MODA
GÜZELLİK
AİLE
SAĞLIK

Hayatınızı Daha Fazla Ertelemeyin - Şimdi Burun Estetiğinin Tam Zamanı

Burun estetiği öncesinde neredeyse hiç selfie çekmeyen kişilerin, operasyon sonrasında ortalamanın çok üstünde selfi çektirdiğini biliyor musunuz? Burnunun şeklinden memnun olmayan kişiler zaman ile bunu bir takıntı haline getirmekte ve kendilerini sosyal yaşmadan uzaklaştırmakta. Topluluk içerisindeki oturuşlarını bile burunlarının en güzel görünebileceği açıya göre ayarlamakta.

Yüzümüzün tam ortasında yer alan ve ciddi bir rol çalan burnumuzun, dolaylı olarak aslında bizim güzel görünmemizi sağlayan burun estetiği operasyonuna detaylıca bir göz atmak isteyenler; bu yazım sizin için.

Burun estetiği neden yapılır?

Burun estetiğinin yapılma nedeni sadece dışarıdan güzel görünümlü bir burun şekline sahip olmak için değildir. Bazı durumlarda tıbbi gereklilikler nedeniyle bu operasyon yapılabilir. Güzel görünen bir burun oluşturulurken, fonksiyonel sorunların giderilmesi gerekir. Bu sayede nefes alma sorunu yaşanmaz. Burun yapısının çok küçültülmesi, güzel olacağı anlamına gelmez. Bu durumda burunda kemik ve kıkırdak stabilitesi yok olur ve nefes alma problemleri meydana gelir.

Bu yüzden ameliyat sırasında burun yapısına orantılı değişimler yapılır. Kişinin yüzüne uygun olan, dengeli bir burun oluşturulması için, spesifik bir yaklaşım gerekir. Çünkü mükemmel bir burun şekli bulunmamaktadır. Doğal görünümde olan, yüzle uyumlu, en önemlisi nefes alabilen, orantılı bir burun güzeldir.

Burun estetiği ameliyatıyla giderilen fonksiyonel sorunlar nelerdir?

Estetik bir burun şeklinin elde edilmesi dışında, solunum sorunu, burun eti büyümesi, burun polipleri, orta hattaki eğrilik yani septum eğriliği gibi problemler de ameliyatla giderilebilir. Bu problemlerin giderilmemesi halinde, sağlıklı, nefes alabilen, estetik bir burun elde edilemez.

Burun estetiği fiyatlarında etkili olan unsurlar nelerdir?

Burun estetiği (rinoplasti) ameliyatlarında daha önceden belirlenmiş olan standart bir fiyat politikası olamaz. Çünkü ameliyatta belli bir standart olması için, uygulanan her ameliyatta aynı işlemlerin yapılması gerekir. Oysa ki burun estetiği ameliyatında kişiye özel planlama yapılarak, yine kişinin yüzüne uygun olan burun şekli oluşturulur. Bu nedenle her burun estetiğinde farklı işlemler yapılır. Bu detaylar değerlendirildiğinde, yapılan her ameliyatta uygulanan fiyatın aynı olması beklenemez.

Ameliyatın fiyatları konusunda deneyimli bir estetik cerrahla iletişime geçilmeli ve doğru bilgiler alınmalıdır. Kişinin yüz yapısı değerlendirerek, yüzüne en uygun olan burun şekli belirlenir. Bunu yaparken kişinin istekleri dikkate alınarak, yeni burun şeklinde nasıl bir düzenleme yapılacağına karar verilir. Fiyatların oluşturulmasını sağlayacak tüm unsurlar değerlendirilmeli ve ameliyatla kişinin talepleri karşılanarak, istediği gibi bir burun şekli oluşturulmalıdır.

Her cerrahi operasyonun farklı özellikler taşıması nedeniyle, bunların göz önüne alınmasıyla fiyatın belirlenmesi mümkün olabilir. Burun estetiği ameliyatının taşıdığı özelliklerin içeriği, her operasyonun fiyatlarına yansır. Bu unsurlar arasında en etkili olanı, ameliyatı gerçekleştirecek olan estetik cerrahın bu alandaki deneyimleri, estetik algısı, başarıları ve bilgisi fiyatları direkt olarak etkileyen unsurdur. Hastanın yeni burun şeklinin oluşturulmasında, burun yapısının yüze uyumlu olmasında cerrahın yapacağı ameliyat planının büyük bir katkısı vardır. Bunlar burun estetiğinin başarısı için olmazsa olmaz kriterlerdir.

Ameliyatın yapılacağı hastane, hastanenin hastalara sağlayabileceği olanaklar, estetik cerrahın ameliyathane ekibi başarıya etki edecek ve fiyatları belirleyecek unsurlar arasındadır.

Burun estetiği cinsiyete göre farklı uygulamalar içerir mi?

Kadınlarda ve erkeklerde genel olarak aynı uygulamalar yapılır. Bununla birlikte cinsiyetlerdeki anatomik farklılıklar göz önüne alınır. Ameliyat planlamasında kadın ve erkeğin burun ucu, burun sırtı, burun kanatları farklı yapılarda olduğundan, uygun şekilde düzenlemeler yapılır. Kadınlarda daha tatlı kavislere yer verilirken erkeklerde daha düz hatlar tercih edilir. Ancak burunun dizaynı, ameliyat öncesi hastaların istekleri göz önüne alınarak birlikte yapılır.

Burun estetiğinde kullanılan teknikler nelerdir?

Burun estetiği, açık ve kapalı teknik olarak 2 farklı yöntemle uygulanmaktadır. Açık teknik burun iç ve dış yapısındaki sorunların giderilmesi için, daha net görüş alanı ve daha kesin yapılandırmaya olanak sağlamaktadır. Bu şekilde yapılan operasyonlarda başlangıçta 3-4 mm kadar iz kalmakta ve zamanla bu iz kaybolmaktadır. Kapalı teknikle yapılan burun estetiği burun deliklerinden uygulandığı için, iz kalmamaktadır ancak hekime kısıtlı bir görüş alanı sunmaktadır.

Burun estetiğinde yaş sınırı var mıdır?

Burun gelişimi tamamlandıysa, burun estetiği yapılabilir. Ancak ergenlikle gelişimin çoğu tamamlanmış olduğundan, 17 -18 yaşla birlikte burun estetiği ameliyatı yapılabilir. Hastanın genel sağlık durumu elverdiği sürece, bu yaştan sonra ameliyatın yapılmasında sakınca yoktur.

