MODA
GÜZELLİK
AİLE
SAĞLIK

40 Yaş ve Üstü Burun Estetiği

Kişinin yüz hatlarına olan dikkati ve önemi ergenlik dönemlerinde üst noktaya çıkar. Yüz hatlarında fark edilen bir uyumsuzluk ilerleyen süreçte özgüven eksikliği, içe kapanıklık, vb. problemler yaşanmasına neden olur. Yüz hatlarında en çok dikkat çeken noktalar arasında burun gelir ve burunda bulunan uyumsuzluk kişileri daha çok rahatsız eder. Yüzümüz ile orantılı bir buruna sahip olmak bu kadar önemli olunca burun estetiği operasyonlarına olan talebin erken yaşlarda gerçekleşmesine yol açmıştır. Kemik gelişimi için erken yaşlarda burun estetiğini önerilmemekle birlikte 17 yaşında kadınlar burun estetiğine uygun sayılırken erkeklerde bu yaş 18’dir. Burnundan şikayetçi bireyler duygusal olarak kendilerini hazır hissettiklerinde belirttiğimiz yaşlarda burun estetiği ameliyatları yardımı ile arzu ettikleri burun yapısını kazanarak kendileri ile barışabilirler. Burun estetik operasyonları kemik gelişimi nedeniyle yaş için alt sınır belirlemişken, burun estetik operasyonlarında yaş için bir üst sınır var mıdır? 40 yaş ve üstü bireyler burun estetiği estetik operasyonları için uygun mudur?

40’lı Yaşlarda Estetik Operasyonu Tercihleri

40’lı yaşlarda ihtiyaç duyulan estetik operasyonlarında gidilen ertelemelerin telafileri gerçekleşmektedir. Özellikle ergenlik dönemlerinde duyulan hoşnutsuzlukların çeşitli nedenlerle ertelenmesi sonucu 40’lı yaşlar bu yılların telafisi çabalarına neden olmaktadır. Bu yaşlarda sıklıkla meydana gelen taleplerin başında burun operasyonları gelir ve kişi kendisiyle tamamen barışık hale gelebilmesi için burun yapısında değişikliğe gitme tercihi gösterir. Burun operasyonlarında alt yaş sınırlandırması bulunurken kemik gelişiminin tamamlanması nedeniyle üst yaş sınırlandırması bulunmasa da ihtiyaçlarınızı çok ertelememeniz için sizi uyarıyoruz. İlerleyen yaş ile birlikte yaraların iyileşme sürecinin yavaşladığı gibi deride elastikiyet kaybı artar. Bu nedenle her ertelediğiniz yaş ile birlikte kapsamlı ameliyatların uygulanma olasılığı aynı oranla azalacak, operasyondan beklenen sonuç elde edilmesi ihtimali düşecektir.

40 Yaş ve Üstü Burun Estetiği Operasyonlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlerleyen yaşlarda nefes almada güçlük veya horlama gibi nedenlerle erkekler burun estetiği operasyonlarına ihtiyaç duyulabildiği gibi kadınlar sadece estetik kaygılar nedeniyle burun estetiği ameliyatı talep edilebilmektedir. Bu taleplerin yerine getirilmesini engelleyecek bir risk bulunmasa da 40 ve üstü yaş kişilerin burun estetiği operasyonları yapılırken dikkat edilmesi gereken yaşa bağlı bir takım noktalar bulunmaktadır. Bu noktalara dikkat edildikten sonra gerçekleştirilecek operasyonlarda beklenen sonuçlar elde edilebilecektir.

Yaşın ilerlemiş olması nedeniyle operasyon geçirecek kişilerin kan değerleri ve tansiyonu ölçülür.

Akciğer grafisi ve kalp elektrografisi incelenir.

Anesteziye uygunluğu kontrol edilir.

Psikolojik olarak operasyona hazırlığı kontrol edilir.

Uzun iyileşme süreci hakkında bilgilendirme yapılarak psikolojik açıdan hasta operasyona hazırlanır.

Erkekler operasyon sonrasında yaşayacakları görünüm değişikliğine karşı uyarılmalı ve bu değişime hazır olup olmadığı sorgulanmalıdır.

Tüm bu aşamalar kontrol edildikten sonra burun estetiği operasyonları gerçekleştirilir. İlerleyen yaş ile birlikte kapsamlı ameliyatlar yerine küçük değişimler yaşatacak operasyonlar tercih edilmelidir.

Burun Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

Her ne kadar estetik amaçla yapılmış olsa da burun estetiği bir ameliyattır ve sonrasında morluk, kızarıklık ve şişlik problemleri yaşanacaktır. Özellikle bu süreç ciltlerinin daha kalın ve yağlı olması nedeniyle erkeklerde daha uzun sürecektir. Operasyon öncesinde psikolojik olarak hastalar bu duruma hazırlandığı için bu süreç en iyi şekilde atlatılacaktır. Bu süreci sorunsuz atlatmak için;

Ameliyat sonrası 8 saat içerisinde sıvı besin maddesi tüketilmemelidir.

İyileşme sürecinde sigara kullanımı iyileşme sürecini yavaşlatacaktır.

En az 3 hafta ağır fiziksel aktivitelerden uzak durulmalıdır.

Operasyon sonrası ilk 3 ay darbelere karşı burun korunmalıdır.

Grip, soğuk algınlığı ve solunum yolları problemlerinde doktorunuza vakit kaybetmeden başvurmanız gerekmektedir.

Dr.Ercan Aydın

Yazının devamı...

Burun Estetiği Öncesi ve Sonrasında Ruhsal Desteğe İhtiyaç Var mı?

