MODA
GÜZELLİK
AİLE
SAĞLIK

Genital temizlik nasıl yapılmalı?

Genital bölgenin az temizlenmesi de çok temizlenmesi de rahatsızlıklara sebep olur. Mesela işyerinizdeki tuvaletin temiz olmadığını düşünüyorsunuz ama kullanmak zorunda kaldınız ve sonrasında sürekli kaşıntı ve akıntı oluşuyor. Bu aslında tuvaletten size geçen bir bakteriye bağlı değildir. Bu gibi durumlarda kadınlar çok fazla genital bölgelerini temizlemektedir. Gereğinden fazla sabun ile yıkama, ıslak mendil kullanma ve genital bölge temizleyicisi olarak satılan sabunlardan kullanmak şikayetlerin en önemli sebepleridir.

Vulva ve vajen yapısı itibari ile belli bir flora yani bakteri yoğunluğu ve tipine sahiptir. Doğal flora sayesinde buradaki deride ve mukozada kaşıntı, akıntı vs oluşmaz. Ama kadınların burayı fazla temizlemesi, kullandıkları temizlik malzemeleri veya ıslak mendiller veya kayganlaştırıcı olarak bebe yağı gibi maddeler kullanarak florayı bozduklarında kaşıntı, akıntı, yanma gibi şikayetler başlar.

Umumi tuvaletlerden genital bölgeye bulaşacak mikrobun hastalık yapması biraz zordur. Mesela HPV, Herpes, Sfiliz, hepatit tentene temas ile bulaşır. Yani siz tuvaletten veya havuzdan bu tür hastalıkları almazsınız.

Eğer vulva veya vajen dokunuzda yara, çatlak veya bütünlüğü bozulmuş deri varsa size cinsel yolla bulaşan hastalıklardan birinin bulaşması riski artar. Bu ayrı bir konudur.

Kadınlar genital bölgelerini sadece su ile temizlemelidir. Önden arkaya doğru temizlik yapmalıdır. Özellikle kız çocukları temizleme yönünü iyi öğrenmedikleri için akıntıları olabilmektedir. Kesinlikle sabun veya genital bölge temizleyicisi, krem vs kullanılmamalıdır. Islak mendil ile vulva ve vajen temizliği olmaz. Burayı tahriş eder. Gece yatarken iç çamaşırı giymeyin ve bol pijama ile yatın. Böylece vulva ve vajenin hava ile teması sayesinde anaerob denen bakterilerin üremesi azalacak ve koku şikayetiniz azalacaktır.

Ne ilişkiden sonra ne de banyoda vajinal duş yapmayın. İlişkiden sonra vajeninizi yıkama alışkanlığını bırakın. İç çamaşırlarınızı sabun ile yıkmanız vulvar kaşıntı şikayetinizi azaltabilir.

Yazının devamı...

Kadınlarda Yumurtlama Yani Ovulasyon Belirtileri Nelerdir?

Yumurtlama zamanınız olan ovulasyonu bilmek her kadın için önemlidir. Yani hem bebek isteyen ve hem de bebek istemeyen kadınlar için bu zamanı bilmek çok önemlidir.

Yumurtalama olduktan sonra yumurta 24 saat vücutta yaşar.

Yumurtlamadan sonra tüplerden bir tanesi yumurtayı alır. Ve bu dönemde ilişkiye girilirse sperm vajenden rahim ağzına oradan da rahim içi ve tüpe doğru ilerler ve yumurtayı döller. Gebe kalmak isteyen bir kadının ovulasyonu bilmesi sayesinde bu dönemde ilişkiye girer ve yumurtanın döllenmesi şansı olur. Eğer kadın gebe kalmak istemiyorsa bu dönemde ilişkiye girmeyerek veya prezervatif kullanarak gebe kalmasını önler.

Aslında düzenli adet gören her kadın yumurtlar. Yani 28-25 günde bir adet düzeni varsa kadın yumurtluyor anlamına gelir. Özellikle adet öncesi memelerde şişlik, adet öncesi sinirlilik, hafif kilo alma, karında şişkinlik gibi belirtiler o ay kadının yumurtladığını gösterir.