Burun yapısındaki düzeltmelerde öncelik nedir?

Hastanın burun yapısı estetik sorunları ve fonksiyonel sorunları içeriyorsa, aynı ameliyatta bunlar birlikte giderilir. Fakat öncelik her zaman solunum sorunlarının düzeltilmesindedir. Nefes alma sorununa neden olan eğrilikler düzeltilmeden, burunda estetik sorunlar giderilemez.

Burun estetiğinde bilgisayar tasarımının önemi nedir?

Burun yapısının belirlenmesinde kullanılan bilgisayar tasarımı, burun estetiği operasyonlarında ayrı bir yere sahiptir. Bununla burun cerrahı kişinin beklentilerine vakıf olabilir, yeni burun yapısının görünümü hakkında önceden fikir sahibi olunur. Burundaki sorunlar belirlenir ve ameliyatta kullanılacak tekniğe karar verilebilir.

Burun estetiğinde ikinci bir ameliyat ihtiyacı olur mu?

Literatürde her dört hastanın birinde revizyona ihtiyaç duyulduğu belirtilmektedir. Her cerrahın mutlaka revizyonu olur ancak cerrahtan cerraha revizyon oranları değişmektedir. Revizyonlar da majör ve minör revizyonlar olarak ayrılır. Minör revizyonlar küçük müdahaleler ile giderilmekle birlikte hastanın istediği gibi burun şeklinin oluşturulamaması ya da burundaki sorunların giderilememesi halinde gereksinim duyulabilir. Ancak ikinci bir ameliyat için 6-12 ay kadar sürenin geçmesi beklenmelidir. Yeniden planlama yapılarak, burun şeklinde düzeltmeler yapılmalıdır.

Burun estetiği sonrasında burun şekli ne kadar doğal olabilir?

Başarılı bir burun estetiği sonrasında, kişinin ameliyat olduğunu bilmeyenler olumlu değişimin farkına varmalı, bu değişimin burun estetiğinden kaynaklandığını düşünmemelidir. Burun estetiği iyi yapıldığında, dışarıdan çok hoş ve şık bir duygu bırakmalıdır. Yüze uyumlu, doğal açıların oluşturulduğu yeni burun şekli hayranlık uyandırır.

Her zaman iyiye, güzele ulaşma içgüdüsü olan insanlar, güçlü, düzgün, şık ve elegan yapıları benimserler.

Burun estetiğinden sonra şişlik ve morluk ne zaman geçer?

Burun ameliyatı olan her hastada, morluk ve ödem oluşması normal kabul edilmektedir. Her operasyonda mutlaka belli bir miktarda olur. Cildin kalitesi, morarma ve şişmeye bünyesel yatkınlık, yapılacak cerrahi işlemlerin boyutu direkt etki etmektedir. Hekimler açısından morarma ve şişmenin olması önemli değildir, önemli olan burunun ihtiyacı olan yeniden yapılandırılmanın düzgün bir şekilde uygulanmış olmasıdır. Geçmeyen morluk, inmeyen şişlik yoktur.

Ameliyattan önce kullanılan aspirin türevleri, E vitamini, ginseng hapları, yeşil çay, sarımsak gibi kanı sulandırıcı bazı ilaçlar, beslenme, kalıtsal etkenler şişlik ve morluk etkisi üzerinde olumsuz etkiler yapabilir. Estetik cerrahın deneyimi, uygulamaları, ameliyattaki özenli çalışmaları bu etkileri azaltır. Bir hafta on gün içinde hastanın burnunda ve yüzünde oluşan şişlikler ve morluklar gözle görülür derecede azalır.

Burun estetiğinin sosyal yaşama etkileri!

Burun estetiğinin ardından, hastalarda gelişen herhangi bir sorun olmaması durumunda, ameliyattan bir gün sonra hastaneden taburcu edilir. Ameliyatın normal etkilerinden olan şişlik ve morlukların etkisi 4-5 günde büyük oranda geçer. Daha hızlı iyileşme sağlamak amacıyla, doktorun tavsiyesiyle burun ve göz etrafına iki gün boyunca belli aralıklarla soğuk uygulama yapılması ve yatarken başın yastıkla desteklenerek yüksekte olmasında yarar vardır. Hastalarda şişlik ve ödem uzun süre devam ediyorsa, bunun cilt yapısındaki kalınlıktan kaynaklanması söz konusu olabilir. Çünkü bu gelişme kalın ve yağlı ciltlerde sıkça rastlanmaktadır. Ameliyatın ardından hastalarda birkaç gün kadar burun deliklerinden sızma şeklinde kanama olması da normal bir gelişmedir. Bu nedenle hastalar ameliyattan önce iyi değerlendirilmeli, her türlü konu üzerinde durulmalıdır. Ameliyatın sonrasında iyileşme sürecinde sorun yaşanmaması için bu önemlidir.

Ameliyatın ardından hastaların çalışma yaşamına geri dönmesi bir haftayı bulur. Bu ağır işlerde çalışanlar için daha uzun olabilir. Hastaların iyileşme döneminde yatak istirahati gereksinimi duymayacağını da belirtelim. Kendilerini zorlamadan rahatlıkla dolaşabilir, hareketlerinde herhangi bir kısıtlama olmaz. Sosyal yaşamlarına dönüş ise daha kısa sürede gerçekleşebilir. Başka cerrahi müdahalelerle kıyaslanırsa, burun estetiği ameliyatı olan hastalarda bu süreç daha kısadır. Eğer uyulması gereken kurallara, alınacak önlemlere dikkat edilirse, sosyal yaşamın içinde daha kısa sürede bulunabilirler.

Sosyal yaşama dönüş hastanın alacağı önlemlerle kısalabilir

Ameliyatın ardından yeni burun şeklinin görülebilmesi için, en az 6 ay süre geçmelidir. Bu dönemde hastalar burunlarını en küçük bir darbeden korumalı, güneş ışığından kaçınmalıdır. Hamam ve sauna gibi sıcak ortamların içine girilmemelidir. Ameliyattan önce yapılan planlamaya göre oluşturulan yeni burun şeklinin son halini alması için, gözlük takan hastaların belirli bir süre lens kullanması gerekir. Hastalar ameliyattan sonra istedikleri burun şekline kavuştuğunda, kendilerini mutlu hissederler. Bunun devamını sağlamak içinde hastaların iyileşme döneminde hekim kontrollerini aksatmamaları gerekmektedir.