Estetik olarak değişim yaşamak isteyen kişilerin bu kararı verebilmek için öncelikli olarak sağlıklı bir ruh halinde olmaları gerekmektedir. Örneğin; çok gergin bir dönemde verilen kararın herhangi bir sağlıklı boyutu olmayacağı bilinmelidir. Gergin anlar ya da çok sıkıntılı bir dönem içerisinde alınmış olan estetik kararlarından ilerleyen süreçlerde pişman olma olasılığınızın çok yüksek olduğunun da bilincinde olmalısınız. Estetik ve bedende kalıcı değişiklikler ortaya koyacak olan operasyonların detaylı incelemeler ve fikir teatileri sonucunda karar verilmesi daha mantıklı olacaktır. Bu şekilde aldığınız karardan pişman olma gibi bir durum da söz konusu olmayacaktır.

Burun estetiği de aynı şekilde öncesinde sağlıklı bir şekilde düşünülerek alınması gereken kararlardandır. Belki bu süreç içerisinde uzman bir kişiden psikolojik yardım alınması çok daha sağlıklı olacaktır. Uzman bir psikologdan yardım alarak bu tip bir değişimi neden istediğiniz ile alakalı derinlemesine düşünebilir ve sonunda nihai kararınızı da verebilirsiniz. Süreç içerisinde aklınıza takılan bir durum olursa bunu estetik uzman ile paylaşmak da çok önemlidir. Bu şekilde tıbbi olarak da sizi nasıl bir sürecin beklediği ile alakalı olarak bilgi alma imkanını elde edebilirsiniz.

Estetik ameliyat sonrasında da aynı şekilde ruhsal bir yardım almanız gerekebilir. Bu yeni görüntüye alışmak bazı kişilerde bir iki günlük bir süreçken bazı kişilerde çok daha zor olmaktadır. Kendinizi hangi tarafa yakın hissettiğiniz oldukça önemlidir. Sizin bu süreçte alışmanızın zor olacağını düşünüyorsanız psikologlar ile iletişime geçmeniz daha sağlıklı olacaktır. Bu konuda yardım alan ilk kişinin siz olduğunuzu da düşünmemelisiniz. Estetik operasyon geçiren kişilerin operasyon sonrasındaki ruh hallerinin düzenlenmesi adına psikolojik destek çok büyük önem arz etmektedir.

Estetik Konusunda Dikkatli Karar Verin
Sağlık koşulları bakımından bir sorununuz yoksa estetiğin uygulanması ve iyileşme süreciniz oldukça hızlı bir şekilde tamamlanacaktır. Bu sürece psikolojik olarak uyum sağlamanız da en az bedensel iyileşme kadar önem arz etmektedir. Burun estetiği sonrasında yüzünüze yabancılaşmanız söz konusu olursa bunu takip eden bazı farklı sorunlar ile de karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle estetiği gerçekten isteyip istemediğiniz ile alakalı kesin karar vermeli ve bu kararı da kısa bir sürece sıkıştırmamalısınız. Sağlık sebebi ile operasyon geçirecekseniz ve köklü bir değişiklik yaşanmayacak ise psikolojik destek almak sizin tercihinize bırakılmıştır.

Uzmanınızı doğru seçerek psikolojik yardım alarak elde edeceğiniz sonuç çok daha kusursuz olacaktır. Burnunuzda sağlık nedeni ile et aldırma ya da kemer giderme gibi adımlar atılacak olsa da bu kararı hem konunun uzmanı olan doktorunuz ile hem de psikologunuz ile fikir teatisinde bulunarak aşmalısınız. Bu şekilde elde edilecek olan sonucun sizin için çok daha olumlu olacağı bilinmelidir. Hatta psikolojik yardım alan kişilerin estetik sonrasındaki yorumlarına da bir göz atabilirsiniz. Bu kişiler de yardım almanın adaptasyon sürecini ne denli hızlandırdığını belirterek size doğru yolda olduğunuzu kanıtlayacaktır.

Estetik Ameliyat Öncesi Hazırlık
Sağlık durumunuzun estetiğe uygun olup olmadığını kontrol ettirmelisiniz. Bunun yanı sıra konusunda uman olmayan hiçbir kişi ile estetik konusunda iş birliği kurmamalısınız. Hatta bir adım ileri gidip yaptığı operasyonlara bir göz atarak kişilerin sonuçtan memnun kalıp kalmadıklarını da kontrol etmeniz sizin adınıza çok daha olumlu olacaktır. Sağlık durumunuz estetik operasyona el verişli değilse öncelikle sağlığınız üzerinde gerekli olan tedaviler gerçekleştirilecek ve bunun akabinde uygun görülürse estetik operasyon uygulanacaktır.

Örneğin diyabet hastalarının durumu çok ciddi ise operasyon geçirmeleri çok da doğru değildir. Kişilerin bu hastalık kapsamında yaralarında iyileşmeler normalden çok daha yavaş gerçekleştiği için kişilerin estetik operasyon geçirmeleri de bir hayli zor olmaktadır. Daha doğrusu estetik operasyon sırasında herhangi bir sorun ortaya çıkmasa bile operasyon sonrasında ameliyat izlerinin iyileşmesi diğer kişilere göre biraz daha yavaş bir biçimde işlemektedir.

Estetik ameliyat öncesi ve sonrasında nasıl sağlık açısından hazırlık yapılıyorsa psikoloji temelde de hazırlıklar yapılmalıdır. Bedensel görünümün değiştirilmesinin kolay bir aşama olmadığını bilmelisiniz. Yeni görünümünüzü kabul etmek için destek almak hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan iyileşmenizi daha da kolay bir hale getirecektir.

Dr.Ercan Aydın
www.bursaburunestetik.com

Yazının devamı...

