MODA
GÜZELLİK
AİLE
SAĞLIK

Yazın saç bakımı nasıl yapılmalı?

Saç Gurusu Serkan Bozkurt PembeNar.Com okurları için yaza özel saç bakım önerilerinde bulundu.

Milliyet Haber

Bahar ayları geldi çattı, saçlarımız dökülecek ve cansızlaşacak.

Yaz aylarında daha sağlıklı saçlara kavuşmak için Saç Gurusu Serkan Bozkurt’tan sizin için birbirinde değerli 5 öneriyi dinledik:

1. Saç Masajı
Daha kaliteli saçlar için her banyodan sonra saç masajı yapın. Bu sayede kan dolaşımı hızlanacak ve saçlar çok daha iyi beslenecektir. Saç masajı derideki yağ dengesinin düzenli çalışmasına ve gerginliğinizin azalmasında sebep olacaktır.

Saçlarınızın yıkanmış ve kuru olmasına özen gösterin. Ellerinizi kafanızın yanlarına yerleştirin ve parmaklarınızı açın. Saç ortasından başlamak üzere yuvarlak şekiller çizerek hafif şekilde masaja başlayın. Parmaklarınızın kafa derisine mümkün olduğu kadar fazla temas etmesini sağlayın. Kepek sorununuz varsa çay ağacı yağı veya lavanta yağı iyi gelecektir. Saç dökülmesine karşı ise nane yağını deneyebilirsiniz. Saçlarınızın kuruluğundan şikayet ediyorsanız papatya yağı kullanabilirsiniz.

2. Tatilde saç bakımı
Güneş, kum ve deniz herkesin hakkı. Aşırı güneş, tuzlu ve klorlu sular saçlarımız için açık bir tehdittir. Aşırı güneşte kalan saç nemini kaybeder ve sonucunda ise çabuk bir şekilde kırılmaya başlar. Bu süre ne kadar uzarsa saç renginiz de o oranda değişecektir.

O yüzden özellikle öğlen saatlerinde aşırı güneşte durmamaya dikkat edin. Zorunlu kalınan durumlarda ise hava alan şapkalar tercih edin ve sık sık saçınız havalandırın.

Deniz ve havuza girdikten sonra hızlı bir şekilde saçınızı yıkayın. Uzun süre saçınızda kalan tuzlu su ve klor, ciddi saç kayıplarına neden olur.

Yazın saçlar ister istemez nem kaybına uğrar. Bu yüzden özellikle yaz aylarında kabak çekirdeği, badem gibi kuruyemişler tüketerek saçınızın nem dengesini koruyabilirsiniz.

3. Kurutma makinasından uzak durun
Saç kurutma makinaları saçın nem dengesini bozan bir numaralı düşmandır. Saçlarımızı yıkadıktan hızlı kurutma için kullanılan kadınların da “fönsüz sokağa çıkmam” düşüncesinin mahsulü olan saç kurutma makinalarının keyfinizi kaçırmasına izin vermeyin. Hızlı bir şekilde kuruyan saç şoka girer, ani ısı değişikliği saçta direnç kaybına, saç derisinde ise nem kaybına sebep olur.

Banyoda saçlarınızı yıkarken sıcak su kullanmayın. Mümkünse ılık suyla yıkamaya dikkat edin.Banyodan sonra bir havluyardımıyla hafif bastırarak kurulama yapın.

olan saçı oda sıcaklığında kurumaya bırakın. Argan,hindistancevizi, zeytinyağıyada badem yağı gibi doğal yağlar ile saçlarınıza hafif masaj yapın.


4. Kozmetikten Uzak Durun
Size kötü bir haberimiz var, hiçbir şampuan ve krem giden saçın yerine yenisini getirmez. Kozmetik ürünlerden uzak durun. Kullandığınız her kozmetik ürün saçın yapısını ve direncini zamanla bozar, zaman içerisinde dökülmesine hatta yok olmasına sebep olur.

Yediğiniz besinler saç sağlığına direkt etki eder. Ayrıca saç sağlığınız için kontrollü bir şekilde spor yapmak son derece faydalıdır.

5. Yumuşak Kil Kullanın
Hatırlar mısınız bilmem ama anneanne ve dedelerimiz saçlarını kil ile yıkardı. Kellik ve saç dökülmesi sorunu yaşayanlara yumuşak kil kullanabilir. Yumuşak kil kadın erkek herkesin saç bakım menüsünde olması gerekir.

Kili doğal ürünler satan yerlerden rahatlıkla satın alabillirsiniz. Yıpranmış vekuru saçlar ve ile çoğu saç problemlerinin kil ile ortadan kalktığını göreceksiniz. Yumuşak kil, yıpranmış saçların bakımında kullanıldığı gibi saçların sağlıklı uzamasına da imkan tanır.

Saç Gurusu Serkan Bozkurt

Diğer Haberler

  1. Ayo & Teo Bodrum'u sallayacak
  2. Hastayı uyutmadan bel fıtığı ameliyatı
  3. En hit çizgi diziler Kidz TV’de.
  4. Crate and Barrel online alışverişe başladı
  5. Gelin ve kaynanadan görülmemiş kapışma
  6. Seviyorsan aç konuş bence!
  7. Yeni Yılınızı Tatlandırın
  8. Cildinizdeki sivilcelerden kurtulabilirsiniz!
  9. Sizin Aşkınız Hangi Renk?
  10. Marks & Spencer yeni sezonda çorap koleksiyonu ile göz dolduruyor!

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.