MODA
GÜZELLİK
AİLE
SAĞLIK

Klasik mi Seversiniz

Yaşam tarzınız kişiliğinizi yansıtır. Eviniz, arabanız, mobilyalarınız sizi tanımlar. Tercihleriniz, öncelikleriniz hayatınıza yön verir. Yaşam alanlarınız ve ofisiniz sizin yansımanızdır. Peki, siz klasik mi seversiniz, yoksa modern mi? Tercihiniz hangisinden yana?

Bu soruyu yanıtlamakta kararsız iseniz son projelerimizden biri olan Emirgan’daki ofis tasarım ve uygulama çalışmamızı sizlerle paylaşalım. Böylelikle seçiminizi buna göre yapabilirsiniz.

Ofisimiz Emirgan’da sahile bakan bir cepheye ve harika deniz manzarasına sahip. Ofisin tasarımını planlarken hem klasik hem modern dekorasyon tercih ettik. Müşterimizin beğenileri doğrultusunda iki farklı ofis tasarladık.

Klasiği tercih eden, her daim ahşabın sıcak dokusunu ve rengini kullanmayı seçenler için ilk tasarımımızda bu konsepti izledik. Ahşap oymalı kitaplık, el emeği oymalı çalışma masası, sütunlar ve ahşap kaplama duvarlar... Ahşabın sıcaklığını dışarıdan gelen gün ışığı ve dev avizelerle daha da ısıttık.

Klasik ofis tasarımı

Farklı ebat ve şekillerdeki dev avizeleri, sarı ışığı ile ortamı daha da yumuşatan abajurlarla destekledik. Antika aksesuar ve tablolarla tamamlanan ofiste çalışırken kendinizi keyifli, konforlu ve güvende hissedeceksiniz.

Ben dönem insanı değilim, her daim modern ve çağı yakalayanlardanım derseniz; ikinci seçenek size göre. Aynı mekanı bu kez mermer şıklığı ile donattık. Özel tasarım sarkıt avizelerle aydınlattığımız mekana, farklı tonlarda deri koltuklar ve yüksek ayaklı abajurlarla hareket kattık. Tavandaki gömme aydınlatmalarla da ofisin ışığını gün ışığına destek kıldık.

Modern Ofis Tasarımı

Cam masa ve pirinç koltuk ayaklarının da ışıltı kattığı ofis dekorasyonunda, özel, karakterli dekoratif objeleri kullanmayı ihmal etmedik. Fransız pencerelerin etkisi ise tartışılmaz.

Hem aydınlatması hem özel tasarım dekoratif objeleri ve duvar panelleri ile dikkat çeken modern ofis dekorasyonumuzda keyifli bir çalışma ortamı yarattık. Rahat, kullanışlı deri koltukları ile ofis ergonomisini yakaladık.

Dilerseniz klasik, dilerseniz modern, tercih sizin. Her nerede üretiyor ve keyif alabiliyorsanız.

Peki, sizin tarzınız hangisi? Yorumlarınızı bekliyorum...

Mutlu günler.

Şerif Soğukbulak

serif@artstyle.com.tr
instagram.com/serifsogukbulak
twitter.com/serifsogukbulak

Yazının devamı...

Sultanahmet’te Bir Tasarım Otel

Yaşam mekanları tasarlamayı fazlasıyla sevmişimdir. Sizlere bu hafta tasarımını yeni bitirdiğim ve uygulamasına başladığım bir butik otel projesinden bahsedeceğim.

Proje Sultanahmet’te boy gösteriyor. Girişten çatı katına kadar her detayı özenle planlanmış bu otel 4 katlı. Antik sütunlarve ferforje balkonlarla süslenen otelin cephesi prekast kaplama. Girişi ve balkon köşelerini kaplayan pembe çiçekleri ile her mevsim yaz havası taşıyan otel, katlardaki pencere önü balkonları ve pencere sövelerindeki antik detaylar keyifli oldu gerçekten.

Ön cephesinde ferforje ve begonvil ağacından yapmış olduğumuz sarmaşık, otelin girişini adeta fotoğraflık bir köşeye dönüştürdü.

Renkli giriş kapısı ve pembe açan begonvilleriyle gerçektende dört mevsim müşterileri tarafından sıkca tercih edileceğini düşündüğüm bir giriş oldu.