Psikolojiniz Nefes Kalitenizi Nasıl Etkiliyor?

Psikoloji ve bedensel aktivitelerimiz arasında yakın bir ilişki söz konusudur. Psikolojimizin sürekli gerginlik içerisinde olduğu süreçlerde ve stres altında olduğumuzda nefes kalitemiz de bundan direkt olarak etkilenmektedir. Hatta vücudumuzda bizi koruya immun sistemimiz bile farklı çalışmaya başlamaktadır. Bu nedenle bedensel sağlığın muhafaza edilebilmesi için mutlaka ruhsal sağlığın da muhafaza edilmesi gerekmektedir. Siz de hayatınızda bunu temel ilke olarak kabul ederseniz sağlıklı bir yaşama doğru adım atma imkanını da yakalayabilirsiniz.

Saplıklı bir bedene sahip olabilmek adına stresten olabildiğince uzak durulması gerekmektedir. Yoğun stres altında olan kişilerde kalp atışlarında hızlanma, nefeste sıklaşma, soğuk terleme ve düşünce boyutunda ise sürekli olarak bir gerginlik meydana gelmektedir. Günlük hayatın daha salıklı bir şekilde akabilmesi için stres seviyesinin ve psikolojik gerginliğin orta seviyelere indirilmesi gerekmektedir. Belirli bir seviyede stres bizim harekete geçmemiz için gerekli olan önemli faktörlerdendir. Orta dereceli aşıya kaçmayan bir stres sizin günlük hayattaki işlerinizi daha kolay bir şekilde halletmenize yardımcı olacaktır.Bu nedenle psikolojik gerginliğin aşırıya kaçmadan bedende hissedilmesinin sizin üzerinizde olumsuz bir etkisi olmayacaktır. Önemli olan bunun seviyesinin olumsuz etkiler ortaya çıkarabilecek dereceye erişmemesidir.

Psikoloji ile Nefes Arasındaki Bağıntı
İnsan ruhsal yönden irdelendiği zaman ne denli büyük bir dünyası olduğu yeniden anlaşılmaktadır. Psikolojik sıkıntılar da modern zamanın etkisi ile önceki senelere göre daha da büyük bir artış göstermektedir. Maddi sıkıntılardan tutun iş stresine kadar her bir nokta kişilerin daha gergin bir hayat sürmelerine sebep olmaktadır. Bu gibi durumlarda öncelikli olarak beden sağlığımızı korumaya özen göstermeliyiz. Stres seviyesi arttıkça kişilerin bedenlerinin mücadele kaldırabilecek herhangi bir yetisi de kalmayacaktır.

Psikolojik rahatsızlıklar nedeni ile içerisinde bulunduğunuz gerginlik sizin sağlıklı şekilde nefes alıp vermenizi bile etkilemektedir. Buna çözüm bulabilmek için bazı tekniklerden haberdar olmalısınız.

Nefesinizi düzenlemenin panik atak ya da anksiyete bozukluğu ile bile mücadele etmek konusunda çok önemli bir yere sahip olduğunun unutulmaması gerekmektedir. Verilen bu tekniklere uyum sağlayarak günlük hayatınızı daha verimli bir şekilde sürdürmeyi mümkün kılabilirsiniz. Verimli nefes alma teknikleri hakkında bilgi sahibi olarak kişilerin stres ile de baş etmeleri daha kolay olmaktadır. Hem bedensel hem de psikolojik olarak büyük etkisi olan nefes bizim için hayati önem taşımanın yanı sıra hayat kalitemizi de derinden etkilemektedir.

Unutulmaması gereken bir diğer nokta da psikolojik gerginliğin artık modern hayatın bir parası olduğudur. Bu gerginliği göz ardı etmektense kişilerin öncelikli olarak bunun ile nasıl mücadele edilebileceği hakkında fikir sahibi olmaları önerilmektedir. Nefes teknikleri, anksiyete ile mücadele, psikolojik gerginlikten kurtulma gibi kavramların her biri birbiri ile ilişkilidir. Bu konu ile alakalı olarak nefes almanızı etkileyecek olan herhangi bir fiziki sorun da bulunuyorsa bu durumu da doktorlar ile görüşmekten kaçınmamalısınız.

Nefes Kalitesi ve Günlük Hayatın Akışı Arasındaki İlişki
Stres üst seviyelere çıktığı zaman vücutta tam bir alarm durumu söz konusu olmaktadır. Beden sanki her an başına bir şey gelecekmiş gibi bir yapıya bürünmektedir. Bu nedenle stres belirli bir düzeyin üzerine çıktığı zaman kişilerin sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Sağlığın başlangıç noktası olan nefes de bu durumdan direkt olarak etkilenmektedir. Stres ile nefes yapısı bozulmakta ve bu bir kısır döngüye sebep olmaktadır. Doğru nefes alarak ve nefes almanızı engelleyen sağlık sorunlarına da çare bularak günlük hayatınızı çok daha verimli ir biçimde geçirme imkanını elde edebilirsiniz.

Dr.Ercan Aydın
www.bursaburunestetik.com

Yazının devamı...

Burun Estetiği Sonrası Şekli Ne Zaman Oturur?

Burun estetiği ülkemizde kadınlar ve erkekler tarafından en sık talep edilen ve uzmanlıkla da ifa edilen estetik operasyonlardan bir tanesidir. Ülkemizde burun estetiği ve göğüs estetiği konusunda uzmanlık ile hizmet veren birçok farklı doktor bulunmaktadır. Yabancı kişilerin de sağlık turizmi kapsamında ülkemize gelmek istediği dile getirilen noktalardan bir diğeridir.

