MODA
GÜZELLİK
AİLE
SAĞLIK

Göz Kamaştıran Trend

Son dönemin en popüler estetik konularının başında göz çevresi estetiği geliyor. ‘’Badem Göz Estetiği’’ adı verilen uygulama ile gözlerdeki ifade; daha canlı, dinamik ve etkileyici hale getirilerek, yaşı ele veren bakışlar gizlenebiliyor ve güzelliği doğrudan etkileyebiliyor.

Çekici gözler, güzellik tanımıyla birebir örtüşür. İlk bakışta yüzde en dikkat çeken organ olan gözler, yaşı hem ele verebilir hem de saklayabilir.

Gelişen estetik tedavilerdeki teknoloji sayesinde genç ve dinamik bakışlar elde edilir ve yaş faktörüne olumlu etkileri olur. Görselliğin giderek daha çok önem kazandığı günümüzde, bakışlar da artık çok daha ön planda. Bakış estetiği 20’li yaşlarda bile artık talep edilir ve uygulanır bir hale geldi.

Peki nedir badem göz estetiği? Neden yapılır?

Gözün iç ve dış yan köşelerine kantus ismi verilir, badem göz estetiği, gözün dış kantusunun daha dışarı ve yukarı doğru çekilerek gözün yeniden şekillendirilmesi işlemidir.

Göz dış kantusunun aşağı doğru olması yorgunluğu ve düşük enerjiyi çağrıştırır. Etkileyiciliğin odak noktası olan gözlerde bu durum istenmeyen bir etkidir. Birçok kişi de bu nedenden dolayı bu operasyonu talep ediyor. Yapılan cerrahinin kısa, basit oluşu ve dokulara zarar vermeyen bir işlem olmasından ötürü de uygulaması giderek artarak yaygınlaşıyor.

Bakışlarınızdaki gençlik ışıltısı

Göz yapısı aşağıya doğru olan insanlar; yorgun, üzgün ve mutsuz görünebilir, kişinin olduğundan daha yaşlı görünmesine neden olan bu sorun badem göz estetiği ile ortadan kaldırılabilir.

Herkesin güzellik anlayışı farklıdır ancak badem göz herkes tarafından tercih edilmekte, hafif yukarıya kalkık, çekik gözler daha güzel kabul edilmektedir. Üstelik badem göz estetiği oldukça minik bir cerrahi uygulamadır.

Göz çevresi bir bütündür

Gözler oldukça hassas bir organ olduğu için bazı kişiler bu operasyona şüphe ile yaklaşabilir ancak badem göz estetiği ameliyatının püf noktaları hastalarla yüz yüze görüşüldüğünde, endişelerini bir kenara bırakabildiklerinde, güzelliklerinin, daha çekici olacaklarının veya göz çevresindeki problemlerden kurtulabilecekleri için güvenle karar verebilirler.

İşlem nasıl yapılıyor?

Endoskopik teknik ile sunulan en büyük fark işlemin kalıcı olması. Ameliyathane koşullarında genel anestezi altında yapılan bu işlem, gözün dış kantusundaki fasya ve kasların dışa ve yukarı doğru gerdirilerek kemik zarına asılmasını kapsar.

Ortalama 1 saat kadar sürer, ömür boyu kalıcılığı olan bu işlem, yaşlanmanın etkilerine bağlı olarak yıllar içerisinde isteğe bağlı olarak tekrar edilebilir. Bilinen kronik bir göz rahatsızlığı olmayan, göz şeklinden şikayetçi olan herkes bu ameliyat için aday olabilir.

Göz çevresinin bir bütün olarak değerlendirilmesi gerekir. Göz kapağı estetiği ile kaz ayaklarının giderilmesi, düşen kaşların kaldırılması gibi işlemler de bu operasyonla birlikte kombine edilir, ifadenin şekillendiği göz bölgesine daha olumlu etkiler sağlayabilir.

İfadelerdeki olumlu değişim özgüven tazeliyor

Badem göz ameliyatı ile üst göz kapağında fazlalık ve sarkma gibi sorunların da giderilebilir. Yapılan bu operasyon yaklaşık bir saat içinde tamamlanır. Bu işlemi tercih eden kişiler, dış görünüşünü doğrudan etkilediğini ve ifadelerindeki olumlu değişikliğin son derece özgüven sağladığını görür.

