SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

'Avrupa, askerlerimize müteşekkir olmalı'

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Avrupa, askerlerimize müteşekkir olmalı. İdlib'de sivilleri askerimiz koruyor, bölgenin güvenliğinde anahtar rol oynuyor." ifadelerini kullandı.

AA

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, sosyal medya hesabı Twitter'dan Deutsche Welle'ye verdiği röportajı paylaşarak, "Avrupa, askerlerimize müteşekkir olmalı. İdlib'de sivilleri askerimiz koruyor. Kuzey Suriye'de teröre ve ayrılıkçı siyasete darbe vuruyor. Mültecileri ve sivilleri koruyor. Bölgenin güvenliğinde anahtar rol oynuyor." değerlendirmesinde bulundu.

"ASKERLERİMİZ ÇOK TEHLİKELİ AMA ÖNEMLİ BİR GÖREV YAPIYOR"

Kalın, 21 Ekim'de Deutche Welle'de yayımlanan röportajda, Amerikalılarla varılan mutabakata işaret ederek, anlaşmanın ilk aşamasının askeri harekata ara verilmesi, ikinci aşamasının YPG/PKK'lı teröristler bölgeden çekildiklerinde harekata son verilmesini kapsadığını belirtti.

Bu harekatın iki hedefinin bulunduğunu aktaran Kalın, "İlki, burayı teröristlerden temizlemekti. İkincisi de sığınmacıların evlerine dönmesini sağlamaktı. Bu çerçevede memleketleri olan kent ve kasabalara dönmeleri için gerekli olan uygun koşulları yaratmak istiyoruz." ifadelerine yer verdi.

Alman Dışişleri Bakanı Heiko Maas'ın, bu harekatın bir işgal ve uluslararası hukukun ihlali olduğuna yönelik iddiasına yanıt veren Kalın, şunları kaydetti:

"Tam aksine, askerlerimizin bölgedeki mevcudiyeti ilk olarak Suriye'de siyasi sürecin devamlılığı açısından, ikinci olaraksa Suriyeli mülteciler ve yerinden edilen kişilerin korunması açısından bir garanti, bir güvencedir. Avrupalı dostlarımız askerlerimizin bu çok tehlikeli ama önemli görevi yapıyor oluşuna müteşekkir olmalıdır."

 

Diğer Haberler

  1. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü açıkladı: Siyanürle ilgili son dakika gelişmesi
  2. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: 'Bay Kemal' olmak kolay değildir
  3. Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Beştepe'de toplandı!
  4. AK Parti Çanakkale İl Başkanı Yıldız, istifa etti
  5. Son dakika... Bahçeli'den EYT açıklaması
  6. TBMM'de sürpriz görüşme! Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Bahçeli bir araya geldi
  7. Son dakika... Adalet Bakanı Gül'den 'ceza indirimi' açıklaması
  8. Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar
  9. Bakan Akar'dan ortak devriye açıklaması! 'Sorunların hepsi çözülecek'
  10. Bakan Çavuşoğlu: Hiçbir ülke uluslararası hukukun üstünde değildir.

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.