Türkiye bulunduğu coğrafyada estetik cerrahi konusunda öncü ülke olma yolunda ilerlemektedir. Siz de burun estetiği konusunda farklı uzmanlar aramadan gerekli bütün adımlar ülkemizde gerçekleştirebilirsiz. Burun estetiği gerçekleştirilirken kesinlikle sağlık bakımından da kişilerin tehlikeye düşmemesine özen gösterilmelidir. Genel sağlık her zaman estetik görünümden bir adım önde tutulmalıdır.

Estetik ve İstirahat Dönemi Hakkında Detaylı İnceleme
Kişilerin estetik olabilmeleri için genel sağlıklarında bir sorun olmaması gerekmektedir. Zaten zamanlar bu konuda gerekli olan denetimler yamadan sizin estetik olmanıza da izin vermemektedir. Kan değerlerinden kalp sağlığına kadar birçok farklı alanda sağlığınızın sorunsuz şekilde ilerlemesi gerekmektedir. Ancak bu şekilde estetik operasyon gerçekleştirme imkanını elde edebilirsiniz. Bu duruma ek olarak bir de yaş konusunda sınırlamalar bulunmaktadır.

Örneğin ergenlik döneminde olan kişilerin estetik operasyon geçirmesine onay verilmemektedir. Bu kişilerin büyüme evreleri, organlarının şekil bakımından değişimleri devam etmektedir. Burun estetiği söz konusu olduğu zaman tam manası ile oturmuş olan yapı üzerinde değişikliklerin yapılması uygun görülmüştür. Ergenlik döneminde olan kişilere operasyon uygulandığı zaman hali hazırda değişimini sürdüren bir yapıya müdahale edilmektedir.

Yaş sınırlamasında bir de son yaş bulunmaktadır. Kişilerin uyum sağlamaları gereken son estetik yaşları 65e kadar uzanmaktadır. Genel sağlık durumu uygunsa daha da ileriye çekilebilmektedir. Fakat bir sınırdan sonra kişilerin kendilerini toparlamaları zor olduğu için estetik operasyon gerçekleştirmeleri de uygun görülmemektedir.

Estetikte operasyonun uygulanmasından sonra vücuda belirli bir süre tanınması gerekmektedir. Operasyondan çıkar çıkmaz sonucu net olarak algılamanız mümkün değildir. Örneğin burun kenarlarında ve göz altlarında meydana gelen morlukların dağılması için en az 3 haftalık bir süreç gereklidir. Tabi ki bu durum sizin geçirmiş olduğunuz operasyonun ağırlığına göre de farklılaşabilmektedir. Burun kemiğinizde büyük değişiklikler yaptırdığınız bir operasyon ise toparlanmanız birkaç hafta daha uzayabilir. Uzman bir kişi ile iş birliği içerisinde estetik operasyonunuzu tamamladıysanız sizin için iyileşme sürecinin sorunsuz geçeceği de garanti edilmektedir. Şişliğin inmesinin daha kolay olması için kişilerin kış mevsimlerini estetik olmak için seçmeleri gerekmektedir. Yaz mevsiminin etkisi ile beraber normalde kısa sürede dağılacak olan şişlikler bile uzun bir döneme yayılabilmektedir.

Estetik Sürecinde Nelere Dikkat Edilmelidir?
Estetik sürecinde nasıl bir görünüme sahip olmak istediğinizi direkt olarak doktorunuz ile paylaşmalısınız. Bu konuda eksik bilgi veren kişileri ede ettikleri sonuç diledikleri gibi olmayınca bazı sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle dikkatli bir şekilde doktorunuz ile isteklerinizi paylaşmalısınız. Doktorunuz da bu isteklerin hangi noktaya kadar kabul edilebilir olduğunu size açıklayabilir ve daha sonrasında operasyonun uygulanmasına geçilebilir. Bu noktada hasta doktor ilişkisi operasyon sonucunun memnuniyet verici olması bakımından çok önemlidir.

Bazı estetik operasyonlar lokal bazıları da genel anestezi ile gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle vücudunuzun anestezi vermeye uygun olup olmadığının da uzman tarafından araştırılması gerekmektedir. Uygun görülürseniz operasyonun uygulamasına başlayabilirsiniz. Özellikle yaş sınırlaması bu noktada büyük önem taşımaktadır. Kişilerin yaşlarının belirli bir sınırın üzerinde olması artık kalp ve damar sağlığının anesteziyi kaldırmasını engelleyebilmektedir. Bu konuda dikkatli bir şekilde inceleme gerçekleştirilecektir. Uzmanlar sizin genel sağlığınızın operasyona uyumlu olup olmadığını belirtmek konusunda yükümlüdürler.

Dikkate alınması gereken bir diğer nokta da iyileşme dönemidir. İyileşme sürecinde size verilen uyarılara ne denli sıkı bir şekilde ayak uydurursanız daha sonrasında elde edilecek olan sonuç da o kadar iyi olacaktır. Örneğin burun küçültme estetiklerinde yüzde şişlikler meydana gelebilir. Buna ek olarak operasyon uygulanan noktalarda morluklar da meydana gelebilir.

Bu emarelerin ortaya çıkması ile paniğe kapılmamalısınız. Uzmanlar genel olarak bu sorunların ortadan kalkması için soğuk su kompresi önermektedir. Sizin vücut yapınızın nasıl bir tedavi ile daha hızlı toparlanacağı konusunda da uzmanınızdan bilgi almalısınız. Hem operasyonun etkisinin atılması hem de narkozun bedende bıraktığı etkiden çıkılması için belirli bir zaman dilimi tanımalısınız.

Dr.Ercan Aydın
www.bursaburunestetik.com

Yazının devamı...