Cephede pencereler antik sütunlarla dikey kesilirken, sütunların farklı boyutları da ortaya koyduğu algı oyunlarıyla cephede farklılık yapmayı düşündüm.

Giriş holü sade ve şık

Girişte yer alan hol, beyaz ve antrasitgrinin en güzel tonuyla harmanlandı. Ahşap duvar kaplamaları da beyaz ve antrasit gri renkleriyle binanın genel renk temasına uyumlu. Büyük geniş kapılar ve dış cepheye açılan çift kanatlı kapı da hem ahşap hem demir ferforje süslemeleriyle şık ve samimi bir duruş sergiliyor. Mekanın ana rengi olan koyu gri antrasit tonu hemen hemen her objede tamamlayıcı renk olarak çıkıyor karşımıza. Özel tasarım avizelerde, lobideki karşılama masasında ve tüm duvarları bir tablo gibi kaplayan ahşap panellerdede bu hakimiyeti görüyoruz.

Odalar ev konforunda

Kendinizi evinizde hissedeceğiniz odalar konforlu ve kullanışlı. Odanın girişinde koyu gri antrasittonu tercih ederken, tam karşınızda sizi karşılayan duvar beyaz tuğla efektli bir kaplama. Sıcak bir hava veren beyaz tuğla efektli kaplama duvar pek çok tabloya da ev sahipliği yapıyor. Odada bir çift kişilik, bir de tek kişilik yatak var. Yatak başları koyu gri antrasit kadife ile kaplanmış. Ton teması yatak örtüsü, yastıklar ve tablolarda da görülüyor.

Hol tasarımında da genel olarak butik otel konseptine uygun sıcak ve samimi bir tarz ortaya koymaya gayret edildi. Bu ara iç mekanda da dış mekanda olduğu gibi bitkilendirmeyi ihmal etmedik. Siz siz olun mekanlarınızda bolca bitkilendirme kullanın. İnanın insanların ruhunu ve zihnini rahatlatıyor.

Umarım keyifli bir hafta geçirirsiniz.

Şerif SOĞUKBULAK

Yazının devamı...

“Tam Instagramlık”

Instagramlik Cafe ve Restoranlar

Instagramın hayatımızda ne denli yer kapladığı hepimizce malum. Öyle ki paylaşımlarımıza gelen tepkilerin içten içe seçimlerimizi etkilediği bir anlamda trend etkisi yarattığı yadsınamaz bir gerçek. İşte bu gerçek değişen dünyanın yeni terimlerinden birini ortaya çıkardı.

“TAM INSTAGRAMLIK”

Tam ınstagramlık anlar
Tam ınstagramlık manzaralar
Tam ınstagramlık buluşmalar
Pek tabi…

TAM INSTAGRIMLIK CAFÉ! TAM İNSTAGRAMLIK RESTORAN!

Evet gerçekten de yeni nesil Cafe ve Restoran akımının nedenlerinde biri de bu önermeyi gerçeklemeye yönelik çabadır diyebiliriz.

Dünyada dışarıda yeme içme oranı hızla artıyor ve bu pazarda Türkiye ciddi anlamda yerini alıyor,

Peki dışarıda yeme içmede insanlar nereleri tercih ediyor?

Bu soru istatiksel olarak
Restoranlar %59
Fast Foodlar %33
Cafeler %6
Pastaneler %2 şeklinde cevap buluyor.

Listede restoranlar halihazırda üst sırada ancak sosyal medyanın tercihlere olan etkileri doğrultusunda bu sıralamada Cafe tercihinde ciddi bir artış bekliyorum.

Eskiden şehrin merkezi yerlerinde bulunan ve tüm dünyada kurumsal kimliğe sahip fast foodların yerini artık yerli girişimcilerin oluşturduğu Cafe ve Restoranlar almaya başladı. Görülen o ki hizmet sektöründeki tecrübe ve kalitemizi café&restoran sektörüne de ciddi anlamda aktarıyoruz.

Türkiye’de Cafe ve Restoranlar sayısında ki artışın doğurduğu rekabet ürün ve hizmet kalitesinin yanında “Tam Instagramlık” önermesinin de etkisiyle mekanların mimari ve dekorasyondaki kalitesinde de çıtayı yükseltti.