Genel olarak burun estetiği hastaların sosyal yaşamını, aktivitelerini kısıtlamayan bir operasyondur. Hastanın iyileşmesi ilerledikçe, kendisinde sosyal yaşamın içinde olma isteği de artar. Yeni burun şekillerini çevresindekilere göstermek amacında olduklarından, uyulması gereken kurallara daha fazla dikkat ederler. İyileşme ilerledikçe, sosyal yaşamın içinde daha fazla yer alırlar. İyileşme tam anlamıyla 6 ay ile 1 yıla yayılsa da, ilk aşamadaki iyileşme bariz şekilde görülebilir. Burun şeklini genel hatlarıyla görmek daha erkenden mümkün olur. Bu yüzden ameliyat olan kişiler sosyal yaşama daha önce adım atarlar. Yüz güldüren sonuçlar alındığı takdirde, sosyal yaşamda kendilerini daha mutlu hissederler.

Siz de hayatı daha fazla ertelemeyin. Mutlu olmak elinizde.

Yazının devamı...

Sonbaharda Cildinize Özen Gösterin

Sonbahar aylarına girmiş bulunmaktayız. Mevsim geçişlerinden hepimiz hem ruhen hem de bedenen etkilenmekteyiz. Bu aylarda cilt bakımımıza her zamankinden daha çok dikkat etmemiz gerekiyor.

Sağlıklı bir cilt kişinin genel sağlığının aynasıdır. Genetik özellikler cilt sağlığında etkili olsa da, beslenme alışkanlığı, yaşam tarzı, duygusal durum ve kötü alışkanlıklarda cilt sağlığını etkilemektedir. Güzel görünen sağlıklı bir cilde sahip olmak herkesin beklentisidir. Fakat bunun için biraz çaba gösterilmelidir. Yaşla birlikte yaşamın getirdiği izler, lekeler, kırışıklıklar, sivilceler ve sarkmalar tamamen olmasa bile bilinçli bir cilt bakımıyla ertelenebilir ya da azaltılabilir.

Sonbahar aylarında da sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde sahibi olmak için, cilt bakımında bazı kurallara dikkat etmek gerekiyor. Normalde derinlemesine cilt bakımı dermatolog önerisiyle etkinliğini kanıtlamış olan ürünlerle estetisyen eşliğinde yapılır. Öncelikle cilt tipi ve ihtiyaçlar belirlenir. Cilde yapılan ön temizlik sonrasında buhar banyosu, yüzeysel peeling uygulaması, komedon siyah nokta temizliği, masaj ve maske gibi uygulamalar yapılır. Ancak bununla birlikte evde cilt bakımı yaparkende bazı noktalara dikkat etmemiz gerekiyor.

Cilt bakımında nelere dikkat edilmeli?

Cilt bakımı ergenlik döneminden itibaren hormonal değişimler nedeniyle, gerektiği halde yapılmaya başlanabilir.

Cilt bakımı cildin dış etkenlerden korunması için, periyodik olarak tüm ciltlere uygulanmalıdır.

Cilt sürekli yenilenen bir organ olduğundan, gözeneklerin açılması amacıyla belirli aralıklarla peeling yapılmalıdır.

Ciltte olan kırışıklıkların azalması ya da gecikmesi için, düzenli olarak cilt bakımı yapılmalıdır.

Cilt bakımında bitkisel kürlerden yararlanmak için, kullanılan bitkilerin özellikleri ve kullanılacak dozlarının iyi bilinmesi gerekir.

Cilt bakımında genellikle aynı firmanın kozmetik ürünleri kullanılmalıdır. Çünkü bu şekilde ürünlerin etken maddeleri daha uyumlu ve tamamlayıcı olur.

Cilt bakımında cildinize iyi gelecek ürün her zaman pahalı olan değildir.

Cildinizdeki komedon, siyah nokta ve akne gibi sorunlar hatalı kozmetik ürünlerinden kaynaklanabilir.

Cilt bakımı için en doğru olanı cilt tipinin ve ihtiyaçlarının belirlenmesidir.

Sağlıklı bir cilt için cilt bakımının ilk aşaması düzenli temizlik yapılmasıdır

Cilt bakımında mevsimsel olarak cildin ihtiyaçları değişebilir

Cilt bakımında zamanı gelmeden önce yoğun ürünlerin kullanılması, cildi tembelleştirir.

Belirli aralıklarla doğal kürlerin uygulanması sayesinde, daha sağlıklı ve canlı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Cilt bakımında cildin erken yaşlanmasını önlemek amacıyla, cildin nem ve yağ dengesi korunmalıdır.

Sağlıklı bir cilt için abartmamak şartıyla güneşlenmenin önemi büyüktür. Çünkü aşırı güneş ışığı cilt yaşlanmasının nedenlerinden biridir.

Cildi alerjik yapıda olanlar, kozmetik ürünleri tester kullanarak almalıdır.

Cilt bakımı için kullandığınız ürünlerin bakteri üretmemesi için, parmakla almak yerine spatula kullanmayı tercih etmelisiniz.

Sağlıklı bir cilt için önce genel sağlığınıza dikkat etmelisiniz.

Sağlıklı bir cilt için cilt bakımından tatmin edici sonuçlar almak istiyorsanız, günde 8-10 bardak su içmelisiniz.

Cildinize zararlı olacak sigara alışkanlığını bırakmalı, sigara içilen ortamlardan uzak durulmalıdır.

Cilt sağlığında kafein içeren içeceklerden ve alkolden kaçınmalısınız.

Düzenli olarak egzersiz yapmalısınız.

Yaşamınızda stresten uzak kalmanız, cilt sağlığınızı olumlu şekilde etkileyecektir

Beslenmenizde vitamin ve mineral dengesine dikkat etmelisiniz.

Yediklerinizin cildinize yansıyacağını unutmamalısınız. Vücudunuz bulunduğunuz ortamla bağlantı içindedir. Cilt bakımında başarılı olmanız bu bağlantının doğru kurulmasına bağlıdır.

Sağlıklı bir cildin temel şartı sağlıklı bir kan dolaşımına sahip olmaktır. Bu nedenle cildinize daha fazla oksijen taşınmasını sağlamalısınız.