Burun Ucu Düşüklüğü Sizi Nasıl Gösterir?

Burun yüzün güzelliğini en net şekilde ortaya çıkaran uzuvlarımızdan bir tanesidir. Bu nedenle yaptıracağınız başarılı bir estetik operasyon ile elde edeceğiniz görünüm farklılığı oldukça üst seviyede olacaktır. Ülkemizde en çok sıkıntı yaşanan alanların başında burun ucu düşüklüğü gelmektedir. Burun ucunda meydana gelen düşüklük yüzün çok daha farklı bir görünüme ve hatta yorgun bir izlenime sahip olmasına neden olacaktır.

Bunun yanı sıra sarkıklık sebebi ile nefes alışınızda da kalitesizliklerin ortaya çıkabileceğini bilmelisiniz. Estetik ile bu sorunların her biri oldukça kısa bir süre içerisinde çözüme kavuşturulacaktır. Kendinizi ülkemizde yer alan uzmanlara rahatlıkla emanet edebilirsiniz. Estetik sonucu uzman kişilerin ellerinden çıktığı zaman sorunsuz bir biçimde işleyiş gösterecektir.

Burun düşüklüğünün çok farklı sebepleri olabilir. Bunun başında genetik faktörler gelmektedir. Genetik olarak alınan burun yapısı doğuştan düşük olabilir. Bu da görüntünüzün uzun seneler boyunca sizin istemediğiniz şekilde var olmasına sebebiyet verecektir. Siz de bu nedenle oldukça dikkatli davranarak uzmanınızı seçmeli ve bu genetik faktörü sizin istediğiniz haline çevirebilirsiniz. Uzmanınızı seçerken çok dikkatli olmalısınız. Kişinin bu alanda daha önce operasyonlar uygulayıp uygulamadığını da denetlemek sizin için çok önemlidir. Genel olarak sağlığınız estetik operasyon geçirmenize engel değilse dilediğiniz gibi estetik operasyonunuzun tamamlanmasını sağlayabilirsiniz.

Burun ucunuzda meydana gelen düşmenin sebebi yaş ilerlemesi de olabilir. Yaş ilerlemesi ile beraber en çok değişim geçiren organlarımızın başında burun gelmektedir. Hatta burun büyümesi bile söz konusu olabilmektedir. Burun ve kulak yaşlanma sürecinde boyutunda değişim meydana gelen organlarımızdandır. Siz de bu konuda vücudunuzda değişimlerin meydana gelmesini çok da olumlu bir biçimde karşılamıyorsanız estetik sizin sahip olmak istediğiniz görünümü kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Burun ucu düşüklüğü de bunlardan bir tanesidir. Yaşlanmanın etkisi ile sarkmalar ve burun ucunda da düşmeler meydana gelebilir. Bu konuda uzman kişiler ile iş birliği içerisinde hareket edilirse sorunsuz bir estetik dönüşüm geçirebileceğinizden emin olabilirsiniz. Burun estetiği konusunda ülkemizde yer alan uzmanların yurtdışından dahi talep aldığı da fark edilmesi gereken noktalardandır.

Burun Düşüklüğü Operasyonları

Burun düşüklüğü operasyonlar ile giderilerek dilediğiniz görüntüyü size sağlamaktadır. Operasyon geçirebilmek için uygun sağlığa sahipseniz bu konuda zorluk ile karşılaşmadan sıkıntısız bir şekilde iyileşme dönemini de atlatabilirsiniz. Burun düşüklüğü operasyonunda genel olarak kemik kıkırdak dokusuna dokunulmadığı için iyileşme çok daha kısa bir sürede tamamlanmaktadır.

Burun düşüklüğü sadece estetik bir sorun değildir bunun yanı sıra nefes almanızı da olumsuz bir şekilde etkileyebilmektedir. Özellikle burnunda et olan kişilerin bir de burun düşüklüğünden muzdarip olması nefes konusunda daha da büyük sıkıntıların meydana gelmesine sebep olacaktır. Estetik kaygılar nedeni ile olmasa da sağlık sebepleri dolayısıyla burun düşüklüğü ameliyatı geçirmek zorunda kalabilirsiniz.

Bu konuda uzman seçiminizi tamamladıktan sonra sağlığınızın operasyon için uygun olup olmadığı denetlenecektir. Bu adımın da sonrasında dilediğiniz gibi operasyonu geçirebilir ve nefes alma sürecinde önünüze çıkacak sorunları da bertaraf edebilirsiniz. Uzmanınızın verdiği önerilere uyum sağlayarak operasyon öncesinde nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenerek istirahat evresini daha rahat bir biçimde tamamlamanızı sağlayabilirsiniz.

Burun Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

Burun estetiklerinde iyileşme süreci 3 hafta ile bir ay arasında değişim göstermektedir. Kişilerin doktorların vermiş olduğu önerilere ne derece riayet tikleri ile alakalı olarak farklılıklar söz konusu olabilmektedir. Verilen kurallara riayet ederseniz ve gerekli kontrollerden de geçerseniz süreç içerisinde hızlı bir iyileşme de elde edebilirsiniz. Doktor kontrollerine gitmeyi de bu süreç içerisinde ihmal etmemelisiniz. Gerekli olan kontrolleri yaptırarak kusursuz bir operasyon sonucu elde edilebilir.

Burun estetiklerinde pansuman büyük önem arz etmektedir. Uzmanın size verdiği öneriler doğrultusunda pansuman tamamlanabilir. Nasıl Bir ortamda bulunmanız gerektiği de uzmanınız tarafından belirlenecektir. Genel olarak çok sıcak olan ortamlarda morlukların ve şişliklerin artış gösterdiği bilinmektedir.

