29.03.2012 02:30 | Son Güncelleme: 28.03.2012-23:07
EMLAK - YAVUZ KARAMAN

ANKARA ‘ÇILGIN’ PROJELERİYLE İSTANBUL’A MEYDAN OKUYOR

İstanbul’da düzenlenen Arkiparc Gayrimenkul Fuarı’na katılan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, herkeste bir İstanbul merakı olduğunu belirterek, yatırımcıları ‘çılgın’ projelerinden örnek verdiği Ankara’ya davet etti

İstanbul’da düzenlenen Arkiparc Gayrimenkul Fuarı’na katılan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, yatırımcılarda bir İstanbul merakı olduğunu belirterek, “Ankara’da son yıllarda önemli yatırımlar yapılıyor. Birçok projeyi hayata geçiriyoruz ve yeni projeler var” diyerek yatırımcıları Ankara’ya davet etti.
Yatırımcıların yanı sıra, ellerinde orijinal gayrimenkul projeleri olan Türk mimarları da Ankara’ya davet eden Gökçek, “Kazanç yüksek olduğu için herkes İstanbul’a yatırım yapıyor ama Ankara’da da önemli bir yatırım fırsatı sunuyoruz” dedi. 8 Haziran ile 1 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek Shopping Fast döneminde Ankara’nın ticari hayatının İstanbul’a meydan okuyabileceğini ortaya çıkacağını öne süren Gökçek, “Kente çok ciddi gelişmeler yaşanıyor. Sanayi gelişiyor ve 2 yılda 6 milyar dolarlık yatırım yapılacak. Gayrimenkul açısından ise Konya ve Eskişehir yolundaki gelişmeler ortada” diye konuştu.

144 dönüşüm projesi
Ankara’nın hayata geçirdiği 144 kentsel dönüşüm projesiyle öne çıktığını anlatan Gökçek, Belediyeler Kanunu’nda yapılan değişikliğe değinerek, “Koyduğumuz özel maddeyle kentlerdeki dönüşümün önünü açtık. Yeni çıkacak yasayla da dönüşümün önündeki engeller tamamen kalkacak” değerlendirmesini yaptı. Ankara’da özellikle kentsel dönüşüm projelerini hayata geçirirken sürekli dava süreciyle karşılaştıklarına işaret eden Gökçek, “Herkesin mutlaka hatası olmuştur. Bizim de hatalarımız var. Ama davaları bir türlü çözemiyoruz. Elinde iyi projeleri olan mimarlara kapımız açık” dedi.

Gökçek’in dönüşüm projeleri
Dikmen Vadisi 1, 2 ve 3. Etap tamamlandı. 4 ve 5. Etap ihaleye çıkacak.
Kuzey Ankara projesi 1.5 milyar dolarlık projede 18 bin konut yapılacak. 70 bin kişi yaşayacak. İhaleler sürüyor.
Yeni Mamak projesi 13 bin 500 konut yıkılıp yerine 50 bin konut yapılacak. Projede ihaleler sürüyor.
Güneypark projesi 600 gecekondu yıkılıp 6 bin konut yapılacak. Projeyi Sinpaş Yapı yürütüyor.
50. Yıl projesi Burada özel sektör vatandaşla anlaşarak kat karşılığı proje yapacak.


İBB’ye sitemde bulundu
Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından ilki 2008 yılında, ikincisi 2011’de yapılan Arkiparc, bu yıl üçüncü kez ve oldukça geniş bir katılıma sahne oluyor. Dün başlayan ve bugün de devam eden fuara yaklaşık 1500 gayrimenkul profesyoneli katılıyor. Bunların yüzde otuzunu ise yabancılar oluşturuyor. Fuarın açılışında konuşan Arkitera Mimarlık Merkezi Genel Müdürü Ömer Yılmaz, kaliteli kentsel dönüşümün üzerine yoğunlaştıklarını belirtti. Kentsel dönüşüme yönelik çözüm önerileri sunmak istediklerini aktaran Yılmaz, şunları söyledi: “Son yıllarda gayrimenkul sektörü hızla  gelişiyor ama bu gelişimi etkinliklerle daha da desteklememiz gerekiyor. Ancak etkinliğimize Ankara Büyükşehir Belediyesi katılmasına rağmen, İstanbul Büyükşehir Belediyesi yok. Başkan buraya gelmedi ve biz belediyeden destek görmüyoruz.”
 