Cilt bakımı her zaman bilinçli olarak yapılmalıdır. Sağlıklı bir cilde sahip olmak aslında zor değildir. Yapmanız gereken yaşam tarzınızı gözden geçirmek ve içindeki sağlıksız koşulları düzeltmek gerekir. Cildinizi iyi tanıyarak, doğru cilt bakımının uygulanması en önemli aşamadır. Canlı, pürüzsüz ve sağlıklı bir cilde sahip olmanız, genel sağlığınızın aynasıdır.

Yazının devamı...

Revizyon Rinoplasti (Burun Estetiği) Düşünürken...

Burnunuzdan bir operasyon geçimenize rağmen burnunuzun şeklinden memnun değilsiniz veya sorunlarınız geçmediği düşünmektesiniz ve düzelme için bir revizyon burun estetiğine ihtiyacınız olduğunu düşünmektesiniz… Revizyon rinoplastinin detaylarını sizin için derledim.

Burun estetiği operasyonu burun şeklinde ve fonksiyonlarındaki sorunlarda uygulanan estetik bir operasyondur. Burun içinde bulunan kemik ve kıkırdak dokuda kalıcı değişimler yapılarak, burun şekli ve fonksiyonlarda düzenlemeler gerçekleştirilir. Literatürde burun estetiği ameliyatı geçiren her dört hastanın birinde çeşitli sorunlar ortaya çıktığı ve revizyon bir ameliyata ihtiyaç duyulduğu belirtilmektedir.

Burun estetiği ameliyatı olmasına rağmen, sorunları geçmeyen ya da sorunlarının devam ettiğini düşünen hastalarda yeniden düzeltme için revizyon burun estetiği ameliyatı yapılabilir. Hastalarda yeni oluşturulan burun şeklinden ya da solunum sıkıntısından kaynaklanan sıkıntılar olabilir. Bazı hastalarda yeni burun şeklini gördüklerinde üzerinde bazı değişimler yapılmasını isteyebilir. Çünkü burun estetiği kişiye özel yapılan bir estetik operasyondur. Hastanın memnuniyeti ölçüsünde ameliyatın başarısı söz konusudur. İnsanlar doğuştan olan sorunları bu derece sorun etmezler.

Ancak kendi istekleriyle estetik operasyon sonucunda oluşan sorunları daha fazla büyütürler. Revizyon burun estetiği ilk ameliyata oranla hem hasta açısından, hem de doktor açısından daha zor koşullarda ilerler. Buna rağmen burun cerrahının hastasını rahatlatması, gereken bilgilendirmeyi yaparak güven kaybı yaşanmamasını sağlaması ve revizyonla birlikte sorunların giderilmesini sağlamalıdır.

Revizyon burun estetiği için ne kadar beklenmeli?

Burun estetiği ameliyatı olan hastalarda yeni oluşturulan burun şekli hemen görülemez. İlk zamanlarda burun ve yüzde oluşan ödem ve morluk buna engel olur. Bu etkilerin geçmesi için hastaların belirli bir süre beklemesi gerekir. Yeni burun şeklindeki olumsuzluklar için hemen karar vermemesi gerekir.

Yeni burun şeklinde ödem kaynaklı bir memnuniyetsizlik varsa minimum 6 ay veya 1 yıl beklenmelidir.

Bu yüzden revizyon ameliyatın yapılması için tam iyileşmenin beklenmesi ve burun şeklinin buna göre değerlendirilmesi gerekir. Bu süreden önce yapılan ikinci ameliyatlarda, elde edilecek başarı oranı düşük olur. Burun oturduktan sonra revizyon ameliyatına karar verilmelidir. Hasta ile yakın bir dialogda kalınarak revizyon süreci yönetilmelidir.

Ancak yeni burunda eğrilik ve düşüklük gibi şekilsel bozukluklar gözlemleniyorsa, bunun giderilmesi için 3 aylık bir sürecin sonrasında revizyon burun estetiği ameliyatı yapılabilir.

Revizyon burun estetiğinde doktor seçimine dikkat!

Revizyon ihtiyacı duyulduğunda, bu operasyonun burun estetiği ameliyatını yapan doktorun yapması en doğrusudur. İlk ameliyatta dokulardaki iyileşmede sorun yaşanmadıysa, ilk ameliyatı yapan doktorunuzun operasyonu yapması uygun olacaktır. Çünkü doktorunuz ilk ameliyatta burun içinde ve dış yapısında neler yaptığını bilir. Bu nedenle revizyon ameliyatı sırasında yapılacak değişikliklerde daha başarılı olur.

Ancak hasta hekim arasında bir güven kaybı veya iletişimsizlik ve empati eksikliği söz konusu ise hasta daha ehil başka bir doktora yönelebilir. Yeni doktorun tam ameliyatı ve notlarını bilmesi, öncesindeki burun fotoğraflarının incelenmesi, defektif alanların belirlenmesi ve nasıl rekonstrükte edilip düzelteceğini hastası ile detaylıca konuşması lazımdır.

Revizyon burun estetiği ile yeni bir burun mümkün mü?

Burun şeklinin yeniden yapılması revizyon ameliyatlarda tam anlamı ile mümkün değildir. Bu nedenle ilk ameliyat sırasında deneyimli bir burun cerrahı işe girişilmeli, ameliyat planı en iyi şekilde yapmalı ve hastanın memnuniyeti sağlanmalıdır. Revizyon burun estetiği sadece ilk ameliyatta yapılan şekillendirme üzerinde düzeltmeler yapabilir. Bunu dikkate alarak, ilk ameliyatın değeri bilinmelidir.

Revizyon ameliyatları daima ilk ameliyatlara göre çok daha zordur ve başarı şansı ilk ameliyata göre daha düşüktür ancak yine de ehil ellerde çok daha tatmin edici sonuçlar alınabileceği de akıldan çıkarılmamalıdır.

Tecrübeli, ehil, iletişimi güçlü ellerde yüz güldürücü sonuçlar alınabilir.

Yazının devamı...

Ameliyatsız Burun Estetiği Olur mu?

5 dakikada burun estetiği, ameliyatsız burun estetiği gibi kavramlar son zamanlarda sosyal medya ağırlıklı olmak üzere, yazılı ve görsel basında sık sık karşıma çıkmakta. Adına operasyon bile denilemeyecek bu tip işlemlere değinmeden önce, rinoplasti (burun estetiği) ve rinoplasti ile giderilen sorunlara göz atmakta fayda var.