Siz de bu önerilere uyum sağlarsanız vücudunuzda herhangi bir şişlik meydana gelmeden burun düşüklüğü ameliyatını atlatabilirsiniz. Yaş faktörü de iyileşmeyi oldukça yoğun bir biçimde etkilemektedir. Yaş ilerledikçe kişilerin iyileşmesi de oldukça zor bir hal almaktadır. Bu nedenle 60 yaş üzerinde olan kadınların ve erkeklerin estetik operasyon geçirmemeleri önerilmektedir.

Dr.Ercan Aydın
www.bursaburunestetik.com

Yazının devamı...

Piezo Burun Estetiği

Piezo: Burun Estetiğinde Ultrasonik Kesicilerin Yeri ve Yararı

Burun ameliyatlarında çok hassas seviyelerde işlem yapılması gerekmektedir. Canlı doku üzerinde çalışılmakta, milimetre hassasiyetinde işlemler yapılmaktadır. Neredeyse bu ameliyatlar hata kaldırmayan çalışmalar olarak karşımıza çıkmaktadır. Tüm ameliyatlarda olduğu gibi her ameliyatın kendine özel alet ve ekipmanları vardır. Burun ameliyatlarında bu güne kadar bu işlemler çekiç ve normal keski (osteotom) ile yürütülmekteydi. Doktorların en çok zorlandıkları alanlardan biridir kemiklerin şekillendirilmesi. Bu durum tecrübesiz cerrahlar nedeniyle bazı sıkıntıları beraberinde getirmekteydi. Ancak yapılan işlemlerdeki hassasiyet daha özel tasarımlı, daha hassas ekipmanları gerekli kıldı.

Piezo Ultrasonik Kesiciler Ana Çalışma Mantığı

Piezo ultrasonik kesiciler, yakın zamanda burun ameliyatlarında kullanılmalarına rağmen tıp alanında belli bir geçmişleri vardır. Bu alet, ortopedi ve beyin cerrahisi alanlarında geçmişten günümüze kullanılmaktadır. Çünkü, kemiği kendi yapısından dolayı düzgün kesmektedir. Bununla birlikte frekansından dolayı da çevredeki dokulara zarar vermez. Örneğin, beyin ameliyatlarında kafatası kemiklerini keserken, beynin dokusuna zarar vermez. Beyin cerrahisi dışında, diş hekimleri de çene kemiği ile ilgili ameliyatlarında bu aleti kullanmaktadırlar. Bu alanlarda daha önce kullanılmış olması piezo ultrasonik kesicilerin güvenli geçmişine işaret eder. Bu özelliğinin yanında kemiğin şekillendirilmesinde ve törpülenmesinde içerdiği hassasiyetten dolayı, yüksek seviyede yarar sağlar. Bu nedenlerle burun ameliyatlarında piezo ultrasonik kesiciler kemik kesme, törpüleme ve şekillendirme alanlarında güvenle kullanılabilmektedir. Ancak bir burun ameliyatı sadece kemik kısmının şekillenmesinden ibaret değildir. Piezo ultrasonik kesiciler burun operasyonlarında sadece kemik kısmında kullanılmaktadır. Oldukça yeni olan bu teknoloji, Amerika’da FDA tarafından onaylanmış bir tedavi aracıdır.

Piezo Ultrasonik Kesiciler Nasıl Çalışır?

Piezo ultrasonik kesiciler, elektrik akımının bir güç çevirici tarafından ultrasonic dalgalar aracılığı ile işlev görmesiyle çalışır. Patentli bir cihaz olan piezo ultrasonik kesicide özel bir el probuna ultrasonik dalgalar aktarılır. Özel kesici uçlar sayesinde görev gören alet 25-50 kilo hertz arasında çalışmaktadır. Kemik, sert kıkırdak doku üzerinde etkilidir ve bunların kesilmesini sağlamaktadır. Ancak yumuşak dokulara (kan damarı, sinir dokusu ve benzeri) zarar vermeyen bir yapıya sahiptir. Piezo ultrasonik kesici, çeşitli frekanslarda dalgalar yaratma yeteneğine sahiptir. Bu özellik alete çekiç görevi görerek, kontrollü bir şekilde mineralize dokuyu kesme, kırma ve şekillendirme yapabilme yeteneği kazandırmaktadır. Mineralize doku bu yöntemi uygunlanması sırasında ısı hasarına uğramamaktadır. Bunun da ameliyat yan etkilerini kontrol altında tutabilmek açısından bir çok olumlu tarafı bulunmaktadır.

Piezo Ultrasonik Kesici Kullanmak Ne Zaman Uygundur?

Ameliyat bölgesindeki görüş alanı iyi ise piezo ultrasonik kesici kullanmak daha uygun bir seçenektir. Deri ve kıkırdak dokulara zarar vermemektedir. Geliştirilen yeni kesici başlık aparatları ile rinoplasti alanına daha çok kullanılabilir hale gelmiştir. Bu gelişkinliğin sonucu olarak daha hassas çalışılabilmesinin olanaklarını sağlamıştır.

Ameliyat Sonuçlarında Piezo Ultrasonic Kesicinin Faydaları

Kemiklerin görünmesi sağlayan bir teknik olduğu için daha hassas kemik kesimi ve törpülemesi mümkün hale gelmiştir.

Bu kolaylıklar ve yetenekleri yanında, ameliyat sonrası oluşan şişlik ve morluklardaki azalma, hastalara daha konforlu iyileşme olanağı sunmuştur.

Bu özellik, zaten ameliyattan bir çok faktör nedeniyle huzursuz olan hastaların önündeki şişlik ve morluklardan gelen çekinceyi kaldırmıştır.

