MODA
GÜZELLİK
AİLE
SAĞLIK

Yüz tipine göre makyaj önerileri

Makyaj yaparken genellikle en son trendleri ve moda renkleri takip ederek, kişiliğimizi yüzümüze ve makyajımıza yansıtmış oluruz. Fakat bunu yaparken sosyal statümüz, saç rengimiz, göz rengimiz ve yüz şeklimizi de dikkate almalıyız. Bu nedenle sizin yüz şeklinize göre yapacağınız makyajın püf noktalarını buradan paylaşmış olacağım.

Oval yüz

Genellikle birçoğumuzun sahip olduğu yüz şeklidir. Yanaklarda genişleyip çeneye doğru incelen yapıdadır. Oval yüz hiçbir şekilde düzeltme gerektirmeyen tek yüz şeklidir. Genellikle diğer yapıdaki yüzlere de ovale yakın olabilmesi için işlem uygulanır. Sadece köşelerden ve keskin çizgilerden uzak durulmalıdır, makyaj esnasında yapılan tüm işlemler oval hareketlerle yapılmalıdır.

Yuvarlak yüz

Yuvarlak yüzlere makyaj yaparken daha iyi sonuç alınabilmesi için mutlaka yüzün dış bölümlerine ürün uygulanmalıdır. Kullanılan ürünü içe doğru değil tamamen dışa doğru yaymak gerekir. Elmacık ve çene kemikleri daha belirgin durmalıdır, bunun için kemikli bölgelere daha yoğun kontür uygulanabilir. Yuvarlak yüzlerde dikkatin orta bölümde olması gerekmektedir bu nedenle kullanacağınız ruj rengini çok canlı seçebilir ve göz makyajınızı daha çekik kullanabilirsiniz.

Kare yüz

İsminden de anlaşıldığı üzere çok keskin bir kemik yapısına sahip yüz şeklidir. Bu yüz tipi için yapmamız gereken tek şey yüz ifademizi yumuşatmak olacaktır. Bunun için sertlik katan açıları ortadan kaldırıp yumuşak bir ifade vermemiz gerekir, yüzün orta bölümüne dikkat çekmek için canlı renklere yoğunlaşıp gözün dış kısmı ve yanak kemiğine doğru bolca aydınlatıcı uygulamamız gerekmektedir. bu sayede hem daha doğal hemde daha fresh görünüm olacaktır.

Uzun yüz

Öncelikle yüzdeki düz görüntüyü gidermemiz gerekmektedir. Uzunluk alın ya da çene bölümünün genişliğinden veya burun dudak arasındaki genişlikten kaynaklanıyor olabilir. Daha az dikkat çekmesi için doğru gölgeleme yapılması gerekmektedir. Kaşlar, gözler ve dudakların yatay boyanması daha iyi sonuç verecektir. Kakül ya da perçem kullanırsanız eğer uzun yüz ifadesini tamamen ortadan kaldırmış olursunuz. Uzun yüzlerde boyama ve gölgeleme işlemlerinin genellikle yatay uygulanması gerekmektedir, sebebi ise yüze enine doğru çekilmiş bir görüntü vermek istememizdir.

Üçgen yüz

Üçgen yüzlerde alın bölümü dar, çene bölümü geniş olur. Tabi bu durum kemik yapısına göre tam terside olabilir. Bu nedenle alın bölümünü ortaya çıkarmak için açık renk fondöten kullanmak ve çene bölümünü geri çekmek için koyu renk fondöten ile gölgelendirme yapmak gerekmektedir. Allığı ise elmacık kemiğimizin tam üzerine yuvarlak bir şekilde uygulamamız gerekir. Köşeli ve keskin hatlardan kesinlikle uzak durmalıyız.

Özge Özbey

Yazının devamı...

Doğru makyaj nasıl yapılır?

7 Adımda Doğru Makyaj

Öncelikle makyajda doğru teknik kullanılmazsa, güzel olmak bir yana güzelliğinizi bile gölgeleyebilirsiniz. Bu sebepten dolayı önce kendinize neyin yakışıp neyin yakışmayacağını bilmeniz gerekiyor, tıpkı kıyafet seçiminiz gibi.