Yazıyı okuduktan sonra 5 dakikada burun estetiği veya ameliyatsız burun estetiği olur mu – olmaz mı kararı sizler verebileceksiniz.

Burun Estetiği ile Fonksiyonel Sorunlara Çareler Aranmakta

Burun estetiği denildiğinde ilk olarak akla güzel bir buruna sahip olmak geliyor olsa da, bu operasyonun tek amacı estetik sonuçlar almak değildir. Aynı zamanda nefes almak gibi fonksiyonel sorunlara da çareler aranmaktadır. Burun, içi ve dışı bir arada ele alınması gereken oldukça komplike bir organdır. Burun estetiği operasyonu ile varsa solunum sorunları, burun eti büyümesi, burun polipleri, orta hattaki eğrilik gibi sorunlara çözüm üretilmektedir.

Doğru operasyon ile burun kökenli baş ağrısı, boğaz ağrısı, sesli solunum, horlama gibi sorunların giderilmesine önemli katkıda bulunulmaktadır. 5 dakikada burun estetiği olarak adlandırılan yöntemi bu nedenle operasyon çerçevesinde değerlendirmemiz mümkün görülmemektedir.

Burun estetiğinin cinsiyetlere göre farklılıklar bulunmaktadır...

Estetik olarak ele aldığımızda ise burun estetiği sadece burun sırtını ortadan kaldırmak, burnun ucunu asmak olarak değerlendirilemez.

Kadınlarda ve erkeklerde genel olarak aynı uygulamalar yapılmasına karşın operasyon sırasında cinsiyetler arasındaki anatomik farklılıklar büyük önem taşımaktadır.

Kadınların ve erkekler dudak – burun açıları farklılıklar göstermektedir. Erkeklerde dudaktan buruna geçiş açısı 90º - 95º arasındayken, kadınlarda bu açı 95º ila 110º derece arasında olmaktadır. Kadınlarda daha tatlı kavislere yer verirken, erkeklerde biraz daha düz hatları tercih ediyoruz.

Ameliyatsız burun estetiği olarak da adlandırılan bu yöntem ile bahsedilen estetik kaygıların hiç birisi giderilememekte olduğu gibi, farklı cinsiyetlere özel bir çalışmadan bahsetmemiz olanaksızdır.

Burun Estetiği Öncesinde Bilgisayarlı Modellemenin Önemi Büyüktür

Burun estetiği yaptıracak olan hastanın hem fiziksel hem de psikolojik beklentilerinin hekim tarafından analiz edilmesi, bu beklentiler çerçevesinde bilgisayar destekli simülasyon görsellerin hazırlanması ve hastalara operasyon öncesinde olası sonuçların gösterilmesi operasyonun başarısı için büyük önem taşımaktadır.

Bilgisayarlı modellemelere saatler harcanırken, 5 dakikalık bir işlemden bahsetmek ise gerçekçilikten oldukça uzaktır.

Normal Şartlarda Bir Burun Estetiği Operasyonu Ne Kadar Sürmektedir?

Her hekimin tarzı ve ameliyat tekniği farklılık göstermektedir. Bu tekniklere göre ameliyat süreleri farklılık göstermektedir. Ben operasyonlarımda açık tekniği kullanmaktayım ve benim ellerimde primer rinoplasti operasyonu 3,5 – 4 saatten önce tamamlanmamaktadır. Revizyon burun estetiği operasyonlarında ise bu süre daha da uzayabilmektedir.

Burun Estetiğini Nasıl Tanımlayabiliriz?

Rinoplasti (burun estetiği) yüzdeki yapıların olması gerektiği oranlarda düzeltilmesini sağlayan, burun şeklini düzelterek gözlerin, dudakların, yüz ifadesinin, gülüşün anlamlı olmasına yardımcı olan komple bir estetik operasyondur. Burun estetiği ile burnun içi ve dışı ellerimizde tekrar yapılandırılmaktadır. Kıkırdak dokular adeta bir heykel gibi yeniden inşa edilmektedir. Burun sırtındaki çıkıntılar törpülenerek ortadan kaldırılmaktadır. Burun eğrilikleri farklı teknikler ile büyük oranda giderilmektedir.

Bir ömür boyu ayakta kalan, düşmeyen, çökmeyen, cildin daimi kontraksiyon büzücü etkilerine karşı koyabilmesi için, yeni estetik burunu hastanın kıkırdak dokuları ile sağlam bir şekilde desteklemek gerekmektedir.

Bu uzun yıllar tecrübeler ile gelinen yeniden yapılandırma noktasıdır. Böylece ameliyat planının doğru yapılması, burun yapısının iyi analiz edilmesi, operasyonun başarılı bir şekilde geçmesi ve ameliyattan sonra hastanın gereken destekleyici tedbirleri almasıyla burun düşmesi, burun çökmesi gibi sorunlar yaşanmaz.

Peki Nedir Bu 5 Dakikada Burun Estetiği?

5 dakikada burun estetiği, ameliyatsız burun estetiği gibi adlarla tanımlanan bu tür işlemler ise dikiş ipleri ile burun ucunun asılması ve burun sırtının çeşitli dolgu maddeleri ile doldurularak, buruna hacim kazandırılması işlemlerinden ibarettir.

Burun sırtındaki çıkıntı ve eğrilikler düzeltilemediği için burunun diğer kısımları doldurularak göz yanılması sağlanmaktadır. Buruna kazandırılan bu hacim, burun içindeki solunum sorunlarını çözmede katkısı olmaz.

Burnun ucunu kaldırmak için kullanılan dikiş ipleri, burun ucu hareketli bir yapı olduğundan dolayı, küçük bir darbede, hatta kazak çıkarırken bile atabilmekte, burun altında çentiklenmelere sebep olabilmekte ve tekrar burnun eski haline dönmesine neden olmaktadır. Burun sırtının görünmesini engellemek için yapılan dolgular ise 6 ay içerisinde vücut tarafından emilmektedir. Kısa dönemli çözümlerde kullanılabilir, mükerrer kullanımda ise maliyetler artmaktadır.