Bende bu tespitlerim doğrultusunda hem iyi bir müşteri hemde tasarımcı olarak cafe ve restoran sahipleri için fark yaratabilecekleri tüyolar paylaşacağım.

Öncelikle hizmet ve yemek kalitesi herşeyden öte bir zaruriyet buna kesinlikle dikkat edilmeli! Ancak dekorasyon ve mimariye önem verin, sıradanlıkdan uzak ve işyerinizi içselleştirdiğiniz etkisini yaratacak seçimler ile işinize önem verdiğinizi hissettirin. Bu süreçte işyeriniz için en iyisini isteyeceğiniz malum, ancak bu duygunun bir dili var.Yaşamlarımızda duygularımızın, isteklerimizin pek çok zaman doğru anlaşılamadığını ve nihayetinde bizlerde hayal kırıklığı yarattığını göz önünde bulundurarak kesinlikle dilinizi anlayabilecek anladıkları doğrultusunda size sizin için en doğru olana yönlendirebilecek profesyonel destek almanızı öneriyorum. İşini iyi icra eden bir tasarımcı ile kafenizin lokasyonuna müşteri portföyüne hitap edecek şekilde mimari ve dekorasyon düzenlemesi yapılabilir. 21. yy insanı için görsellik ön planda yani siz mimari tasarımınıza ne kadar önem verirseniz müşterileriniz de o oranda artacaktır, hatta bazı müşterileriniz kafenizin müdavimi olacak ve size çevrelerinden yeni müşteriler kazandıracaktır. Özellikle sosyal medyayı gücünün daha aktif kullanılabilmesi için dekorasyon çok önemli, sırf fotoğraf çekmek için kafenize gelen insanların ve bunun yaratacağı trend etkisinin mimari düzenlemeye verdiğiniz önemle sağlanabileceğini unutmayın.

Kendinize spesifik bir konsept belirleyin ve ‘’müşteriler neden bizi seçmeli? sorusuna cevap arayın.

Kafenizde kullandığınız renklerin, masa, sandalyelerin, koltukların, aydınlatmaların, duvar süslemelerinin kısaca kullanacağınız her malzemenin uyumu ve kalitesinin gelen müşteri kalitesi ile size sağladığı kazançla doğru orantılı olduğunu unutmayın.

Dekorasyon ve mimariyi planlarken müşterilerinizin isteklerini karşılayıp, rahatını sağlayacak şekilde olmasına değinebilirsiniz. Müşterileriniz cafenizde geçirdiği kaliteli süreyi uzatmanız ile kazancınız da doğru orantılı olarak artacaktır. (Örn; Açık ve kapalı alan, masalara yakın priz, rahat koltuk ve sandalyeler vb.).

Unutmayın insanlar mekanlarınıza çoğu zaman ihtiyacın dışında hoşca ve güzel vakit geçirmek ve sosyalleşmek için geliyorlar. Yani o insanların derdi sadece yemek yemek olsaydı işlerini bir kebapcı da fazlasıyla görürdü.

Müşteriler ne ister?

Cafenize gelen müşteri kesinlikle “Tam Instagramlık” birkaç foto çekilebileceği alan ister.

Örneğin;

1- Mekanınızın barı çok gösterişli olabilir onun önünde bir foto çekilebilir.2- Markanızın yazılı olduğu duvarda dekoratif birkaç objeniz varsa onlar ile birlikte bir foto çekebilir.3- Cafeniz duvarlarından birinde yapılmış sanatsal çalışmanın önünde fotoğraf çekilebilir.4- Bayan WC içerisinde yapılmış bir fotoğraflık köşe olabilir.5- Fotoğraflık bir Şömine köşesi olabilir.6- Giriş kapınızda müşterinizi Çicek bahçesine davet edebilirsiniz.Evet sizlere kısada olsa Cafe ve Restoranlarınızda yapabileceğiniz birkaç dekorasyon farklılığı ile rakiplerinizin önüne geçebileceğiniz tüyolar vermeye çalıştım. Unutmayın öngörülü olmak sizi hep bir adım ötede tutar, her detayı öngörebilmek işletmenizi hayata geçirdikten sonra karışılacağınız sorunları en aza düşürmek demektir.

Kriz yönetebilmeniz kafenizi açarken de, işletirken de size her aşamada yardımcı olacaktır, bu yüzden çözüm odaklı olmaya özen gösterin.