Adet olacağınız tarihi biliyorsanız bunun 14 gün öncesi sizin yumurtlama gününüzdür. Yani mesela ayın 27’sinde adet olacaksanız ayın 13’ü yumurtlama gününüzdür.

Yumurtlama sırasında vücudunuzda neler olur?

Yumurtada 2-3 cm lik basit bir kist oluşur ve bu kistin içindeki yumurta kistin çatlaması ile karın içine düşer. Bu olaylar sırasında kadına da tek taraflı karın ağrısı olabilir ve bu ağrı 1-2 gün sürebilir. Bu taraf yumurtalıktan progesteron salınımı olur ve buna bağlı olarak vücut ısısı 0.3 C artar. Bu artış luteal faz denen yumurtlamadan adet gününe kadar olan süre boyunca yüksek kalır. Bazı kadınlar yumurtlama olmadan önceki 1 hafta yani adetin 7. gününden sonra yataktan çıkmadan vücut ısılarını ölçmeye başlar ve yumurtlama günündeki artışı hergün ki ölçüm ile tespit eder. Burada önemli olan yataktan çıkmadan hergün aynı saatte ölçüm yapmak ve bunu kaydetmenizdir. Böylece 0.3C lik artışı tespit edebilir ve böylece yumurtlama gününüzü belirlersiniz.

Ayrıca artan progesteron hormonu ile rahim ağzındaki salgılanan sıvının kıvamında yumuşama olur ve yumurtlama döneminde bu salgıyı ince ve şeffaf şekilde akıntının vajenden gelişini hissedersiniz.

Yumurtlama testleri nasıl kullanılır?

Gebelik planlayan kadınların bu dönemde ilişkiye girmeleri gerekli demiştik. Bu nedenle yumurtlama yani ovulasyon testleri geliştirilmiştir. Bu test, aynı idrarda gebelik testi gibi yapılır. Adet olduğunuz ilk günden sonraki 12. günde bu testi yapmaya başlamalısınız. Sabah ve akşam idrar test edilmelidir. Eğer çift çizgi çıkarsa 24 saat içinde yumurtlayacağınız anlamına gelir ve mutlaka o gün ve devam eden 3 gün içinde her gün ilişkiye girmeniz gebelik şansınızı arttırır. Yumurtlama testinde çift çizgi çıktıktan sonra testi yapmaya devam etmenize gerek yoktur.

Yumurtlama döneminde ilişkiye giren bir kadın gebelik istemiyorsa ne yapmalı?

Eğer gebelik istemiyorsanız ve korunmasız ilişkiniz olduysa aynı gün veya en geç 3 gün içinde ertesi gün hapı kullanmalısınız. Veya 7 gün içinde spiral taktırmanız da oluşacak gebeliği engeller.

Yazının devamı...

Gebelikte Derinizde Oluşabilecek Değişikliklere Hazır mısınız?

Birçok kadında gebelik sırasında deri, tırnak ve saçta belirgin değişiklikler olur. Bunlardan bazıları; meme, meme başı ve bacak iç kısmında koyu lekeler, yüz, çene ve burun bölgesinde melasma denilen yama şeklinde kahverengi lekeler, göbekten kasık bölgesine uzanan linea nigra olarak bilinen kahverengi çizgi, çatlak lekeleri, sivilce, örümcek ağı şeklinde damar genişlemesi, varisler, tırnak ve saçta değişiklikler, tüylenmede artış olarak sıralanabilir.

Oluşan değişikliklerin birçoğu hormonal değişime bağlıdır. Linea nigra tüm kadınlarda olan kadının gebe olduğunu gösteren bir belirtidir.

Yama şeklindeki lekeler, vücudun melanin üretmesindeki artışa bağlıdır. Bu lekeler doğumdan sonra genellikle kendiliğinden geçer. Bazı kadınlarda ise bu lekeler yıllarca kalabilir. Deri lekelerinin daha kötü olmasını engellemek için mutlaka güneş kremi ve şapka kullanılmalıdır.

