MODA
GÜZELLİK
AİLE
SAĞLIK

Güzelliğinizi Yansıtın

Kadın vücudunda estetik güzelliğine en çok önem verilen bölgelerden biri olan göğüsler, kadın kimliği ile pekişmiş ve dünya tarihinde bereket ve doğumun simgesi olarak görülmüştür. Meme güzelliğinin bu kadar önemsendiği ve göz önünde tutulduğunda da dolayı dünya üzerinde en çok uygulanan estetik operasyonlardan biri olan meme büyütme ameliyatları genellikle göğüslerini küçük bulan kadınlar tarafından tercih edilmektedir. Meme büyütme estetik operasyonları bunun yanı sıra göğüsleri arasında asimetriklik bulunanlar, herhangi bir nedenle memesini kaybedenler ve zamanla ya da kilo alıp verme ile göğüslerde sarkma ve içi boşalmış bir görünüm oluşması nedeniyle de uygulanmaktadır.

Meme büyütme ameliyatlarında hekimler. daha kalıcı sonuç alınan silikon implantları tercih edilerek yapılan meme büyütme operasyonları daha çok ilgi görmektedir. Meme büyütme ameliyatlarında kullanılan silikon protezler sadece bu bölge için üretilmiş, sağlığa kesinlikle zarar vermeyen, delinmeyen, memenin içine dağılmayan ürünlerdir. Silikon protezlerin içi de silikon jellerle dolu olduğu için dışarıdan herhangi bir kesici aletlerle darbede bulunulmadığı sürece delinmesi söz konusu değildir. Meme büyütme operasyonu geçirdikten sonra anne olmayı düşünen ve çocuklarını emzirmek isteyenler için de oldukça güvenilir ameliyatlardır, silikon implantlar süt kanallarına zarar vermemektedir. Bu operasyona karar veren hastalar, silikon protezlerin biçimine ve büyüklüğüne doktorlarının da görüşü alınarak karar verilmektedir. Bu protezlerin seçiminde hastanın vücut ölçüleri ve göğüs genişliği de dikkate alınarak daha doğal bir görünüm elde edilecektir. Böylelikle dışarıdan meme büyütme operasyonu geçirdiğiniz belli olmayacaktır.

Operasyon süresi ortalama 1 saat kadardır. 1 gece hastanede kalındıktan sonra ertesi gün taburcu olunmaktadır. Operasyon sonrasından itibaren 1-2 hafta içinde göğüsler tam olarak iyileşme sağlar. Göğüs şekli hemen ortaya çıkar. Meme estetiği görünümün dışında hem fiziksel hem de özgüvenin artmasına yardımcı olur.

Op. Dr. Gökhan Haytoğlu
Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı

www.gokhanhaytoglu.com

Yazının devamı...

Daha Zarif Bir Yüz Hattı

Yaş ilerledikçe yüze hacim veren yağ dokuları azalıyor, zamanla bu yağ dokularını yerinde tutan destek dokuları ve deri gevşiyor; sonuçta yer çekiminin etkisiyle aşağıya doğru yer değiştiriyor. Böylece dolgun olması gereken elmacık kemiklerini üzeri boşalmakta ve yüz çehresinin yapısı bozulmaktadır.

Zamanla , cilt içindeki hyalüronik asidin azalması yanaklarımızdaki gençlik elastikliğinin kaybolmasına ve sarkmaya neden olur . Yanaklardaki yağ dokusu aşağıya doğru kaymaya ve ağız köşelerinden buruna uzanan nazolabial kıvrımlara daha fazla baskı yapmaya başlıyor. Bu kıvrımlar daha fazla belirginleşiyor. Hyalüronik asit içeren yüz dermal dolguları cildin kaybettiği su ile birlikte yüze hacim kazandırarak çizgileri ve kırışıklıkları pürüzsüzleştiriyor. Böylece cilde gerekli olan elastikiyet kazandırılarak hem orta yüz bölgesi hacim kazanarak, elmacık kemikleri daha çıkık ve belirgin oluyor. Ayrıca yanaklarda lifting etkisi kazanıyor.

