SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

Savunmada ihracat hedefi 10 milyar dolar

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, savunma sanayi ihracatının 10 milyar dolara çıkarılmasının hedeflendiğini açıkladı.

SEYFETTİN ERSÖZ Ankara

 

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen 11. Kalkınma Planı kabul edildi. Cumhurbaşkanı Yar-dımcısı Fuat Oktay, görüşmelerde güvenlik harcamalarına ilişkin bilgiler verdi. Oktay, güvenlik har-camalarının son 5 yılda dört kat arttığına ilişkin iddialara şu sözlerle yanıt verdi: “Güvenlik ve savun-ma ile ilgili kurumlara 2014’te 51.9 milyar TL harcama yapılmıştır. 2019’da ise tahsis edilen ödenek tutarı 111.4 milyar TL’dir. Bu kurumların bütçesi dört kat değil yaklaşık iki kat artmıştır. Çevremizde olan gelişmeleri düşündüğümüzde bu artışın neden olduğu anlaşılır.”

Savunma sanayisine yönelik attıkları adımlarla savunma sanayi dışındaki sektörleri de hareketlen-dirmek istediklerini dile getiren Oktay, “2013’te 1.6 milyar dolar olan savunma sanayi ihracatımız 2018’de 2.2 milyar dolara yükselmiştir. Plan dönemi sonunda ihracatın 10 milyar dolara çıkarılması hedeflenmektedir. Savunma sanayi teknolojik kabiliyetlerin geliştirilmesinde ve sivil kullanım imkanı olacak yeni ürünlerin geliştirilerek imalat sanayisinin rekabet gücünün artırılmasında büyük önem taşımaktadır” dedi.

Diğer Haberler

  1. Çavuşoğlu'ndan Kılıçdaroğlu açıklaması
  2. İstanbul'u sel vurdu! İmamoğlu'ndan ilk açıklama
  3. Bahçeli’den uyarı
  4. 'İç çekişme yapan parti dışında kalır'
  5. İstanbul’da sürpriz buluşma
  6. Bakanlar yeniden Meclis nöbetinde
  7. Bahçeli'den 17 Ağustos mesajı: Bugün tedbir almazsak yarın bedel öderiz
  8. Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Marmara Depremi mesajı
  9. 'Milletimiz değerlerine sahip çıkacaktır'
  10. ‘İslam dünyasına huzur, adalet gelsin’

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.