SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

Sertleşme Bozukluğunda Basamaklı Tedavi

.

Milliyet Haber

Sertleşme tedavisinde sorunu doğru saptamak ve hastaya uygun tedavi uygulamak gerekir. Bunu yaparken mevcut olan tedavi basamaklarını tek tek değerlendirip hastaya sunmak gerekir. Örneğin hiç tedavi almamış birisine 2. Basamak tedavi olan iğne tedavisi ile başlamak doğru değildir. Bu tür yaklaşımlar aslında biz doktorlardan çok hastaların kendi kendilerine çözüm aramasından kaynaklanır.

Sertleşme sorunu olan hasta hemen eczaneye gidip ( yada benzin istasyonuna yada arkadaşına yada internete) en güçlü ilacı alma peşindedir. Bunu anlamak benim için zor değil.

Utanma vs gibi nedenlerden doktora gitmeme ve sorunu kendine başına çözme isteği insanın doğasında vardır. Sonuçta en son kullanması gereken ilacı daha tedavinin başında kullanınca, başta her şey güzel ama sonra sıkıntılar ortaya çıkıyor.

1. basmakta başarısız olunursa 2. basamağa onda da başarısız olunursa 3. basamağa geçilir. Sertleşme bozukluğunun derecesine göre bazen 2. Basamak bazen de 3. Basamak başlangıçta önerilebilir.

1. basamakta; ilaçlar, şok dalga tedavisi, vakum cihazları

2. basamakta; penise yapılan iğne tedavisi

3. basamakta; ise protez tedavisi.

1. basamaktaki tedaviler önce tek tek olmuyorsa bir arada kullanılabilir. Örneğin şok dalga tedavisi alan bir hasta düşük dozda sertleşme ilacı da alabilir. Yada şok dalga tedavisine ek olarak vakum tedavisi eklenebilir. Bunu belirlemede şüphesiz hastanın sertleşme bozukluğunun derecesi önemlidir.

Şu anda uygulanan p-shot tedavisi kitabi bilgi olarak herhangi bir basamakta yer almamaktadır. Mevcut devam eden çalışmalar ilerleyen yıllarda 1. Basamakta yer alma ihtimalini kuvvetlendirmektedir. Yine aynı şeklide kök hücre tedavisi de göründüğü kadarı ile 2. Basamak ile 3. Basamak arasında uygulanacak gibi görülüyor.

Op. Dr. Berk Karataş

Üroloji Uzmanı

www.berkkaratas.com

Instagram:opdrberkkaratas

Facebook:drberkkaratas

Youtube:drberkkaratas-youtube

Yazarın Diğer Yazıları

  1. Sertleşme Bozukluğunda Basamaklı Tedavi
  2. Cinsel Hayatı Karartan Kısır Döngü!
  3. Bu Problem Büyütmeye Değer!
  4. Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Tehlike Saçıyor!
  5. Evliliğin Uzun Sürmesi İçin Cinsellik Şart!
  6. Sertleşme Bozukluğuna Bitkisel Çözüm!
  7. Acele Yapılan Mastürbasyon Risk Taşıyor!
  8. Sperm Testi Bozukluklarına Yol Açan Faktörler
  9. Varikosel Çocuk Sahibi Olmanızı Engelliyor
  10. Cinsellikte Bunları Biliyor muydunuz?

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.