Uygulama süresi işlem yapılacak olan bölgeye göre ortalama olarak 15 ile 25 dakika arasında sürmektedir. İşlem öncesinde bölgeye acı hassasiyetini minimum seviyeye indirmek için lokal anestezik krem sürülür. Krem etkisini 15 dakika içerisinde gösterir. Daha sonrasında ise işleme başlanabilir.

Yüze yapılan dolgu uygulama sonrasında günlük hayata hemen dönebilirsiniz. Kalıcı olmayan bu uygulamaların etki süresi işlem yapılan bölgeye göre değişmekle birlikte 9-18 ay aralığında bir etki göstermektedir. Tekrar uygulanmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Belirli periyotlarda uygulanması durumunda kalıcılık süresinin uzadığı gözlenmektedir.

Op. Dr. Gökhan Haytoğlu

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı

www.gokhanhaytoglu.com

Yazının devamı...

Altın İğne ile Cilt Güzelliği

İleri yaş, mevsimsel değişimler, hava kirliliği, kimyasallar ve yaşam koşullarından olumsuz etkilenen cilt, diğer organlardan daha hızlı yaşlanır. Ciltte yaşlanma etkilerine bağlı olarak kırışıklık ile birlikte lekeler de oluşur. Cildin sağlıklı ve genç görünümü için kullanılan lazer uygulamalarında, özellikle son yıllarda altın iğne uygulaması ön plana çıkmaktadır.

Altın iğne nasıl uygulanır?
İşlem öncesi, uygulama alanı temizlenir ve anestezi etkisi olan krem uygulanır. Ucunda çok sayıda mikro altın iğnecikler bulunan cihaz, cildi tarar. Altın iğneler ayarlanmış derinlikte cilde temas eder ve ani giriş çıkışlar yapar. Bu sayede cilt yüzeyine herhangi bir zarar vermeden cilt alt tabakasında kolajen ve elastin üretimi tetiklenir. Altın iğnelerin iletkenliği sayesinde cilt altına enerji gönderilir.

Altın iğne uygulaması ilk seanstan itibaren etkisini göstermeye başlar. İşlem sonrası cilt altında onarım devam eder ve ciltte canlanma günden güne daha fazla belirgin hale gelir. Hedeflenen sonuca ne kadar seansta ulaşılabileceği , uygulanan bölgedeki problemin boyutuyla doğru orantılıdır.

Hem yüz hem vücut için altın iğnenin uygulama alanları
İnce kırışıklıkların giderilmesinde,
Cilt gençleştirmede,
Sivilce izleri ve çukurlukların giderilmesinde,
Gözenek sıkılaştırmada,
Akne tedavisinde,
Cilt tonu düzenlemelerinde,
Boyun ve dekolte bölgesini toparlamada kullanılmaktadır.

Uygulama sonrası dikkat edilmesi gereken noktalar
Uygulama sonrasında ilk 3-4 saat içerisinde cildinizde kızarıklıklar olmaktadır. Takip eden 24 saat içerisinde kızarıklıklar geçerek pembeleşmeye başlamaktadır. Seans sonrası makyaj yapılmamalı, güneşten korunmalı ve doktorunuzun önereceği nemlendirici krem ve güneş koruyucu kullanılmalıdır.

Op. Dr. Gökhan Haytoğlu
Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı

www.gokhanhaytoglu.com

Yazının devamı...
Yazının devamı...

Doğum Sonrası Yenilenin

Doğum sonrası sarkmış, yağlanmaya maruz kalmış ya da fazla kilo almaktan sonra deformasyona uğramış olan karın bölgeniz, karın germe ameliyatı ile birlikte daha sıkı ve fit hale gelecektir.

Karın germe ameliyatları genellikle bu bölgede görülen bombeleşme, çatlak, sarkıklık ve deri fazlalığı oluşumlarının giderilmesi için yapılmaktadır. Karın germe operasyonun yanı sıra diyet ve egzersizle giderilemeyen karın ve bel bölgesi yağlarının alınması amacıyla liposuction da uygulanabilmektedir. Karın bölgesi görünümünde bu deformasyonlar zamana bağlı olarak oluşabileceği gibi aşırı kilo alıp verme ya da doğum yapma da bu deformasyonlara neden olmaktadır.