Gebelikte göbeğiniz büyüdükçe buradaki deride pembe renkli çatlaklar oluşur. Gebeliğin son üç ayında ise göbek, kalça ve kollarda bu çatlaklar artar. Yağlı kremlerin kullanımı ile deriniz yumuşatılabilir ama çatlakların oluşması engellenemez. Sürülen kremlerin kıl kökü iltihabı yapmaması için kıl yönünde uygulanması gereklidir. Doğumdan sonra bu çatlakların birçoğu görünmez şekilde geriler.Gebelik süresince bazı kadınların sivilceleri olmaya başlar, daha önce sivilceleri olanların ise daha da artabilir. Gebelikte sivilcelerin oluşmasını engellemek için yüzünüzü mutlaka sabun içermeyen bir temizleme jeli mesela Zein Obagi Foamacleanser gibi yıkamalısınız. Eğer saçlarınızda yağlanma varsa hergün saçınıza uygun şampuan ile yıkayın ve yüzünüze saçınızın temas etmemesine özen gösterin. Oluşan sivilceleri kesinlikle sıkmayın. Kullanacağınız makyaj malzemeleri mutlaka yağsız olmalıdır.

Gebelikte sivilce tedavisinde kullanılan ürünler var mı?

Sivilce tedavisinde kullanılan ürünlerin içeriği önemlidir.

Krem içeriğinde benzoil peroksid, Azeleik asit, salisilik asit veya glikolik asit varsa gebelikte kullanılabilir. Fakat A vitamini içeren kremler ve haplar, tetrasiklin içeren haplar, hormone içeren haplar kesinlikle kullanılmamalıdır.

Zein obagi sülfür maskesi ise gebelikte güvenle kullanılabilir.

Örümcek şeklinde damrlanma deride gebelik sırasında oluşur. Bu, vücudunuzdaki kan miktarının artmasına bağlı olan doğal bir reaksiyondur. Doğumdan sonra bu lezyonlar kendiliğinden geçer.

Rahimin büyüyerek bacak damarlarına baskı yapması ile bacaklarda varisler oluşabilir. Genital bölgede oluşan varisler de buna bağlıdır. Hatta rahimin damarlara olan baskısı sonucu basur da gebelikte sık görülür. Bu tür varislerin oluşmasını engelleyemezsiniz, ama vereceği rahatsızlığı azaltabilirsiniz.

· uzun süre aynı pozisyonda oturmayın ve sık sık hareket edin.

· bacak bacak üstüne atarak uzun süre oturmayın.

· eğer imkanınız varsa gün içinde bacaklarınızı yukarı kaldırarak dinlenin.

· varis çorabı giyin.

· lifli gıdalar tüketerek kabız kalmamaya çalışın.

Gebelik hormonları nedeniyle saç telleriniz kalınlaşır ve vücudunuzdaki tüylerde de kalınlaşma olur. Normalde tüysüz olan bölgelerdeki mesela yüz, göğüs, kol, karın gibi, kıllar artar ve kalınlaşır.

Bu değişiklikler doğumdan 6 ay sonra normale döner.

Doğum yaptıktan 3 ay sonra kadında saç dökülmesi oluşur. Bu aslında hormonların normale dönmesine bağlı saçların normal büyüme ve dökülme döngüsüne geri dönmesinden kaynaklanır. Bazı kadınlar gebelikte tırnaklarının daha hızlı uzadığını farkeder. Bazı kadınlar ise çabuk kırıldığını ve inceldiğini söyler. Bu değişiklikler saçlardaki gibi doğumdan sonra geçer.

.

