SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

Zeytin Salatası

.

Milliyet Haber

Merhaba,

Zeytinin tarihi hikayesinin Yunanistan’ın Santorini Adası’na kadar dayandığı söylenir. Adada yapılan kazılarda kırk bin yıllık zeytin yaprağı fosillerine rastlanmıştır. Bütün efsaneler onun üzerine yazılmışsa da gerçek yazıt aşağıdaki reçetededir.:)

Zeytin salatası aslında her mevsim yapılabilecek, yemeklerde, kahvaltılarda sunulabilecek en kutsal lezzettir. Yazın taze domates kullanılan salatada, kışın görevi kurutulmuş domatesler üstlenir.

MALZEMELER:
250 gr. yeşil iri kırma zeytin
150 gr. çekirdeksiz ızgara zeytin
2 yemek kaşığı yeşil mini zeytin
6-7 adet kurutulmuş domates
Maydanoz
Nane
Susam
Zeytinyağ
Nar
Ceviz içi
Limon

YAPILIŞI:
İlk önce kuru domatesleri bir kasede sıcak suda biraz bekletiyoruz. Bu arada büyükçe bir kaseye kırma zeytinleri bıçakla ayırarak çekirdeklerinden kurtarıyoruz. Izgara zeytinleri çekirdeksiz olduğu için hiç kesmeden katıyoruz. Mini zeytinlerin de çekirdeklerini çıkartıp ekliyoruz. Domateslerin suyunu süzüp iri iri doğruyoruz. Bir avuç ceviz içini irice kırıyoruz. Ardından 8-10 dal maydanoz, bir avuç taze nane, bir tatlı kaşığı susam, biraz nar tanesi eklenir. Zeytinyağı ve limon sosu gezdirilir ve karıştırılır. Zeytinlerin tuzu yeterli geldiğinden ben ayrıca tuz ilave etmiyorum.

Afiyet olsun. İnstagram adresim:http://www.instagram.com/gurmedengecme

Yazarın Diğer Yazıları

  1. Semizotu Yemeği
  2. Mantar Çorbası
  3. Kremalı Poğaça
  4. Pırasalı Yufka Böreği
  5. Levrek Marin
  6. Brokoli Salatası
  7. Ezogelin Çorbası
  8. Pancar Salatası
  9. Tekir Tava
  10. Cevizli Erişte

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.