Badem göz estetiği ile elde edilen değişim sayesinde, kişiler çok daha enerjik, genç ve canlı görünür. Günlük işlerini veya aktivitelerini etkilemeyen, işlemden birkaç saat sonra hastaların taburcu edilir. Bu operasyon sayesinde bakışlardaki derinlik artar ve aynı zamanda bakışların verdiği enerji tamamen olumlu yönde değişir.

Op. Dr. Mirza Fırat

Estetik, Rekonstrüktif ve Plastik Cerrahi Uzmanı

www.mirzafirat.com

Facebook: @opdrmirzafirat

Instagram: @drmirzafirat

YouTube-Mirza Fırat

Yazının devamı...

Boyun Estetiği ile Gençliğinize Kavuşun

Yaşlanmaya bağlı kırışıklık ve sarkmaların en çok gözlemlediği bölgelerden birisi de boyun bölgesidir. Kişiler yüz bakımına karşı ne kadar hassas olsalar da boyun bölgesinin bakımını genellikle ikinci plana attıkları için bu bölge yüzden çok daha hızlı bir şekilde kırışıp sarkabilir.

Boyun bölgesindeki estetik ihtiyacının ilk nedeni zamanın etkileri olsa da hızlı bir şekilde kilo alıp verme, çene kemiğinin geride durması da bu bölgedeki sarkmaların artmasına ve derinin bollaşmasına neden olur. Bu tür durumlarda ise kişinin çehresini değiştirmek, daha genç ve fit bir görünüme sahip olmasını sağlamak için boyun estetiği operasyonuna başvurulur.

Boyun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Boyun estetiğinin nasıl yapılacağı tamamen kişinin ihtiyaçlarına ve beklentilerine göre şekillenmektedir. Bu operasyonda ihtiyaca göre boyun derisi gerilir, fazlalıklar alınır, yağ fazlası varsa alınır ve boyunda iç korse oluşturarak daha fit bir görünüm elde edilir.

Tüm bu işlemler kulağın ön kısmında kulak arkasına kadar devam eden bir kesi açılarak yapılmaya başlanır. Boyun bölgesinde fazlalık yapan, bollaşan ve sarkan deri toparlanır kulak arkasındaki kesiye dikilir. Boyun bölgesinde iç korse yapmak için de çene altından 3 santimetrelik kesiler açılır. Bu kesiler sayesinde serbest kalan boyun bantları birbirlerine dikilir ve bölgenin toparlanması sağlanır. Son olarak da çene kısmına müdahale edilmesi gerekiyorsa bu bölgede germe ve protez işlemi yapılabilir. Boyun estetiği operasyonu sonucunda kişi çok daha genç bir görünüme kavuşur.

Boyun Estetiği Öncesinde ve Sonrasında Yapılması Gerekenler

Operasyon öncesinde düzenli ilaç kullanımı varsa bunu doktora bildirmek ve ilaç kullanımı ile ilgili düzenleme yapmak gerekir. Sigara kullanan kişilerin operasyondan bir ay önce sigarayı bırakması önemlidir. Ameliyattan sonra saç kestirmek gibi işlemler yaptırmak için yaklaşık olarak bir ay beklemek gerektiğinde bu tür işlemler operasyon öncesinde halledilmelidir.

Ameliyat genel anestezi altında yapılır ve yaklaşık olarak 5 saat sürer. Operasyondan sonra 2 gün hastanede kalmak gerekir. Boyun estetiğinden bir gün sonra kulak arkasına koyulan drenler alınır. Bir haftanın sonunda yüzdeki dikişler alınır. Yüzdeki dikişlerin alınmasından 3-4 gün sonra da saç derisinde bulunan dikişler alınır.

Boyun estetiği ameliyatı sonrasında ağır hareketlerden kaçınmak, ani darbelere karşı dikkatli olmak gerekir. Saç tararken ya da makyaj yaparken yumuşak hareketler yapmaya özen gösterilmeli, ağır sporlardan kaçınılmalı, düzenli olarak güneş kremi kullanılmalı ve sauna gibi aşırı sıcak ve nemli alanlarda vakit geçirilmemelidir.