Gökçek’in çılgın Ankara projeleri
Temapark Temapark ve hayvanat bahçesi 300 milyon dolar yatırımla yapılacak, 2 yılda tamamlanacak. 
Harikalar diyarı Sincan Fatih’te 1.3 milyon metrekarelik alanda kentsel park yapılacak. Su oyunları açısından dünyada 1 numara olacak.
Dev dönme dolap Turizmin geliştirilmesine yönelik Güvenpark’ta 120 metre yüksekliğinde dönme dolap yapılacak.
Yeni fuar alanı Havaalanının yanında çok büyük bir fuar alanı inşa edilecek. 2 ay sonra ihaleye çıkacak.
Film Platosu Fuar alanının içerinde film platosu kurulacak. İhaleye çıkacak.
Hacıbayram Tarihi Hacıbayram caminin dönüşümüne uyacak şekilde bölgede Selçuklu mimarisinde kapılar yapılacak
Ulus meydanı Şehrin eski merkezinde 6 dev bina yıkılacak. Yeni bir tarihi meydan yaratılacak. Trafik yer altına inecek.
Kanal projesi Mogan gölü çevresinde 42 kilometrelik bir kanal inşa edilecek.
Teleferik projesİ Yeni bir ulaşım alternatifi olacak. 3 hat ihaleye çıkacak. 2 yıl sonra 5 ayrı noktada teleferik seferleri başlayacak.
Yeni MİA İskitler’de yeni bir merkezi iş alanı yaratılacak. Dev gökdelenler yapılacak.
Satılık beledİye bİnası Eski otogarın yanındaki belediye arsasını satışa çıktı. 4.5 emsal ve yükseklik serbest bırakılacak. 
AOÇ 2 milyon metrekarelik alanda yeni plan yapıldı.

 

20. yılın hatırına kampanyalı satışlara başladı
Türkiye’nin en başarılı emlak yatırımı seçilen Exen İstanbul, Sur Yapı’nın 20. kuruluş yılı nedeniyle düzenlenen kampanyayla çok avantajlı ödeme koşulları sunuyor. Kampanyada yüzde 30 peşinatı olana, Sur Yapı bünyesinde 84 ay vade, yüzde 50 peşinatı olana 60 ay sıfır faizli ödeme koşulları sunulurken, tamamı peşin ödemelerde yüzde 12+ 2 indirim yapılıyor. Projede yüzde 5 peşinatla 120 aya kadar yüzde 1.03 aylık kredi oranıyla banka kredisi  imkanları da sunuluyor.
Toplamda 1.038 konuttan oluşan Exen İstanbul’da yatay binalar 11-15 katlı, 160 metre yüksekliğindeki kule rezidansı ise 44 katlı olacak. 36 metrekarelik stüdyo dairelerden 355 metrekarelik 4+1 dairelere kadar farklı daire tiplerinin bulunduğu projenin 27’inci kattaki donanımlı spor tesisinde, manzaranın yanı sıra yüzme havuzu, fitness alanı, sauna, buhar banyosu ve masaj odası yer alacak. Ev otomasyon sistemi sayesinde trafik, hava durumu gibi bilgilere ve güvenlik kamerası görüntülerine tek panelden ulaşılabilecek.
Bir rezidansta yaşamanın ayrıcalıklarını sunacak Exen İstanbul’un dikey yaşam alanlarında, konuklar lobide karşılanacak. Vale, concierge, resepsiyon hizmetleri bulunacak. Kafe ve restoranı, kuaförü, kuru temizlemesi, lostra salonu, marketiyle günlük ihtiyaçların karşılanabileceği mini çarşısı hizmette olacak.

