19.08.2012 02:30 | Son Güncelleme:
GÖKHAN KARAKAŞ

Anadolu yakasında metro bayramı

Tam 4 yıl beklediler. Ve önceki gün hizmete girdi. Bayram süresince ücretsiz olunca da dün Anadolu yakası Kadıköy-Kartal Metrosu’na hücum etti. Sadece merak ettikleri için binenler de vardı. Ancak ortak tek düşünce vardı: Çok iyi oldu

Anadolu yakasında yaşayanların 4 yıldır bekledikleri Kadıköy-Kartal metrosu, hizmete girmesinin ardından ilk günden vatandaşların ulaşım aracı haline geldi. Arefe günü olması nedeniyle Kadıköy’de yaşanan gözle görülür alışveriş canlılığının metroya yansıdığı da gözlenirken, Anadolu yakasının raylı sisteminde ilk kuyruklar oluştu. Kadıköy’den evlerine gitmek için bayram süresince ücretsiz olan metro hattına yönelen vatandaşların oluşturduğu kalabalık, trenlerin önünde birkaç dakika süren beklemelere neden oldu. Tren seferleri birkaç dakika aralıklarla gerçekleşirken, arefe gününün kalabalığı vagonlardaki ayakta yolcu sayısına yansıdı.
Vagonlarda çok kişi ayakta seyahat ederken, bir trende havalandırmanın çalışmaması ilk aksiliklerdendi. Vagonda aşırı kalabalığa havalandırmanın çalışmaması eklenince hayli sıcak geçen yolculuk sonunda bazı vatandaşlar, trenin makinistini uyardı.

Kimisi meraktan bindi
Seyahatler boyunca vagonların üst kısmında yer alan ekranlardan tramvay ve toplu taşımanın İstanbul’daki gelişimi anlatılırken, Kadıköy-Kartal metrosunun inşaat çalışmaları da vurgulanıyor. 16 duraklı hat boyunca sadece Ayrılık Çeşmesi durağında tren durmuyor. Marmaray çalışmalarının ana makas tünellerinin bulunduğu Ayrılık Çeşmesi (Koşuyolu) durağı dışında duraklar arasında seyahatler 2’şer dakikada yapılıyor. Ana durak olan Kadıköy’den binen vatandaşların oluşturduğu kalabalık hattın tam ortası kabul edilen Bostancı’da kısmen azalırken, aktarma yaparak gidecekleri yerlere ulaşmak isteyen vatandaşların Kartal’a kadar geldikleri görülüyor. Kartal’a kadar uzanan hattın sonunda Pendik, Tuzla hatta Gebze istikametine gitmeyi amaçlayan yolcular, D-100 karayolu üzerinden geçen otobüsleri tercih ediyor. Ücretsiz olduğu için ilgi katsayısı büyüyen ve sadece merak ettikleri için binenlerin hiç de küçümsenmeyecek kadar çok olduğu Kadıköy-Kartal metrosunun ikinci gününde anlaşılıyor ki; Anadolu yakasında oturanların 4 yıldır bekledikleri metroya kavuşmanınları büyük sevinç yaratmış.

‘Trafikten kurtulacağım’
 Muhittin Badak (Esnaf): Evim Üsküdar Libadiye’de yani metro tek başına yetmiyor. Evime yakın istasyon olmadığı için çok kullanamayacağım ama Kartal’a doğru giderken mutlaka tercih edeceğim. En azından Göztepe İstasyonu’na kadar gidip oradan aktarma şansımın olması bile trafikten kurtulacağımı gösteriyor.
İbrahim Gedik (Güvenlik görevlisi): Tam metro hattı üzerinde oturuyorum. Kartal’daki evime istasyon 15 dakika yürüme mesafesinde. Ama her sabah akşam metro istasyonuna kadar yürüyerek tercih edeceğim. Böylece günde 2,5 saat süren yolculuğumu yürüme dahil 1,5 saate indireceğim.

8 dakikada 8 kilometre
Ahmet Öztürk (Emekli): Küçükbakkalköy’de oturuyorum ve metroyu çok kullanmayacağım. Ama çocuklarım TV’de görünce meraklandıkları için Kadıköy’e inmek istedik. Minibüsle yarım saat süren 5 kilometrelik yolculuğun ardından 8 dakikada 8 kilometreyi raylı sistemle gittik.
Şevki Çukurlu (Bahçıvan): Gebze’de oturuyorum. Bugün bir arkadaşımı ziyaret etmek için Kadıköy’e geldim ve iki vasıtaya daha binerek gidecek olmama rağmen merak ettiğim için metroya bindim. Kartal’da aktarma yaparak Gebze’ye gideceğim.
Muzaffer Şen (Öğretmen): Tüm dünya raylı sistemi kullanırken bizim geç de olsa geçmemiz bende soru işareti uyandırıyor. Bu kadar geç kalınmasaydı keşke. Bugün ikinci kez bindim ve Kadıköy’den Maltepe’deki evime yürüme dahil 35 dakikada ulaştım. Bu bizler için hayaldi. Karayolundaki trafiği görmeden seyahat etmek bir konfor bizim için.

 

Metroda cep önlemi
Kadıköy-Kartal Metrosu’nda cep telefonlarına yönelik güvenlik amaçlı teknolojik bir önlem de devreye alındı. Metro istasyonlarında ve metronun içinde cep telefonuyla arama yapılabilirken, aranmak ve SMS almak mümkün değil. Yetkililer bu önlemin cep telefonu düzenekli patlayıcılara karşı düşünüldüğünü belirtiyor. Yerin yaklaşık 30-40 metre altındaki metroda telefonların çekmesi için yerleştirilen baz istasyonu sadece arama yapmaya göre ayarlanıyor. Telefonların yer altında başka bir baz istasyonu yakalama imkânı bulunmadığı için sistem bu şekilde işliyor. Aynı teknoloji Marmaray için de kullanılacak. 
 

 

‘Minibüs terörü bitti’
Selim Ant (Avukat): Dünyanın bütün ülkelerindeki metropollerde toplu ulaşım metrolarla sağlanırken bizim gecikmeli olarak geçmemiz bile sevindirici. Karayollarındaki minibüslerin yarattığı terörden kurtulmamız beni çok mutlu etti.
 Ayla Ant (Avukat): Önümüzdeki aylarda hizmete girecek Anadolu yakası Adalet Sarayı’na yakın durak çok işime geldi. Artık Kadıköy Adliyesi’ne, Kartal Adliyesi’ne otomobille gitmem. Hem park sorunundan hem de yakıt masrafından kurtulmak güzel. Günlük yaşamımın bir parçası olacak.
 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0