Cumartesi

10.11.2018 - 01:30

Ana baba okulu’nda 30. yıl

Sitene Ekle
İyilik & Sağlık  |  Metin Uyar metin.uyar@milliyet.com.tr Tüm Yazıları »

Gelişimsel psikolojinin duayen ismi Prof. Dr. Haluk Yavuzer’in, ebeveynlerin çocuklarını tanıması ve onlarla sağlıklı iletişim kurması için başlattığı Ana Baba Okulu projesi 30. yılında hız kesmeden devam ediyor.

Topluma katkı sağlayan ve değer katan çok güzel projeler düzenleniyor. Ancak ne yazık ki bunların çoğu çok büyük başarılara ulaşsa bile çeşitli nedenlerle belirli bir süre sonra son buluyor. Bu nedenle 30 yıl önce başlayıp çağın gereksinimlerine göre sürekli kendini güncelleyerek günümüze kadar ulaşan bir toplumsal projenin varlığı bile yapılabildiğini göstermek adına çok iyi bir örnek teşkil ediyor. Bu proje kitaplarıyla yüzbinlerce çocuğun iyi yetiştirilmesine katkı sağlayan, gelişimsel psikolojinin duayen ismi Prof. Dr. Haluk Yavuzer’in “Ana Baba Okulu” projesi…

Proje Yavuzer’in anne ve babanın çocuğun dünyasındaki önemini ve rol model olarak işlevinin ne kadar büyük olduğunu fark etmesinin sonucunda geliştirilmeye başlıyor. Ana Baba Okulu’nun ilkini 1989 yılında İstanbul Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü’nde meslektaşları olan akademisyenlerin de desteğiyle, dar gelirli Vefa semtindeki anne ve babalara 32 saatlik eğitim vererek başlatıyorlar. Bu eğitim sonucunda çok etkili sonuçlar aldıklarında, ebeveynlerin yanlış tutum ve davranışlarının değişmeye başladığını gözlemlediklerindeyse projeyi farklı illere de yayıyorlar. Yavuzer bu eğitimler sayesinde baskıcı ve otoriter anne babaların, aşırı çocuğu ihmal eden veya aşırı çocuk merkezli olup çok koruyucu olan ebeveynlerin uç noktadaki tutumlarını törpüleyerek destekleyici ve demokratik anne babaya dönüştüklerini anlatıyor. Yavuzer “Çok uzun eğitimler yapamadığımız yerlerde 16 veya 8 saatlik farkındalık eğitimleri düzenledik. Bu eğitimlerde de anne ve babalar kendi tutum ve davranışlarının ne kadar doğru veya yanlış olduğunu anlama, hataları ortadan kaldırıp doğru rol model olmanın yolları konusunda farkındalık sahibi olma imkanı buluyor. Örneğin doğru bir rol model olmak için çocuğunu yargılamadan kendi özellikleri ile kabul etmesi gerektiğini anlıyor. Kendi olarak onu koşulsuz sevdiğini ona yansıtmasının önemini kavrıyor. ‘Onu kimseyle kıyaslamadan sadece kendisini geliştirmesine ışık tutmalıyım’ demeye başlıyor. Sonuçta Ana Baba Okulu’nun ana hedefi ebeveynin çocuğu ve ergeni tanımasına ve onunla sağlıklı ve başarılı iletişim kurmasına katkı sağlamak” diyor. 

Ebeveynler ücretsiz katılabilir

Prof. Yavuzer “Bu yıl da nisan ayında Prof. Dr. Arzu Yükselen ile Ana Baba Okulu’nu düzenleyeceğiz. Tamamen ücretsiz olacak. Çünkü ben ve akademisyen arkadaşlarım üniversitenin görevlerinden birinin topluma katkı olduğunu düşünüyoruz. Anne ve babaların birlikte katılmalarını istiyoruz. Okul başarısında ailenin rolü, çocuğun cinsel gelişimi ve eğitimi, ergenlik dönemi özellikleri ve sorunları, çocukla iletişim kurma teknikleri gibi merak edilen konuları anlatıyoruz. Ama çağın değişen ihtiyaçlarına göre Ana Baba Okulu’nu da sürekli güncelliyoruz. Dijital medya ve teknolojik cihazların çocukla nasıl buluşturulacağı gibi başlıklar ekliyoruz. Programda güncel bilimsel bilgileri terminolojiden uzak şekilde paylaşıyoruz. Katılmak isteyenler İstanbul Medipol Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü’ne ulaşarak isimlerini yazdırabilir” diyor.

©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.