MODA
GÜZELLİK
AİLE
SAĞLIK

Transit bipartisyon diyabet cerrahisi nasıl uygulanır?

Tüm dünyada yaşamı tehdit altına alan en yaygın rahatsızlıkların başında gelen diyabet, cerrahi teknikler ile tedavi edilebiliyor. Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Kamil Gülpınar,diyabet cerrahisi tekniği olan transit bipartisyon tedavisini anlattı.

Milliyet Haber

“Metabolik cerrahi prosedürleri olarak bilinen bu işlemlerin kökleri, DS (Duodenal Switch) ve BPD (Biliopankreatik Diversiyon) gibi obezite cerrahisi operasyonlarına dayanıyor.Cerrahi yöntemler ile ince bağırsağın önemli bir bölümünün gıda geçişi kapatılarak devre dışı bırakılması sağlanıyor.

Metabolik cerrahi ile obezite cerrahisi arasındaki en önemli fark, ince bağırsağın baypas prosedürüyle devre dışı bırakılmamasıdır. Bunun yerine, metabolik cerrahinin tüm mekanizması, bir transpozisyon / yerleştirme prosedürü aracılığıyla hormonal değişikliklere ulaşmaya ve bu değişikliklerden faydalanmaya dayanır.

Metabolik cerrahinin bir başka farkı, bu hormonal değişimin, obez olmayan tip 2 diyabet hastaları için kilo kaybından bağımsız olarak yapılabilmesi ve kan şekeri kontrolündeki olumlu etkisidir. Tıbbi uygulamada bu etkileri elde edebilen 2 metabolik cerrahi prosedürü vardır.

Bu işlemlerden birisi İleal Transpozisyon (IT), diğeri Transit Bipartisyon(TB). Bu prosedürler etkili sonuçlara sahiptir ve daha düşük Vücut Kitle İndeksi (VKİ) olan tip 2 diyabet hastalarına da güvenle uygulanabilir.”

Transit bipartisyon nasıl uygulanır?
“Her iki operasyon da birleşik prosedürlerdir. Öncellikletüp mide ameliyatı yapılır. Bunun üç temel nedeni vardır. Birincisimidenin açlık hissinden sorumlu olan ghrelin bölgesini almak. İkincisi midenin boşaltılmasını hızlandırmak, böylece yiyeceklerin daha kısa sürede ince bağırsağa ulaşmasını, ince bağırsak temelli hormonların daha hızlı harekete geçirilmesini ve bu nedenle doymuşluk hissinin oluşmasını sağlamak. Üçüncüsü ise gastrik genişlemeyi önlemek.

Böylece, sleeve gastrektomi ile kalori alımı sınırlandırılır, sindirim sürecinin erken safhasında ince barsağın ileum bölgesine giren gıda maddesinin pozitif hormon düzeyleri artırılır. Pozitif hormonların artması, sadece insülinin etkililiğini artırmakla kalmaz, aynı zamanda doyum hissinde ve gıdayı sindirmede de değişiklik sağlar.”

Transit bipartisyonun diyabete etkisi nedir?
“Transit bipartisyon(TB) operasyonu sırasında, duodenum devre dışı bırakılmaz, ancak bu bölüme gıda geçişi sınırlanır. Bununla birlikte TB, özellikle obez tip 2 diyabet hastalarında etkili bir prosedürdür. Obez olmayan hastalar üzerindeki etkinliği henüz kanıtlanmamıştır.

TB prosedürünün en önemli avantajı, gıda geçişinin tüm ince bağırsaklar boyunca devam etmesi ve duodenumun devre dışı bırakılmamasıdır. Bu prosedürde ince bağırsak ve kalın bağırsak arasındaki bağlantı noktasından belirli bir kısım cerrahi operasyonla alınır. Bu sayede ince bağırsağa direkt gıda geçişi sağlanır.”

Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Kamil Gülpınar“Daha önce hiç ameliyat olmamış diyabetik ve özellikle obez diyabetik hastalarda Vitamin D ve Vitamin B1 (tiamin) eksiklikleri oldukça yaygındır. Aynı hasta gruplarında demir eksikliği de görülmektedir.

Transit bipartisyon operasyonu geçiren hastalarda bu vitamin ihtiyacı % 10'un altına düşer. Hastaların yaklaşık %95'i herhangi bir takviye olmadan hayatını sürdürebilir. Sonuç olarak hastalar hem fazla kilolarından hem de diyabet rahatsızlığından kurtulabiliyor.”

Diğer Haberler

  1. Ayo & Teo Bodrum'u sallayacak
  2. Hastayı uyutmadan bel fıtığı ameliyatı
  3. En hit çizgi diziler Kidz TV’de.
  4. Crate and Barrel online alışverişe başladı
  5. Gelin ve kaynanadan görülmemiş kapışma
  6. Seviyorsan aç konuş bence!
  7. Yeni Yılınızı Tatlandırın
  8. Cildinizdeki sivilcelerden kurtulabilirsiniz!
  9. Sizin Aşkınız Hangi Renk?
  10. Marks & Spencer yeni sezonda çorap koleksiyonu ile göz dolduruyor!

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.