29.12.2017 01:30 | Son Güncelleme:
Ayşegül Kahvecioğlu / Ankara

Analitik düşünen kazanacak

Sözel sorularda çok paragraflı metinler yer alırken, sayısal sorularda grafik ve tablolara yer verildi. Uzmanlar, okuma alışkanlığı olan ve analitik düşünenlerin kazanacağı görüşünde

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), TEOG yerine getirilen yeni liselere geçiş sistemi kapsamında öğrencilerin merakla beklediği örnek sınav sorularını dün yayımladı. Soruların ayırt edici nitelikte, hem mantık hem bilgiyi sorgulayan, öğrencinin analiz gücünü değerlendiren türde olması dikkati çekti. Yayımlanan sözel sorularda 200 kelimeyi aşkın çok paragraflı metinler yer alırken, hemen hemen tüm sayısal sorularında ise grafik, resim ve tablolara yer verildi.
90 soru yer alacak
TEOG yerine getirilen ve bazı önemli ayrıntıları hâlâ belli olmayan yeni liseye giriş sınavının örnek soruları, MEB tarafından dün 15.00’te erişime açıldı. MEB tarafından yapılan duyuruda şu ifadelere yer verildi: “‘Haziran ayında iki oturumda gerçekleştirilecek sınav, 75+60=135 dakika sürecek. 20 Türkçe, 10 inkılap tarihi ve Atatürkçülük, 10 din kültürü ve ahlak bilgisi, 10 yabancı dil sorusu olmak üzere toplam 50 sözel; 20 matematik, 20 fen bilimlerinden olmak üzere 40 soru da sayısal testinde öğrencilere yöneltilecek. Sınavla öğrenci alan liselere yerleştirilme sınavı, 8. sınıf kazanımlarıyla birlikte kazandırılmak istenen becerilere odaklanan bir sınav olacak” denildi. MEB’in internet sitesinde yayımlanan örnek sorularda 25 sözel, 20 sayısal soruya yer verildi.
Çok paragraflı sorular
Sözel bölümde sorulan ve bazıları 200 kelimeyi aşan çok paragraflı metinlerde, öğrencilerin hem okuduklarını ne kadar anladıkları hem de dilbilgisine ne kadar hakim oldukları sorgulandı. Örnek sayısal soruların ise neredeyse tamamında grafik, şekil, resim kullanıldı.
Soruları değerlendiren eğitim uzmanları, okuma alışkanlığı olan çocukların, sözel testinde başarılı olabileceğini, sayısal bölümde ise mantık yürütme, analitik düşünme gücü olan öğrencilerin ve problem çözme yeteneği yüksek öğrencilerin avantajlı olacağını kaydetti.

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy5