SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

2018 Paris Haute Couture Moda Haftası'nın Göz Alıcı Parçaları

.

Milliyet Haber

En göz alıcı parçaları seçmek ne mümkün!

1-5 Temmuz 2018'de Fransa'nın başkenti Paris'te gerçekleşen 2018-2019 Sonbahar Kış Haute Couture Moda Haftası birbirinden çarpıcı tasarımları görücüye çıkardı.

Dünyanın en prestijli moda evlerinde, işinin ehli olan sanatkar terzilerin ellerinden çıkan ve bazen yapımı aylarca süren rüya gibi parçalar en az 70 kişinin istidham edildiği moda evlerinin mükemmeliyetçi "savoir-faire"ini de temsil ediyor.

Paris Haute Couture Moda Haftası'ndaki her koleksiyon başka bir dünyanın kapılarını aralıyor. Değerli kumşlar, kıymetli nakışlar, el sanatları çalışmaları ve görkemli silüetler...

2018-2019 Sonbahar Kış Haute Couture Moda Haftası'nın en etkileyici parçlarından söz ederken tasarımcı Pierpaolo Piccioli'nin kreatif direktörlüğünü sürdürdüğü Valentino'nun saten ve brokar kumaşlarla oluşturduğu hacimli, Maria Grazia Chiuri'nin Christian Dior için şifon kumaş oyunları ile yarattığı narin formlar adeta görsel bir şölen yaratıyor.

Karl Lagerfeld'in Canel için tasarladığı couture tayyörlerde kullandığı değerli takılar ve nefis nil yeşili, Alberta Ferretti Limited Edition'in tamamı kristallerle kaplı olan ceket ve pantolon kombinleri öne çıkan parçalar arasında.

Defilede rafine "trompe-l'oeil" efekti yaratan Armani Privé ve mitolojiyi podyuma taşıyan Schiaparelli koleksiyonları da görülmeye değer.

Elie Saab'ın ise Barselona'ya yaptığı gezide Antoni Gaudi'nin mimari sanat eserlerinden ilham alarak yola çıktığı koleksiyonu, organik dokular, desen ve süslemeler ile temasını şekillendiriyor. Kumaş üzerine damar gibi dağıtılan dore işlemeler çatlayan toprağı ve Gaudi'nin şehir içindeki mimari eserlerinde kullandığı giriftli demir iskeletleri anımsatıyor. Kafes şeklindeki silüetlerde öne çıkan desen çalışmaları ile vurgulanmak istenen ise koleksiyonun Akdeniz Art Nouveau hissiyatı.

Özgün yaklaşımlarıyla harikalar yaratmış moda evlerinin arasında iyinin iyisini seçmek bu sezon güç görünüyor. Siz ne dersiniz?

Yazarın Diğer Yazıları

  1. Hangisi Sizin Renginiz?
  2. 2018-2019 Sonbahar/Kış Gelinlik Trendleri
  3. Sonbahar-Kış 2018-19 Makyaj Trendleri
  4. 2018 Paris Haute Couture Moda Haftası'nın Göz Alıcı Parçaları
  5. Saten Parçaları Gardıroptan Çıkarmanın Tam Zamanı

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.