-Doğru makyaj için öncelikle cildinizin zeminini hazır hale getirmeniz gerekir. Bunun için cildinizi temizleyip ölü derilerden arındırmalısınız.

-Cildinizi arındırdıktan sonra cilt tipinize uygun nemlendirici kullanarak cildinizin makyaj altında sağlıklı görünmesini sağlamalısınız.

-Artık fondöten kullanımına geçebilirsiniz. Fondöteni nemli bir sünger yardımı ya da sık kılları olan fırça yardımı ile yüzünüzün tamamına boyun altıda olmak üzere iyice yedirmeniz gerekir. Eğer bu uygulamayı aydınlık bir alanda yaparsanız dışarı çıktığınızda ya da ışıklı ortamlarda çene altı ve yüz arasındaki eşitliğide görmüş olacaksınız.

-Eğer cildiniz yağlı veya karma ise fondötenden sonra transparan yada çok ince yapılı bir pudra kullanarak yüzünüzdeki işlemleri sabitleyebilirsiniz. Fakat kuru bir cilt yapısına sahipseniz kesinlikle pudradan uzak durmalısınız, aksine daha çok su bazlı cildinizi sağlıklı ve canlı gösterecek ürünler kullanmalısınız. Örn; krem allık, krem aydınlatıcı, krem ya da sıvı highlighter gibi.

-Makyajınızın temelini oluşturduktan sonra sıra gözlerde. Bu adım için yapacağınız tek şey göz şeklinize göre doğru ürünleri kullanmak olacaktır. Eğer göz kapaklarınız düşük ise eyelinerdan uzak durmalısınız ya da göz kapaklarınız sarkık ise sedefli, parlak, simli farlardan uzak durmalısınız. Çünkü bu adım göz kapaklarınızı hem kırışık hemde yaşlı gösterecektir. Daha çok nude renkler ve mat farlardan yana kullanmalısınız tercihinizi.

-Allık sürerken fırça seçiminize çok dikkat etmeliniz. Genellikle yumuşak tüylü ve kıl yapıda olan fırçaları tercih etmelisiniz. Allığınızı gündüz açık tonlarda gece ise daha koyu tonlarda kullanmalısınız. Hafif tebessüm ederek sadece yanak bölgenizi renklendirin elmacık kemiklerinizi doğal bırakmaya çalışın.

-Dudaklarınıza ürün uygulamadan önce lipbalm kullanarak güzelce nemlendirilmesi sağlanmalı. Renk tercihinize göre dudak kalemi kullanarak dudak çizginizi çerçeveleyip daha sonra ruj veya gloss uygulamasına geçebilirsiniz, böylelikle hata yapma şansınız çok daha az olacaktır.

Özge Özbey

Umarım yazım faydalı olmuştur, güzelleşmek dileğiyle.

Bana ulaşabileceğiniz sosyal medya hesaplarım;

Snapchat: ozgemir90

İnstagram: https://www.instagram.com/osqemir/

Facebook: https://www.facebook.com/osqemir.atayurt

Yazının devamı...

2016 Yılı’nın En Popüler Makyaj Trendleri

Top 6 makyaj listesi

Primer (makyaj bazı) : Makyaj öncesi cildimizi makyaja hazırlayan aynı zamanda daha da kalıcı olmasına yarayan üründür. Yağlı ve karma ciltler için olanı mevcuttur. Kendi cilt tipinize göre dilediğinizi kullanabilirsiniz.

Kontür (yüz boyutlandırma yöntemi) :Aydınlatıcı (highlighter) ve kapatıcılarla (bronzer/concealer) yapılan bir makyaj tekniğidir. Yüzün belirli kısımlarını aydınlatıp, kemikli olan kısımlarını ise gölgelendirerek yüz hatlarını belirginleştirme, küçültme ya da öne çıkarma işlemine yüz kontürlemesi denilmektedir.

Highlight (aydınlatma yöntemi) : Aydınlatıcı yüzünüze ışığın doğal olarak vurduğu bölgeleri belirginleştirmek için kullanılan bir makyaj hilesidir. İçerisinde hafif ışıltılar bulundurur. Sıvı ve pudra olarak 2 çeşidi vardır. Sıvı olanı daha kalıcıdır. Genellikle elmacık kemiklerinin üzerine ve dudak üstü, burun üstü gibi yerlere de aydınlık vermek amacı ile kullanılır.