Gebeliğe bağlı kaşıntılı kabarık cilt lezyonları :

Bazı gebelerde, kırmızı, kabarık ve kaşıntılı deri lezyonları gebeliğin son aylarında oluşabilir. Kabarıklıklar göbekte başlar, bacak, kalça ve memeye yayılabilir. Nedeni bilinmemektedir. Gebelikte oluşan diğer bir deri hastalığı ise . Deride minik, kaşıntılı kabarıklıklar oluşur ve aynı sinek ısırığına benzer. Gebeliğin herhangi bir ayında başlayabilir, ilk önce birkaç adet oluşur ama zamanla artar. Bunun bağışıklık sistemine bağlı bir nedenden dolayı oluştuğu düşünülmektedir. Önemli bir bilgi ise prurigo lezyonları olan kadınlar erken doğurabilir veya daha küçük kiloda bebek doğurabilirler.

Yazının devamı...

Rahim filmi çekilmesi hakkında bilmeniz gerekenler

Rahim filmi olarak bilinen histerosalfingografi (HSG) işlemi rahim ve tüplerin iç kısmının görüntülenmesini sağlayan X ışını ile çekilen radyolojik tetkiktir. Daha çok tüplerin açık olup olmadığını değerlendirmek için yapılır. Rahim iç kısmının yüzeyinin düzgün büyüklükte ve şekilde olduğunu değerlendirmeye de yarar. Bu sorunların hepsi infertilite olarak bilinen kısırlığa sebep olur.

Tüplerin bağlanarak fonksiyonunun engellendiği operasyonları değerlendirmek için ameliyattan 2-3 ay sonra da uygulanabilir.

Gebelik, rahim iltihabı ve işlem tarihinde ağır kanama olması gibi durumlarda HSG filminin çekilmesinin uygun değildir.

HSG çekilmesinden 1-2 saat önce ağrı kesici içmeniz faydalı olabilir. Bazı kişilerin işlemden önce antibiyotik kullanması gerekebilir. HSG işlemi sırasında sedasyon veya uyutulmaya gerek yoktur. Ağrılı olmayan ve hasta tarafından çok rahatsızlık hissedilmeyen bir müdehaledir. İşlemden sonra evinize kadar araba kullanmanızda herhangi bir problem olmaz. Bir sonrak gün işinize gidebilirsiniz.

Rahim filmi hastane veya radyoloji bölümlerinde çekilir. Adetin ilk yarısında yani kanamanız başladıktan sonraki 1-14 gün arasında çekilir. Bu dönemde hamile olamayacağınız için test güvenliği açısından önemlidir. Ayrıca bu dönemde rahim içindeki dokular ince olduğu için film daha kaliteli olur.

Rahim filmi sırasında rahim ve tüplerin görünmesini sağlayan bir sıvı verilir. Bu sıvının içinde bir tür boya vardır. X ray ışını verildiğinde bu boya vücut dokularından farklı olarak beyaz görülür. Sıvı sayesinde rahim iç kısmının yüzeyinin düzeni ve tüplerin iç kısmı görülür. Boya içeride ilerlerkenki hareketi de işlem sırasında görülür ve doku hakkında fikir verir.

HSG sırasında karşılaşacağınız basamaklar şu şekilde sıralanabilir:

· Jinekolojik maueyene olacakmış gibi sırt üstü yatılırsınız ve ayaklarınızı yanlara açmanız istenir. Vajinaya spekulum yerleştirilir. Böylece rahim ağzınız görülür hale gerlir. Spekulum aleti takılması ağrı yapmaz.

· Rahim ağzına lokal anestezi uygulanabilir. Bu işlem sırasında hafif bir batma veya yanma hissi olabilir.

· Boyar madde olan ilacın içeri verilmesi için iki yöntemden birisi uygulanır. Rahim ağzı bir alet ile sabitlenir ve kanül denen metal bir boru, rahim ağzına yaklaştırılır ve hafifçe içeri itilir. Veya rahim ağzından içeri plastik ince bir boru ilerletilir. Bu borunun etrafında balon vardır ve tüp içeri girince bu balon şişirilir ve böylece tüp sabitlenmiş olur.

· Spekulum çıkarılır ve X-ışını makinası resim çekmesi için ayar yapılır.

