SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

Bel Ağrısı ve Uyuma Şeklimiz

.

Milliyet Haber

En İyi Uyku Pozisyonu Hangisidir?

Bel ağrısı sadece bir kişinin günlük yaşamını etkilemez, uyurken de kişiyi rahatsız eder. Ayrıca kötü yatış pozisyonu postürü bozabilir. Buna bağlı olarak da bel, sırt ve boyun ağrısına neden olabilir.

Kötü uyku pozisyonu iyi bir gece uykusuna engel olmasının yanında , gün içinde var olan mevcut ağrıların daha da artmasına neden olabilir. Kötü bir uyku pozisyonu, bel ağrısının altında yatan nedenlerden birisi olabilir ve mutlaka dikkate alınması gereken bir durumdur. Çünkü bazı pozisyonlarda omurganın doğal kavisleri desteklenmeyebilir, bu durumda boyun, kalça ve sırt bölgesinde aşırı baskı meydana gelebilir. Uyku pozisyonu yalnızca bel ağrısında neden olmakla kalmaz; reflü, horlama, uyku apnesi ve kalp rahatsızlığı olan kişiler için de problem oluşturabilir. Peki, bizim için en iyi uyku pozisyonu hangisidir?

Uyku apnesi ve horlamas problemi olan bireyler genellikle yorgun kalkmaktan şikayetçidirler ve bu durum gün içinde çalışma performansını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu yüzden horlama sorunu olan kişiler için gece uykusu önem arz etmektedir. Bu kişiler için en uygun uyku pozisyonunun yüzüstü yatış pozisyonu olduğu bulunmuştur. Omuz, bel ve boyun bölgelerinde ağrı şikayeti olan bireyler içinse yüzüstü uyku pozisyonu önerilmemektedir. Bunlara ek olarak yüzünde kırışıklık sorunu olanlar için de yüzüstü yatış pozisyonu tavsiye edilmemektedir.

Bel, boyun fıtığı gibi omurga rahatsızlığı olan kişiler için en iyi uyku pozisyonunun, yan yatış pozisyonu olduğu bulunmuştur. Omurga cenin pozisyonuna benzer bir şekilde bir miktar bükülmüş ve dizler hafif karna doğru çekilmiş olmalıdır. Bu pozisyonda iken bacaklar arasına yastık koyulmalıdır. Baş altına konan yastığın yüksekliği ise yaklaşık olarak 8-12 cm olmalıdır. Bunun yanında bel ve boyun fıtığı olan hastalar cenin pozisyonunda kendilerini çok zorlamamalı, hafif bir bükülme hareketi yapmalıdırlar; aksi takdirde kaslarda ve bağlarda zorlanmalar meydana gelebilir. Kalp hastaları için sağa doğru yan yatış önerilmektedir. Reflü hastaları için de yatağın baş kısmında yaklaşık 10 derecelik bir eğim olmalıdır ve sola yan yatış pozisyonu tercih edilmelidir.

Yazarın Diğer Yazıları

  1. Diş Sıkmak ve Boyun Ağrısı
  2. Bel Fıtığı ve Tuvalet Tipi
  3. Sigara ve Bel Ağrısı
  4. Kamburluk ve Korse Kullanımı
  5. Topuklu Ayakkabı
  6. Boyun Düzleşmesi Geçer mi?
  7. Arka Cepte Cüzdan Taşımayın
  8. Neden Bel Fıtığı Oluruz?
  9. Bel Ağrısı ve Uyuma Şeklimiz
  10. Yüzmek Skolyoza Yararlı mı?

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.