Kaş şekillendirme: Kaşlarınızın doğallığını kaybetmeden, şekillendirip daha belirgin ve daha dolgun kaş yapısı elde etmeye kaş şekillendirme denir.

Baking (makyajı pişirme yöntemi) : Yüz makyajımızda kontürleme işlemimizi bitirdikten sonra, transparan pudramızı aydınlatma yaptığımız yerlere sürüp 5-10 dk bekletiyoruz. İşte bunun adı ‘Baking Makeup’. Peki, neden pudrayı bir süre ciltte bekletiyoruz? Çünkü kendi vücut ısımız ve cildimizdeki yağ makyajımızın rengini ve dokusunu değiştirir. ‘Baking’ işlemi ise tam bu noktada bize yardımcı oluyor, çünkü o bekletme sırasında baz makyaj cilt ile daha iyi bütünleşiyor, pudra içindeki mineraller sayesinde fazla yağı emiyor, daha mat bir görüntü sağlıyor ve sonuç çok daha kalıcı bir makyaj.

Fix plus (makyajı sabitleme yöntemi) :Genellikle yağlı ciltlerin sürekli makyaj tazeleme gibi bir çabası vardır. Çünkü ciltteki fazla yağ, makyajın en alt tabakasındaki fondöteni kusar ve bu nedenle sürekli pudra ile sabitlenmesi gerekir. Fakat öyle kurtarıcı bir ürün çıkardılar ki piyasaya ‘sabitleyici sprey’ hemen hemen her markada var artık. Makyajınızın tamamını bitirdikten sonra cildinize gezdirmeniz yeterli. Hem gün boyu kalıcılığını koruyor hemde makyajınızın yağlanarak cildinizden akmasını önlüyor.

Umarım yazım faydalı olmuştur, güzelleşmek dileğiyle.

Bana ulaşabileceğiniz sosyal medya hesaplarım;

Snapchat: ozgemir90

İnstagram: https://www.instagram.com/osqemir/

Facebook: https://www.facebook.com/osqemir.atayurt

Yazının devamı...

Turunculaşan Küllü Saç Renginize Evde Pratik Çözüm

Herkese tekrar merhaba,

Artık kozmetik alanında ülkemizde oldukça zengin ürün içeriğine sahip, aynı şekilde yurtdışında olan ürünlere de erişimimiz bi okadar kolay, fakat bazı durumlarda ürün çeşitliliğide pek faydalı olmuyor. Dilerseniz asıl konuya geçelim hemen.

Benim saçlarım normalde küllü kumral, aylık düzenli olarak dip boyam geldikçe saçımı herhangi bir markanın 8,1 ve 9,1 boya rengini karıştırarak boyuyorum. Ne yeşilimsi ne grimsi son derece natürel küllü kumral bir saç rengi elde ediyorum. Fakat her ay saçımı boyamak hem saç tellerime zarar vermeye başladı, hem de dökülmesine neden oldu. Bu üzücü duruma bir çare ararken mor şampuanın varlığından haberdar oldum ve gidip hemen aldım. Ben normalde silver gri ve beyaz sarı saçlar için parlaklık veren mor şampuandan kullanıyordum. Bu şampuan ile hafta da 1 kez saçınızı yıkamanız yeterli, akan ve turunculaşan saçlarınızın rengini, anında toparlayarak boyadığınız ilk günkü etkiye ulaştırıyor. Ta ki dip boyanız gelene kadar, saçlarınız kesinlikle boya istemiyor. Fakat ürün şampuan kategorilerine göre oldukça pahalı. E biliyorsunuz artık her şeyi evde kendimiz yapar olduk. Özellikle DIY (kendin yap) projeleri oldukça revaçtayken. Bende evde kendim neden yapmıyorum deyip denemek istedim ve denedimde. Öncelikle ihtiyacımız olanlar, kullandığınız herhangi bir markaya ait şampuan ve artık her yerde bulabileceğiniz kot boyası.

