Gündem
20.09.2011 - 11:17 | Son Güncelleme: 20.09.2011-18:45

Ankara'da şiddetli patlama: 3 kişi yaşamını yitirdi

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, ilk belirlemelere göre Ankara’daki patlamanın, olay yerinde park eden araçlardan birinde meydana geldiğini belirterek, 3 vatandaşın hayatını kaybettiğini, 15 kişinin de yaralandığını bildirdi.

Ankara’da Çankaya Kaymakamlığı önünde patlama meydana geldi.

İkinci bir patlama ihtimaline karşı emniyet şeridi oluşturulurken, güvenlik güçleri ve basın mensuplarının bölgeyi boşalttı.

DHA'ya göre, Ankara polisi patlamanın meydana geldiği bölgede, şüpheli bir kadını gözaltına aldı ve polis kaynakları patlamanın bombadan kaynaklandığının belirlendiğini belirtti.

Öte yandan Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık ise bir binadan yanan tüp atıldığını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise "Araçta bomba olduğu bilgisi var. Şu an can kaybı yok, 15 kişi yaralandı, 5 kişi ameliyatta" şeklinde açıklama yaptı.

Sitene Ekle

AJANSLAR

BAŞKENT Ankara'nın en yoğun merkezlerinden Kızılay'da meydana gelen büyük patlamanın ardından yangın çıktı. Patlamaya neyin neden olduğu araştırılırken, 6 araç kül oldu, çevredeki çok sayıda binanın camları kırıldı. Bölgeye gelen ambulanslar, yaralıları hastaneye taşırken, çıkan yangınlar da itfaiye ekiplerince söndürüldü. Patlamada 3 kişinin yaşamını yitirdiği belirtilirken. polis şüpheli 2 kişiyi gözaltına aldı.

Ankara'nın en işlek caddelerinden biri olan ve hemen yanında Çankaya Kaymakamlığı bulunan Kumrular Sokak'ta saat 11.00 sıralarında büyük bir patlama meydana geldi. Kilometrelerce uzaktan bile duyulup büyük paniğe yol açan patlamanın, bir otomobilin içinde veya hemen önünde meydana geldiği, aracın parçalanarak alev aldığı belirtildi. Patlama ile birlikte çok sayıda araç hasar görürken, çevredeki binaların camları kırıldı.

Patlama ile birlikte yaralılar hemen gelen ambulanslarla Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile bir özel hastaneye sevk edildi. Numune Hastanesi'ne sevkedilen hastaların sayısının 11 olduğu belirtildi.

Polis, ikinci bir patlama olasılığına karşı çevrede geniş güvenlik önlemi alırken, Kumrular Caddesi giriş ve çıkışında güvenlik şeridi oluşturup, bölgeyi trafiğe kapattı.

Patlamanın meydana geldiği olay yerine Devlet Bakanı Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel ile birlikte Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık giderek, yetkililerden bilgi aldı.

Polis kaynakları, Kızılay Kumrular Sokak'ta meydana gelen patlamanın, bombadan kaynaklandığını belirtti. Polis, patlamanın meydana geldiği bölgede, şüpheli bir kadını gözaltına aldı. Şüpheli kadının slogan attığı bildirildi. Bombanın patladığı alanda çok sayıda araç ile çevredeki binaların camlarının kırıldığı görüldü.

Patlamaya neyin yol açtığı titizlikle yapılan incelemelerle ortaya çıkarılmaya çalışılıyor. Patlamaya zaman aylarlı bombanın yol açtığı öne sürülürken, bazı görgü tanıkları da alev alan bir tüpün bir binadan otomobilin üzerine atıldığına ilişkin iddialarda bulundu.

Patlamanın meydana geldiği alanın 50 metre ilerisinde şüpheli bir çanta görülmesi üzerine polis alarma geçti. İkinci bir bomba olma ihtimaline karşı, alan boşaltıldı. Olay yerine gelen bomba imha uzmanları, incelemelerini sürdürürken, bomba ihtimaline karşı da bölgeye frekans karıştırıcı jammerler gönderildi, telefon şebekeleri devre dışı bırakıldı.

Kumrular Sokağı'nın giriş ve çıkışı dahil olmak üzere tüm yollar polis ekiplerince araç ve yaya trafiğine kapatıldı

Sokakta işyeri olanların, yakındaki bir okul ve dershaneye giden çocukların yakınları, ise olay yerine akın etti, çok sayıda kişi panikle gözyaşı döküp, yakınlarından bilgi alamadıklarını söylediler

 

VALİLİK: 3 ÖLÜ 34 YARALI

Ankara Valiliği, Çankaya'da bir araçta meydana gelen patlamada 3 kişinin hayatını kaybettiği, 3'ü ağır olmak üzere 34 vatandaşın yaralandığını ve patlamadan sonra hasar meydana gelen araçlarda binalarda ve çevrede Ankara Emniyet Müdürlüğü ilgili birimlerince çalışmalara devam edildiği ve patlamanın ağırlıklı terör eylemi olabileceği ile her türlü ihtimalin değerlendirilmekte olduğunu açıkladı

Ankara Valiliği tarafından yapılan açıklama şöyle; “Çankaya ilçesi Kızılay Kumrular Sokakta bugün saat 11.05 sularında bir araçta meydana gelen patlamada 3 kişi hayatını kaybetti, 3’ü ağır olmak üzere 34 vatandaşımızın da yaralandı. Patlamada yaralananlar Numune, Ankara, Gazi Üniversitesi, İbn-i Sina, Hacettepe, Atatürk Eğitim ve Araştırma, Dışkapı ve Yüksek İhtisas Hastanelerinde tedavileri sürüyor. Patlamadan sonra hasar meydana gelen araçlarda, binalarda ve çevrede Ankara Emniyet Müdürlüğü ilgili birimlerince çalışmalar devam ediliyor ve patlamanın ağırlıklı terör eylemi olabileceği ile her türlü ihtimalin değerlendirilmektedir. Patlamanın vukuundan hemen sonra Ankara Valisi Alâaddin Yüksel’in patlama mahalline gittiği ve incelemelerde bulunarak çalışmaları bir süre izledi ve ilgilileri talimatlandır. Ankara Valiliği kriz merkezi tarafından da gelişmeler yakından takip ediliyor."