Karın germe ameliyatları karının ön kısmındaki yağlanmanın, sarkıklık ve çatlaklıkların giderildiği; bunun yanı sıra karın bölgesindeki zayıf kasların gerginleştirildiği bir operasyon yöntemidir. Kilolu hastaların operasyondan önce belli bir miktar kilo vermesi istenerek, karın bölgesinin alacağı son durum tespit edilmeye çalışacaktır.

Mini Karın Germe Nedir?

Karın germe ameliyatları kapsamına göre iki kısma ayrılmaktadır. Karın bölgesindeki deformasyon ve bombeleşme göbeğin alt kısmında gelişmişse mini karın germe operasyonu uygulanacaktır. Operasyon sadece göbek deliğinin alt kısmına yönelik yapılır. Göbek deliği yeri değiştirilmeyeceği için delik çevresinde yapılacak bir kesiye gerek yoktur. Karın bölgesinde ayrıca yağlanma meydana gelmişse liposuction işlemi ile bu bölgeden fazla yağ dokuları çıkarılacaktır. Bu işlem sonucunda deride sarkma oluşmuşsa fazla deri alınıp ayrıca karın kasları gerginleştirecektir.

Tam Karın Germe Nedir?

Tam karın germe ameliyatları, operasyonun kapsamına göre iki saat ile beş saat arasında sürebilmektedir. Sezaryen izine benzer yerde, iç çamaşırının içinde kalacak şekilde kesi oluşturulacaktır. Göbek deliğinin yeri değişeceği için delik çevresinde de kesi oluşturulacaktır. Bu operasyonlara genellikle liposuction uygulaması da eklenebilmektedir. Ameliyat sırasında zayıf karın kasları gerginleştirilerek, fıtıklaşmalar onarılacaktır.

Karın germe ameliyatı sonrasında hasta bir gece hastanede yatırılabilir. Günlük yaşamınıza iki üç hafta içinde dönebilirsiniz. İlk altı ay kesi izinizdeki kızarık giderek pembeleşecek ve zamanla belli belirsiz bir hale dönüşecektir.


Op. Dr. Gökhan Haytoğlu
Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı

www.gokhanhaytoglu.com

Yazının devamı...

Yaşlanma ve Yorgun Bakışların Önüne Geçelim

Yaşlanma ve yerçekimi faktörlerinin de oluşturmuş olduğu etkileri ile oluşan üst göz kapağı cildinde sarkma, kırışma; alt göz kapağında torbalanma ve gevşemelere yönelik olan cerrahi girişimdir.

Bu operasyon ile üst göz kapağındaki deri fazlalığı alınır ve göz kapağındaki gevşeklik giderilir, torbalanma dediğimiz yağ dokusu fıtıklaşmaları yeniden şekillendirilir. Böylece kişiler yorgun ve uykusuz görünümlerinden kurtularak daha canlı bir görünüme kavuşur.

Göz kapağı genellikle 30 yaş sonrasında, üst göz kapağında deri fazlalığı olan ve alt göz kapağında torbalanmaları olan hastalara yapılmaktadır.

Göz kapağı estetiği de, tüm estetik cerrahi operasyonlarında olduğu gibi ameliyatı öncesinde de hasta eğer kullanıyorsa sigarayı ameliyattan 2 hafta önce ve ameliyattan 2 hafta sonra olmak üzere bırakmalıdır. Kan sulandırıcı Aspirin veya benzeri ilaç kullanımı varsa en az 10 gün öncesinden bırakmalıdır. Sürekli aldığı başka ilaçlar ya da vitamin hapları varsa mutlaka 1 hafta öncesinden kesilmelidir. Bunların dışında farklı bir durum mevcutsa yine hasta doktoruna bilgi vermelidir.

Üst göz kapağındaki kesi göz kapağı kıvrımı hizasında, alt göz kapağında da kirpiklerin hemen altında veya bazen de kapak içlerinde yer alır. Fazla cilt dokuları çıkarılır fıtıklaşan yağlar yeniden şekillendirilerek göz kapağı ile yanak geçişi daha pürüzsüz hale getirilir. Operasyon genelde 45 dakika -1 saat arası sürmektedir.

Operasyondan sonra aynı gün taburcu olunabilir veya 1 gece yatış gerekebilir. Göz etrafında hafif morluk ve şişme olabilir. Dikişler genelde 5-7. gün alınır. 1 hafta sonra şişlikler ve morluklar tamamen geçmiş olur. Hastalar 1 hafta sonunda işlerine dönebilirler.