 

 

Yüzde 5 peşinatını şimdi alıyor taksitleri erteliyor
Şua İnşaat'ın Atakent'te inşa ettiği Elite City’de yüzde 5 peşinatla ev sahibi olunurken, taksitlerin ödemesine de teslimlerde başlanıyor. Ayrıca teslime kadarki ertelenen kredi taksitleri için bir vade farkı ödenmiyor

İstanbul'un gözde yerleşim alanlarından Atakent'in önemli noktasında konumlandırılan Elite City'de inşaatta sona yaklaşılırken, teslimlerin yıl sonunda yapılacağı projede son daireler için özel bir kampanya başladı. Şua İnşaat Satış ve Pazarlama Müdürü Ahmet Sarıcalı, fiyatların 249 bin liradan başladığı Elite City'de kısa süreliğine geçerli olacak bir kampanya başlattıklarını belirterek, “Yüzde 25'lik peşinatın yüzde 5'ini şimdi, kalan yüzde 20'lik peşinatını ise 7 ay sonrasında daire teslim alındığında ödeniyor” dedi.
Kredili alımlarda da ödemelere yine teslimle birlikte başlandığını anlatan Sarıcalı, “Ayrıca müşteriler kredili alımlarda teslime kadarki ödenmeyen taksitler için vade farkı ödemeyecekler” diye konuştu.
Ahmet Sarıcalı, oturum amaçlı alımların yoğun olmasına karşın prim potansiyeli yüksek olan Elite City'de kampanyanın yatırımcıların da ilgisini artırdığını vurgulayarak, “Bugünkü fiyatlardan yüzde 5 peşinatla Elite City'den dairesini alanlar, teslim sonrasında prim yapmış dairelerini eski fiyattan o dönemde almış gibi ödeyecekler” dedi.
1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 daire seçenekleriyle birlikte bahçe katlarının satışta olduğu projenin estetik mimarisi ve porselen kaplama cephesiyle öne çıktığını anlatan Ahmet Sarıcalı, şunları söyledi:
“37 bin metrekare arsa üzerindeki Elite City açık ve kapalı sosyal tesisleri, alışveriş birimleri, çocuk merkezi, peyzaj mimarisi ve 24 saat güvenliği ile yaşamı yeniden yorumluyor. Konvansiyonel sistemle iyapılan proje, porselen kaplı dış cepheleriyle binalara her daim yeni ve temiz bir görüntü oluşturuyor ve ısı izolasyonu sağlıyor.
Az ve yüksek katlı bloklar ile çeşitli tiplerdeki dairelerle her zevke yanıt verecek şekilde tasarlanan Elite City'de ister gökyüzüne yakın olup şehri tepeden izleme, ister yere yakın olup her mevsim yeşil ve özenle oluşturulmuş bahçeyi izleme seçeneği sunuluyor.”


Mimarı Adnan Kazmaoğlu
Ahmet Sarıcalı, Elite City'nin en büyük özelliğinin yüksek yeşil alan oranı ve proje içerisindeki tüm alanların araç trafiğine kapalı olmasını göstererek, “Mimar Adnan Kazmaoğlu tarafından mimari tasarımı yapılan Elite City'de 4, 8, 20 ve 30 katlı binalar yer alıyor. Güneş ve yön hesabı özenle tasarlanan projede dairelerin güneş ışığından maksimum oranda istifade etmesi sağlanıyor” dedi.
 

 

Van’daki yurtları ve konutları çelikten yapıyor
Van’da yaşanan depremden sonra ilde kalıcı yaşam alanları için hafif çelik yapı sisteminin tercih edilmesi gerektiğini söyleyen Steelife Genel Müdürü Bülent Aydın, “Hafif çelik yapı sistemi ile binalar çok kısa zamanda kuruluyor. Hem de bu tür sistem ile yapılmış kalıcı yaşam alanları deprem karşı son derece güvenli oluyor. Van merkez ve Erciş’te kalıcı yurt binalarının üretimi devam ediyor. Ayrıca yine Van ve Erciş’te konutlar yapıyoruz” diye konuştu.
Çelik yapıların yüksek üretim ve kurulum hızı sayesinde özellikle afetler sonrasında afet bölgesinin yeniden yaşama dönmesine büyük katkı sunabildiğini belirten Bülent Aydın, fabrikadaki üretim hatlarında tam otomatik yapılan üretimin ardından şantiyeye sevk edilen binaların tamamen vida ve cıvata bağlantıları ile hızla kurulabildiğini kaydetti.