· Sıvı yavaşça yerleştirilen tüpten içeri ilerletilir, sıvı rahim içi ve tüplerin içinden geçerek karın boşluğuna ilerler. İşte tam bu sırada karında hafif bir kramp hissedilebilir. Eğer tüplerden geçiş olmazsa hafif hareket etmeniz istenebilir.

· Görüntüler alındıktan sonra yerleştirilen aletler sırayla geri çıkarılır.

İşlemden sonra neler olacak?

Rahim filmi çekildikten sonraki ilk birkaç gün lekelenmeniz olabilir. Verilen boyar madde olan şeffaf sıvı ara ara çamaşırınıza gelebilir. Bu nedenle kimyasal bir koku olması normaldir. Kalın ve yapışkan bir akıntınız da olabilir. İşlemden sonra ilk gün ped kullanmanız iyi olur. Tampon kullanmanız önerilmez.

Rahim filmi işleminin riskleri var mıdır?

İşlem sonrası ciddi sorunların oluşması çok nadirdir. Film sırasında kullanılan maddeye allerjiniz olabilir, rahimde yaralanma veya infeksiyon gelişebilir.

Rahim filminden sonra şu belirtiler varsa mutlaka doktorunuzu aramalısınız:

· Pis kokulu vajinal akıntı

· Kusma

· Bayılma

· Ciddi karın ağrısı veya kramp

· Fazla miktarda vajinal kanama

· Ateş veya titreme

Yazının devamı...

Medya ve vücut yapısı

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olarak muayenehanemde herzaman hamile veya kadınlar değil ergen yaş grubunundaki kızları da sıklıkla muayene ediyorum. Bu yaş grubunun en sık şikayeti adet düzensiliğidir. Düzenli adetleri olduktan sonra, yıllar içinde adetten kesilme şikayeti olan ergen sayısı gittikçe artıyor. Aile ve ergene bunun nedeninin zayıf olmak olduğunu söylediğimde o güne kadar fark etmedikleri bir yeme bozukluğu olduğu ortaya çıkıyor.

Vücudun fonksiyonlarını yerine getirmesi için belli bir düzeni korumamız gerekli. mesela vücudunuzda yağ kitleri azalırsa yumurtalıklar çalışmaz, aynı şekilde yağ kitlei çok artarsa yani şişmanlık olursa gene yumurtalıklar çalışmaz.

Ergen yaş grubunun en önemli sorunlarından bir tanesi vücut şekillerini fazla önemsemleridir. Zayıf olmak, sıfır beden olmak, yememek, veya yemekten sonra kusarak sıfır bedeni koruma çabası ergenler arasında ne yazık ki çok fazla.

Ergenler neden vücutlarını beğenmiyor?

Medya yani basın yayın grubunun insanların beyninde oluşturduğu ideal, mükemmel kadın vücudu intibası nedeniyle genç kızlarımızda vücutlarını beğenmeme şikayetleri başlıyor.

Peki ama medya nasıl olurda bedeniniz ile ilgili kötü hissetmenize neden olur?

Medyanın kullandığı ve sunduğu ‘ideal kadın‘ ı heryerde görebilirsiniz- televizyonda, sinemada, internette, magazinlerde, reklamlarda ve video oyunlarında. Zamanla izlediğiniz bu kadınların vücut şekillerinin normal olduğunu düşünmeye başlarsınız. Gerçekte ise bu kadınların kilo ve vücut şekilleri kesinlikle anormaldir. Birçok kadının bu şekilde görünmeye çalışması kesinlikle sağlıksızdır. Bu; depresyona, yeme bozukluğuna ve kendine güvensizliğe sebep olur.

Medyada sürekli olarak aynı tip kadınlarının vücut yapılarını gördüğünüz için kendinizi bunlarla kıyaslamamanız aslında zordur. Her aynaya baktığınızda kendinizi beğenmemeye başlar ve kendinizi ‘düzeltecek’ çabalar içine girersiniz.