Özetlemek gerekirse tüm bunlar ele alındığında, burun estetiği operasyonunun ameliyatsız ve 5 dakikada yapılabilmesinden söz etmem mümkün değildir. Yapılan dolgu işlemlerinin burun estetiği olarak adlandırılması ise bence son derece yanlış olduğu gibi hastalar nezdinde kafa karışıklıklarına sebep olmaktadır. Dolgu maddeleri sadece kısa dönemli çözümlerde ve minimal rütüşlerde faydalı kullanıma sahiptir.

Burun estetiği operasyonuna karar verecek olan bir adayın beklentilerini iyi belirlemesi ve beklentilerine göre hekim tercihinde bulunması en doğrusu olacaktır.

Işıltınızı hiç kaybetmeyin.

Sağlıklı günler dilerim.

Yazının devamı...

Burun Estetiği Kolay Bir Operasyon mudur?

Burun estetiği uzmanı olarak bizlere en çok sorulan soruların başında burun estetiği ameliyatı zor bir ameliyat mıdır sorusu gelmektedir. Burun estetiği yaptırmayı isteyenler ameliyat sayesinde her istediklerine ulaşamayacaklarını, bazen istenmeyen sonuçların olabileceğini kabullenmelidir. Bunlar dikkate alınarak, hastaların her şeyi kabullenmiş ve ameliyat olmak için karar almış olması gerekir.

Toplumda hem kadınların, hem de erkeklerin rağbet ettiği bu operasyonun, kişiye özel planlanması yüzünden, diğer estetik operasyonlarla kıyaslandığında daha zor bir ameliyat olduğu kabul edilir. Kişilerin her birinde burun yapısı farklı olduğu için, bu operasyonların her birinde farklı uygulamaların yapılması kaçınılmazdır. Herkese özel planlama yapılarak, ameliyattaki değişimler belirlenir. Kişinin yüzüne uyumlu olacak, dış görünümde doğallık sağlayacak, burun fonksiyonlarının korunduğu bir operasyonun gerçekleştirilmesi gerekir. Burun estetiği kişiye özel planlanarak, burun şeklinin kişinin istekleri doğrultusunda değiştirilmesi gerekir.

Güzel görünmek herkesin isteğidir. Bu yüzden yüz görüntüsü güzelliği yansıtmalıdır. Yüzün ön planda olan, dikkat çekici yapısı burundur. Bu yapı güzelliği belirleyici etkiye sahiptir. Kişinin özelliklerini yansıtmayan burun, kişiye mutsuzluk verecek, psikolojik olarak olumsuz etkileyecektir. Sosyal iletişimde bile bu etkiyi rahatlıkla görebiliriz. Burun estetiği operasyonu sayesinde bu olumsuzluklar giderilebilir. Yapılan operasyon zor olsa da, bunu uygulayan burun estetiği uzmanının deneyimi sayesinde istenilen başarı elde edilebilir.

Burun estetiği ameliyatı olmayı isteyenler beklentileri hangi yönde olmalı?

Burun şeklinden hoşnut olmayan kişiler, öncelikle bu istekleri ertelemesinler. Yaşamlarının çok değerli olduğunu, buna sadece bir defa ulaşacaklarını göz önüne alsınlar. Sonuçta elde edecekleri ile mutlu ve huzurlu bir yaşama adım atabilirler. Burun şeklinin değişmesiyle yaşam boyu mutluluğu yakalayabilirler. Buna sadece 3-4 saatte ulaşabilirler. Deneyimli bir burun estetiği uzmanı tarafından yapılan, hastanın bizlerle her şeyi paylaştığı, her unsurun değerlendirildiği bir estetik operasyon geçirilmelidir. Doğru ameliyat planıyla, en iyi burun şekli oluşturulmalıdır.

Burun estetiğinden önce yapılması gerekenler?

Burun estetiğine karar verenler, dış görünümlerine yansıyacak, ifadelerini değiştirebilecek her türlü etkeni önemser. Bunu dikkate alarak, operasyon için burun estetiği uzmanı seçiminde özenli olmaları gerekir. Deneyimi olan, tıbbi bilgileri yeterli olan, uzman, estetik algısı bulunan ve bu özelliklerini hastasının yeni burun şeklini oluştururken kullanmasını bilen burun estetiği cerrahı ile yola girilmelidir. Burun yapısının analiz edebilecek, sorunsuz bir ameliyat planıyla burun estetiği gerçekleşmelidir.

Tüm bunların yerine getirilmesi için, hastanın da doktoruyla paylaşımlarında özenli olması, isteklerini doğru aktarması gerekir. İsteklere uygun şekilde cerrahın yeni burun şeklini oluşturması sağlanmalıdır. Burun estetiği cerrahı ameliyattan önce başladığı çalışmalarına, ameliyatta ve sonrasındaki iyileşmeyi kapsayan 1 yılı içine alacak şekilde devam eder. Tüm çalışmaları, yönlendirmeleri yaparak, burun estetiğinin başarısını sağlayacaktır.

Burun estetiği zor bir operasyon mudur?

Estetik operasyonlar kapsamında yapılan operasyonlarla kıyaslandığında, bunların arasında en zor olarak kabul edileni burun estetiğidir. Burun estetiğindeki işlemler burun dokusundaki kemik, kıkırdak ve yumuşak dokulara müdahale şeklinde gerçekleşir. Bu her ameliyatta aynı şekilde olur. Fakat herkes için farklı oranlarda uygulanır. Hastaların bir kısmında doku ilavesi yapılır, bazılarında doku eksiltmesi yapılır. Bunların yapılma oranı bile farklıdır. Kişinin yüz yapısına uygun derecede değişim gerçekleştirilir. Hem hastanın istekleri yerine getirilir, hem de estetik olan yüzüne yakışan burun oluşturulur. Yapılan her değişimin estetik yansıması olması gerekir.

Burun estetiği riskli bir operasyon mudur?

Operasyon sırasında bazı risklerin olması söz konusudur. Bunların azaltılması burun estetiği cerrahının bilgisi ve deneyimi sayesinde mümkün olabilir. Ameliyattan önceki tedbirler sayesinde, sorun yaşanmadan burun estetiği tamamlanabilir. Sonradan gelişebilecek enfeksiyon, kanama gibi sorunlar içinde gerekenler yapılır.

Yazının devamı...

Burun Estetiği Sonrası Burun Ucu Şişliği

Estetik operasyonlar dikkate alındığında, burun estetiği ameliyatının sonucu diğer operasyonlara nazaran daha geç alınmaktadır. Yapılan değişimler ameliyattan sonra hemen görülemez. Bu operasyonun iyileşme süresi diğerlerine göre daha uzundur. Hastalar ameliyattan sonra burundan nefes almakta zorlanır, burun ve yüzde şişlikler ortaya çıkar. Ameliyatta cilt altına sızan kana bağlı olarak morluklarda oluşur. Yeni burun şeklinin bulunduğu yerle uyum sağlaması ve oturması için plastik kalıp ve bantlar kullanılır. Yeni burun bunlar çıkarıldığı zaman bile net olarak belli olmaz.

İyileşme sürecinde giderek burundaki sorunlar azalma gösterse de, şişliklerin tam olarak inmemesi nedeniyle yeni burun şekli tam olarak görülemez. Hastaların ameliyat sonrasında tüm bunları göze alarak değerlendirmede bulunması gerekmektedir. Aksi takdirde operasyonun başarısı hakkında yanlış sonuçlar çıkacaktır. Yeni burun şekli hakkında fikir sahibi olabilmek için, en az 6 haftalık bir iyileşme sürecinin aşılması gerekir. Burun ancak bu sürede kendini yavaş yavaş toparlamaya başlar. Ancak burun ucu şişliğinin tam olarak inmesi, iyileşmenin gerçekleşmesi için bir yıl kadar beklenmelidir. Bu sürede burun ucu şişkinliği normal düzeye gelmiş olacaktır.

Burun ucu şişliğinin sebepleri nelerdir?

Son yıllarda burun estetiğinde alınan tutarlı ve öngörülebilir sonuçlarla birlikte açık tekniğin yaygınlaştığı görülmektedir. Açık teknikle gerçekleştirilen burun estetiği ameliyatının sürenin daha uzun olması sebebiyle burun ucunda daha fazla ödem meydana gelir. Burada en önemli unsur burun estetiği uzmanının uygulanacak operasyon tekniği ile ilgili olan deneyimidir. Açık teknikle yapılan operasyonlarda kemik ve kıkırdak dokuların gözlenmesi ve tanı konulması daha kolaydır. Operasyon sırasında burun estetiği cerrahının her iki elini kullanması mümkün olur ve olabilecek kanamaları kontrol etmek kolaylaşır. Kemik ve kıkırdaklarda yapılan değişiklikler daha kolay ve kontrollü şekilde gerçekleşir. Kıkırdak doku daha kolay şekillendirilir. Buna bağlı olarak burun estetiğindeki burun ucu şişliği kaçınılmaz bir sonuçtur.

Burun estetği sonrası kullanılan kalıp ve bantlar burun ucu şişliğini önler mi?

Ameliyatta burundaki kemik ve kıkırdak doku değiştirilmekte ve kişinin burnu yeni şekline kavuşturulmaktadır. Yeni şeklin korunmasında, dokuların şekle uyum sağlayarak iyileşmenin olması için, burun sırtına kalıp ya da bantlar konulur. Bu önlemler burnun şişmesini ve kanamasını bir miktarda olsa engellemektedir. Ancak tam manasıyla engellemenin bir yolu bulunmamaktadır.

Son olarak değerlendirdiğimizde burun ucu şişliği bu operasyonunun doğal bir sonucudur. Hastaların burun ucu şişliğinin tamamen ortadan kaybolması için en az 1 sene beklemeleri gerekmektedir.

Yazının devamı...

Burun Estetiğinde Kullanılan Ameliyat Teknikleri Nelerdir?

Çoğumuz burun estetiği ameliyatlarının nasıl yapıldığını merak etmişizdir. Burun estetiğinde kullanılacak tekniğin seçiminde, hastanın genel durumu, burun için yapılacak değişimler, operasyonu yapacak burun estetiği uzmanının bu teknikler üzerindeki deneyimleri etkili olmaktadır. Biraz araştırdıktan sonra “burnu açarak veya burun içinden” olarak anılan farklı teknikler kullanıldığını duymuşuzdur. Burun estetiği ameliyatlarında temel olarak “açık teknik ve kapalı teknik” olmak üzere iki teknik kullanılmaktadır.

Bu teknikler, burun kemik ve kıkırdak iskeletine hangi yollarla ulaşıldığıyla ilgilidir. Bu teknikleri biraz açıklamaya, avantaj ve dezavantajlarına değinmeye ve bir blog yazısı olarak kendi kişisel düşüncelerimi aktarmaya çalışacağım.

Her cerrahın kendisine göre burun ameliyatları hakkında bağlı olduğu temel bir felsefi düşünce, hareket noktası ve elde etmek istediği bir sonuç vardır. Bir olguda suboptimal bir sonuç yeterli olabilirken, diğer bir olguda daha iyi bir sonuç hedeflenebilmektedir. Elbette hiçbir cerrah kötü bir sonuca varmak istemez.

Kapılı teknikle burun estetiği

Kapalı teknik, burun içinden her iki burun kanadı altından yapılan kesiler ile burun cildinin bir ekartör yardımı ile kaldırılarak burun kemik ve kıkırdak iskeletine ulaşımını içerir.

Özellikle 1960 yıllardan itibaren yoğunlukla kullanılmaya başlanmış ve halen pek çok cerrah tarafından da uygulanmaya devam etmektedir. En büyük avantajı, ameliyat sonrası burun çevresindeki ödemin, açık teknikteki ödeme kıyasla, daha erken dönemde geçmesi ve burnun daha erken oturmasıdır. Ameliyat süresi de açık teknik rinoplastiye göre daha kısadır. Pek çok cerrah da ameliyat süresi daha kısa olduğundan ve erken dönemde daha inmiş bir burun ile hastasını buluşturmak istemesinden dolayı bu tekniği kullanmaktadır. Bununla birlikte, ameliyat sahasının hiçbir zaman bir bütün olarak tam olarak görülememesi – görüş kısıtlılığı, buna bağlı olarak burun deformitelerinin ameliyat içinde tam değerlendirilememesi ve düzeltici tekniklerin uygulama zorlukları ana dezavantajlarıdır.