Şimdi gelelim yapılışına;

Şampuanın içine sadece yarım pompa kadar saç renklendirmesine yarayan kot boyasını (mor renk ya da koyu lacivert) damlatıyoruz. Ardından şampuan morlaşana kadar çalkalıyoruz, eğer plastik bir kabın içerisinde yapıyorsak, renk koyu mor olana kadar iyice karıştırıyoruz. işte bu kadar mor şampuanımız hazır haftada bir kere olmak şartıyla denemenizi tavsiye ediyorum. Eminim çok memnun kalacaksınız.

Umarım yazım faydalı olmuştur, güzelleşmek dileğiyle.

Bana ulaşabileceğiniz sosyal medya hesaplarım;

Snapchat: ozgemir90

İnstagram: https://www.instagram.com/osqemir/

Facebook: https://www.facebook.com/osqemir.atayurt

Yazının devamı...

En yeni trendimiz makyaj yağı, peki nedir bu makyaj yağ’ının sırrı?

Cilt bakım yağı nedir? Hangi amaçla kullanılır?

Bakım yağları, cilt çeşitlerine göre değişkenlik gösterebilen yağlardır. Makyaj öncesi cildi sağlıklı kılmak adına ya da kusurlu ciltleri iyileştirmek adına kullanılan pek çok yağ çeşidi vardır. Bunlardan sizin için en etkili olabilecek 5 bitkisel yağı paylaşacağım, eminim çok yararlı olacak özellikle problemli ciltler daha da çok sevecek bu yağları, hemen anlatmaya başlıyorum o halde;

Makyaj öncesi tertemiz hazırlanmış bir cilt isteriz ki makyaj yaptığımızda kusurlarımız değil makyajımız çıkmalı ön plana o zaman ne yapıyoruz ilk önce kusurlarımızdan kurtuluyoruz.

Cilt için en etkili 5 bitkisel yağ (oil)

Güvercin ağacı yağı: Cildinizi iyileştirir, nemlendirir (derinlemesine nüfus ederek suyu tespit eder),yumuşatır ve düzgünleştirir. Bunun yanı sıra deriye esneklik kazandırır rahatlatır, tahrişleri iltihapları ve yaraları yok etmesiyle bilinir.

Okaliptüs yağı: Yağ bezlerini normalleştirir, cilt gözeneklerini beyazlatır ve daraltır, drenaj (vücutta oluşan zararlı sıvıyı boşaltma işlemi) fonksiyonlarını da iyileştirir ve böylece siyah noktaların oluşumunu engellemiş olur.

Jojoba yağı: Ciltteki kırışıklıkları gözle görülür şekilde düzleştirir, cildi gerer, yeniler, yumuşatır ve nemlendirir. Ciltteki kabarıklıkları da düzeltir. Jojoba yağı yüzü gerer ve aynı zamanda yumuşattığı içinde pürüzsüz ve kadifemsi bir doku kazandırır.

Biberiye yağı: Cildinizin derin temizliği için etkili bir yağdır.Aktif maddeler deriye derinlemesine işleyerek kir ve zararlı maddelerden arındırır.Siyah noktalar ve yağbezleri ile etkili şekilde mücadele eder.

Aloe vera yağı:Ölü deri hücrelerinin temizlenmesi için faydalıdır. Aloe Vera sağlıklı maddelerin etkili yayılmasına ve cilde işlemesine yardımcı olma kapasitesine sahiptir. Bu bitki yağı yüzdeki pigmentasyonun yoğunluğunu azaltır ve koyu bölgelerin rengini açar. Aynı zamanda kırışıklık karşıtı kremlerde, cilt kremlerinde, rujlarda, makyaj ürünleri ve yüz maskelerinde ve neredeyse tüm cilt bakım ürünlerinde kullanılır.

Şimdi yapmanız gereken tek şey, sizin için faydalı olabileceğini düşündüğünüz yağlardan bir karışım (mix) yapmanız ve hazırlamış olduğunuz bu karışımı, makyaj öncesi ya da günlük cilt bakımı rutinlerinizde kullanmanız. Karışımınızın hoş kokmasını arzu edersiniz lavanta, portakal ve vanilya gibi yağlardan destek alabilirsiniz.

