SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

Uzaydan görülebilen yapı Çin Seddi

Çin Seddi, dünyanın uzaydan görülebilen tek insan yapımı olarak biliniyor. Binlerce kilometre uzunluğundaki bu yapı yüzlerce yıldır ayakta kalmayı başarmış durumda. Peki Çin Seddi'nin özelliği ne? Ne zaman yapıldı? İşte bu anıtsal yapı hakkında bilmeniz gerekenler.

Milliyet Haber

Çin Seddi, inşa edildiği tarihten bu yana dünyanın en ünlü yapılarından biri olma özelliği taşımayı başarıyor. Uzaydan görülebilen tek insan yapımı yapı olan Çin seddi, günümüzde ülkenin en önemli turistik rotalarından biri haline gelmiş durumda. Peki bu tarihsel yapıyı özel kılan ne? Ne zaman inşa edildi? Tüm bu soruların cevabı aşağıda.

Çin Seddi nerede?
Çin Seddi, Çin'in kuzeybatısı boyunca uzanan binlerce kilometre uzunluğunda bir yapıdır. Po Hay Körfezi'nden başlayan duvar, ülkenin orta ve doğusunda yer alan Gobi Çölü'ne kadar uzanmakta. Kuzeyin yeşil ve dağlık bölgelerinden, doğunun çöllerle kaplı coğrafyasına kadar uzanmakta.

Çin Seddi'nin uzunluğu ne kadar?
Çin'in kuzeyini neredeyse boydan boya kateden bu duvar aynı zamanda enlemesine en uzun insan yapımı yapı olma özelliği taşıyor. Çin Seddi'nin toplam uzunluğu 21.196.180 metredir. Diğer bir deyişle duvarın uzunluğu 21.196 kilometredir. Bu oran neredeyse dünyanın yarısını turlamaya eş bir seviyededir. Bunda inşa edildiği arazinin engebeli yapısının da payı büyüktür.

Çin Seddi ne zaman inşa edildi?
Çin Seddi, milattan önce 220-206 yıllarıa rasında ağırlıklı olarak taş, toprak ve tahta kullanılarak inşa edildi. Seddi, Çin'in ilk imparatoru Çin Şi Huang yaptırdı. Bu devasa surların inşa edilme nedeni batıdan gelen Hun akınlarıyla mücadele edebilmekte. Mete Han döneminde gücünün zirvesine ulaşan Hunlar, sık sık Çinlilerle savaş halindeydi. Bu mücadelede üstünlüğü eline geçiren Hunları, Çinliler ancak bu duvarı inşa ettirdikten sonra durdurabildi.

Seddin yeniden inşası
Çin Seddi, 2200 yıl önce inşa edilmiş olsa da pek çok bölümü zaman içinde ya savaşlara ya da yıllara yenildi. Ülke topraklarını koruma işlevini zamanla kaybetmesi üzerine, Ming hanedanlığı döneminde 1567-1570 yılları arasında günümüzdeki halini aldı.

UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde
Dünyanın en çok turist çeken ülkelerinden biri olan Çin'in en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan bu duvar 1987 yılından itibaren UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde kabul ediliyor. Bunun yanı sıra yakın dönemde gerçekleştirilen oylama sonucu Çin Seddi, "Dünyanın Yeni 7 Harikası'ndan biri olarak seçildi.

Çin Seddi'ne nasıl gidilir?
Çin Seddi'ne en kolay başkent Pekin'den ulaşılabiliyor. Kentin hemen dışından geçen duvarlar boyunca kilometrelerce yürümek mümkün. Ancak için ayağımızda yürüyüşünüzü kolaylaştıran bir ayakkabı olması gerektiğini hatırlatalım. Nemli iklim de sizi zorlayabilecek etkenlerden biri.

Vize gerekiyor
İstanbul'dan haftanın hergünü gerçekleştirilen uçak seferleriyle bölgeye ulaşmak mümkün. Uçuş 9 saat sürmekte. Çin'i ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşlarının bu ülkenin verdiği vizeye sahip olmaları gerekmekte.

Hazırlayan: İhsan Dindar

ihsan.dindar@milliyet.com.tr

Diğer Haberler

  1. Polonya'daki bu kasabada erkek çocuk doğmuyor
  2. İki bin yıllık Metropolis ziyarete açılacak
  3. Almanya plastik poşetleri yasaklamaya hazırlanıyor
  4. Haluk İnanıcı ile “Endülüs’ü Farklı Gezmek”
  5. Bodrum'un etkileyici manzarasında yeni tatlar
  6. İDO'dan Kurban Bayramı’nda 5.059 sefer
  7. Melen Çayı'nda rafting heyecanı
  8. İDO'dan Büyükçekmece - Bursa seferleri
  9. TransAnatolia'dan Göbeklitepe'ye destek
  10. Rekor! 2018'de 4.4 milyar yolcu uçtu

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.