SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

Hayalci olmayalım

.

Milliyet Haber

Geçtiğimiz hafta köşemde, ‘Ersun Yanal başarır’ demiştim, sanırım yanlış anlaşıldı. Şampiyon yapar demedim.

Fenerbahçe’nin şu anki tablosu ortada... Yani görünen köy kılavuz istemez! Yanallı Fenerbahçe, Erzurumspor maçının ilk yarısında vites yükseltti, oyunu tek kaleye çevirdi, iki gol buldu. Fark beklerken, doksan dakikayı yine hüsranla bitirdi. Görüyoruz ki, Yanal rüzgarı tek devre esti, ikinci yarıda durdu!

Hep söyledik, artık hiç bir takım çantada keklik değil... Erzurumspor bunun en tipik örneğidir. Ara transferde Fenerbahçe Yönetimi nasıl bir politika izleyecek, bilemiyoruz. Yanal’ın kafasında isimler var, biliyoruz. Yanal, tecrübeli bir hoca, Fenerbahçe’yi kırmızı hattan yukarı çekecektir. Haaa klasmana girer mi? İşte burası çok zor.

Zirveyle puan farkı ortada... Hayalci olmayalım! Yanal ve ekibinin öncelikli işi, o kritik hattan Fenerbahçe’yi çıkarmak olmalıdır, dördüncü yıldız söylemleri şu aşamada pek geçerli değil hocam...

Taraftar daha ne yapsın?

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un en beğendiğim yönü, açık konuşması... Günü kurtarma adına en azından yan yollara sapmıyor. Tablo neyse onu ortaya koyuyor, gerçekler üzerinden yürüyor. Bakın Koç ne diyor, “Avrupa’ya gitmektense önümüzdeki yıl şampiyon olacak kadroyu kurmak amacımız olacak.”

Bu sezondan ümidini kesmiş, artı sezon sonunda 14 futbolcunun sözleşmesi bittiği için geleceğe daha dikkatle bakıyor. Neredeyse bir takıma eşit. Başkan Koç, UEFA kriterlerini de es geçmiyor, Fair-Play’e şu aşamada uymanın zorluğunu da ortaya koyuyor.

Ne diyelim, takımın halleri ortada, yönetim kanadının da işi bir o kadar zor! Fenerbahçe taraftarının takıma olan tutkusunu anlatmaya gerek yok... Sokaktaki taraftarlar bu sezonu çooktaaan unuttular, umutlarını yeni sezona taşıdılar.

Nereye varmak istiyoruz, taraftar, Koç ve yönetimine müthiş kredi tanıdı, helal olsun. Başkan Ali Koç, yönetim ve teknik kadronun en büyük avantajı bu güven ve kredidir... Taraftar daha ne yapsın?

Kurtuluş reçetesi

Süper Ligimize bakıyoruz, UEFA kriterlerine uyan takım sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Yakınen tanıdığımız Beşiktaş’ın durumu da pek farklı değil! Bu kriterlere uymanın ve de ekonominizi düzlüğe çıkarmanın yolu alt yapıdan geçiyor.

Sakatlıklar, cezalar Beşiktaş’ta gençlere kapı açtı, Dorukhan ve Güven bu şanslarını harika kullandı. Fatih de bu zincire eklenecek. Haaa bir de kanat oyuncusu Rıdvan var, o da sırasını bekliyor.

Kartal’ın yaş ortalaması malum, yaşlandı! Yarışırken, takım içinde köklü rotasyonlara gitmenin zorluğunu biliriz. Kartal şimdilik zirvenin uzağında... Güneş hoca bu tabloyu fırsata çevirdi, gençleri takıma monte ediyor. Bravo hocam, durmak yok devam. Gençlerin takıma yerleşmesi, hem gelecek adına önemli, hem de ekonomiyi toparlamanın en büyük reçetesidir.

Güldürmeyin Allah aşkına!

Beşiktaş Yönetimi, Pepe ile yolları ayırdı. Valla iyi de yaptı. Pepe’nin kumaşına kalitesine, asla lafımız olamaz. Ne var ki, Pepe ayrıldı ya, yook efendim personele maaş ödemiş gibi haberler çıktı! Arkadaşlar, bu Pepe 100 bin euro alacağı için Beşiktaş’ı şikayet edip, kulübe ihtarname çekmedi mi? Alacaklarına atmaca gibi sarılan bir fotoğrafın personele maaş dağıtacağına kim inanır, güldürmeyin Allah aşkına!

Sessiz, sedasız

Başakşehir’in Süper Lig’de başarılı olmasına rastlantı dersek, emeğe saygısızlık ederiz. Her sene mi rastlantı olur arkadaş! Belki şunu söyleyebilirsiniz, peki niye şampiyon olmuyorlar? Tamam, belki ipi göğüsleyemiyorlar ama hep klasmanın içinde olmak da başarıdır.

Biz bir takımız

Gazetelerde görünmeyen ‘kahramanlar’ vardır, o güzelim sayfaların emekçileri pek göz önünde olmazlar. MİLLİYET mutfağının görünmez kahramanlarını bu hafta onları öne çıkarmak istiyorum.

Müdürümüz Tayfun Bayındır, yardımcısı Ediz Sırapınar, editörler Mustafa Anıklı, Levent Kalkan, Erkan Ayraç ve de Afşın Yakuboğlu sadece masa başında oturmakla yetinmezler, haberciliğimize katkıları da tartışılmaz. Muhabir arkadaşlarımıza lojistik destek verirler. Yani biz haberciler günün gelişen olayları izler, elimizdeki malzemeleri ‘mutfağa’ teslim ederiz, son noktayı benzetme yerindeyse ‘aşçılar’ koyar, sayfa sekreterlerine teslim eder, ortaya harika lezzetli yemekler çıkar.

Bir de o sayfayı düzenleyenler vardır. Onlar hele hiç ortalarda gözükmezler. Görsel yönetmenimiz Salih Erkan, yardımcıları Cahit Uğurlu, Muzaffer Çalışkan ve Kasım Gül... O sayfalara haberleri yerleştirmek, görsel açıdan okunur hale getirmek kolay değildir.

Biz iyi bir takımız, sayfa sekreterlerimizle ayrılmaz bir parçayız, onlarsız yapamayız, teşekkürler...

Yazarın Diğer Yazıları

  1. Kartal’dan kötü start!
  2. Unutmadık, unutturmayacağız!
  3. Futbol için omuz omuza
  4. Orhan Ak düğümü çözülmeli
  5. Avcı işini bilir
  6. Örnek olsun
  7. Helal olsun Yıldırım’a
  8. Kulübede değil, sahada görelim
  9. Keskin sahada
  10. Kaliteli yabancı hayal artık

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.