Size ufacık bir tüyo aydınlatmak istediğiniz bölgelere, yağ uygulayıp üzerine aydınlatıcı (highlighter) uygularsanız, daha mükemmel bir sonuç alabilirsiniz. Böylece makyajınızın kalıcılığını da arttırmış olursunuz. Aynı şekilde ruj öncesi dudaklarınızı da nemlendirebilirsiniz, böylece daha pürüzsüz görünüme sahip olursunuz.

Umarım yazım faydalı olmuştur, güzelleşmek dileğiyle.

Bana ulaşabileceğiniz sosyal medya hesaplarım;

Snapchat: ozgemir90

İnstagram: https://www.instagram.com/osqemir/

Facebook: https://www.facebook.com/osqemir.atayurt

Yazının devamı...

Güzellik iksirine varmısınız?

Bebek gibi yumuşacık, aknelerin sivilcelerin olmadığı pürüzsüz bir cilde sahip olmayı kim istemez ki.

O kadar basit bir yöntem sunucam ki sizlere, cildiniz yeni doğmuş bebek gibi tertemiz olacak. Bütün aknelerden, siyah noktalardan, cilt altında birikmiş olan yağlardan kurtulmuş olacaksınız.

Aslında bu yöntem uzak doğuda özellikle Kore’de oldukça popüler bir yöntem olarak kullanılsa da bizim ülkemizde hala kullanılmamakta yosun maskesi olarak ismi geçiyor fakat doğru yapıldığı hakkında tereddütlerim var çok uzatmadan hemen bu mucizevî maskenin detaylarını anlatmak istiyorum sizlere…

-Maskenin yararları;

Yosun maskesi antioksidan özelliğe sahiptir, dolayısıyla cildi toksinlerden arındırır.Genç yaşlarda ciltteki yağ salınımı fazla olduğu için akne (sivilce) problemleri yaşanabilir. Bu sorunun giderilmesi içinde sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Anti-aging özelliği sayesinde cildin genç kalmasına ve gençleşmesine yardımcı olur.

Yüksek oranda E vitamini içerdiği için nemlendirici özelliği vardır, yaşlanmanın etkisiyle ciltte kuruma ve buna bağlı olarak meydana gelen sarkmalarıda tedavi ettiği kanıtlanmıştır. Şimdi geçelim maskemizin yapımına…

-Maske için gerekli malzemeler;

2 su bardağı su

1 ölçek yeşil çay (toz halinde)

1 ölçek sea kelp (kelp tozu,yosun tozu)

2 ölçek agar agar tozu (kıvamlaştırıcı toz)

Kelp tozu: Düşük sodyum içeren fakat “tuzlu” bir tadı olan, soğuk okyanus sularında yaşayan bir deniz yosunu türüdür. Toprakta bulunmayan ve deniz suyunda bulunan bütün mineralleri ve iyodu taşıyan kelp özellikle potasyum, demir, B6 vitamini, riboflavin, lif, omega 3 ve omega 6 açısından zengindir. Aktarlarda bulabilirsiniz.

-Maskenin yapılışı;

2 su bardağı suyu kabarcıklar oluşuncaya dek kaynatın. Ocaktan almadan üzerine 1 ölçek yeşil çay,1 ölçek kelp tozu, 2 ölçek agar agar ekleyerek kıvam alıncaya dek hızlıca karıştırın. Puding kıvamına gelince ocaktan alıp hafifçe soğutun, ılık bir şekilde yüzünüze tabaka halinde uygulayın, bol uygulamaktan kaçınmayın. Boyun bölgenize kadar bir spatula yardımıyla karışımı bocalayın, yüzünüzde yaklaşık 20 dk kadar bekletip kuruduğundan emin olunca hafifçe mimik hareketleri ile maskeyi kalıp halinde yüzünüzden çıkarın. Şimdi aynadaki yansımanıza bir bakın eminim buna siz bile inanamıycaksınız.

Yağlı ciltler 2 haftada bir, kuru ve normal ciltler ise haftada 1 olmak üzere uygulayabilirler maskeyi.

Umarım yazım faydalı olmuştur, güzelleşmek dileğiyle…

Bana ulaşabileceğiniz sosyal medya hesaplarım,

Snapchat: ozgemir90

İnstagram: https://www.instagram.com/osqemir/

Facebook: https://www.facebook.com/osqemir.atayurt

Yazının devamı...

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.