MODA
GÜZELLİK
AİLE
SAĞLIK

Rahim filmi (HSG) hakkında bilinmesi gerekenler

Rahim filmi, tüplerin açık olup olmadığını değerlendirmek için yapılan bir işlemdir. Rahim iç kısmının şekil, büyüklük ve durumunu değerlendirmemizi, yapışıklık, polip veya çıkıntı yapan myom bulunup bulunmadığını tespit etmemizi de sağlar. Radyoloji Uzmanı Dr. Cevat Bayrak, rahim filmi hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.

Milliyet Haber

Rahim filmi nedir?

HSG, rahim ve tüp filmi anlamına gelmektedir. Makul bir süre boyunca korunmasız ilişkiye rağmen gebe kalamayan kadınlara, sperm ve yumurtanın buluşmasına engel olabilecek veya embriyonun rahim içine tutunup gelişmesini olumsuz etkileyebilecek bir durumun bulunup bulunmadığını anlayabilmek için yapılan radyolojik bir tetkiktir.

Rahim filmi ile saptanabilen başlıca problemler şunlardır:

•Rahimde doğumsal anomaliler,
•Rahim içerisinde oluşan polipler,
•Rahim içerisine çıkıntı yapan myomlar,
•Rahim içi yapışıklıklar,
•Rahim duvarı problemleri,
•Tüplerin kapalı olması,
•Tüplerde sıvı birikmesi.

Rahim filmi hakkında bilinmesi gerekenler

Rahim filmi çekimi, yeni nesil cihazlar ve geliştirilen yeni teknikler sayesinde kısa sürede, kolay ve ağrısız olarak yapılabilmektedir. Kadında kısırlık nedenlerinin araştırılmasında büyük önem taşımaktadır.

Rahim filmi adet kanamasının bitmesinden sonraki birkaç gün içinde yapılmalıdır. Hamile olmadığından emin olan kişilerde ise adet kanaması olmayan herhangi bir zaman diliminde yapılabilir.

Rahim filmi çekimi öncesinde banyo yapılması hijyen açısından iyi olur. Çekime giderken varsa eski film ve raporları birlikte götürüp çekimi yapacak doktora göstermek yapılacak işlemi ve teşhisi kolaylaştırır.

Eğer her şey normal ise, rahim filmi çekimini takip eden 4 ay boyunca gebe kalma olasılığı önceki döneme göre belirgin derecede artmaktadır.

Rahim filmi sonrasında herkesin koruyucu antibiyotik kullanması gerekliliği konusunda bakış açısına göre değişik görüşler mevcuttur. Rahim filmi ile tüplerinde sorun saptanan kişilerin enfeksiyon riskine karşı koruyucu antibiyotik kullanmaları uygun olur.

Rahim filmi, yeni tekniklerle yapıldığında genellikle ağrısızdır. İşlem sırasında aç olmak ya da işlem öncesinde ağrı kesici kullanmak gerekmez. İşlem sonrasında hastalar günlük hayatlarına geri dönebilirler. İşlem sonrasında 1-2 gün sürebilen lekelenme normaldir.

Radyoloji Uzmanı Dr. Cevat Bayrak

Diğer Haberler

  1. Ayo & Teo Bodrum'u sallayacak
  2. Hastayı uyutmadan bel fıtığı ameliyatı
  3. En hit çizgi diziler Kidz TV’de.
  4. Crate and Barrel online alışverişe başladı
  5. Gelin ve kaynanadan görülmemiş kapışma
  6. Seviyorsan aç konuş bence!
  7. Yeni Yılınızı Tatlandırın
  8. Cildinizdeki sivilcelerden kurtulabilirsiniz!
  9. Sizin Aşkınız Hangi Renk?
  10. Marks & Spencer yeni sezonda çorap koleksiyonu ile göz dolduruyor!

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.