 

Soyak Holding kurucusu Yılmaz Soyak vefat etti
Gayrimenkulün öncü firmalarından Soyak Holding’in Kurucusu ve Onursal Başkanı Yılmaz Soyak vefat etti. 1932 yılında Refahiye doğumlu Yılmaz Soyak, İTÜ İnşaat Fakültesinden 1955 döneminde İnşaat Yüksek Mühendisi olarak mezun oldu. Meslek hayatına SSK İnşaat Müdürlüğü’nde başlayan Soyak, daha sonra Etibank’ta, Elektrik Etüd idaresinde, Antalya ve Eskişehir dokuma fabrikalarında çalıştı. İzmit’te büro açarak müteahhitliğe başlayan Soyak, köy okullarından başlayarak okullar, askeri tesisler, garnizonlar, hastaneler, lojmanlar, fabrikalar, yol, havaalanı ve konut projeleri yaptı.
1967’de Sanayi çalışmalarına başlayan Soyak, demir döküm ve kağıt üzerine tesisler kurdu. 1975’ten sonra yurt dışında Libya, Suudi Arabistan ve Rusya’da birçok projeler gerçekleştirdi. 2000’li yıllara gelindiğinde ise artık tek projede binlerle ifade edilen konutlara imza atmaya başladı. Soyak Holding’in 50 yılı aşkın geçmişine onlarca ‘ilk’ sığdırarak öncü projelere imza atan Yılmaz Soyak, 1999-2007 yılları arasında Soyak Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yaptı ve 2007’den buyana, Onursal Başkan olarak görevini yürütüyordu.

 

Sinpaş Yapı Ankara projesi gün yüzüne çıktı
Daha çok İstanbul’da gerçekleştirdiği projelerle bilinse de 1974 yılında Ankara’da kurulan Sinpaş’ın başkentte kısa süre içinde satışa çıkarmayı planladığı Güneypark projesinin proje görselleri gün yüzüne çıktı. Proje çalışmalarını uzun zamandır sürdüren Sinpaş Yapı’nın projesi Ankara’nın en iddialı projesi olmaya aday gösteriliyor. Ankara’da 1.8 milyon metrekarelik arsada yapılacak projeyi Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı ihaleyle kazanan Sinpaş Yapı, TRT’nin yanındaki arsayı en büyük nitelikli gayrimenkul geliştirme projesi olarak hayata geçirecek. Projede kayak ve çim pisti gibi çok farklı konseptlere yer verilecek, şelaleler oluşturulacak.
 

 

Antakya’ya 150 milyon dolarlık yeni yatırım
Tahincioğlu Gayrimenkul, OTA Antakya ve Gençoğlu ortaklığı olan Dost İnşaat, Antakya’da gerçekleştirdiği 150 milyon dolarlık AVM yatırımı, hem Türk hem de yabancı markalar tarafından büyük ilgi görüyor. Açıklamada, Antakya şehir merkezinde 145 mağazadan oluşması planlanan ilk AVM projesinde mağaza kiralamalarının şimdiden başladığı belirtildi.
2013’ün üçüncü çeyreğinde işletmeye açılacak olan projede mağaza kiralamaları Avmfipartners tarafından gerçekleştiriliyor. Projede kafe, restoran, sinema, çocuk oyun alanı, büyüklere yönelik bowling, bilardo, dart oynanabilecek alanların dışında Özellikle sergi ve tiyatro gösterileri gibi kültür sanat aktivitelerine yer verilecek.

 

Ofis dünyasında fark yaratmayı planlıyor
Trump Towers Office, ‘New Work’ konsepti ile İstanbul ofis dünyasına yeni bir ivme kazandırıyor. Dünyanın bilinen markası Trump, Şikago, Seul ve daha birçok şehirden sonra şimdi deİstanbul’da ofis projesiyle adından söz ettiriyor. Mimarisi ve iç dizaynıyla dikkat çeken proje, Şişli’de toplam 36 bin metrekare alanda 37 kattan oluşuyor. Uluslar arası birçok firmanın yer aldığı projede en büyüğü 1.000 metrekare olan 86 ofis bulunuyor.
Projede, balkonlu ofisler dikkat çekiyor. Mecidiyeköy metro ve metrobüse olan direkt bağlantısı, Taksim-Levent hattının ortasında bulunması sebebiyle ulaşım kolaylığı sunulan Trump Towers Office’te, Pure Jatomi Fitness Club’da spor yapma imkânı da sunuluyor. 600 araç kapasiteli özel otoparkı bulunan projede her ofis için bağımsız klima-havalandırma sistemine yer veriliyor.
 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0