Op. Dr. Mirza Fırat

Estetik, Rekonstrüktif,

Plastik Cerrahi Uzmanı

www.mirzafirat.com

Facebook: /opdrmirzafirat

Instagram: /drmirzafirat

Yazının devamı...

Göğüs Dikleştirme ile Sarkıklara Elveda!

Zaman ve çevresel koşullar nedeniyle göğüslerde sarkmalar oluşabilir. Bu sarkmalar özellikle doğum ve emzirme gibi durumlarda daha da fazla olur. Çevresel ya da genetik nedenlerle göğüsler arasında asimetri ya da farklılıklar da meydana gelmektedir. Göğüs dikleştirme operasyonlarıyla bu farklılıklar da ortadan kaldırılır. Göğüslerde sarkmalar kendi içerisinde sınıflandırılmaktadır. Meme altı çizgisinde olanlara hafif sarkma, meme altı çizgisinden 2-3 cm altında orta dereceli sarkma ve 3 cm’den daha fazla sarkmaların olduğu durumlara ise ileri derece sarkma adı verilmektedir. Sarkma miktarına ve hastanın fizyolojine göre dikleştirme operasyonları da farklılıklar göstermektedir.

Bu operasyonlarda sarkık haldeki meme dokusu tekrardan doğal görünümüne kavuşturulmakta ve meme başı yeniden olması gereken yere çekilmektedir. Operasyon esnasında hangi teknik kullanılırsa kullanılsın, göğüs dikleştirme operasyonu sonrası iz oluşmaktadır.

Meme dikleştirme operasyonu genel anestezi altında yapılmaktadır. Hastadan hastaya göre farklılık gösterse de operasyon süresi yaklaşık olarak 3 saat kadar olmaktadır. Meme hacmi düşük olan hastalarda meme dikleştirme operasyonu ile beraber aynı zamanda protez uygulaması da yapılabilmektedir. Bu şekilde göğüse hacim kazandırılır. Bu şekilde iki operasyonun iyileşme süreci tek bir dönemde gerçekleşir.

Operasyon Sonrası

Göğüs dikleştirme operasyonu sonrası iyileşme süreci hastalar tarafından oldukça rahat geçmektedir. Ameliyat sonrasında ağrı olabilir ancak bu durum ağrı kesici ilaçlar ile atlatılabilir. Bu ağrı ve şişlikler de 1 hafta içerisinde kendiliğinden ortadan kalkmaktadır.

Operasyonda estetik dikişler kullanıldığı için operasyon sonrasında dikiş alımı gerçekleştirilmemektedir. Hastalar yaklaşık 3-4 gün içerisinde sosyal yaşamlarına geri dönebilmektedir. Hastaların ilk bir ay içerisinde ağır sporlardan uzak durması önerilmektedir.

Meme dikleştirme operasyonlarının esas etkileri yaklaşık bir ay sonra ortaya çıkar. Bu süreden itibaren göğsün alt kıvrımı daha doğal bir görünüme kavuşmakta ve operasyon öncesi karar verilen görünüm ortaya çıkmaktadır.

Op. Dr. Mirza Fırat

Estetik, Rekonstrüktif,

Plastik Cerrahi Uzmanı

www.mirzafirat.com

Facebook: /opdrmirzafirat

Instagram: /drmirzafirat

Yazının devamı...

Mutsuz ve Yaşlı İfadenizle Vedalaşın!

Artık adı herkes tarafından bilinen botoks, clostridyum botilinum adlı bakteri tarafından oksijensiz ortamlarda üretilmektedir. Botoksun en büyük özelliği sinir iletimini geçici süreyle bloke ederek kasların uyarılmasını engellemektir. Botoksun etkisi geçicidir ve uzun süreli etki isteyenler için zaman içerisinde tekrarlanması gerekmektedir.

Temel olarak bir toksin olan botoks kırışıklıkları açar ve germe ile kaldırma işlemleri için kullanılır. Botoks uygulaması çok ince uçlu iğneye sahip enjektörler ile deri altına gerçekleştirilir. Derinin dermis tabakasına uygulandığı için sorun direkt olarak ortadan kaldırılabilir. Botoksun etkisi altında bir nevi felç etkisidir. Sinir uçlarının işlevi botoks aracılığı ile askıya alınarak meydana gelen kırışıklıklar ortadan kaldırılabilir.