 

 

 

 

 

 

  

BÜLENT ARINÇ: BOMBA OLDUĞU BİLGİSİ VAR

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Ankara’daki patlamayla ilgili, "(Terörün) nerede, ne zaman, ne yapacağına ancak

istihbaratlar ve bir takım önleyici çabalarla karşılık verebiliyoruz ama bazen istenmeyen olaylar da maalesef bu şekilde bizleri üzüyor" dedi.

Arınç, TRT Avaz’da katıldığı programın ardından patlamaya ilişkin yaptığı açıklamada, TRT stüdyolarında düzenlenen TRT Avaz’ın açılış programında, Ankara’daki patlamaya ilişkin konunun önüne not olarak geldiğini söyledi. Arınç, "Sanıyorum Kumrular Sokak’ta, yani Başbakanlığa yakın bir yerde bir araçta patlama olmuş ve bu patlamada ağır yaralılar olduğunu arkadaşlarım bana haber veriyorlar" dedi.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın olay yerinde olduğunu, kendisinin de birazdan olay yerine gideceğini söyledi.

Terörün vahşet olduğunu belirten Arınç, "Nerede, ne zaman, ne yapacağına ancak istihbaratlar ve bir takım önleyici çabalarla karşılık verebiliyoruz ama bazen istenmeyen olaylar da maalesef bu şekilde bizleri üzüyor. Herkese geçmiş olsun. Umarım bir can kaybı yaşanmamış olur. Olay tahkik edilecek. Bir haberde ölü olduğu, bir haberde de ağır yaralıların olduğu şeklinde bilgi var. Ancak içeride bu kadar haberim oldu. Olay yerine hem intikal edeceğiz, hem de arkadaşlarımızdan detaylı bilgi almaya çalışacağım. Geçmiş olsun" dedi.

Bir gazetecinin, "Olay size ne olarak geldi" sorusu üzerine Arınç, "Patlama oldu diye geldi. Patlama sonucunda araç yanmış, içinde bomba olduğu tespit edilmiş veya biliniyor. Beşir Atalay, sanıyorum bu konuda daha açıklayıcı bilgi verir" diye konuştu.

 ÇANKAYA BELEDİYE BAŞKANI: ÖLÜ YOK, LPG TÜPÜ İDDİASI VAR

Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, Kızılay Kumrular Sokak’taki patlamada yaşamını yitiren vatandaşların olmadığını açıkladı. Tanık, olay yerinde yaptığı incelemelerin ardından yaptığı açıklamada, aldığı bilgiler dahilinde ölü olmadığını, yaralıların olduğunu belirtti. Tanık birkaç ciddi sayıda yaralı vatandaşın bulunduğunu, bazı vatandaşların vücutlarından kopan parçaların bulunduğunu kaydetti.

Çankaya Belediye Başkanı patlamanın sebebi hakkında ise, "Şu anda kesin olarak o konuda bir görüş bana resmi kurumlar tarafından açıklanmadı. Ama söylenen görgü tanıklarından ve bizim zabıta elemanlarımızın da bilgilenmesi çerçevesinde bize ulaşan bina içerisinden yanan bir tüpün atıldığı ve onun tüpgazlı bir başka aracın üzerine düşüp onu da patlattığı yönünde bir söylem var. Ama bu tür kritik olaylarda görgü tanıkları gerçekten neyi tam gördüler anlamak mümkün değil. Sayın Emniyet Müdürümüzden bilgi istedim o da benimle birlikte bilgi toplamaya çalışıyor. Görevliler işinin başındalar" diye konuştu.

BEŞİR ATALAY: 15 YARALI VAR

 Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Ankara’daki  patlamada can kaybı olmadığını, 5’i ağır olmak üzere 15 yaralı olduğunu

bildirdi.

Atalay, Kızılay Kumrular Sokak’ta patlama meydana geldiğini belirterek,patlamayla ilgili incelemelerin sürdürüldüğünü bildirdi.

Olay yerine acil yardım ekiplerinin en kısa sürede ulaştığını belirten Atalay, "Şu anda bölgede yangın da yok, hepsine en kısa sürede müdahale edildi. Olayın sebebiyle ilgili de tabii patlama olduğu için tüpgaz mı başka bir şey miaraştırıyorlar" dedi.

Atalay, patlamada can kaybı olmadığını, 15 yaralı bulunduğunu belirterek, yaralılardan 5’inin ameliyatta olduğunu kaydetti.

Yaralıların kentteki çeşitli hastanelerde tedavi altına alındığını bildiren Atalay, bununla ilgili de ayrıntılı bilginin verileceğini belirtti. 

 

 

 

 

 

 

AYRINTILARI AKTARMAYA DEVAM EDECEĞİZ

 İŞTE OLAY YERİNDEN İLK GÖRÜNTÜLER

 

 


Etiketler:
Bilgi Yarışması"Atın Beni Denizlere" şarkısı hangi sanatçımıza aittir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    "Sakıncalı Piyade" adlı kitabı ile ünlü, siyasi bir süikastla öldürülen araştırmacı gazetecimiz kimdir?
    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
    İlginizi ÇekebilirX