Gene medyada önerilen diyetler, makyaj malzemeleri ve satılan kıyafetler ile bu sağlıksız kadınlara daha çok benzemeniz sağlanır. Hatta bu ürünler için yapılan reklamlarda da kendinizi iyi hissetmemeniz istenir. Bu aslında daha çok ürün satmanın yöntemidir. Aslında medyanın nasıl çalıştığını anlamak, yayınlanan kadın fügürlerinin kendiniz hakkında nasıl düşündüğünüzü kontrol etmesini engellemenin ilk basamağıdır.

Neden televizyondaki oyuncular ergenle aynı yaşta olduğu halde daha olgun veya daha büyük görünüyorlar?

TV de rol alan birçok ergen oyuncunun yaşı yirminin üstünde . Aslında büyük yaştaki kişiler ile çalışarak televizyon yapımcıları kısa çalışma saati kuralları veya okul problemleri gibi sorunlarla uğraşmıyor. Sizin gibi ergen birinin rolünde olan oyuncular aslında sizden daha ileri yaştalar. Bunların sadece çok azı gerçek ergen gibi görünüyor.

Sağlıksız vücut intibası (imaj) nin belirtileri nelerdir?

Eğer kendinizi sadece görüntünüz ile değerlendiryorsanız, televizyondaki veya magazindeki kişiler ile kendinizi kıyaslamaya başladıysanız, vücudunuzu tariff ederken olumsuz kelimeler kullanıyorsanız, görüntünüz ile ilgili mutsuz veya depresif iseniz, sürekli olarak vücudunuzun veya görüntünüzü düzeltmek ile ilgili şeyleri düşünüyorsanız sağlıksız vücut intibası edinmişsiniz demektir.

Ergenlik döneminizde vücudunuz değişir. Boyunuz uzar ve kalçalarınız genişler. Sivilceler çıkar. Memenizde ve genital bölgenizde de değişiklikler olur. Bu değişiklikler nedeniyle normal görünüp görünmediğiniz konusunda endişelnebilirsiniz. Kendinizi internette gördüğünüz kişelr ile kıyaslamaya başlayabilirsiniz. Hatta beğenmediğiniz bazı vücut bölgenizi düzeltmek için ameliyat olmayı dahi planlayabilirsiniz. Şunu bilmelisiniz ki ‘normal’ olan değişik değişik olabilir. Meme, kalça veya labiya denen iç dudak büyüklüğü kadından kadına değişebilir. Tüm bu farklı görünümler aslında normaldir.

Vücudunuz ile ilgili daha iyi hissetmek ve kendinize güvenmek için ne yapmalısınız?

· Medyanın kendi vücudunuz ile ilgili düşüncenizi nasıl etkileyebildiğinin farkına varın. Medya da gösterilen güzellik kriterleri kesinlikle gerçekçi değildir. Kendinizi sanal kişler ile kıyaslamaktan vazgeçin.

· Medya ile ne kadar ilgilendiğinizi takip edin. Eğer fazla ise ara verin.

· Farklı vücut şekillerinin normal olduğunu bilin.

· Sağlıklı beslenin ve düzenli egzersiz yapın.

· Başarıya odaklanın, görüntüye odaklanmayın. Bu şeilde davranan kişileri örnek alın.

· Kendiniz gibi değerleri olan kişiler ile arkadaş olun.

Yazının devamı...

Melasma neden oluşur? Tedavisi var mıdır?

Melasma ciltte kahverengi yamalar şeklinde lekeler olmasıdır. Bu lekeler genellikle yüzde bulunur. Hamile kadınlarda sık görülür ama hamile olmasa da gelişebilir. Erkeklerde de bu tür lekeler daha az olsa da oluşabilir. Hastalığın aslı ciltteki kahverengi lekelerdir. Ama bazen açık kahve renkli, koyu kahve renkli, gri veya mavimsi de olabilir. Cilt tonu koyu olan kişiler ve cildi yağlı olan kişiler melasmaya daha yatkındır. En çok yanak, alın, üst dudak, burun ve çenede görülür. Boyunda da oluşabilir.