Botoksun Etkileri

Botoks direkt olarak fiziksel bir etki ederken dolaylı olarak psikolojik etkiler de gösterir. Yüzde ve özellikle alın ile göz çevresinde meydana gelen kırışıklıkların giderek derinleşmesinin önüne geçmek için uygulanan botoks yüzde meydana gelen mutsuz ve yaşlı görünümü ortadan kaldırarak psikolojik de bir rahatlama sağlamaktadır.

Yüz bölgesinde yer alan cildin elastikiyetini kaybederek sarkmaya ve çeşitli çizgiler ortaya çıkmasına neden olması ile görülen bu bozukluklar botoks ile kolay ve hızlı bir şekilde ortadan kaldırılabilmektedir.

Botoksun etkisi geçmeye başladığında uygulama yenilebilmektedir. Üstelik aynı bölgeye ikinci defa botoks yapıldığında uygulamanın kalıcılık süresi daha da artmaktadır.

Botoksun Özelikleri

Botoks tedavisi vücudun birçok bölgesine uygulanabilmektedir. Yüzde kırışıklıkların sıkça meydana geldiği alın bölgesi ve çevresi, burun bölgesi, dudak çevresi, göz altı ve kaz ayakları bölgesi, boyun, mimik çizgileri ve dekolte bölgesi botoks uygulanan bölgelerin başında gelmektedir.

Yaklaşık olarak 20 dakika gibi kısa bir sürede uygulanabilen yöntemin kalıcılığı ortalama olarak 4-6 ay arasında değişmektedir. Bu süreç hastanın kişisel durumuna ve cilt tipine göre farklılık göstermektedir. Gençlik yaşını doldurmuş kadın veya erkek herkese uygulanabilen bu yöntem hamilelik ya da emzirme döneminde tavsiye edilmemektedir.

Hafif bir işlem ve küçük bir iğne ile gerçekleştirildiği için uygulamadan önce botoks yapılacak bölgeye sprey ya da lokal anestezi kremi uygulanmaktadır. Bu sayede kişiler operasyon sırasında herhangi bir acı ya da ağrı hissetmemektedir.

Op. Dr. Mirza Fırat

Estetik, Rekonstrüktif,

Plastik Cerrahi Uzmanı

www.mirzafirat.com

Facebook: /opdrmirzafirat

Instagram: /drmirzafirat

Yazının devamı...

Saç Modelinize Kulaklarınız mı Karar Veriyor?

Yüz bölgesindeki herhangi bir orantısızlık, yüz bütünlüğünü bozuyor. Özellikle de kulakların yüz bölgesine oranla olması gerektiği orantıda olmaması güzelliğinize gölge düşürebilir.

Kulaklarda yaşanan deformite hangi yaşta olursa olsun psikolojiyi olumsuz etkiliyor. Bu nedenle kulakları saklamak için türlü türlü çabalar gösterilmektedir. Bu çabalara örnek olarak saç modellerini gösterebiliriz. Kadınlar; kepçe kulaklarını saklamak için saçlarını sürekli salık bırakmak, saç bandı takmak, kulaklarını saklayacak şekilde ensede saçları toplamak gibi hilelere başvururken, erkekler; saç kesim modellerini kulaklarına göre belirlemektedir.

Kepçe kulaklar, kişinin özgüvenini sarsmaktadır. Kulak kepçesinin yüzle olan orantısızlığından ileri gelen kepçe kulak problemi; doğumsal ya da doğumdan sonra oluşabiliyor. Bu problemler ise kulağın tam ya da kısmi yokluğu, kulak çevresindeki kıkırdak çıkıntıları, buruşuk kulak görüntüsü, sivri kulaklar olarak sıralanabilir.