Ameliyat sonrası şişlik ve morluk yerine hafif bir sararma olmaktadır.

Şişlik ve morlukların oluşmasına izin vermediği için hastanın sosyal ve iş yaşamına dönüş süresi oldukça kısalmıştır.

Burun kemikleri düz hatlarda ve istenilen açılarda kesilerek, şekillendirilebilmektedir.

Burun yanlarındaki kemikleri daha incelterek, estetik yeteneğin artmasını sağlamaktadır.

Kemikte kontrollü kesme işlemi, estetik açıdan daha çok istenilen sonuçlara ameliyatı yaklaştırmaktadır.

Burun sırtının daha ince görünmesine olanak sağlamakta, böylece estetik ameliyatlarda cerraha daha kontrollü ve başarıya giden bir çalışma olanağı sunmaktadır.

Dr. Ercan Aydın
Instagram: https://www.instagram.com/bursaburunestetik/

Yazının devamı...

Burun Etindeki Şişlik Nasıl Giderilir?

Nefes almak, yani solunum işlemi sadece ağızdan yapılan bir faaliyetimiz değildir. Akciğerlere oksijenin gitmesinde burnun da bir fonksiyonu vardır. Vücudun anatomik yapısı nedeniyle hava hem ağızdan, hem de burun aracılığı ile akciğerlere gider. Ağızdan alınan hava doğrudan akciğere giderken, burundan alınan hava doğrudan akciğerlere gitmez. Burnun içinde filtre edilir, sıcaklığı ayarlanır, nemlendirilmesi yapılır. Bütün bu işlemleri yapan burnun içine, üçü burnun sağ tarafından diğer üçü de burnun sol tarafından yer alan konka adı da verilen önden arkaya uzanan et parçaları yapmaktadır.

Burun Eti (Konka) Nasıl Çalışır?

Burundan giren havanın sıcaklığını, nemlendirilmesini ve filtre edilmesini yaparak kontrollü bir şekilde akciğerlere ulaştıran konkaların için kan damarları ile doludur. Hava soğuk olduğu zaman konkalar kan ile dolarak şişerler, hava ile temas alanları artar ve akciğere ulaşacak olan havayı ısıtarak, vücuda giren havayı vücudun talep ettiği sıcaklık derecesine yaklaştırmaya çalışır. Hava kirli ise, sürekli sigara içiliyor ise yine konkalar bu akciğere giden havayı filtre etmek için çaba harcayacaktır. Geceleri dönüşümlü çalışan konkalar, birbirlerini dinlendirirler. Bu olağan çalışma sistemi insanın fark edemeyeceği bir şekilde olmaktadır. Konkaların sağlıklı çalışmalarının bozulması ile kişinin burun tıkanıklığı olarak algıladığı bir rahatsızlık ortaya çıkmaktadır.

Burun Tıkanıklığının Nedenleri

Burun tıkanıklığı, burun ile ilgili rahatsızlıklarda hastaneye en çok başvuru nedenlerinin başında gelmektedir. Bunları dört ana başlıkta değerlendirmek mümkündür:

Rinit olarak da adlandırılan burun enfeksiyonlarında, burna mikropların girip yerleşmesi ile burnun iç tarafındaki dokularda şişlikler olur, akıntı görülür. Bu durum burun tıkanıklığına yol açar. Alerji de burun içindeki konkaların uzun süreli şişmelerine neden olan bir faktördür. Geniz eti büyümesi, burunda eğrilik ve burun eti şişliği de burun tıkanıklığına neden olan burnun anatomik yapısından gelen sıkıntılardır. Dış faktörlerden bir olarak burun içinde yabancı cisimlerin bulunması da başlı başına sıkıntı kaynağıdır. Vazomotor rinit ve tümörlerin oluşumu hastaneye başvurma nedenleri arasındadır.

Burun Eti Şişliği Nasıl Giderilir?

Burun eti şişliğinin tedavisinden önce nedenlerinin araştırılması gerekmektedir. Eğer burun eti şişliği çevresel faktörlerden veya sigara kullanımı ve benzeri nedenlerden oluşuyorsa, alışkanlıkların ve yaşam ortamının kalitesinin yükseltilmesi gerekmektedir. Eğer temel neden alerjik ise, alerjiye neden olan madde tespit edilir ve bu maddeden uzak durularak, anti alerjik ilaçlar ve burun spreyleri kullanılır. Bunların dışında genel yaklaşım olarak konkaların sürekli uyarılmasını önleyecek tedbirlerin alınması gerekmektedir. Sigara dumanından uzak durmak, yünlü kıyafet yerine pamuklu ve alerjik olmayan kıyafetleri kullanmak, evcil hayvanlardan uzak durmak, tozdan uzak durmak, yatak odalarında olabilecek toz kaynaklarını kaldırmak bu tedbirlerin bir kısmıdır. Burun eti şişliğinin tespiti ile ilaç tedavisine başlanır. İlaç tedavisinde hedef burun etlerinin (konkaların) küçülmesini sağlamaktır. Kortizonlu burun spreyleri kullanılır. Ancak sonuç almak için uzun süre kullanmak gerekmektedir. Uzun süreli kullanımın kanama ve kuruma benzeri yan etkileri vardır.

