp`den Oscar Ödüllü Judi Dench`e, son zamanların gözde oyuncularından Daisy Ridley(Star Wars)`den Latin güzel Penelope Cruz`a ve Michelle Pfeiffer, Willem Dafoe, Derek Jacobi gibi usta isimlere uzanan bir liste var.

2017'de çıkacak olan filmin bir diğer farkı ise, karakterlerde yapılan ufak değişiklikler sayesinde Agatha Christie`yi modern çağa ve günümüz değer yargılarına yaklaştırması. Christie'nin romanlarına 40 yaş üstü beyaz Avrupalılar hakimken, filmde bu kalıpların dışına çıkılıyor. Hikayedeki "Misyoner" karakteri kitapta İsveçliyken, filmde Penelope Cruz tarafından bir İspanyol olarak canlandırılıyor. Aynı şekilde İtalyan iş adamı ise, Küba'lı olarak karşımızda. Bu değişiklikler içinde en çok dikkat çekeni ise beyaz bir İngiliz Albay olan Arbuthnot karakterinin filmde Amerikalı siyahi bir doktora dönüştürülmüş olması. Günümüzde bu gayet normal karşılanıyor olabilir ancak 20.yüzyılda siyahi bir doktor fikri, kesinlikle büyükannenin Christie`sine ait olamaz.

Bunların dışında tabii film filmi daha çekici hale getirmek için yapılmış değişikliklerden de söz etmek lazım. Örneğin, kitaptaki tren yoğun kar yığıntısı yüzünden yolda kalırken, filmde aksiyon ve gerilimi arttırmasından dolayı tren çığ sebebiyle tehlikeli bir köprü üzerinde mahsur kalıyor. Ve tabi ki Branagh's Poirot`u. Bir çok hikayesinden ve filmlerinden siyah saçlı veya kel, özenle şekillendirilmiş ilginç bıyığıyla tanıdığımız tıknaz Belçikalı dedektif, bu filmde daha öncekilerden fiziksel olarak çok daha fit biri olarak karşımıza çıkıyor. Bu da dedektifin sorunlar karşısında sadece zekasına değil aynı zamanda kaş gücüne de çok rahat başvurabileceğine işaret ediyor olabilir.

Yazının devamı...

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.