Özgüven Eksikliğine Yol Açıyor

Kepçe kulak estetiği ile bu problemden kolayca kurtulabilirsiniz. Estetik açıdan etkili sonuçlar veren kulak estetiği ile kulak yüzle uyumlu hale getirilmektedir. Bu ameliyatın 6 yaşına kadar yapılması uygun görülmektedir. Bunun nedeni ilkokul çağlarındaki çocukların birbirlerinin uzuvlarıyla alay etmesi, karşı tarafın kırılıp üzüleceğini düşünemeyecek kadar küçük olmalarıdır. Bu durum ise kişilerde küçük yaşlardan itibaren özgüven eksikliğine yol açmaktadır.

Kulak estetiğinin küçük yaşlardan itibaren yapılması önerilmesine karşın her yaştan insana da uygulanabilmektedir.

Kulak estetiği, küçük yaşlarda genel anestezi altında yapılırken, erişkin çağlarda lokal anestezi ile yapılmaktadır. 1,5 saat süren ameliyatta kulak kepçesi arkasından ip şeklinde bir deri parçasının çıkartılması ile başlar. Kullanılan ipler kendiliğinden eriyebilen özelliktedir. Kendiliğinden eriyen ipler kullanılmadığında ise dikişler bir hafta içerisinde alınmalıdır.

Operasyon Sonrası

Oldukça kolay yöntemlerle yapılabilen ve estetik açıdan etkili sonuçlar veren kulak estetiği ameliyatı sonrasında kulağın dış etkenlerden korunabilmesi için iki hafta süreyle sıkı bir bandajla korunması gerekmektedir.

Çocuklar ve erişkinler ameliyattan birkaç saat sonra rahatça ayağa kalkıp dolaşabilir. Ameliyattan sonra şekillenmeyi ve iyileşmeyi kolaylaştırmak için hastanın başı sarılır. 2-3 gün sonra sargı çıkarılarak daha hafif bir pansuman yapılır. Bu sargıların da çıkarılmasından sonra özellikle geceleri kullanmak üzere kafa bandı veya tenisçi bandı önerilir. Erişkinlerin çoğu işlerine aşağı yukarı 10 gün içinde dönebilir. Çocuklar yaklaşık 7 gün sonra okula gidebilir, ancak aktivitelerde dikkatli olmaları gerekir.

Op. Dr. Mirza Fırat

Estetik, Rekonstrüktif,

Plastik Cerrahi Uzmanı

www.mirzafirat.com

Facebook: /opdrmirzafirat

Instagram: /drmirzafirat

Yazının devamı...

Yağlarla Mücadelede En Etkili Silah: Liposuction!

Diyet, spor, sağlıklı beslenme ile bölgesel fazlalıklardan kurtulmak için uzun bir süreç ve sağlam bir irade gerekiyor. Yemek kültürü oldukça gelişmiş olan bir toplumda iradeye sahip çıkmak bir hayli güç oluyor. Güçlü bir irade olsa bile uzun süreç gerektirmesi sancılı bir hal alabiliyor.

Yaza formda girmek ve bölgesel fazlalıklardan kurtulmak için sarf ettiğiniz çabadan tatmin edici sonuç alamayanlar için liposuction oldukça etkili sonuçlar doğuruyor. Üstelik vücudumuzun rejime dirençli bölgelerinde meydana gelen yağlanma, hoş olmayan görüntülere yol açmasının yanı sıra psikolojiyi de olumsuz etkiliyor.

İstenmeyen Yağlardan Kurtulmak Zor Değil!

Hem psikoloji hem de fiziğinizi olumsuz etkileyen bölgesel yağlanmalardan liposuction ile kurtulabilirsiniz. Bu işlem için yağ alınan bölgeye tümesan dediğimiz ağrı kesici ve kanamayı azaltıcı özelliği olan sıvı verilir sonrasında yağlar çekilir. Bu yağların çekilmesi için çeşitli teknikler mevcuttur. Bunlar; klasik liposuction, power asisted(motor yardımlı) liposuction, lazer liposuction veya vaser liposuctiondır.

Gelişen teknolojiye paralel olarak istenmeyen görüntülerden kurtulmakta bir hayli kolaylaşıyor. Bölgesel yağları vücuttan cerrahi bir operasyonla uzaklaştırma ve vücuda şekil verme uygulaması liposuction; kalça-basen, göbek-mide, çene altı (gıdı), boyun, kollar, diz çevresi ve bacaklar hatta memelerdeki yağların alınmasında gözle görülür sonuçlar sağlıyor.