Tanı konması için herhangi bir teste gerek yoktur. Sadece muayene ile tanı konur. Renk açıcı kremler önerilir. Bu kremler 2-3 ayda etki etmezse daha farklı kremlere geçilebilir.

Yüzünüzde melasma varsa ve daha da artmaması için mutlaka UVA ve UVB koruyuculu güneş kremi kullanın. Güneş kreminizi her iki saatte bir tekrarlamalısınız. Yüzünüzü güneşten tam olarak koruyacak geniş bir şapka kullanmalısınız.

Eğer krem tedavisi ile melasma geçmezse kimyasal peeling uygulaması ile derinin renk koyuluğu olan bölgesinin soyularak alttan temiz deri gelmesi sağlanır. Herhangi bir kimyasal peeling öncesi mutlaka cildinizin 6 hafta canlandırılması ve hazırlanması gereklidir. Aksi taktirde daha koyu lekeler oluşabilir.

Gebelikte oluşan melasma ise genellikle 1 sene içinde kendiliğinden geçer. Kalıcı lekeler olduğunda yoğun tedavi ile geçebilir. Hormonal değişiklikler mesela doğum kontrol hapı kullanımı da melasmaya neden olabilir.

Yazının devamı...

Seks Sırasında Ağrı Hissetmeniz Normal Değil

Seks sırasında ağrı hissedilmesi sık görülen bir problemdir, 4 kadından 3 tanesi hayatlarının bir döneminde ilişki sırasında ağrı hisseder. Bazı kadınlar için bu sorun geçicidir ama bazılarının hayatları boyunca bu şikayeti olur. Seks sırasında ağrı hissetmenin nedenleri farklı olabilir. Mesela yumurtalık kisti, endometriozis, vajinismus, vulvadinya, kronik vajinit, endometrit gibi rahatsızlıklardan kaynaklanıyor olabilir. Seks sırasındaki ağrı ilişkiye girmek istememe nedeniyle veya cinsel uyarılma sorunu nedeniyle de oluşuyor olabilir.

Ağrıyı nerede hissettiğinize bağlı olarak ağrının sebebi değişir. İlişkiye girerken ağrı varsa buradaki deri nedeniyle veya perine kaslarının istemsiz kasılması olan vajinismustan kaynaklı olabileceği gibi derin ilişkide ağrı hissedilmesi rahim veya yumurtalık veya idrar kesesi hastalığına bağlı olabilir.

Eğer seks sırasında sık sık ve şiddetli ağrı hissetmeye başladıysanız mutlaka kadın doğum uzmanına muayene olmalısınız. Ağrınızın sebebinin jinekolojik hastalık nedeniyle olup olmadığı değerlendirilmelidir.

Cinsel işlev bozukluğuna neler sebep olur?

En sık sebepler:

Düşünceleriniz: Korku, suçluluk, utanma, kaygı veya seksi garip bulma gibi düşünceler ilişki sırasında gevşemenizi engeller. Eğer gevşeyemezseniz yükselme, zevk alma zorlaşır ve ağrı oluşabilir. Stres ve yorgunluk seks yapma isteğinizi azaltır.

Eşinizle olan sorunlar: Eşinizle yaşadığınız problemler ilişkiye girme isteğinizi etkiler. Sık görülen eşler arası sorunlardan birisi de cinsellik ile ilgili iki tarafın istek seviyelerinin farklı olmasıdır.

İlaçlar: Bir çok ilaç seks isteğini azaltır, mesela bazı doğum kontrol hapları. Birçok ağrı kesici de cinsellik isteğini azaltır.

Hastalık veya ameliyat: Bazı hastalıklar dolaylı olarak cinsel cevabı azaltır. Artrit, diabet, kanser, tiroid hastalıkları bunlardan bazılarıdır. Ameliyat olan bazı kadınlar vücut şekillerindeki değişiklik nedeniyle kötü hissedip ilişkiye girme istekleri azalabilir.

