SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

Cumhurbaşkanı’nın daveti bürokrasiyi harekete geçirdi! Torun: Bürokrasinin tavrı hemen değişti

.

Milliyet Haber

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın büyükşehir belediye başkanlarıyla buluşması bir anda Ankara’nın en çok konuşulan gündem maddelerinden biri haline geldi. CHP cephesinde davete ilişkin iki değerlendirme öne çıktı. Birincisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisinden talep edilen randevu, görüşme taleplerini topluca değerlendirilmesi olarak okundu. Davet yapılırken özel bir gündem belirtilmediği için, ‘amacına’ ilişkin yorum yapmaktan kaçınıldı. Yine de önemli bir fırsat olarak görüldü. Öne çıkan değerlendirmelerden diğeri ise; bir süredir konuşulan Büyükşehir Yasası’nda değişiklik hazırlığı için toplantının ilk basamak olabileceğiydi.

Beştepe’deki toplantı öncesinde CHP cephesi hareketliydi. Bazı CHP’li Belediye Başkanları önce kendi aralarında kahvaltıda bir araya geldi ve değerlendirme yaptı. İstanbul, İzmir, Antalya ve Muğla Büyükşehir Belediye Başkanları, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ile görüşmeden önce genel merkeze yakın bir kafede kahvaltı yaptılar. Sonra diğer başkanlar ve Torun ile buluştular.

Başkanlarla görüşmesinden sonra konuştuğum Torun’a, ‘taktik’ belirleyip belirlemediklerini sordum. “Taktik vermedik, toplantının amacını da bilmiyoruz” diyen Torun, CHP’li başkanların gündeminin başta maddi zorluklar olmak üzere, seçimden bu yana karşılaştıkları sorunları Cumhurbaşkanına aktarmak olduğunu söyledi. Seyit Torun, başkanları ekonomik güçlükler kadar bürokrasinin de zorladığını belirterek, “Bürokraside CHP’li belediyelerin işleri yürümüyor. Kamuda bir çok noktada sorunlarla karşılaşıyorlar. Bürokratlar telefonlarına bile çıkmıyor, bunları aktaracaklar” dedi.

Ancak toplantının sonuçları ortaya çıkmadan, adı bile bürokraside etkili olmuş. Torun, Cumhurbaşkanına şikayet edilmekten endişe eden bazı bürokratların hızla CHP’li başkanlara dönüş yapmaya başladığını, hatta bizzat aradığını söyledi. Genel Merkez, Başkanların toplantıya ilişkin değerlendirmesini de ayrı ayrı raporlarla alacak.

Yazarın Diğer Yazıları

  1. Operasyonun sosyal medya mücadele sahası
  2. Ankara yaptırım kararını nasıl okudu?
  3. Radikallik, aşırıcılık ve yabancı savaşçılar
  4. Siyasiler kampa giriyor
  5. ‘Türkiye ile istişare etmeden sürece girmek doğru değil’
  6. Çankaya Zirvesi’nden çıkan 4 sonuç
  7. Cumhurbaşkanı’nın daveti bürokrasiyi harekete geçirdi! Torun: Bürokrasinin tavrı hemen değişti
  8. Ay kâşiflerinden Türkiye’ye selam
  9. Hindistan'dan Türkiye'ye ticaret mesajı: Birbirimizi keşfedelim
  10. Siyasette ölçme biçme

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.