İşlem Nasıl Yapılıyor?

Göbek deliği kasık gibi gizli bölgelerden yapılan 2-3 mm’lik kesilerle yağlar çekiliyor. Dolayısıyla izli bir ameliyat değildir diyebiliriz. Liposuction yapılan bölgenizdeki yağ hücrelerinizin sayısı azaldığından ameliyat sonrası dönemde bu bölgeden yağlanmanız daha zor olacaktır ve bu etkisi ömür boyu kalıcıdır.

Liposuctionun güvenilirliği uygun cerrahi teknik ve ekipman varlığı, uygun ekipman seçimi en önemlisi de cerrahın tecrübe ve donanımına bağlı olarak değişmektedir. Şeker hastalığı olan, obez veya ek kronik hastalıkları bu ameliyata uygun değildirler.

Operasyon sonrası ilk pansuman esnasında bile gözle görülen sonuçlar almak mümkün. Spora ve diyete direnç gösteren yağları liposuction ile vücudunuzdan atabilirsiniz. Ama yukarı da da belirttiğimiz gibi her hasta liposuction olamaz. Liposuctiona uygun aday olup olmadığınız operasyonun en önemli kısmı diyebiliriz.

Operasyon sonrasında her geçen gün vücudunuz şekil alacaktır. Ancak son şeklini alması 3-4 ayı bulabilir.

Op. Dr. Mirza Fırat

Estetik, Rekonstrüktif,

Plastik Cerrahi Uzmanı

www.mirzafirat.com

Yazının devamı...

Burnunuz Yüzünüzle Orantılı mı?

Burun, yüzün merkezi olarak kabul edilir. Bu nedenle profili belirleyen en önemli organlardan bir tanesidir. Burun karakteristik özelliği nedeniyle yüz ifadesini de etkilemektedir.

Burun estetiği tüm dünyada en sık yapılan estetik operasyonlardan bir tanesidir. Bu yüzden burun ameliyatı sağlık açısından ne kadar önem taşıyorsa estetik ve doğal görünümü de bir o kadar önemlidir.

Özellikle son zamanlarda artarak popülerleşen Selfie estetiğe de estetik operasyonlara yansımıştır. Selfie’nin estetiğe yansımasından en büyük payı ise burun ameliyatları almaktadır. Çünkü burnun yüz bütünlüğüne uyum sağlaması fotoğraflarda da belirleyici olmaktadır.

Doğru Açıyı Yakalayın

Burnunun şeklini beğenmeyen ve/veya yüzüne orantısız bulan kişiler genellikle burnunu kamufle edebilecek açılar ayarlayarak kadraja dahil olmaktadır.

Burun özgüveni de doğrudan etkilemektedir. Güzellikte belirleyici faktör olan burun, yüz anatomisiyle de uyumlu olması gerekmektedir. Burnunun yüzüyle uyumlu olmadığını düşünen kişiler, zaman zaman özgüven problemi yaşayabilirler. Bu durumda devreye rinoplasti yani burun estetiği girmektedir.

Kemik gelişimini tamamlamış olan kadınlarda 16, erkeklerde ise 17 yaşından sonra burun estetiği yapılabilir. Ancak 18 yaşını doldurmadan yapılan tüm estetik operasyonlarda ebeveyn onayı alınması gerekmektedir. Burun şeklinden memnun olmayan, şikayet eden ve nefes problemi yaşan herkes burun estetiği ameliyatı için uygun adaylardır.

Kişiye Özel Olarak Planlanıyor!

Burun estetiğinde, burnunuz yeniden şekillendirilebilir. Bununla birlikte küçültme büyültme ameliyatları ve burun ucunun veya kemerinin şekli değiştirilebilir, burun deliklerinin genişliği daraltılabilir veya burunla üst dudak arasındaki açı değiştirilebilir. Aynı zamanda doğumsal veya yaralanmaya bağlı bir şekil bozukluğu düzeltilebilir ya da nefes alma problemleri giderilebilir.

