Android 7.1 ile gelen bu özelliği çoğu kişi bilmiyor!

10.07.2017'de eklendi10.07.2017-13:38 'de güncellendi
Google, kullanıcının telefon düğmesine arka arkaya birkaç kez basmasıyla etkinleştirilecek dahili bir 'panik saptama veya panik modu' üzerinde çalışıyor.

Neredeyse her hafta, çeşitli güvenlik araştırmacılarından Android kullanıcılarına yönelik yeni kötü amaçlı yazılımlar duyuyoruz. Bu kötü amaçlı saldırıların çoğunu izinleri önleyerek veya güncellemeleri yaparak önleyebilirsiniz.

Google ise Android telefonların güvenliğini sağlamakla adına Android 7.1 Nougat işletim sisteminde "Panic detection" yani "Panik saptama veya Panik modu" adlı yeni bir güvenlik özelliği geliştirdi. Bu panik saptama, kullanıcının telefon düğmesine arka arkaya birkaç kez basmasıyla etkinleşiyor.

Bu opsiyon Android telefon üreticilerine sunulmuş durumda. Üreticiler isterse Panik Modu'nu aktif olarak kullanıma sunabilir. Cihazınızın Android 7.1+ çalışıyor olması bu panik tespit davranışının aslında telefonunuzda etkinleştirildiği anlamına gelmiyor. Özelliğin açık olup olmadığını belirleyen değer, SystemUI APK içindeki dosyadan bulunabiliyor. 

 Panik modu sayesinde eğer sistemi zararlı bir yazılım ele geçirirse düğmeye birkaç defa basttıktan sonra sistem sizi otomatik olarak ana ekrana döndürüyor ve tüm uygulamaları kapatıyor. Bu sayede Android'i saniyeler içerisinde koruma altına alabiliyorsunuz.

Bu makaleye ifade bırak