SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

Ülkemizi ne kadar tanıyor ve geziyoruz?

.

Milliyet Haber

Dünyanın en güzel coğrafyasına, tarihine, kültürüne, mutfağına, denizine, kumuna, güneşine, termal sularına, kayak merkezlerine, doğa harikalarına ve turizm adına aklınıza ne geliyorsa her şeye sahibiz. Ama biz hâlâ petrolümüz, altınımız, onumuz, bunumuz, şunumuz yok diye yakınıp duruyoruz!..

Uzun vadeli bir turizm planımız var mı? Örneğin 2023 vizyonu ne? Kaç milyon turist? Kişi başı ne kadar gelir? Yıl boyu turizm için alternatifler neler? Yeni yatırımlar var mı? En önemlisi de 100 milyonluk turist hayali için personel yetiştiriyor muyuz?

Tıpkı olimpiyatlarda olduğu gibi hep istiyoruz ama gereğini ne kadar yerine getiriyoruz işte o çok tartışmalı. Hâlâ, günü kurtarmanın ötesine geçemiyoruz. Turistleri olduğu gibi yatırımcıları da ürkütüyoruz!...

Amerikalı turist!

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısını yumuşatmasının, ABD ile turizm ilişkilerine olumlu yansımasını beklediklerini söylemiş. Eresin, 2-3 yıl içinde ABD pazarında 1 milyon kişiye ulaşılmasının mümkün olduğunu da dile getirmiş.

İnşallah diyoruz. Yol uzak ama her yere gidiyorlar...

Söz hazır Amerikalılar’dan açılmışken Çinli ve Hintli turistler ne oldu? Hemen her yıl, geldi gelecekler diye onlarca demeç verildi, yüzlerce haber yapıldı. Peki, arkası geldi mi?.

İnsanın gidesi geliyor

Tematik tatilleri seviyorum. Sizi şaşırtmıyor tam aksine mutlu ediyor. Hele ki bir de doğru bir yol haritası çizilmişse doğru kişilerle yola çıkıyorsanız.

Aşağıdaki tanıtım öylesine ilgimi çekti ki, gidesim geldi ve işte turizm ilanları, tanıtımları, turları böyle olmalı dedirtti:

“Travel’dan Yepyeni Bir Gezi: Faruk Pekin liderliğinde Bering Boğazı Geçişi!

Rusya’nın kuzeydoğu ucunda, ABD ile Rusya’yı, Asya ile Amerika kıtalarını birbirinden ayıran Bering Boğazı’ndan geçerek Gündeğiştirme Çizgisi’ni ‘göreceğiniz’ Kuzey Kutup Dairesi’ni geçeceğiniz macera dolu bir keşif yolculuğu…

Balina Kemiği Geçiti’nin sıra dışı havası, Herald Adası’nın uzak kıyıları, Kuzey Kutbu’nun yaban hayatını en iyi gözlemleyebileceğiniz yerlerden Wrangel Adası ve daha fazlası gemiyle çıkacağınız bu özel gezide sizi bekliyor…”

Şelaleler, nehirler, göller, kanyonlar...
Tatil ve su deyince aklımıza deniz geliyor. Oysa, nehirler, göller, kanyonlar, dereler, şelaleler, kaplıcalar, içmeler, azmaklar, kaynaklar ve daha neler neler var.

Arada bir değişiklik yapıp, özellikle de hafta sonları, kendinize farklı bir rota oluşturursanız, emin olun çok mutlu olursunuz.

Ülkemizin dört bir yanında, suyla bütünleşen inanılmaz güzellikler var. Biz bildiklerimizi size anlatalım, siz de görülmeye değer olanları bize yazın. Mutlu pazarlar...

Yazarın Diğer Yazıları

  1. YÖK de MEB’e benzedi!
  2. Üniversite kurmak çok kolay, peki ya sonrası?
  3. YÖK, liyakati ne kadar ciddiye alıyor?
  4. Eğitimde ortak akıl var mı?
  5. Üniversitelerde neler oluyor?
  6. Yarıyıl ve yılbaşı rezervasyonları?
  7. İnanmadan olmaz!
  8. YÖK’ün kafa karışıklığı ve eğitimde hasat zamanı
  9. Barış Pınarı Harekâtı ve YURTKUR’dan haberler
  10. Vakıf Üniversitesi mi yoksa ticarethane mi?

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.