Açık teknikle burun estetiği

Operasyon burun delikleri arasındaki kesi ile gerçekleştirilir. Bu nedenle daha sonradan iz kalması gibi bir sorun yaşanmaz. Özellikle bu teknikle yapılacak ameliyatta hekimin deneyimi oldukça önemlidir. Bu kesiden burun iskeleti ile burun cildi görünür halde olur. Açılan bu kesi operasyon esnasında bizlere büyük kolaylık sağlamaktadır. Açılan kesi ile burunda müdahale edilebilecek yerlere görerek ve daha kolay erişilebilmektedir. Bu sebeple benim tercihim açık teknik olmaktadır. Bu teknikle yapılan burun estetiği sonrasında hastalardaki iyileşme döneminin biraz daha uzun sürmesi tek dezavantaj olarak ele alınabilir ancak alınan sonuç göze alındığında, ön plana çıkmaktadır.

Burun estetiğinde hangi yöntem tercih edilmelidir?

Ameliyat için hangi tekniğin tercih edileceğine karar vermek için bazı değerlendirmeler yapılır. En önemli unsur olarak burun estetiği cerrahının hangi teknikte daha iyi sonuca ulaştığı, deneyim ve tecrübeleridir. Bunlar değerlendirilerek tercih edilecek teknik sayesinde başarılı bir burun estetiği yapılabilir. Bu nedenle hastaların doktorunun tavsiyelerine uyması gerekir.

Yazının devamı...

Burun Estetiği Hangi Sorunların Giderilmesi İçin Yapılabilir?

Yüz yapısında önemli bir yeri olan burun şeklinin, toplumsal iletişimin sağlanmasında etkili olduğu dikkate alınmalıdır.

Şeklen burun yapısını beğenmeyen kişilerin, solunum sorunu olan kişilerin sorunlarının burun estetiği ameliyatıyla giderilmesi mümkündür. Bazı kişiler burunlarının büyüklüğünü, bazıları küçüklüğünü, kemerli yapısını, burun ucunda olan sorunları, solunum sorunlarını kendilerine problem edebilir. Bu düşünceleri nedeniyle burun estetiği yaptırma kararı alabilir.

Ameliyatın gerçekleşmesi tamamen kişisel taleplerin karşılanmasıyla olur. Hastanın ameliyat planlamasının yapılmasında büyük bir rolü bulunmaktadır. Eğer isteklerini doğru olarak bizlere aktarırsa, alınacak sonuç kendi istediği gibi olacaktır. Bu sağlanamadığında burun estetiği operasyonu başarısızlıkla tamamlanabilir. Genel anestezi altında yapılan ameliyatlarda, hastaların acı duyması söz konusu değildir. Tüm değişim işlemleri ameliyat planına uygun yapılır. Yüze orantılı düzeltmeler yapılır, solunum sorunlarının düzeltilmesi gerçekleştirilir.

Burun estetiği hangi sorunların giderilmesi için yapılabilir

Burun yapısında var olan solunum sorunlarının giderilmesi amacıyla burun estetiği yapılabilir.

Doğuştan burunda olan şekil bozukluklarıyla kıyaslama yapılırsa, burun estetiği sonucunda elde edilen istenmeyen sonuçlar kişilerin daha fazla rahatsız olmasına neden olacaktır. Bunun nedeni ameliyatın kendi istekleri ile yapılması ve sonucunun güzel olması beklentisi içinde olmalarıdır. Bunun için ameliyattan önce başlayıp, tüm çalışmalar özenle yapılmalı, hastanın isteklerini ve beklentilerini yerine getirecek ameliyat planı yapılmalıdır. Burun estetiği uzmanı olan bizler hastamızın gerçekçi beklentilerini karşılayacak olan çalışmaları bildirmeli, hastalarımız da beklentilerini bizlere doğru olarak aktarmalıdır.

Yeni burun şeklinin oluşturulmasında planlama doğru olduğu takdirde, hastaların istediği değişimler yapılabilir. Doğal görünümde olan burun yapısının, karşıdan vereceği görüntü yüzle bütünleşmiş halde olmalıdır. Burnun içindeki kemik ve kıkırdak dokunun bütünlüğüne zarar gelmemeli ve doğal görünüm sağlanmalıdır. Kişinin yüz ifadesinin olumsuz olarak bozan, solunum sorununun ortaya çıkmasına neden olan etkenler, burun estetiğinin başarısız olduğunun göstergesidir.

Burun estetiği ameliyatında önemsenmesi gerekenler

Burun estetiği ameliyatı kişilerin isteği doğrultusunda estetik düzeltmeler ya da nefes alma sorunlarının giderilmesi için yapılabilir. Bunun sebebi ne olursa olsun, ameliyatın sonucu hastaları tatmin etmelidir. Ameliyattın öncesinde hastanın doktoruyla kurduğu diyaloğun başarıyı getireceği dikkate alınmalıdır. Hastasının isteklerini tam olarak bilmeyen burun estetiği cerrahının yapacağı burun şekli kişinin beklentileri karşılamaz. Bu yüzden alınan ortak kararla planlama yapılmalı ve ameliyat sırasında bu planın dışına çıkılmamalıdır. Hastaların bu operasyonla ilgili olası riskler konusunda da bilgilendirilmesi gerekir.

Burun estetiği ameliyatından önceki korkular

Burun estetiği ameliyatı yapılmadan önce, hastalar bazı konularda daha dikkatli olmalıdır. Bu süreçte herhangi bir rahatsızlığı için kullandığı ilaçları bile bizlere danışarak almalıdır. Burun analizinin yapılması için fotoğrafları çekilmeli, yeni burun şeklinin en iyi şekilde oluşturulmasına yardımcı olmaları gerekir. Ameliyatta girmeden önce en az 8 saat süreyle aç kalmaları gerekir.

Ameliyat gününde, hastaların en fazla anestezi konusunda strese girdiği görülmüştür. Buna engel olmak için, hastaların daha öncesinden rahatlamasını sağlayacak anestezik ilaçlar verilir. Kişilerin ameliyata pozitif yaklaşması, ameliyatın ardından oluşacak yeni burun şekline odaklanmaları, gelişmelerin daha güzel olacağını bilmeleri kendileri için rahatlatıcı etki yapacaktır. Hastaların ameliyatın sonunda burun deliklerine yerleştirilen tampon korkusu fazla olur. Ancak uygulamada tampon değil ağrıya neden olmayan silikon plak kullanılırsa, hastalar bu tip endişeler yaşamaz.

Yazının devamı...

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.