SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

Önce Aşılama Tedavisi mi ? Tüp Bebek Tedavisi mi ?

.

Milliyet Haber

Bilindiği gibi yapılan araştırmalarda gösterilebilir hiçbir problemi olmayan yani açıklanamayan kısırlık tanısı alan çiftler için ilk yaklaşım, birkaç kez aşılama ve eğer sonuç alınamazsa tüp bebek tedavilerine geçilmesidir. Ülkemizde de bu tanıyı alan hastalara Tüp bebek Tedavisi Raporu verilmesi için yönetmelik 2 kez aşılamayapılmasını şart koşmaktadır. Ancak günümüzde bu yaklaşımın geçerliliği tüm dünyada sorgulanmaya başlanmıştır.

Yapılan araştırmalar ile çocuk arzusu olan ve görünür bir problemi olmayan çiftlerde doğrudan tüp bebek tedavisi de düşünülebileceği gösterilmiştir. Bu çalışmalara bir örnek de aşağıdaki çalışmadır.

Dünyanın en saygın kısırlık dergilerinden birisi olan Fertility & Sterility dergisinin 2010 yılı Ağustos ayında yayınlanan çok merkezli çalışmaya(1) göre doğrudan Tüp Bebek tedavisi 3 kez aşılama ve ardından tüp bebek tedavisine göre daha ekonomik ve üstün bulunmuştur.

Çalışmanın detayları ise şöyle belirtilmiştir;

ABD’de yaşları 21 ile 39 arasında değişen ve yapılan testlerle açıklanamayan kısırlık tanısı alan 503 kadın rastgele iki gruba ayrılmıştır. Birinci gruba 3 kez klomifen sitrat (klomen, serophene, gonaphene ) hapı kullanılarak aşılama, FSH (enjeksiyon tedavisi)kullanılarak aşılama ve yine sonuç alınamazsa ardından tüp bebek tedavileri uygulanmış diğer gruba ise doğrudan tüp bebek tedavisi uygulanmış ve gruplar başarı ve maliyet açısından karşılaştırılmıştır. Araştırmanın sonunda doğrudan tüp bebek tedavisi diğer tedavilere oranla daha başarılı ve daha ekonomik bulunmuştur.

Ağızdan hap + aşılama tedavisinin başarı oranı deneme başına % 7.6, iğne + aşılama tedavisinin başarı oranı % 9.8, doğrudan tüp bebek tedavisinin başarı oranı ise % 30.7 olarak hesaplanmıştır.

Maliyet analizinde ise gebelik isteyen bir çift için doğrudan tüp bebeği seçmek 2624 Dolarlık bir kazanç anlamına gelmektedir.

Reindollar RH, Regan MM, Neumann PJ, Levine BS, Thornton KL, Alper MM, Goldman MB. A randomized clinical trial to evaluate optimal treatment for unexplained infertility: the fast track and standard treatment (FASTT)trial. Fertil Steril. 2010 Aug;94(3): 888-99.

Sağlıcakla..

Doç. Dr. Selman Laçin

Yazarın Diğer Yazıları

  1. Bekar Bayanlar... Yaşınız 35'e Yaklaştı ve Hatta Geçti mi? Bu Yazıyı Okumalısınız!
  2. Ben Anne Olabilecek miyim? Tüp Bebek Kesin Çözüm Olur mu?
  3. Son doğumumda kordonlarımı bağlatmıştım….acaba hata mı yaptım ?
  4. Tüp Bebek tedavisinin ABC 'si
  5. Önce Aşılama Tedavisi mi ? Tüp Bebek Tedavisi mi ?
  6. Yumurtalar artık Buzdolabında…
  7. Eksi 196 Derecede Başlayan Yaşam…Dondurulmuş Bebekler
  8. Laboratuvarda Bebekleriniz Emin Ellerde…
  9. HERŞEY SAĞLIKLI BEBEKLER İÇİN…
  10. İyi ki Tüp Bebek var…

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.