Burun İçi Etindeki Şişlikte Cerrahi Operasyon

Eğer çevresel faktörlerin kontrol altına alınması ve ilaç tedavisi ile istenen sonuç alınamaz ise, konkaların küçültülmesi için cerrahi operasyona başvurulur. Cerrahi operasyonda hedef konkaları (burun içi etleri) almak değil, onları olması gereken boyutlarına getirerek, küçültmektir. Eskiden cerrahi müdahale ile konkalar çıkartılırlardı. Ancak günümüzde cerrahi tekniklerin gelişmesi ile, konkalara lazerle ve radyofrekans dalgalar ile müdahale ederek, küçülmesini, olması gereken boyutlara inmesini sağlamak mümkündür. Bu bir kerede olabilecek bir müdahale şekli değildir. İki veya üç seans şeklinde müdahale yapılarak burun etindeki şişlik sağlıklı bir şekilde olağan boyutlarına indirilerek tedavisi yapılmış olmaktadır.

Yazının devamı...

Dikişsiz Burun Ameliyatı

Tüm burun ameliyatları için en çok merak edilen konu, burun ameliyatlarının dikişsiz yapılıp yapılamayacağıdır. Burun ameliyatları uygulamasında dikişlere yönelik birkaç yöntem kullanılmaktadır. Bunlardan ilki, kapalı tekniktir. Kapalı teknik yöntemiyle yapılan burun ameliyatlarında, burnun kırdaklarına ve kemiklerine şekil verilirken kesi işlemi burnun içinden yapılmaktadır. Kesinin kapatılması için yapılan dikişler burnun içinde kalır ve de görünmezler. Dikişlerin kapalı kalmasından ve görünmemesinden dolayı kapalı teknikle birlikte, dikişsiz burun ameliyatı da denmektedir.

Burun ameliyatında uygulanan diğer teknik, açık rinoplasti olarak geçen açık tekniktir. Bu tekniğin uygulanması, burnun içinin ya da dışınının burun delikleri arasındaki alana 3 mm’lik kesi açılması ve kesinin de görünen dikişlerle kapatılması, şeklindedir. Dışardan görünen bir şekilde dikiş yapılması, yöntemin dikişli teknik olarak adlandırılmasına neden olmaktadır.

Dikiş Yöntemlerinin Kullanılması

Burun ameliyatlarında uygulanan açık ve kapalı dikiş yöntemlerinin uygulanması için burnun yapısı, burun ucu anatomisi ile burnun simetresi faktörleri önemli olmaktadır. Alanında son derece deneyimli bir cerrah, sayılan tüm faktörleri göz önünde bulundurarak en doğru dikiş yöntemine karar verir. Yani dikiş yöntemlerinin belirlenmesinde kişinin fizyolojik yapısı önemli olduğu kadar, cerrahın alacağı karar da çok önemli ve etkili olmaktadır.

Burun ameliyatlarında burun ucu işlemleri, genel olarak diğer burun ameliyatı türlerine göre daha karmaşık bir yapıya sahiptir. Bu bakımdan burun ucu ameliyatlarında dikişli yani açık teknik tercih edilmektedir. Ancak burun ucu anatomisi simetrik ve de burnun kıkırdak yapısı güçlüyse, kapalı yani dikişsiz teknik tercih edilebilir.

Sosyal Hayata Anında Dönüş İçin

Kişilerin burun ameliyatlarında ve de özellikle burun estetiği uygulamarında, en çok endişe ettiği durum, uzun süre sosyal ve iş yaşamından uzak kalmaktır. Ancak son teknolojiyle ve tıptaki son gelişmelerle basit burun estetiği uygulaması yapılmakta, basit burun estetiği uygulamasıyla da klasik burun ameliyatı yöntemlerinde görülebilecek komplikasyonlar en aza indirgenmektedir. Basit burun estetiği uygulamasıyla kişiler, çok kısa zamanda sosyal hayatlarına ve de iş yaşmalarına geri dönebilmektedirler.

Basit burun estetiği uygulamasının temelini, burnun uç kısmını kaldırmak ya da burun ucunu inceltmek oluşturmktadır. İstenilen durumu sağlamak için burnun iç kısmına çok küçük dokunuşlar yapılmakta ve kişilerin kısa zamanda doğal formlu burun yapılarına ulaşmaları sağlanmaktadır. Basit burun estetiği yönetminde lokal anestezi uygulanmaktadır. Bu sayede yöntemin uygulanma süresi de bir hayli kısa olmaktadır. Uygulama sonrasında kişilerde şişlik ve morluk görülmez. Bu durum klasik burun ameliyatı uygulamalarında kaygı yaşayan kişiler için alternatif bir yöntem oluşturmaktadr.

Burun Ameliyatına Karşı Ön Yargıları Yıkmak İçin

Basit burun estetiği, klasik burun ameliyatıyla estetik operasyon geçirmekten korkan, sosyal hayatı ya da iş yoğunluğu yüzünden klasik ameliyatla estetik yaptırmak için zaman ayıramayan kişilere için en sağlıklı yöntem olmaktadır. Basit burun estetiği yönteminin denemesi ile burun ameliyatına ya da estetiğine karşı olan ön yargılar da yok edilmektedir. Vakitsizlik, uzun iyileşme süresine zaman ayıramama ve de ameliyatın olası risklerini göze alama durumlarını yaşayanlar için basit burun estetiği en doğru tercihlerden biri olmaktadır.

Kişilerin kendilerinde köklü, radikal bir değişim istemediği, deneme amaçlı olarak da tercih edilebilcekleri yöntem, yine basit burun estetiği olmaktadır. Burnun bütününe estetik bir form kazandırmak ve de burun ucunu kaldırmak isteyenlerin tercih edebileceği yöntemlerden biridir de. Basit burun estetiği başta olmak üzere, klasik burun ameliyatlarında en verimli sonucun alınması, doktor seçimine de bağlıdır. Bu bakımdan burun ameliyatları için alanında tecrübeli cerrahların tercih edilmesine önem verilmelidir.

Dr.Ercan Aydın

Instagram Sayfamı Takip Edebilirsiniz.

Yazının devamı...

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.