SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

BM’ye çift büyükelçi

Yürürlüğe giren 1 Numaralı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nde, Dışişleri Bakanlığı’nın görev yetki alanları ile teşkilat yapısı da belirlendi. Bakanlığın merkez teşkilatı 26 hizmet biriminden oluşacak.

Aydın Hasan-Ankara

Bu birimlerden biri olan İkili Siyasi İşler Genel Müdürlükleri, coğrafi görev alanlarındaki ülkelerle ikili düzeydeki siyasi ilişkiler ile bölgesel nitelikli siyasi örgütlerle ilişkileri ve iş birliği için gerekli çalışmaları yapacak ve koordine edecek. Söz konusu müdürlük, ayrıca Yunanistan ile siyasi ve ekonomik ilişkileri yürütecek, KKTC ile ilişkileri ve iş birliğini geliştirecek ve Kıbrıs sorununa ilişkin gelişmeleri izleyerek, gerekli politikanın belirlenmesi için çalışmalar yürütecek.

Uluslararası Güvenlik İşleri Genel Müdürlüğü, NATO ve AGİT ile ilişkileri yürütecek, bu örgütler nezdinde Türkiye’nin hak ve çıkarlarını ilgili kurum ve kuruluşlarla iş birliği yaparak savunacak. Küresel ve İnsani Konular Genel Müdürlüğü, çevre, insan hakları, göç, iltica, insan ticareti ve insani yardımlar ile küresel boyut taşıyan diğer konularda politika belirleyecek.

Kararnamede, özel temsilcilerin cumhurbaşkanı tarafından görevlendirileceği hüküm altına alınarak, “Özel temsilci, dış politika gereklilikleri çerçevesinde özel bir görevi ifa etmek üzere görevlendirilen, büyükelçi veya elçi ünvanını taşıyan temsilcilerdir. Büyükelçi veya elçi ünvanı taşımayanlar da geçici bazı görevler için özel temsilci sıfatıyla görevlendirilebilir” ifadelerine yer verildi.

İhtiyaç halinde atanacak

Dışişleri Bakanlığı’nın gerekli görmesi halinde Birleşmiş Milletler Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliğine büyükelçi-daimi temsilcinin yanı sıra meslek memuru statüsündeki bir büyükelçi, büyükelçi daimi temsilci yardımcısı unvanıyla atanabilecek. Bir ülkedeki siyasi temsil düzeyi büyükelçi veya elçi seviyesinde değilse birinci, ikinci ve üçüncü unvan grubundaki meslek memurları arasından o ülke nezdinde görev yapmak üzere maslahatgüzar atanabilecek. Bakanlık bünyesinden hizmet birimlerinin başına atanacaklar ile elçi-genel müdür yardımcıları, birinci unvan grubundaki meslek memurları arasından atanacak. Yurt dışı teşkilatında büyükelçi unvanıyla görev yapmış olanlar, merkeze döndüklerinde bu unvanı kullanmaya devam edecek.

Diğer Haberler

  1. Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Emine Bulut çağrısı
  2. Son dakika... AK Parti'den Emine Bulut cinayeti açıklaması
  3. Bakan Gül'den Emine Bulut cinayeti açıklaması
  4. Bakan Çavuşoğlu: Türk askeri mahsur değil
  5. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile telefonda görüştü
  6. Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Doğu Akdeniz mesajı: Arama çalışmaları devam edecek
  7. ‘Tüm kavgalar son bulsun’
  8. İYİ Parti’den MHP’ye geçtiler
  9. "Oğlum HDP binasına girdi bir daha çıkmadı"
  10. AK Parti'nin 18. kuruluş yıl dönümü

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.