09.09.2012 02:30 | Son Güncelleme:
ANKARA Milliyet

Aniden gelişti reaksiyon gösteremedim

Genelkurmay Başkanı Özel, 25 şehit için geldiği Afyonkarahisar’da Vali Balkanlıoğlu’ndan “nezaketsizlik olmasın düşüncesiyle” hediyeleri aldığını söyledi ve “Yorumlar beni son derece rahatsız etti” dedi

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, 25 askerin şehit olduğu Afyonkarahisar’ı ziyareti sırasında, Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu’nun makamındaki görüşmede, kendisine el dokuması Bayat kilimi ile Afyon mermerinden yapılmış satranç takımı hediye edilmesine ilişkin görüntülerin tepkiyle karşılanması üzerine Anadolu Ajansı aracılığıyla bir açıklama yaparak, yorumların üzüntüsüne üzüntü kattığını belirtti.
Özel, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, Afyonkarahisar’da meydana gelen olayla ilgili bilgi almak ve yaralıları ziyaret etmek amacıyla Kara Kuvvetleri Komutanı Hayri Kıvrıkoğlu ile birlikte kentte incelemelerde bulunduğunu belirtti. Özel, kendisine verilen hediyelerle ilgili başlayan tartışmalar konusunda şunları kaydetti:
“Depo mahallinde yaptığım incelemeden sonra, Afyonlu vatandaşlarımıza ‘geçmiş olsun’ dileklerimi, Sayın Vali aracılığıyla iletmek ve elim olayda mülki ve yerel yöneticilerin gösterdikleri duyarlılık ve destek için ‘teşekkür etmek’ amacıyla Sayın Vali’yi ziyaret ettim.

“Ben de şilt verdim”
Rutin bir faaliyet olarak Valilik Şeref Defteri’ni imzaladım ve ‘ziyaret anısı’ olarak kendisine bir şilt takdim ettim. Makam odasındaki kısa ziyaretim esnasında ise Sayın Vali tarafından benzer bir uygulama yapıldı.

“Yayımlanması rahatsız etti”
Ziyaretim esnasında Sayın Vali’nin sergilediği tutumun devletimizin bir geleneği olduğunu ve sergilenen davranışın elim olayla hiçbir ilişkisinin olmadığını düşünüyorum. Ancak Sayın Vali’nin makam odasında sergilenen davranışın görüntülenmesi ve görüntünün Valilik sitesinde yayımlanması ve bu yayım üzerine medya kuruluşlarında yer alan yorumlar beni son derece rahatsız etmiş ve zaten varolan üzüntüme üzüntü katmıştır. Sayın Vali’nin şahsına ve makamına nezaketsizlik olmasın düşüncesiyle ani gelişen davranış karşısında herhangi bir reaksiyon gösteremedim.”

 

O fotoğrafları kaldırıldı
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in, Vali İrfan Balkanlıoğlu’nu makamındaki ziyaretine internet sitesinde yer veren Afyonkarahisar Valiliği, gelen tepkilerin nedeniyle haber ve fotoğrafları siteden kaldırdı. Haberin yerine AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi ve Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici’nin ziyaret fotoğrafları konuldu.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0