MODA
GÜZELLİK
AİLE
SAĞLIK

Petunya Çiçeği Bakımı

Petunya Solanacear ailesinden bir çiçekli bitkidir. İlkbahardan çok soğuklara kadar çiçek açan petunyalar birkaç çeşitte bulunabilir. Büyük çiçekli, çok çiçekli, küçük çiçekli ve zemin kaplayıcı olarak 4’e ayrılan petunyalardan bazıları katmerli petunya olarak da bilinir.

Petunya çiçeği bakımı

Petunya çiçeği için en önemli şeylerden biri alan tercihidir. Petunyalar saksılara dikilebileceği gibi zeminde, köşelerde ve askıda da yetiştirilebilir.

Petunya bakımı konusunda bir diğer önemli nokta da güneş ışığıdır. Petunya çiçeği bakımı yaparken petunyanızın günde en az 6 saat güneş aldığından emin olun.

Petunya çiçeğinin bakımı konusunda tuz çok önemlidir. Petunyalar tuzu çok sever. Bu nedenle ortam iyice kuru olmalıdır. Petunyalar için gereken tuzu gübreler aracılığıyla da karşılayabilirsiniz.

Petunya filizi ve tohumu dikimi

Petunya tohumu veya petunya filizi ile petunya çiçeğinizi çoğaltabilirsiniz. Petunya tohumu filizlenme süresi 8-10 haftadır. Bu nedenle sabır önemlidir. Tohumları kabın üzerine iyice saçın. Petunya tohumu filizlendiğinde bahar aylarında uygun bir yere dikebilirsiniz. Petunya çiçekleri filizleri arasında 15-20 santim mesafe bırakmayı unutmayın.

Petunya bakımın için sulama da elbette önemlidir. Belirli aralıklarla ve sıkça sulamak yeterlidir.

Petunya çiçeği budaması

Petunya çiçeğini budarken ölen bitkileri ve uzayan otları kesebilirsiniz. Petunya çiçeğini budamazsanız otlar ve gereksiz olanlar petunyanın minerallerine ortak olur ve bitkinin gelişimini olumsuz etkiler.

Pratikse

Facebook | Instagram

Yazının devamı...

Kalanşo Bakımı ve Çoğaltılması

Her yerde gördüğümüz bir çiçek olan Kalanchoe çiçeğinin Türkçesi Kalanşo. Sukulent ailesinden bir bitki olan Kalanşo çiçeği bakımı ve çoğaltılması ile ilgili bilgileri araştırdık.

Kalanşo çiçeği nasıl bir çiçek?

Kalanşo çiçeği Afrika ve Asya kökenli tropik bir bitki. Kalanşo türlerinin çoğu Madagaskar’da bulunuyor. Bakımı ve çoğaltılması çok pratik bir çiçek olan Kalanşo, minik çiçekleri ile evinizi renklendirecek bitkilerden.

Kalanşo bakımı nasıl yapılır?

Kalanşo bakımı son derece basit bir çiçektir. Orta derece sıcaklık sever. Güneş ışığı alan bir yerde bakılmalı ancak direkt güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Düzenli sulamayı ihmal etmemek gerekir. Toprağı kuru ise spreyleme veya yavaş yavaş su dökme yapabilirsiniz. Ayda 1 defa gübrelemek önemlidir. Kalanşo çiçekleri veya yaprakları kurur ise budama makası ile hasar vermeden kesip alın.

Soğuk havayı sevmeyen Kalanşo çiçeği yazın gölgede, kışın güneş alan bir yerde bakılabilir. İdeal sıcaklığı 10-12 derece arasında olan bir bölge uygun olacaktır.

Yılda bir kez besin takviyesi vermeniz yeterlidir. Orkide bitki besinini Kalanşo için de kullanabilirsiniz.

Kalanşo sulama sıklığı nedir?

Kalanşo çiçeğini kışın haftada 1 gün yazın ise haftada 2 gün sulamanız yeterlidir. Toprak tamamen kuruduğunda bu sıklıktan daha fazla da su verebilirsiniz. Ölçütünüz toprağın kuruluğu olmalıdır. Kalanşo sulaması için kullanacağınız suyun 1-2 gün dinlendirilmesi olması çiçeğin gelişimi için önemlidir.

Kalanşo çoğaltma yöntemleri

Kalanşo bitkisi suda veya direkt toprakta çoğaltılabilir. Bir dalını kırıp suda bekleterek köklendirebilirsiniz. Köklendikten sonra toprağa ekebilirsiniz. Kalanşo bitkisi tek bir yapraktan bile çoğaltılabilir. Kırılan Kalanşo dalını direkt olarak toprağa da ekebilirsiniz. Dalı direkt toprağa ekecekseniz ekmeden önce 2-3 gün kağıt havlu üzerinde bekletin. Bu sayede kırılan yerdeki yaranın iyileşmesini sağlayacaksınız.

Pratikse

Yazının devamı...

Nergis Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Nergis çiçeği çoğaltma işlemi için nergis soğanı kullanılabilir. Nergis çiçeği çoğaltma yöntemlerini inceleyelim.

Nergis çiçeği 3 yöntem ile çoğaltılabilir.

1. Eski soğanla nergis çiçeği çoğaltma

Nergis çiçeği soğanı, nergis çiçeği tamamen kuruduğunda topraktan sökülür. Kuru gazete kağıdına sarılan nergis soğanı ertesi yıl için bekletilir. Nergis soğanı ne zaman dikilir diye soranlar için cevap sonbahar aylarıdır. Nergis çiçeği tamamen solduğunda nergis soğanına zarar vermeden topraktan çıkarmak önemlidir.

2. Yavru soğanla nergis çoğaltma yöntemi

Nergis soğanı yıllar geçtikçe irileşir. İrileşen nergis soğanları diplerinden minik yavru soğanlar verir. Bu yavru soğanlar ara soğandan ayrılarak dikilebilir ve nergis çiçeği çoğaltılabilir. Nergis soğanının iri olanın yanında 4-5 yavru soğan olduğunda aralarından en iyi gelişen 2-3 taneyi seçmelisiniz.

Yaz sonunda toprak üstündeki nergis çiçeği kuruduktan sonra toprağı temizlerken ana soğanın yanındaki yavru soğanları ayırabilir ve hemen toprağa dikilebilir. 1 yıl geçtikten sonra bu bu soğanlar yaprakları arasından yeni bir yavru vermeye başlar.

3.Tohumla nergis çoğaltma yöntemi

Tohumla nergis çiçeği çoğaltmak için uzun yıllar beklemek gerekebilir. Nergis tohumunun çiçeklenmesi için 5 yıl geçmesi gerekir. Bu yöntem de kullanılabilir olsa da nergis çiçeği çoğaltmak istiyorsanız diğer 2 yöntemi denemenizi öneririz.

Pratikse.com

Facebook/pratikse

Yazının devamı...

Buz Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Buz çiçeği Güney Afrika kökenli çok sevilen çiçekli bir bitkidir. Mayıs ve eylül ayından açan buz çiçeğinin kırmızı, pembe, sarı ve mor gibi renkleri vardır. Buz çiçeği bakımı nasıl yapılır? Buz çiçeği nasıl yetiştirilir?

Buz çiçeği nasıl bir çiçektir?

Buz çiçeğinin latince adı aptenia cordifolia’dır. Çok yıllık bir çiçek olan Buz çiçeği 30-40 cm boya ulaşır.

Buz çiçeği yaprakları kalp şeklindedir. Diğer adı öğle çiçeği olan Buz çiçeğinin yaprakları ve çiçeği çok hoş görünür ve bu nedenle dekoratif amaçla kullanılır.

Bahçe peyzajı için apartmanların çevresinde, parklarda ve bahçelerde tercih edilir.

Buz çiçeğinin boyu kısa olsa da enine doğru yayılır. Bu nedenle dikildiği alan çok dar olmamalıdır.

Buz çiçeği bakımı nasıl yapılır?

Buz çiçeği kuru toprak sever. Humuslu, fakir ve kumlu toprağı seven Buz çiçeği tuza dayanıklıdır. Bu nedenle yazlıklarda ve denize yakın yerlerde rahatlıkla toprakta yetiştirilebilir. Taşlık alanlarda ve kayalıklarda da Buz çiçeği görebilir ve yetiştirebilirsiniz.

Buz çiçeği bakımı yaparken soğuk havalara dikkat etmek gerekir. Güneşi seven Buz çiçeği yarı gölge alanda mutlu olur. Balkonda veya bahçedeki taşlık alanlara ekebilirsiniz.

Buz çiçeği bakımı çok kolaydır. Yaz aylarında sıcak havalarda sık sulanmalıdır.

Buz çiçeği yaprakları kış aylarında kurur. Kuruyan yaprakları budanmalıdır.

Buz çiçeği sulanırken her gün az su kullanılmalıdır. Yaprakların büyümesi için su önemlidir. Bitki besini verebilirsiniz. İki sulamada bir besinli su verebilirsiniz. Besinli suyu yapraklara püskürtmek de iyi sonuç verecektir.

Pratikse.com

Facebook/pratikse

Yazının devamı...

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.