Her burun ameliyatı kişiye özel olarak planlanmaktadır. Herkesin yüz yapısı farklıdır. Bu nedenle her burun, her yüz ile orantılı olmayabilir. Burun ameliyatında doğallığı yakalamak önemlidir. Bu nedenle estetik planlama yapılırken, taklitten ziyade özgünlük ön planda olmalıdır.

Bu noktada estetik cerrahın görüşleri, yüzünüze en yakışacak burun şekli konusunda size yönlendirici olacaktır. Sonuç olarak hasta ve cerrah arasındaki güzel ve gerçekçi bir iletişim sonucu hemfikir olunup ameliyat planlaması yapılır. Ameliyat öncesi planlamada simülasyon çalışmalarının çok faydalı olduğunu düşünüyorum.

Yazının devamı...

Popo Estetiği ile Dolgun ve Kalkık Hatlara Sahip Olabilirsiniz

Kavurucu sıcakların gelmesi ve deniz sezonunun açılmasıyla birlikte vücut özellikle de popo bölgesindeki istenmeyen görüntüler de ortaya çıkmaya başladı. Portakal görünümü, çatlaklar ve sarkıklık, kişinin özgüvenini olumsuz yönde etkileyebiliyor.

Kadın vücudunu erkek vücudundan ayıran üç uzuv vardır. Bunlar; meme, bel oyuntusu ve popodur. Üstelik bu uzuvlar çekiciliğin de simgesidir.

Estetik algı ve kaygılar kişiden kişiye, kültürden kültüre değişse de belirli ölçütler evrenseldir. Bu ölçütlerin başında ise kalkık, yuvarlık hatları olan popo geliyor. Güzelliğe değer veren tüm kadınların hayalidir aslında böyle popoya sahip olmak. Böyle bir popoya sahip olmanın yolunun spordan geçtiğini söyleseler de; spor bazı durumlarda yeterli olmayabiliyor. Üstelik uzun bir süreç gerektiriyor.

Vücut ile orantılı, basenlerin çok geniş olmadığı, bel ve kalça ayrımı belirgin, dik, şekilli, dolgun, yuvarlak hatlara sahip popo estetik olarak kabul edilmektedir. Estetik olmayan ve şekilsiz olduğunu düşündüğünüz bir kalça görüntüsüne sahipseniz ve bu durum sizi rahatsız ediyorsa; popo estetiği ile yepyeni bir görüntüye sahip olabilirsiniz. Üstelik bu görüntünüz ile giydiğiniz kıyafeti de daha iyi taşıyabilirsiniz.

Hangi Teknik Bana Göre?

Vücudunda fazla yağlanması olmayan kişilerden yeteri kadar yağ elde edilemeyeceği ve bu nedenle şekillendirmede istenilen sonuç sağlanamayacağı için popo protezi önerilmektedir.

Vücut yağlanması yeterli düzeyde olan hasalar için bel, karın, uyluk gibi bölgelerden yağ alınarak, poponun üst kısımlarına enjekte edilir. Bu şekilde liposuction işlemiyle bel oyuntusu da kazandırılırken, popo bölgesinde istenilen şekil de sağlanmış olur.

Aşırı kilo alıp verme durumu olan hastalarda kalça bölgesinde belirgin sarkma oluştuğu için klasik germe operasyonu gerekmektedir. Böylece daha kalkık ve gergin görünümlü popo elde edilebilir. Bu ameliyat izli bir ameliyat olup bel hattı boyunca bir kesi gerektirmektedir.

Yine de sizin için en uygun tekniği doktorunuzla konuşup karar vermenizde yarar olacaktır.

Ameliyat esnasında yağlar ya da protez kalça kemiğinin üzerine konduğu için oturup kalkma gibi fiziksel aktiviteler rahatlıkla yapılabilir.

Ameliyatın ardından hastanede bir gün istirahat yeterlidir. Kombine ameliyat şeklinde uygulanmışsa liposuction yapılan bölge sayısına göre 2 gece istirahat de gerekebilmektedir.

Op. Dr. Mirza Fırat

Estetik, Rekonstrüktif,

Plastik Cerrahi Uzmanı

www.mirzafirat.com

Facebook: /opdrmirzafirat

Instagram: /drmirzafirat

Yazının devamı...

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.