04.04.2012 - 02:30 | Son Güncelleme: 04.04.2012-2:30 A-A+

Anlı şanlı aktörler boş bir pizzayı kemiriyor

Cem?Yılmaz, Ferzan?Özpetek’in setinde her sabah kahvaltı olarak boş pizza geldiğini anlattı ve “Fellini’den günümüze İtalyan sinemasının bir sorunundan bahsediyorum” dedi
Cem Yılmaz, İtalyanca konusunda çektiği sıkıntıları şöyle özetledi: “İnşallah orada çalıştığım arkadaşlar bir gün Türkiye’ye gelirlerse onlara da aynı eziyeti yapmayı düşünüyorum.

Anlı şanlı aktörler boş bir pizzayı kemiriyor

NİL KURAL

Ferzan Özpetek’in bu cuma 127 kopyayla gösterime girecek yeni filmi “Şahane Misafir” dün basının karşısına çıktı. Komedi türündeki filmde, başarısız aktör Pietro (Elio Germano) Roma’nın iyi bir bölgesinde ucuza eski bir ev tutar. Kısa sürede buranın neden ucuz olduğu anlaşılır: Evde bir tiyatro grubunun hayaletleri dolaşmaktadır. Pietro önce korksa da, zamanla hayaletlerle iletişim kurmaya başlar. Onların II. Dünya Savaşı yıllarında kaybolmuş ünlü bir tiyatro topluluğu olduğunu ve hikayelerini keşfedecektir.
Hayaletlerden birini Cem Yılmaz’ın canlandırdığı filmin ardından düzenlenen kısa basın toplantısında Ferzan Özpetek ve Cem Yılmaz basın mensuplarının sorularını yanıtladılar.
Özpetek oyuncu yönetimiyle ilgili bir soruya verdiği yanıtta oyunculuğa duyduğu saygıyı şu cümlelerle ifade etti: “Oyuncu olmayı düşünmedim. Dünyanın en zor işlerinden biri. Başka toprakların insanı olmayı andırıyor. Zor ve değişik bir şey. İyi bir rol bulup başarılı olmanız gerekiyor.”

Çalışma saatleri daha konforlu
Cem Yılmaz’a gelen ilk soruda ise İtalya’da çekilen bir filmde yabancılık çekip çekmediği soruldu. Yılmaz, “Çok yabancı değil. Set psikolojisi her yerde birbirine benziyor. Yalnız çalışma saatlerinin daha konforlu olduğunu söyleyebilirim. Eve gidip ne yaptığınızı düşünecek vaktiniz oluyor. Görüntüyle ilgilenenler ise gözleri yorulmadan çalışabiliyor. Sosyal ortamlar ise her sette birbirine benziyor” diye cevap verdi.
Cem Yılmaz filmde misafir oyuncu olarak rol aldığını anlatırken, Özpetek, çekimler sırasında Yılmaz’ın rolünü çaktırmadan artırdığını ifade etti. Derken konu Ferzan Özpetek’in filmlerindeki yemeklere geldi. Yılmaz, filmin setinde daha iyi yiyecekler beklediğini ancak her sabah kahvaltı olarak boş bir pizza geldiğini anlattı:
“Sabahın 5’inde makyaj için sete gidiyoruz. 6.30 gibi boş pizza geliyor. Anlı şanlı aktörler o hiçbir şeysiz pizzaları kemiriyor.” Özpetek bunun klasik bir İtalyan yiyeceği olduğunu vurgularken Yılmaz, “Fellini’nden günümüze İtalyan sinemasının bir sorunundan bahsediyorum” dedi.

 

Bu İtalyanca ile bir film yeter
-  İtalya’da 15 Mart’ta gösterime giren ve büyük beğeni kazanan film 6 Nisan’da seyirci ile buluşacak.
-  Sezen Aksu, “Şahane Misafir” için, sözlerini Yıldırım Türker’in kaleme aldığı “Gitmem Daha” adlı özel bir şarkıyı besteleyip seslendirdi.
-  Cem Yılmaz, İtalyanca konusunda çektiği sıkıntıları şöyle özetledi: “İnşallah orada çalıştığım arkadaşlar bir gün Türkiye’ye gelirlerse onlara da aynı eziyeti yapmayı düşünüyorum. “
-  Cem Yılmaz, Ferzan Özpetek ile tekrar çalışıp çalışmayacağı şeklindeki soruyu “Bu İtalyancayla bence bir film tamamdır. İkinci çıkacak gibi değil” esprisiyle yanıtladı.
SEÇKİN ŞENVARDAR

 

Eleştirmenler filmden çok Cem’i beğendi
Atilla Dorsay (Sabah): Ferzan’ın her zamanki kişisel filmlerinden olduğunu düşünüyorum. Gay duyarlılığı ve gay estetiği çok belirgin, çok zarif bir şekilde perdeye yanısımış. Cem Yılmaz’ın oyunculuğunu çok iyi buldum. İtalyanca bilmemesine rağmen, ezberlediği halde bu kadar samimi. Bu dili öğrense herhalde Ferzan’ın filmlerinde erkek Serra Yılmaz olarak boy gösterecektir.
Serdar Akbıyık (Star): Ferzan Özpetek’in bir tarzı var. Kendi kişisel özelliklerini filmlerine çok iyi yansıtan bir yönetmen.Fakat bu film bana fazla sürrealist geldi. Bakış açısı ve anlattıkları çok net mesajlara indirgenemiyor. O anlamda diğer filmlerine göre beni daha az etkiledi. Cem Yılmaz’ın olması da izleyici açısından büyük bir avantaj. 
Uğur Vardan (Radikal): Ferzan Özpetek yine kendi çizgisinin hakim olduğu ama geçmiş ve şimdiki zamanı aynı öykünün içinde buluşturan bir çalışmaya imza atmış. Film temel olarak sanki hayat sanattan üstündür demeye getiriyor. Cem Yılmaz ise konunun hakimi, Cumhur Canbazoğlu’nun deyimiyle “Aksanı mükemmel İtalyancasıyla” dikkat çekiyor.
Ömür Gedik (Hürriyet): Hem görsel, hem işitsel olarak fantastik, korku, komedi, dram ve hepsi bir arada çok iyi harmanlanmış. Beni en çok fantastik ortam etkiledi. Ferzan Özpetek onlara hayalet demiyor, “Varlıklar” diyor. Farklı bir dünya. Seyirciyi başka bir boyuta taşıyor. Cem Yılmaz’ı kutluyorum, İtalyan oyuncular arasında İtalyanca oynamak zor olsa gerek. Film müzikleri içinde Sezen Aksu’nun olması da güzel bir dokunuş.
Alper Turgut (Cumhuriyet): Ferzan Özpetek’in sadece “Cahil Periler” filmini sevdim. Bu da sevmediklerim arasında. Filmin ne anlatmak istediğini anlayamadım. Özpetek’i bizim sinemamızın yönetmeni olarak düşünmemek lazım. Cem Yılmaz’ın rolü espri katmış ama yan rol, figürandan hallice. Esprileri Türk izleyiciyi belki çeker.
SEÇKİN ŞENVARDAR
 

Etiketler
Bilgi YarışmasıSaçın küçük tutamlarının değişik renklerde boyanmasına ne denir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
©Copyright 2015 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.