Eşiniz: Eğer eşinizin cinsel sorunları varsa, sizde cinsellik ile ilgili kaygı oluşur. Eğer eşiniz erektil disfonksiyon yani sertleşme problemi nedeniyle ilaç kullanıyorsa orgazm olma süresi uzar ve bu da sizin ilişkide ağrı hissetmenize neden olur.

Seks sırasında ağrı hissedilmesi bir çok jinekolojik hastalığın belirtisi olabilir.

Bunlardan bazıları:

Cilt hastalığı: Bazı cilt hastalıkları vulva yani genital bölgenizdeki deride yara veya yarıklara neden olur. Kontakt dermatit vulvada hasara sebep olur. Sabun, genital bölge temizleyicileri, ped, kayganlaştırıcıya bağlı gelişebilir. Kaşınma, yanma ve ağrı yapar. Tedavisi hastalığın sebebine bağlıdır.

Vulvodinya: Vulvanın ağrılı hastalığıdır. Tam girişteki yerde bulunan vestibül denen alanın inflamasyonuna bağlı olarak şiddetli ağrı hissedilir.

Hormonal değişiklikler: Menopoza yaklaşırken veya menopoz sırasında azalmış östrojen hormonu nedeniyle vula ve vajende kuruluk ve incelme olur. Bu da ilişkide ağrıya sebep olur.

Vajinit: Vajende bakterilerin oluşturduğu iltihap nedniyle vajen dokusu hassas ve kızarık olur. ilişkide ağrı nedenidir.

Vajinismus: Eşiniz içeri ilerlerken bir noktada takılma hissi ve tam o noktada ağrı oluyorsa buradaki kasları istemsiz kasıyorsunuz ve vajinismus nedeniyle ağrı hissedersiniz. İlişkiye girmeyi başarıyor olmanız vajinismusun olmadığı anlamına gelmez. Tedavisi botulinum toksin uygulaması veya psikoterapi ile yapılır.

Doğumda yapılan kesiler: Doğum sonrası cinsellikte ağrı hissedilmesi, doğumda yapılan kesiye ve bunun iyileşmesine bağlı olabilir. Birkaç ay sürüp geçebildiği gibi sürekli hale gelebilir. Bu durumda ilaç, cerrahi veya fizik tedavi uygulanabilir.

Sekste oluşan ağrıyı azaltmak için ne yapabilirsiniz?

Eğer cinsellik sizin için ağrı demekse mutlaka kadın doğum uzmanı tarafından muayene olun.

Bazı basit uygulamalar size yardımcı olabilir:

Vajinal kuruluk veya rahatsızlık hissediyorsanız su bazlı kayganlaştırıcı kullanın. Silikon bazlı kayganlaştırıcılar daha uzun süre gider ve su bazlılara göre daha çok kayganlık yapar. Yağ bazlı kayganlaştırıcıyı ise önermiyorum, latex prezervatiflerde delik oluşmasını kolaylaştırabilir.

Seks için zaman belirleyin; eşiniz ve sizin yorgun olmadığı, uykusuz olmadığı bir zaman belirleyin.

Eşiniz ile konuşun. Eşinize ne zaman ve nerede ağrı hissettiğinizi söyleyin. Zevk aldığınız harektler konusunda bilgi verin.

Ağrı yapmayan cilsel aktiviteler yapın. Eğer vajinal ilişki ağrılı ise eşiniz ve siz oral seks yapabilirsiniz. Veya birlikte masturbasyon yapabilirsiniz.

Masaj gibi cinsel değil ama haz yaratan aktiviteler yapın.

İlşikeden önce ağrınız azaltacak uygulamalar yapın; mesanenizi boşaltın, sıcak bir duş alın, vulva üzerine buzlu su içeren bir ped şişe yeya poşet ile 10 dakika uygulama yapın, ağrı kesici kullanın.

İlşikiden sonra yanma veya kızarma oluyorsa buzlu suyu buz dolabı poşetine koyun ve ince bir havlu içine yerleştirerek perinenize uygulayın.

Yazının devamı...

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.