Op. Dr. Gökhan Haytoğlu

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı

Yazının devamı...

5 Noktada Yeni Nesil Cilt Yenileme

Yeni nesil anti - aging uygulaması olan profhilo 5 nokta uygulaması ; yüz, boyun, kol sarkmaları ve ellerde oluşan kırışıklıklar için doğal ve yenilenmiş bir görünüm ortaya çıkarmaktadır.

5 nokta tekniği olan profhilo etkisini cildin yaşlı ve gevşemiş olduğu yerlere odaklanmamıza izin verir. Bileşiğin belirli bir hacmini birkaç anatomik noktada konsantre hale getirmek, intertisiyel boşluklardan aşamalı olarak dağılmasını sağlar ve tüm malar ve sub-malar bölgelere doğal ve yenilenmiş, kalıcı bir görünüm kazandırmayı amaçlar.

Sarkmış ciltleri tekrardan yapılandırma
Yaşlanma sürecinde bozulan elastik liflerin ve kollajenin yeniden yapılanmasını sağlar. Sarkmış ciltte tekrar sıkılaşma ve lifting sağlar.
Yağ dokularındaki kayıpları ve bozulmaları onarır.
Akneye bağlı skarlarda dermal doku onarımını sağlar.
Cilt yüzeyinin yeniden yapılanmasını, gevşekliğin iyileştirilmesini sağlar.

Dikkat çekici alanlara uygulama
Özellikle yaş ile birlikte cilt yüzeyinde ki yaşlanmayı en çok farkettiren alanlat olan yüz bölgesi, dekolte ve boyun, eller ve kollara uygulanmaktadır.

Hangi sıklıkla uygulanır
Yüz bölgesi için yüzün her bir yarısına 5 noktadan bolus şeklinde uygulanır.
Her uygulamada toplam 2 ml kullanılmaktır. Bir ay ara ile 2 uygulama yapılır. Eğer yaşlanma fazla ise 2 ay sonra idame amaçlı 1 uygulama daha yapılabilir.

Op. Dr. Gökhan Haytoğlu
Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı

www.gokhanhaytoglu.com

Yazının devamı...

Yaz Aylarından Sonra Leke Tedavisinde Sihirli Işık

Yazın ardından yine baş başa kaldığımız güneş kaynaklı cilt lekelerinin tedavisinde başvurulan yöntemlere her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Ancak unutmamak gerekir, nasıl bir tedavi yöntemi izleneceğini lekenin yerleşim yeri, derinliği, tipi, kişinin genel sağlığı ve yaşam tarzı gibi faktörler belirliyor. Bu yüzden en doğru tedavi, uzman bir doktor tarafından kişiye özel planlanan ve kontrollü bir şekilde uzun süre devam eden tedavidir.

Hızlı bir iyileşme süreci
Cilt yenileme yöntemi olarak bilinen sihirli ışık, leke tedavisinin yanı sıra yaşlanma belirtilerini geciktirmek, cildi tazelemek ve cildin gençlik halini korumak için de kullanılıyor. Sihirli ışık diğer yöntemlerden farklı olarak cildin yüzeyinde doku kaybına neden olmuyor ve eski sistemlere göre daha hızlı bir iyileşme sağlamaktadır..

Kolajen yapıyı canlandıran etki
Sihirli ışık; cilde hasar verecekmiş gibi davranan mikro nekrotik sütunlar oluşturarak, kontrollü yaralanmalar sayesinde, cildin iyileşme mekanizmasını uyararak, cilt tonunda ve dokusunda genel bir düzelme; ciltten içten dışa bir yenilenme sağlıyor. Böylelikle yeniden modellenmiş kolajen dokusuna sahip taze bir cilt ortaya çıkmaktadır.

Uygulamadan sonra cildin iyileşmesi 1-3 gün sürüyor. İlk 2 gün ciltte hafif bir kızarıklık ve ödem gözükebilmektedir. Seans sayısı , cilt sorununa ve hastanın beklentisi doğrultusunda ortalama 2-4 seans aralığındadır.

Op. Dr. Gökhan Haytoğlu
Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı

www.gokhanhaytoglu.com

Yazının devamı...

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.