Dekorasyon herşey değil ama çok şeydir, daha fazla kazanmak için işinize yatırım yapmayı ihmal etmeyin.

Mutlu haftalar.

Şerif Soğukbulak

serif@artstyle.com.tr
instagram.com/serifsogukbulak
twitter.com/serifsogukbulak

Yazının devamı...

Yaşam Alanlarımızı Güzelleştirelim!

Merhabalar, ben Şerif Soğukbulak,
Profesyonel meslek hayatıma 2003 yılında Mühendislik Mimarlık fakültesinden “İnşaat Mühendisi” olarak mezun olduktan hemen sonra “mühendislik” alanında başlamış olmama rağmen ilgi alanım ve yeteneklerim doğrultusunda ileriki yıllarda sıklıkla mimari ve daha spesifik iç mimari projelere yöneldim. Bu yönelimimi profesyonel anlamda desteklemek için Mimari ve İç Mimari proje geliştirme konusunda lisansüstü eğitim aldım. Böylece mimarlık ve mühendislik disiplinlerini harmanlamış olmanın verdiği güven ile meslek hayatıma devam ediyorum.

Bahsettiğim üzere Profesyonel meslek hayatıma yön veren “ilgi alanlarım ve yeteneklerim” belki de aileden gelen bir tutkuydu. Keza babam özellikle klasik mobilyada iddalı yılların usta mobilyacısıdır.Hemen hemen lise yıllarıma kadar her yaz atölyesinde çıraklığını yaparak geçirdim.Sanırım o yıllarda ham materyale hayat veren dokunuşlara şahit olmak tasarım tutkumu beslemiş olmalı.

Bundan böyle bu köşede de sizlerle olacağım. Burada, sizlerin yaşam alanlarını güzelleştiren, keyif katan ipuçlarını ortaya koyacağız

Konsepte bağlı mekan tasarımını, farklı tarzları aynı potada eriten, retro, vintage ya da modern tarz dekorasyon objelerini bir arada kullanarak eklektik bir tarz yaratılması gibi uygulamaların yaratacağı büyüyü paylaşacağız.

Profesyonel hizmet anlayışları, lezzetli mutfakları ve sabahtan akşama hizmet veren hızlı servisleri ile birbirleriyle yarışan yeni tarz cafeleri,tasarım ve dekorasyondaki farklılıklarıyla masaya yatıracağız. Bazen bir Rönesans havası yaratırken, bazen modern disiplinden şaşmayacağız..Otantik bir cafeyi romantik bir mekana dönüştürürken, bazen de zümrüt yeşili bir vaha vadeden mekanların sırlarına ortak olacağız.

Yeni aldığınız bir villayı; bir eve, bir yuvaya dönüştüren bir tasarımcının zihnindeki gücün , hünerli ellere sahip dinamik bir ekiple ortaya çıkışına tanık olurken; size huzur, keyif ve ihtişam yaşatacak mekanlar yaratmak için villaların kişiselleşip, farklılaşarak nasıl içinden çıkmak istemeyeceğiniz keyifli alanlara dönüştüğünü göreceksiniz.

Ofislerinde gün boyu yorulanlara, konfor ve şıklığı bir arada nasıl yorumlayacaklarını, seçkin ve estetik bir tasarım için; konforlu ve ergonomik mobilyaları nasıl kombinleyeceklerini anlatacağım.

Yurtiçi ve yurt dışında gerçekleştirdiğimiz tasarım ve uygulamalardan yola çıkarak Cafe, Ofis ve Villa dekorasyon trendlerini sizlerle paylaşacağım. Lüks modern yapılara yeniden hayat vermeyi sevdiğim kadar, vintage ve klasik dekorasyona da bayılıyorum. Her ne kadar klasiği çok sevsem de lüks villa dekorasyonlarında hem klasik, hem modern, hem de eklektik tarzları bir arada kullanmayı tercih eden biri olarak pek çok tarzı burada sizlerle paylaşmaktan keyif duyacağım.

Ayrıca beni daha yakından takip etmek isterseniz instagram hesabımı oldukça aktif kullanmaktayım.Takipte kalın şimdiden köşeme hoşgeldiniz.

Şerif Soğukbulak

serif@artstyle.com.tr
instagram.com/serifsogukbulak
twitter.com/serifsogukbulak

Yazının devamı...

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.